PALUBA
April 20, 2024, 05:00:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Jezdimir Dangić u warszawskom ustanku?  (Read 4399 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Tomasz
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« on: October 23, 2017, 04:25:05 pm »

Pozdrav svima,
Zovem se Tomasz i tražim informaciju za Jezdimira Dangića, odnosno za njegovo sudelovanje u warszawskom ustanku u Poljskoj. U knizi Miloslava Samardžića Borbe četnika protiv Nemaca i ustaša 1941-1945 čitamo: "Nekako je stigao do Poljske, gde se avgusta 1944. godine priključio ustanicima generala Bore Komarovskog. [...] Kada je propao varšavski ustanak, avgusta 1944, njega su Nemci ponovo zarobili i odveli u logor u Krakovu". Dobri ljudi u jednom forum več su meni rekli da se mora biti opreznom sa Samardžićem.
Wikipedia tvrdi: "Nakon što je uhapšen od Nemaca, poslan je u zarobljenički logor Strij u Poljskoj. Ondje je ostao sve do izbijanja Varšavskog ustanka 1944. Pridružio se ustanicima pod zapovjedništvom poljskog generala Bór-Komorovskog i sudjelovao u borbama sve do gušenja ustanka.[traži se izvor]". Baš ovo mene zanima - jel postoji uopće neki izvor? Jel se nešto, šta god, zna o njegovoj borbi u Warszawi?
Ima ovdje malo greške. Bór-Komorowski bio je zapovjednik cijele Armii Krajowej, ustankom zapovjedao je gen. Chruściel. Isto u jednom mestu piše da se je Dangić borio do samog kraja ustanka, ali u drugom vidimo ta su ga Nemci zarobili več u avgustu, dok u stvari ustanak trajao je do početka oktobra. Stryj je dosta daleko od Warszawe - ne vidim kak bi Dangić uspio otići 500 km iz logora u glavni grad u okupiranoj zemlji.

Zanima mene u kojoj točno jedinici ili barem u kojem delu grada bio je za vreme ustanka Jezdimir Dangić. U ovom članku: politikin-zabavnik.co.rs/pz/tekstovi/cetnik-u-varsavi čitamo da je Dangićeva ideja bilo koristenje pumpe sa benzinom, uglavnom čini se da je on bio jedan od zapovjednika kad su Poljaci zauzeli PAST-u. Istu informaciju vidio sam na jednoj poljskoj web stranici. No, u stvari znamo da komandir napada bio je rotmistrz Leliwa - Henryk Roycewicz, poznajemo i drugih oficira, ko porucznik Zawada - Roman Rozmiłowski, podporucznik Szary - Stanisław Silkiewicz, podporucznik Jarząbek - Władysław Janelli etc. Nema u izvorima ni traga Jezdimira Dangića u onom događaju ni uopće u bataljonu Kiliński.  pravilo

Jel možda netko zna ovu knjigu: dobraknjiga.rs/sr/Istorija_mitologija/Major_Dangic/ i zna jel ima tamo nešto u vezi sa Warszawom? Ili možda u knjizi W. Đurića, Novi prilozi za biografiju Jezdimira Dangića?

Hvala puno unapred ako iko zna odgovor na moje pitanja.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #1 on: October 24, 2017, 10:17:18 am »

Pridružio se ustanicima pod zapovjedništvom poljskog generala Bór-Komorovskog i sudjelovao u borbama sve do gušenja ustanka.[traži se izvor]".
Станислав Краков, Генерал Милан Недић, друга књига: Препуна чаша чемера, стр. 145.

Сестрић ген. Недића, Станислав Краков (Stanisław Kraków), у овој књизи помиње мајора Дангића само у неколико реченица, тако, да се осим овог  фрагментарног податка о његовом деловању у Армији Крајове, друге појединости не могу открити.
Навод из текста: 'Мајор Дангић је без задржавања у Београду одмах спроведен за Немачку у један немачки казненички заробљенички логор у Пољској. И ако су ови логори били нарочито добро чувани, ипак је босански јунак успео да побегне из њега почетком 1944. године и да се придружи снагама пољског покрета отпора. Са овима је он узео учешћа и у Варшавском устанку, који је избио у августу 1944. под командом пољског генерала Бор-Коморовског.'

(Дангић није био једини српски официр који се борио на страни АКА. У теми 'Припадници војске Краљ. Југославије у заробљеништву 1941 – 1945.' помињe сe Илија Дода Николић, коњички капетан из Прокупља, који је такође из немачког заробљеништва пребегао у Пољску, где се прикључио Покрету отпора (АКА), у коме је био официр. После рата вратио се у Прокупље. Нова власт 'откупила' му је кућу и имање, и на неколико година обезбедила стан, храну, одећу, обућу и остало, – све о државном трошку.)
« Last Edit: October 24, 2017, 10:37:54 am by JASON » Logged
Tomasz
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #2 on: October 24, 2017, 03:43:56 pm »

Hvala na odgovoru. Izgleda da nažalost nećemo saznati više detalja. Šteta. Bojim se da priča o negovom učešću u osvojeniu PAST-e nije istina.
(Дангић није био једини српски официр који се борио на страни АКА.
Da, to znamo. Možda najpoznatiji srpski pripadnik AK je Dragan Mihajlo Sotirović iz Vranja, kapetan jugoslavenske vojske - u poljskom pokretu otpora major. Bio je u logoru u Rawie Ruskoj, kasnje isto u Stryju. Pravio se da je bio bolestan pa ga uzeli u bolnicu iz koje je pobjegao. Postao je čak i zamjenik komandata 14. ułańskog puka AK. Poslje rata pobjegao je u Francusku.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #3 on: October 24, 2017, 05:47:24 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Дангић као немачки заробљеник, у логору Стриј у Пољској.


* мајор Дангић.jpg (124.6 KB, 560x617 - viewed 913 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #4 on: October 25, 2017, 10:48:48 am »

Wikipedia tvrdi: "Nakon što je uhapšen od Nemaca, poslan je u zarobljenički logor Strij u Poljskoj.
Јездимир Дангић је заробљен на спавању у ноћи између 11. и 12. априла 1942. у Рогачици код Бајине Баште, и одмах пребачен у београдски Гестапо. Акцију су извели припадници 714. немачке дивизије. Заробљавање је држано у тајности јер су се Немци бојали могуће реакције четника. После довођења у Београд, немачки генерали су се спорили о томе шта треба урадити с њим: генерал Мајснер је предлагао стрељање а томе се противио Малт. Најпосле, 22. априла Дангић је отпремљен официрски логор Офлаг XIII у Нирнбергу, одакле се преко Српског Црвеног крста јавио својој супрузи и пријатељима. По другој причи, Дангић је из Београда интерниран у логор Стриј код Лавова, одакле је 1944. године успео је да побегне и да се докопа Варшаве где се придружио устаницима Бора Комаровског.
И о каснијим Дангићевим данима има више верзија.
Logged
Tomasz
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #5 on: October 25, 2017, 02:19:40 pm »

Još jednom hvala. Znači, postoji i verzija da uopće nije bilo Dengića u Poljskoj, nego bio je samo u Oflagu kod Nürnberga? Ali odkud onda slika koju ste stavili?
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #6 on: October 25, 2017, 04:32:51 pm »

Ali odkud onda slika koju ste stavili?
https://www.scribd.com/document/205950179/Major-Dangic-Veljko-Djuric

(Фотографије на стр. 155-157.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #7 on: November 06, 2017, 11:05:34 am »

Znači, postoji i verzija da uopće nije bilo Dengića u Poljskoj, nego bio je samo u Oflagu kod Nürnberga?
Уствари, мајор Дангић је био у три логора. Први пут Немци су га одвели у oфицирски логор у Нирнбергу, а потом је интерниран у Стриј. Одатле  је успео да побегне и да се придружи устаницима у Варшави. После пропасти устанка, поново је заробљен и затворен у логор у Кракову. То су чињенице које се поклапају у већини написа о њему.
Да ли је Дангић побегао и из овог логора, некако прешао Вислу и предао се црвеноармејцима или су га ови 'ослободили', - то, из података који су доступни, није могуће тачно сазнати, јер круже обадве ове верзије. Такође  је нејасно, да ли је Дангић изручен југословенским властима из затвора Лубјанка или из Сибира где је наводно био депортован заједно са пољским официрима.
Значајну студију о мајору Дангићу написао је и објавио у Крагујевцу 2001. године  проф. др Вељко Ђ. Ђурић, наш познати историчар, али у студији готово да нема ни речи о том периоду Дангићевог живота. Да је остао жив, Дангић би, као писац, свакако у најмањим детаљима описао време проведено у заробљеништву и учествовања у устанку, као што је то учинио у књизи 'Наше тамновање'. Овако, остаје нам, да из оно мало неуједначених биографских података, што су на располагању из ко зна каквих извора, већ према мотивацији, прихватимо оне, који су сагласни с нашим мишљењем о четницима.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
Tomasz
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #8 on: December 03, 2017, 06:46:55 pm »

Puno Vam hvala na odgovoru. Nažalost, čini se na nećemo saznati više, šteta. Još jednom hvala!
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.