PALUBA
March 28, 2024, 09:19:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojno zdravstvo - vesti  (Read 50576 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #120 on: August 06, 2019, 08:07:17 pm »

Verovatno je prava i jedina adresa Fond socijalnog osiguranja vojnih osiguranika (SOVO) koji se nalazi u Krunskoj ulici u Beogradu (raskrsnica Krunske i Resavske).
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #121 on: August 06, 2019, 08:17:14 pm »

Hvala, za početak.

Naći ću adresu i poslati im pismo u kojem ću opisati moju situaciju, pa da vidim kako će reagovati.

Je li vojni penzioneri u SR imaju dve zdravstvene knjižice - vojnu i civilnu, ili se moraju opredeliti kom sistemu osiguranja će pripasti, gde se žele lečiti?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #122 on: August 06, 2019, 08:20:23 pm »

Nije mi poznato da se moze birati knjizica, ja imam vojnu i overena mi je trajno.

P.S

http://www.fsovo.mod.gov.rs/
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #123 on: August 06, 2019, 08:25:25 pm »

Hvala, za početak.

Naći ću adresu i poslati im pismo u kojem ću opisati moju situaciju, pa da vidim kako će reagovati.

Je li vojni penzioneri u SR imaju dve zdravstvene knjižice - vojnu i civilnu, ili se moraju opredeliti kom sistemu osiguranja će pripasti, gde se žele lečiti?

Ako se dobro sećam, vojni penzioneri imaju vojnu knjižicu, obzirom da su pod vojnim zdravstvenim osiguranjem. Sa njom mogu i kod civilnog lekara, ukoliko u mestu stanovanja nema vojnog.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #124 on: August 06, 2019, 08:29:30 pm »

 
Logged
tihi
potporučnik
*
Online Online

Posts: 2 349



« Reply #125 on: August 06, 2019, 08:30:52 pm »

Da li i ostale drzave ex Yu jos uvek imaju odvojena zdravstvena osiguranja, ili smo mi jedini to ostavili?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #126 on: August 06, 2019, 08:57:12 pm »

U Cg je zdravstveno osiguranje objedinjeno.
Već sam rekao da je država anektirala sve biše vojne zdravstvene objekte i uključila u zajednički sistem zdravstva.

Najcrnje od svega je da su kapitalni objekt vojnog zdravstva i svojevremeno njbolju bolnicu u CG, Vojnu bolnicu u Meljinama pustili niz vodu, prodali nekom biznismenu, sa obavezom da nastavi sa bolničkom praksom. Međutim očigledno da je sve to rađeno planski, da se bolnica potpuno uništi i da na njenommestu izgrade hotelsko - turistički kompleks, sa mnoštvom apartmana za bogatu klijentelu. Trenutno se vidi da je bolnica potpuno van zakona: niko ne brine o njoj, ni sadašnji vlasnik ni država.

Neprihvatljivo je da se radi interesa pojedinaca takav objekat uništi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #127 on: August 06, 2019, 09:49:19 pm »

Quote
Da li i ostale drzave ex Yu jos uvek imaju odvojena zdravstvena osiguranja, ili smo mi jedini to ostavili?

Од бивших република СФРЈ то постоји само у Србији. И добро је да постоји. Још сам био у активној служби када су разни саветници НАТО саветовали у реформама војске између осталог и о реформи војног здравства где би се ону уклопило у цивилно. По тој варијанти би остале само трупне амбуланте више као елемент ратног развоја и привентиве. Један британски официр нам је онако незванично говорио: немојте то радити; задржите посебно војно здравство јер вам се сутра рањеници неће добро и адекватно лечити.И задржали смо. И добро је да је тако.

Наравно, није све идеално у војном здравству. ВМА није више оно што је била. Њу су "окупирали" цивилни осигураници, што они са упутима цивилних здравствених установа, што они који сами плаћају прегледе и лечења. Сви лекари хонорарно раде и у приватним установама...Неке цивилне здравствене установе, у неким гранама медицине су далеко испред ВМА, што је нормално. ВМА је остала "високо" када је у питању трауматологија, кардилогија, пластична хирургија, нефрологија и још понешто. Педијатрија, на пример постоји, као и у војним медицинским центрима (пандам домовима здравља у цивилству), лекари су добри, али озбиљнији здравствени проблеми деце се ипак требају и морају лечити у специјализованим цивилним установама (Институту мајка и дете, Тиршова и сл.). Нишки клинички центра, овај нови је у техничком смислу опремљенији од ВМА.

Иначе војни осигураници се не могу лечити у свакој цивилној здравственој установи ако у том месту нема војне. Могу у онима са којима је склопљен уговор о томе. Ако постоји војна медицинска установа у цивилну може само са упутом из војне. Тако би Ловац морао увек да иде у Нови Сад, у Војну болницу, и за баналне прегледе, чак и ако у том селу где живи има цивилне амбуланте.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #128 on: August 07, 2019, 05:30:55 am »

Pre neki dan u laboratoriji na VMA: nema materijala za analizu krvi za vojnog osiguranika (neki reagensi), ali za civilnog ima.
Logged
tihi
potporučnik
*
Online Online

Posts: 2 349



« Reply #129 on: August 07, 2019, 02:45:30 pm »

Dzumba, postoje odredjeni problemi u sadasnjem sistemu zdravstva u Srbiji, mislim na vojno. Iako sa pravom podrzavam da aktivni vojnici imaju kvalitetnije osiguranje, isto tako ne podrzavam da penzioneri, i njjihove porodice uzivaju to isto. Iako je vojnik potreban zdrav i spreman drzavi sto pre, i shodno tome je prioritet, kod oslalih kategorija to nije slucaj, a vojno zdravstvo ipak najvise koriste lica koja nisu aktivna, cime se opterecuje sam sistem bespotrebno, i namece se pitanje zasto je neko ako je bio vojno lice zasluzniji da ima posebno (kvalitetnije) osiguranje od npr policajaca, koji takodje rizikuju zivot, a i bili su po ratistima, ili vatrogasaca, ili bilo koga ko radi tezak i rizican posao u funkciji drzave. Drugo je sto su zdravstveni radnici zaposleni u vojnom zdravstvu placeni iz budzeta MORS a ne zdravstva, pa su plate cesto dosta nize, npr tehnicar na VMA ima 30-ak hiljada RSD, dok u bilo kojoj bolnici, domu zdravlja 45 000 RSD. Za lekare ne znam, jer su oni vezani za cinove, pa pretpostavljam da njihove plate rastu kako napreduju. Zdravstveni radnici u MORS-u takodje ne potpadaju pod kolektivne ugovore, povecanje plata u zdravstvu , generalno podredjeniji su nego kolege iz civilnog sektora.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #130 on: August 07, 2019, 03:27:56 pm »

Ne brini Tihi, vojni penzioneri odavno ne uzivaju ista prava kao ostali vojni osiguranici iako je na papiru isto.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #131 on: August 07, 2019, 04:49:12 pm »

Dzumba, postoje odredjeni problemi u sadasnjem sistemu zdravstva u Srbiji, mislim na vojno. Iako sa pravom podrzavam da aktivni vojnici imaju kvalitetnije osiguranje, isto tako ne podrzavam da penzioneri, i njjihove porodice uzivaju to isto. Iako je vojnik potreban zdrav i spreman drzavi sto pre, i shodno tome je prioritet, kod oslalih kategorija to nije slucaj, a vojno zdravstvo ipak najvise koriste lica koja nisu aktivna, cime se opterecuje sam sistem bespotrebno, i namece se pitanje zasto je neko ako je bio vojno lice zasluzniji da ima posebno (kvalitetnije) osiguranje od npr policajaca, koji takodje rizikuju zivot, a i bili su po ratistima, ili vatrogasaca, ili bilo koga ko radi tezak i rizican posao u funkciji drzave. Drugo je sto su zdravstveni radnici zaposleni u vojnom zdravstvu placeni iz budzeta MORS a ne zdravstva, pa su plate cesto dosta nize, npr tehnicar na VMA ima 30-ak hiljada RSD, dok u bilo kojoj bolnici, domu zdravlja 45 000 RSD. Za lekare ne znam, jer su oni vezani za cinove, pa pretpostavljam da njihove plate rastu kako napreduju. Zdravstveni radnici u MORS-u takodje ne potpadaju pod kolektivne ugovore, povecanje plata u zdravstvu , generalno podredjeniji su nego kolege iz civilnog sektora.


Замисли како би се ти осећао као војник кога су лечили како треба, док им је требао, а онда га кад је остарио и кад му је то здравство уствари и потребније, "шутнули" да се сналази са новим (за њега) здравственим системом? Ја бих се осећао  преварено и понижено. Иначе, до 1972-3 је то тако и било, како ти предлажеш. Показало се да је ово боље.

Због разних "реформи" који то објективно нису биле, доста је изгубила цела држава, односно људи су се осећали преварено. Срећом војно здравство није "реформисано", што не значи да не треба нешто и променити.

А што се тиче полицајаца и других посебних служби које су ризичне био је озбиљан предлог да се и они лече у војном здравству. И знаш ли које био највећи кочничар? Па министарство здравља. Изгубили би доприносе из тих министарстава који нису мали. То је био главни разлог.

И сада је војно здравство доступно цивилима са упутима. Ипак, цивилне здравствене установе нерадо дају упуте јер морају да то плате војном здравству (као што МО плаћа за услуге које цивилне установе чине за војне осигуранике). Буне се разне цивилне болнице и клинички центри јер губе пацијенте. ВМА је, као што рекох препуна цивила. Војни пензионери су тек трећа категорија по важности за ВМА. Први су, као што треба активна војна лица и чланови породица. Потом цивилни осигураници јер они плаћају (били лично или преко фонда здравства), а војни пензионери су ту на зачељу. По ВМЦ-има углавном није тако јер они раде "текуће одржавање". По мом суду квалитет услуге је солидан. Прегледи се заказују и кад дођеш не чекаш пуно. На ВМА се код неких специјалиста или за неке услуге (скенер, испитивања и сл.) чека по неколико месеци.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #132 on: August 07, 2019, 07:30:55 pm »


Замисли како би се ти осећао као војник кога су лечили како треба, док им је требао, а онда га кад је остарио и кад му је то здравство уствари и потребније, "шутнули" да се сналази са новим (за њега) здравственим системом? Ја бих се осећао  преварено и понижено.


Baš tako, čovek se oseća prevaren i ponižen!

10. maja sam se potpuno odjavio u CG (lične karte, boravak, zdravsteno osiguranje...) i zvanično preselio u SR. Sve formalnosti sam sredio do sada, osim zdravstene knjižice!. Tako da već 3 meseca nemam nikakvo zdravsteno osiguranje. Ne daj bože da mi se nešto desi, sve bih morao da plaćam iz svog džepa, iako sam u penziju pošao 31.12.2006. dok je još uvek postojala državna zajednica, kao oficir mornarice SCG.

I sve što se meni događa, je sramota i bruka našeg sistema i administracije.
Jer, u aprilu, pre nego što sam se definitivno odjavio iz CG, otišao sam u NS, u fond Pio i socijalno osiguranje, da bih se raspitao šta mi treba od papirologije, da bih se ovde prijavio i pribavio egzistencionalne papire. Rekli su mi decidno: treba vam to, to, to ... i to od dokumenata. I sve sam im to doneko kako su mi kazali, pa opet - još nisam dobio zdravstvenu knjižicu. Ne znam pravi razlog! Verovatno službenici ne poznaju gradivo. 

I što je najžalosnije (nevezano za ovu oblast), čim sam se prijavio na novoj adresi, bukvalno posle dva dana, smo i supruga i ja dobili pismeno obaveštenje da smo upisani u birački spisak! pilot

No, neću dalje da vas davim sa mojim problemima. Još ću se malo raspitati, kakve su opcije otvorene ovde u NS, dok čekamo knjižice. Javiću se i u SOVO, da vidim šta oni kažu.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #133 on: August 07, 2019, 09:11:38 pm »

Kod nas nema vojnog zdravstva. Bilo nekada, dok bila druga država.

Ali pošto malo sporiji u razmišljanju, ne vidim potrebe, da se dupliraju baš sve službe u vojnom i civilnom zdravstvu. Razumem da je osnovno zdravstvo civilno, a da je vojno zdravstvo specializirano za stvari, koje trebaju vojsci ( trauma, rehabilitacija posle povreda, protetika i slično), a nikako ne treba dečji dispanzer/zubar v vojnom zdravstvu. To bi trebali pokrivati civilno zdravstvo.

Malo banaliziram, ali mislim da se razume šta mislim. A privatno zdravstvo bi trebali zabraniti. Ne ide da kod javnog doktora čekaš 5 dana a ako platiš na redu si u 5 minuta.  Plačamo zdravstveno osiguranje i to bi trebalo biti dovoljno za sve potrebe koje imaš za zdravstvo
Logged
tihi
potporučnik
*
Online Online

Posts: 2 349



« Reply #134 on: August 08, 2019, 04:17:35 pm »

Quote
амисли како би се ти осећао као војник кога су лечили како треба, док им је требао, а онда га кад је остарио и кад му је то здравство уствари и потребније, "шутнули" да се сналази са новим (за њега) здравственим системом? Ја бих се осећао  преварено и понижено.

  Zamisli da si profesionalni vojnik 20 godina, a onda te drzava sutne na ulicu bez ikakvih obestecenja? To se bas desava vojnicima po ugovoru.  Govoris u vojnom zdravstvu kao neki vid nagrade za sluzbu, dok ja na to isto gledam kao potrebu da se vojni kadar sto pre oporavi i spremi za buduce zadatke. Nagrada za sluzbu je adekvatna penzija, kao i u svakoj drugoj profesiji. I ne bih se slozio da civilno zdravstvo "ne leci kako treba". Ja sam bio korisnik i jednog i drugog. Povlastice u vojnom zdravstvu su besplatni stomatolozi (u civilnom placas), besplatna proteticka pomagala (npr implant zuba je kostao na VMA 170e, a u civilnoj ustanovi 800e, jer se placa samo ucesce u materijalu a ne i usluge) , sira lista besplatnih lekova, jeftinija participacija, itd. Dobrih i losih lekara ima i tamo i ovamo. Ja razumem da su ovde vecina ljudi vojni penzioneri i da to dozivljavate kao atak na vas licno. Prosto nije tako, nego delim Bozino misljenje da je bespotrebno dupliranje sistema, administrativnog aparata samo bespotreban trosak za drzavu koji bi mogao da se efikasno preusmeri npr na opremanje ustanova novim sredstvima za rad.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.