PALUBA
March 29, 2024, 12:21:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojno zdravstvo - vesti  (Read 50581 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #75 on: June 20, 2012, 10:07:25 am »

Mislim da sluzbeni psi u VS i dalje postoje kod cuvarskih i strazarskih sluzbi obezbedjenja objekata. Pa nisu psi samo bili na granici. A koliko znam postoji i dalje Centar za obuku pasa.

P.S

Svojevremeno je  u konkursima za prijem u profesionalnu vojnu sluzbu bila i stavka - vodic sluzbenih pasa

http://www.vs.rs/index.php?content=ae06eae2-1cc6-102c-840f-00199927eaa8
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #76 on: June 20, 2012, 02:09:26 pm »

Hvale vrijedna akcija.

Može li mi netko objasniti što je "Rasinska brigada u razvoju"? Da li je u pitanju pričuvna/rezervna postrojba koja se razvija i popunjava pričuvnicima u slučaju rata ili neke druge ugroze ili nešto drugo?

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #77 on: June 20, 2012, 02:21:36 pm »

I mene to interesuje. Znam da postoje brigade koje nose brojcanu oznaku ali nisam znao za Rasinsku brigadu (a verujem da onda postoje i neka Uzicka, Banatska ili mozda Sumadijska brigada).
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #78 on: June 20, 2012, 02:26:07 pm »

U ovom trenutku teško da će iko osim onih iz MO znati tačan odgovor.Ako grešim neka me isprave svi.Čini mi se da sam negde pročitao da te brigade zapravo treba da služe za obuku i da imaju nekakvu ulogu u formiranju tzv: Aktivne rezerve čije formiranje je u najavi.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #79 on: June 20, 2012, 02:28:11 pm »

Evo nadjoh

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Brigade-o-kojima-se-malo-zna.sr.html
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #80 on: June 20, 2012, 02:35:16 pm »

Ipak me sećanje dobro služi.  Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #81 on: June 20, 2012, 02:47:39 pm »

Ради се о резервним јединицама територијалног типа. Иако се формирају по територијалном принципу нису јединице територијалне одбране, већ, када се формирају изгледају и делују као класичне, "маневарске" пешадијске бригаде, без оклопних јединица. Дакле имају 3-4 пешадијска (моторизована) батаљона, артиљеријски дивизион, противоклопни, батерију ПВО, инжињеријску чету, извиђачку чету (нисам сигуран да је чета), јединица везе, елементе логистике (укључујући и санитет чији органи су и учествовали у поменутој акцији " Војни лекар на селу") и др. Немају оклопне јединице јер се оне налазе само у активним бригадама.

Расинска и осталих 7 бригада у миру имају само језгро (команду за развој) које је задужено да одржава и чува технику и опрему, организује и спроводи мобилизацију, периодично спроводи обуку резервног састава и у реалној ситуацији организује и формира команду (наравно и јединице). Центри за обуку који сада постоје, бар колико знам, учествују људством и делом опреме у развију тих бригада, односно учествују у томе.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #82 on: June 20, 2012, 03:21:41 pm »

Hvala na odgovoru.

U Hrvatskoj, novi Strateški pregled obrane predviđa formiranje ugovorne i nerazvrstane pričuve.

Ugovorna pričuva, ukupne veličine do 1000 ugovornih pričuvnika, organizirat će se u modularno organizirane pričuvne postrojbe za najpotrebnije nedostajuće vojno-stručne specijalnosti, koje su kritično potrebne u operacijama i misijama, a nisu pogodne za ustrojavanje u djelatnom sastavu.

Nerazvrstana pričuva uspostavit će se i razvijat, za potrebe narastanja obrambenih sposobnosti, veličine najviše 20 000 osoba, za koje će se izdvojiti i čuvati naoružanje i oprema. Nerazvrstana pričuva biti će organizirana u modularne bojne po teritorijalnom principu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #83 on: June 20, 2012, 03:35:35 pm »

Sve mu to dodje na isto Leute zato sto je sa istog mesta tako odluceno. I ne samo za te teritorijalne (rezervne, pricuven ili kako god da ih nazovemo) jedinice vec i za sve ostalo pa i brojno stanje tih jedinica. I sve male vojske ce pre ili kasnije imati isto ili veoma slicno naoruzanje i opremu i sve male vojske ce imati samo onoliko avijacije i PVO koliko to odgovara onima koji o tome odlucuju itd. Ne moramo mi uopste da razmisljamo kada ce HRZ ili RV VS kupiti nov avion, koji ce to avion biti  i u kojim kolicinama. To je vec neko odlucio odavno samo sto ce nam odluku saopstiti onda kada mu to bude bilo u interesu a ne kada bi mi to hteli.

Odoh u off, izvinjavam se.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #84 on: June 20, 2012, 06:59:32 pm »


 Koliko znam u Vojnom školstvu se ne školuju Veterinari. Znam da je pre par godina bila popuna iz civilstva u NSK-u. Za ostale jedinice ne znam. Još sam se na tu temu šalio sa ženom, terao sam je da konkuriše Cool
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #85 on: June 20, 2012, 07:53:15 pm »

Ветеринари, као и лекари, за потребе војске, уосталом као и у време ЈНА, се примају искључиво из цивилства. Заврше школу резервних официра и после стажирања постану активни официри. За лекрае је у оквиру ВМА формиран факултет па ће војска добијати санитетске официре - лекаре сопственим школовањем, али ветеринари ће се и даље примати из грађанства. Иначе, улога ветеринара није само да лечи или узгаја и дресира (учествује у томе) животиње, већ имају функцију  надзора хране, пре свега меса и месних производа.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #86 on: June 20, 2012, 09:42:07 pm »


 Da, između ostalog nadzor mesa u klanicama, itd, itd. Spisak zadataka veterinarske službe je podugačak.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #87 on: June 21, 2012, 07:32:26 am »

Hvala na podsećanju.
Nadzor nad svim namernicama animalnog porekla.Mleko,mlečni proizvodi,meso i proizvodi od mesa, jaja itd.
U Nišu je valjda bio centar za obuku službenih pasa i veterinarskih tehničara-kerovođa.A za ŠRO veterinarske službe sigurno znam da je postojao u kasarni na Banjici bar do 2001-ve, jedna nastavna četa po broju slušaoca u rangu voda.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #88 on: June 21, 2012, 05:42:23 pm »

za ovu akciju svaka cast, a ne znam koju to oni "obuku" sprovode. niko kog ja znam u zadnjih 10tak godina nije bio na vezbi...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #89 on: June 22, 2012, 08:15:43 am »

Ssekir75, грешиш. Прочитај једна од чланка чији линк имаш у доњим постовима (изјава пуковника Маринка Павловића). Није то нека масовна обука, али се, бар рудиментарно организује. "Колико пара, толико и музике".

Иначе акција у којој учествује Расинска бригада се наставља:


„Војни лекар на селу“ у копаоничким селима Стануловиће, Трешњица и Јелење

Само неколико дана после провођења акције  „Војни лекар на селу“ у селима Доње и Горње Мојсиње и Браљина, у општини Ћићевац, Команда за развој Расинске бригаде и Центар за обуку логистике исту акцију извели су јуче и у копаоничким селима Стануловиће, Трешњица и Јелење.

У овим најудаљенијим селима општине Брус прегледани су скоро сви мештани у својим кућама, пошто, нажалост, у овим дивним насељима живи само 17 старијих људи.

Санитетски тим Чете за обуку санитетске службе Центра за обуку логистике, који чине лекар поручник Давор Владимиров и медицински техничар старији водник Вељко Вељковић, ојачали су лекар специјалиста ветеринарске медицине капетан Тони Недељковић и организатори акције референт за цивилно-војну сарадњу у Команди за развој Расинске бригаде мајор Бранислав Митић и начелник Групе за цивилно-војну сарадњу у Центру за обуку логистике мајор Аца Трифуновић.

Акцији су се придружили представници општине Брус, предвођени Радованом Московљевићем, екипа Дома здравља из Бруса, активисти Црвеног крста на челу са секретаром Мирком Лопушином и геронтодомаћица Центра за социјални рад Јасмина Петровић.

У селу Стануловиће су војни лекари прегледали Радомира, Миљка, Љубинку и Душанку Вукашиновић и Косту Вукојичића, који су том приликом нагласили да је лепо што су војници дошли да им пруже помоћ по здравственим питањима.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Љубинка Вукашиновић наглашава да кроз село  често пролазе војници који обезбеђују Копнену зону безбедности и каже:

„Много су добри, питају нас да ли нас неко узнемирава, помогну да исечемо дрва.“

Радосија Тодоровић из села Јесење је, такође, захвална војницима и старешинама Друге бригаде Копнене војске који јој при патролирању донесу хлеба, док за акцију „Војни лекар на селу“ она, њен муж Стева и Радојко Тодоровић имају само речи хвале.

Јованка Јовановић из села Трешњица срдачно је дочекала припаднике војног санитета, што је, уосталом, била редовна појава током акције.

„Људи у овим крајевима имају уобичајене здравствене проблеме старијих људи, попут повишеног крвног притиска - каже лекар Давор Владимиров - мада, како немају близу лекара и превоз и како су препуштени сами себи, стање није лоше и они су радно способни и у овим годинама.“

По речима капетана Тонија Недељковића, некад је у копаоничким домаћинствима било и по стотињак оваца, а сада има мало крупне стоке, живина, неки пас.

„Постојећи сточни фонд - тврди капетан Недељковић - под надзором је стручних органа, редовно се спроводе профилактичке и противепизоотиолошке мере и нема заразних болести и зооноза.“

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

-Основни циљ акције је да се обиђу села у којима су старачка домаћинства и где нема младих људи. Ми смо и зимус, по великом снегу, допремали помоћ у ове крајеве, а сада овом акцијом желимо да помогнемо у здравственој заштити људи. Већина људи се обрадује када има прилику и да поприча са неким,  а нема сумње да саветодавни рад наших лекара и ветеринара има велики значај. Важно је и што смо се договорили да се у сарадњи са Црвеним крстом, укључимо у њихову акцију ’Викенд на селу‘, истиче мајор Бранислав Митић.

Лекари и медицински техничари Команде за развој Расинске бригаде и Центра за обуку логистике ће акцију „Војни лекар на селу“ наставити у септембру, када ће посетити села у општини Александровац.


* 5a4debe8-0c15-1030-8d2f-000c29270931 село.jpg (150.46 KB, 1024x682 - viewed 218 times.)

* 656e162e-0c15-1030-8d2f-000c29270931 село.jpg (306.79 KB, 1024x682 - viewed 216 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.