PALUBA
April 26, 2024, 10:28:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojno zdravstvo - vesti  (Read 51424 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #45 on: November 12, 2011, 11:53:36 am »

Nemogu vojna lica zbog prirode službe gubiti dane i sate lutajući za nečim što im se dobrom organizacijom može pružiti unutar same njihove institucije. Ista je stvar i sa lijekovima. Niko netraži privilegije, ali priroda posla takvo nešto diktira.

A zašto bi netko tko radi na dalekovodu ili pogrebnik ili učitelj ili policajac ili sudac mogli gubiti dane i sate? U čemu je razlika? Oni manje vrijede?

Ili zagovarate da svaki sustav u javnom odnosno državnom vlasništvu mora imat svoje zdravstvo? Ambulante i apoteke MUP-a, ambulante i apoteke Vodovoda, ambulante i apoteke Jadrolinije...

Imali smo u velikoj mjeri tako nešto pa je propalo. Sasvim opravdano. Za takav idealan sustav nitko na svijetu nema novaca. Osim možda Sjeverne Koreje ali nešto sumnjam da bi se itko htio javno isprsiti i priznati da mu je baš ona uzor.

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #46 on: November 12, 2011, 11:55:09 am »

Zdravstvenu zaštitu ne predstavlja samo nabavka lekova. Za mnoge aktivnosti u vojsci potrebno je prisustvo lekara iuli med. tehničara. Da li će se, zbog toga što teritorijalna civilna med. ustanova ne može da obezbedi ta lica, mnoge aktivnosti u vojsci obustaviti? Ili će imati svoje zdravstveno obezbedjenje i mirna Bačka...

Što se mene lično tiče, ideem kod lekara samo kad baš moram (vreme će pokazati da nisam u pravu). Kada je reč o specijalistima, uzimam uput za civilnu bolnicu u gradu gde radim, na VMA sam poslednji put na pregled išao kao pitomac VA.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #47 on: November 12, 2011, 11:55:46 am »

Nemogu vojna lica zbog prirode službe gubiti dane i sate lutajući za nečim što im se dobrom organizacijom može pružiti unutar same njihove institucije. Ista je stvar i sa lijekovima. Niko netraži privilegije, ali priroda posla takvo nešto diktira.

A zašto bi netko tko radi na dalekovodu ili pogrebnik ili učitelj ili policajac ili sudac mogli gubiti dane i sate? U čemu je razlika? Oni manje vrijede?

Ili zagovarate da svaki sustav u javnom odnosno državnom vlasništvu mora imat svoje zdravstvo? Ambulante i apoteke MUP-a, ambulante i apoteke Vodovoda, ambulante i apoteke Jadrolinije...

Imali smo u velikoj mjeri tako nešto pa je propalo. Sasvim opravdano. Za takav idealan sustav nitko na svijetu nema novaca. Osim možda Sjeverne Koreje ali nešto sumnjam da bi se itko htio javno isprsiti i priznati da mu je baš ona uzor.



Železnica ima svoje zdravstvo, takodje... Ali njega niko ne dovodi u pitanje.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #48 on: November 12, 2011, 11:57:45 am »

Ćiro, pa kako će se zvati onda VMA.

Hrundi, ne šalim se.
Evo ti domaći zadatak, proveri ceo sadržaj SNK19 i videćeš da postoji barem jedan lek koji nije tada a ni sada registrovan.

Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #49 on: November 12, 2011, 12:04:17 pm »


Železnica ima svoje zdravstvo, takodje... Ali njega niko ne dovodi u pitanje.

Željeznica odavna više nema svoje zdravstvo.

Majka mi je cijeli radni vijek osim prve 2 godine provela na željeznici kao željeznički liječnik, specijalist medicine rada. Od malena sam bio upućen u specifičnosti željezničkog zdravstva. Majka mi je svojedobno išla na disciplinsku komisiju jer je strojovođi bez ikakvih fizioloških anomalija dala bolovanje jer je kod njega prepoznala anksioznost i smatrala je da on u takvom stanju ne smije voziti 1000 putnika. Tad je oslobođena a kasnije je na nekim kongresima objašnjavala baš takve stvari.

Međutim, to što postoje specifičnosti u zdravstvenoj zaštiti željezničara ne znači da je moguće imati paralelni željeznički zdravstveni sustav. On je ukinut još u SFRJ, mislim 88. ili 89. jer ga je bilo nemoguće financirati i sve nekadašnje željezničke zdravstvene ustanove prešle su u integrirani zdravstveni sustav. Što ne znači da i dan-danas ne postoje specijalizirane željezničke ambulante medicine rada u kojima postoje stručnjaci koji posebno poznaju specifičnosti željezničke struke. Neke od tih ustanova i dalje nose stare nazive ali to je sve. Ne pripadaju ministarstvu prometa nego ministarstvu zdravlja.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #50 on: November 12, 2011, 12:04:49 pm »

Quote

A zašto bi netko tko radi na dalekovodu ili pogrebnik ili učitelj ili policajac ili sudac mogli gubiti dane i sate? U čemu je razlika? Oni manje vrijede?
Cccccc, reko li ja da stvari pojednostavljuješ.
Shvati kako hoćeš, ali da si svoj radni vijek proveo kao ja 40 godina u pod punom spremnošću  s razlogom ili ne,
drukčije bi mislio. Svak u dobro organiziranoj zajednici kao što je država ima svoje mjesto i svoje zadatke.
To je davno već uigrano i netreba izmišljati toplu vodu.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #51 on: November 12, 2011, 12:05:31 pm »


Hrundi, ne šalim se.
Evo ti domaći zadatak, proveri ceo sadržaj SNK19 i videćeš da postoji barem jedan lek koji nije tada a ni sada registrovan.



Onda je protuzakonit. Tu nikakve dvojbe nema.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #52 on: November 12, 2011, 12:11:27 pm »

Quote
Ćiro, pa kako će se zvati onda VMA.
Neznam Brokeru, kako će se zvati.... :'(

Ali uvjeren sam kad tad kompletan Balkan će biti "niveliran". O tom će odlučivati političari i niko od nas kao ni obićan
narod se neće pitati. Nažalost tu pomoći nema. 
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #53 on: November 12, 2011, 12:14:24 pm »

Shvati kako hoćeš, ali da si svoj radni vijek proveo kao ja 40 godina u pod punom spremnošću  s razlogom ili ne,
drukčije bi mislio. Svak u dobro organiziranoj zajednici kao što je država ima svoje mjesto i svoje zadatke.
To je davno već uigrano i netreba izmišljati toplu vodu.

Ćiro, druže,

Otac mi je ratni kirurg (točnije kirurg sa dvije subspecijalizacije: hitna kirurgija i ratna kirurgija). Pola radnog vijeka proveo je po Africi i Bliskom Istoku i jako je dobro upoznat sa različitim sustavima vojnog zdravstva. Još u vrijeme one države tvrdio je da je tadašnji sustav ekonomski neodrživ. Samo, ta je država bila svačija muzara, svi su je drpali i samo uzimali a nisu se pitali tko će davati i stvarati da bi se imalo od čega uzimati. Već tada je sustav bio velika laž ali iz političkih razloga nitko se nije usuđivao to javno reći.

Danas jednostavno za održavanje vojnog zdravstvenog sustava 'kakav je nekad postojao':

1. nema novca - mislim da je to savršeno jasno
2. nema potrebe - jer mjesto i uloga vojske u društvu nisu onakvi kakvi su nekad bili

Što nikako ne znači da na vojnoj vježbi ne treba postojat propisano sanitetsko osiguranje - daleko od toga. Ovo čisto da bismo se fokusirali na temu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #54 on: November 12, 2011, 12:25:17 pm »

Quote
Danas jednostavno za održavanje vojnog zdravstvenog sustava 'kakav je nekad postojao':

1. nema novca - mislim da je to savršeno jasno
2. nema potrebe - jer mjesto i uloga vojske u društvu nisu onakvi kakvi su nekad bili

Što nikako ne znači da na vojnoj vježbi ne treba postojat propisano sanitetsko osiguranje - daleko od toga. Ovo čisto da bismo se fokusirali na temu.
Pa onda je stvar jasna. Na istom smo kolosjeku.
Biće onako kako se inače zadnjih godina sprovodi jer jednostavno nema para.
S druge strane to ne znači da je to bolje nego što je bilo nekad, ali tu smo gde smo.
I zadnje, uloga vojske po procjeni političara je manje bitna nego nekad. E tu, malo morgen.....vrijeme će pokazati ko je bio u pravu Wink
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #55 on: November 12, 2011, 01:01:50 pm »


Železnica ima svoje zdravstvo, takodje... Ali njega niko ne dovodi u pitanje.

Željeznica odavna više nema svoje zdravstvo.

Majka mi je cijeli radni vijek osim prve 2 godine provela na željeznici kao željeznički liječnik, specijalist medicine rada. Od malena sam bio upućen u specifičnosti željezničkog zdravstva. Majka mi je svojedobno išla na disciplinsku komisiju jer je strojovođi bez ikakvih fizioloških anomalija dala bolovanje jer je kod njega prepoznala anksioznost i smatrala je da on u takvom stanju ne smije voziti 1000 putnika. Tad je oslobođena a kasnije je na nekim kongresima objašnjavala baš takve stvari.

Međutim, to što postoje specifičnosti u zdravstvenoj zaštiti željezničara ne znači da je moguće imati paralelni željeznički zdravstveni sustav. On je ukinut još u SFRJ, mislim 88. ili 89. jer ga je bilo nemoguće financirati i sve nekadašnje željezničke zdravstvene ustanove prešle su u integrirani zdravstveni sustav. Što ne znači da i dan-danas ne postoje specijalizirane željezničke ambulante medicine rada u kojima postoje stručnjaci koji posebno poznaju specifičnosti željezničke struke. Neke od tih ustanova i dalje nose stare nazive ali to je sve. Ne pripadaju ministarstvu prometa nego ministarstvu zdravlja.

Železnica ima svoje zdravstvo. Sećaš se afere oko kupovine najmodernijeg skenera.... pod Šarančićevim patronatom. Evo u Požarevcu nedaleko od centra stoji železnička ambulanta.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #56 on: November 12, 2011, 01:04:23 pm »

Ćiro, pa kako će se zvati onda VMA.

Hrundi, ne šalim se.
Evo ti domaći zadatak, proveri ceo sadržaj SNK19 i videćeš da postoji barem jedan lek koji nije tada a ni sada registrovan.

U pravu je Broker. Tabletice koje se nalaze u SnK nigdje drugo nećeš naći. Grin

Inače, stručnjaci za tendere i nabavke u Ministarstvu zdravlja RS i predstavnici stranih farmaceutskih kompanija su trenutno među najomraženijim likovima u Srbiji. Udruženim snagama su ojadili državu za debele pare.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #57 on: November 12, 2011, 01:14:51 pm »


Inače, stručnjaci za tendere i nabavke u Ministarstvu zdravlja RS i predstavnici stranih farmaceutskih kompanija su trenutno među najomraženijim likovima u Srbiji. Udruženim snagama su ojadili državu za debele pare.

Pratim to iznutra odavna. Svašta sam vidio u svome vijeku ali ne vjerujem da postoji nešto dijaboličnije od ovoga: u dogovoru sa farmaceutskim kućama liječnici, najviše na dječjoj onkologiji, propisivali su povećane doze kemoterapije jer su uzimali procenat od ukupne potrošnje. Ljudi iz struke su zgranuti da je tako nešto nekome uopće moglo past na pamet!

Kod moje prijateljice u firmi, čim se saznalo za aferu, došla je komisije od 5 ljudi iz Amerike i bilo je "ne dirajte svoje kompjutore i ladice" i 4-5 dana saslušanja, izjava na zapisnik itd. Oni, srećom po njih, u tome nisu učestvovali ali dosta drugih stranih farmaceutskih kuća jeste, najmanje 4.

Najtužnije od svega je što će se stvar očito zataškat jer je previše glavešina u nju upleteno. Meni ta ekipa do kraja života ne bi izašla sa robije, bez obzira na humanitarne obzire.

Inače, i među tima koji rade tendere ima ljudi koji pošteno rade svoj posao i žele bit u stanju pogledat u oči svojoj djeci bez imalo straha i srama!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #58 on: November 12, 2011, 01:49:36 pm »

kako bi dalje krali ako ne izađu sa robije, nemoj da si prestrog, šta su to oni tako strašno uradili? Slična stvar se izgleda dogodila i u Srbiji, pa nikom ništa. Srbija je zemlja čuda - što rimtutituki, što popaseš mi **da.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #59 on: November 12, 2011, 01:58:00 pm »

kako bi dalje krali ako ne izađu sa robije, nemoj da si prestrog, šta su to oni tako strašno uradili? Slična stvar se izgleda dogodila i u Srbiji, pa nikom ništa. Srbija je zemlja čuda - što rimtutituki, što popaseš mi **da.

Ma o Srbiji se i govori, o ekipi sa Dječje klinike u Tiršovoj i onkologije. Zaista ništa monstruoznije u životu čuo nisam - da netko duplira doze kempoterapije da bi više ukrao. Svaki liječnik i farmaceut sa kojima sam o ovome govorio bio je zgrožen. No to ne znači da se stvar doista nije dogodila.

Najcrnje je što se sve otkrilo posve slučajno - žena koja je živila sa doktorom koji je sve smislio i organizirao, bivša manekenka i posvuduša, maznula je veliku lovu koju je skupila kroz navodnu humanitarnu organizaciju za liječenje raka dojke. Kad je ona završila u zatvoru doktor je pokušao dodatno okrasti (o kakvom se lijepom društvu radi govori i činjenica da je manekenkina majka, suučesnica u krađi humanitarnog novca, svjedočila protiv kćeri kako bi umanjila vlastitu odgovornost). E onda je manekenka istražiteljima ispričala sve o onkološkoj mafiji koju perdvodi njezin /bivši) dragi pa vlast nije mogla tek tako šutjet i zataškat stvar.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.17 seconds with 23 queries.