PALUBA
March 28, 2024, 01:10:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kuvari u JNA  (Read 28381 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #30 on: June 30, 2014, 09:22:26 am »

Ми смо имали неку залеђену плаву рибу, увоз из СССР, ни пре ни после нисам видео тако нешто. Била је смрнута у блоковима и није се отапала пре печења, а приликом печења се распадала. Кости су се лако одвајале, што је било јако битно, баш ради војника који нису умели да једу рибу. Колико год су се кувари - професионачци трудили да направе нешто укусно, није вредело. Ради костију нису могли да је убаце у неко сложено јело. Замастили би је, зачинили колико може и то је било то.

Што се тиче хлеба, из здравствених разлога се избегавало да се војсци дели врућ хлеб, тежи је за пробаву. Други проблем су биле машине за сечење хлеба које су знале да гњече превише мек хлеб. Сам квалитет хлеба је зависио од локалних градских пекара и брашна које у користили. Норма за војнички хлеб је била прописана (тежина, тип брашна), али се хлеб ипак разликовао. Дешавало се да се разликује и хлеб из исте пекаре.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #31 on: June 30, 2014, 03:56:16 pm »

Stariji ljudi koji su služili vojsku ranih pedesetih (doba krize sa SSSR-om) pričali su mi da je hrana bila očajna. Moje iskustvo nije bilo loše (služio 1980/81), a treba uzeti u obzir da se od vojničke kuhinje i ne može puno očekivati, svakako ne neki gurmanski doživljaj. Ogladni se pa se pojede. Interesantno, hrana je bila najbolja na terenu. Tom utisku zasigurno su pridonijeli veći napori i život na svježem zraku.
Bilo je ljudi koji su se stalno bunili da je hrana loša. Neki drugi su se šalili s njima kako ni kući nisu bolje jeli. Čini se da su mnogi u vojsci došli na optimalnu težinu. Gojazni su gubili, a mršavi dobivali na težini.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #32 on: June 30, 2014, 08:56:59 pm »

Милена Брацо. Хвала на добром објашњењу. Ипак једна исправка. Официри интендантске службе су се у почетку школовали у посебној Војноекономској академији, а тек 1976. године (или можда 1977.) је спојена са ВА КоВ у "ВА родова КоВ и интендантске службе".

Да, пропис је налагао да свеж хлеб мора да одстоји пре него се послужи војницима. Основни разлог је здравствене природе јер свеж (посебно врућ) хлеб надима (због воде у њему).

Храна на терену није била ништа боља него у касарни. Ипак, већини је она изгледала укуснија. По мом суду два су разлога за то. Први је повећано напрезање, умор и потреба организма за храном па је све што се поједе било добро и укусно (а у углавном и јесте тако било). Друго, нека јела, као на пример пасуљ, су укуснија када се спреме у казану на отвореном пламену него у парним котловима у касарнама. Такође, нека јела су на теренским условима прилагођавана могућностима (тадашњих) теренских кухиња. Често се месо кувало заједно са главним јелом (јер није било услова да се спреми посебно) што је сигурно доприносило укусу јела. Ја сам обожавао да на терену једем гулаш са макаронама иако су макароне у гулаш спремани (кувани) заједно, а не одвојено као у касарни.

Јела су спремана по рецептурама али су постојале тзв. таблице. Ако се не варам таблицама се прописивало шта оброк (доручак, ручак, вечера, ужина) мора (начелно) да садржи и која је калорична вредност тога. Таблица 1 је била за војнике и таблица 2 је била за старешине и питомце. Наравно, због једног ила два дежурна официра у касарни није се спремала храна по таблици 2, већ су они, као и све старешине на терену јеле исту храну као и војници. Храна по таблици 2 се припремала у војним школама, за питомци и тамо где је већи број старешина бао на храни. У принципу није било велике разлика када су у питању основни састојци. Оброци спремљени по таблици 2 су у принципу садржавали више воћа и/или слаткиша уз сваки дневни оброк, док су војнички (таблица 1) били скромнији у том делу.

Постојале су и допуне таблица за поједини категорије (диверзанте, падобранце, пилоте, стражу и сл). Неким приписима је било одређено када се мога давати та допуна оброка.
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 229


« Reply #33 on: July 01, 2014, 05:21:55 pm »

Na aerodromu u Zadru pitomci su imali posebnu kuhinju i restoran.Jednom sam se i ja našao u njihovom restoranu(ne sećam se kako),i bio sam iznenadjen lepo postavljenim stolovima(kao u restoranu) sa stolnjakom,tanjirima i escajgom.Posebno me je iznenadilo što je pored svakog tanjira stajala tabla čokolade.

Oni ili piloti su imali i svoju kantinu.U njonj nisu bile čarape i napolitanke,kao u vojničkoj,već salame,šunke,svež hleb,pecivo i ne sećam se šta još.Nešto kao u samoposluzi,kažeš šta hoćeš i koliko ,pa ti ovi naseku.Ako se dobro sećam ta prodavnica se nalazila ispod tornja .Rečeno mi je da vojska tu ne sme da ulazi ,ali zbog nekakvog posla na stajanci propustio sam ručak,pa sam se odvažio da udjem.Ili me je neko uveo,davno je to bilo.Usvakom slučaju kupio sam neku salamu  hleb,mislim da nešto sladje nisam pojeo u vojsci.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* kuvari.jpg (77.56 KB, 313x980 - viewed 301 times.)
Logged
Goranp
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2



« Reply #34 on: March 10, 2016, 07:45:22 pm »

Pohvala za kuhinju u Somboru(aerodrom),kasnije Beograd i Nis nije bilo lose 1994/95
Logged
cuculo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #35 on: March 11, 2016, 12:49:59 pm »

Moje iskustvo septembar 1987/1988,za godinu dana sam promenio tri kasarne i  kao vojnik vozac imao sam priliku da probam i ostale kuhinje niz YU prostora.

Prva kasarna i obuka 2 i kusur meseca Bela Crkva kuhinja i trepezarija odlicna,onda prekomanda Subotica velika kasarna katastrofa od hrane teski zacini  i los ukus,tu sam proveo mesec dana,i za ostatak prekomanda Sombor tenkoska kasarna u gradu hrana odlicna dovozila se iz kasarne vazduhplovni nastavni centar pre Apatina,imali su veliku ekonomiju /ogromne kuhinje disciplina i cistoca i kvalitet na nivou,posto sam vozio sva i svasta po kasarni od vozila neborbenih dosta puta sam isao po tri puta na dan po hranu kod vazduhplovaca,a dio je naredba da svaki dan za naredni dan vozac pismeno ode u nastavni centar autobusom i odnese brojno stanje tenkovske kasarne za naredni dan koliko da se hrane spemi za nas a kasarni tako proce dan.Vozeci obisao sam mnogo garnizona i moga da kazem da je kvalitet varira od garninzona do garninzona.Sa ekonomije u Somboru odnosli smo po karaulima vocei povrce koi su bili pod nase nadleznosti.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #36 on: March 11, 2016, 10:46:05 pm »

Да, храна у 975.ВНЦ у Сомбору (касрана Аеродорм) је била одлична. И сам сам се три године тамо хранио (само ручак). По много чему боља негу у Војној академији. Ако ништа друго, најмање 50% хране се производило на сопственој економији,а значајне количине дистрибуирале у Земун, Батајницу, гарнизон Суботица и по караулама граничног батаљона из Сомбора.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #37 on: April 20, 2016, 03:35:43 pm »

Naletio na zanimljiv blog.

http://jna-kuhar.blogspot.hr/

Nista specijalno ali bacite pogled na recepturu za spremanje jela od mrava ili gustera. Smiley
Ima jos par zanimljivih recepata, prelistajte.

poz.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #38 on: May 23, 2016, 04:22:20 pm »

U JNA sam smršao skoro 30 kg. Toliko o kuvarima iz mog ugla.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #39 on: May 23, 2016, 05:10:44 pm »


Skoro sve vreme mog ukrcanja kuki na PČ-134 bio je Slovenac - profesionalni kuvar iz hotela "Slon" u Ljubljani. Umeo je da kuva!
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #40 on: May 24, 2016, 09:13:54 am »

Sa mojim kuvarom na brodu i danas sam u kontaktu. Jovanovic Dragan po zanimanju mesar iz Nis, genijalno je spremao rostilj. Tako da se oko broda sirio miris kao da smo na rostiljijadi u Leskovcu a ne na moru. Za spremanje ribe genije je bio  Cano Strazicic I motorista i moj komandir.
Logged
Prota1159
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #41 on: October 08, 2017, 07:43:32 pm »


Skoro sve vreme mog ukrcanja kuki na PČ-134 bio je Slovenac - profesionalni kuvar iz hotela "Slon" u Ljubljani. Umeo je da kuva!


Koja si klasa bio??/

U Kumboru je bila dobra klopa....krenuvsi iz Baosica (nastavni centar i prirucna kuhinja PKB-ovog turistickog naselja ) pa preko prekomande i kuhinje Barske kasarne do zaista odlicne kuhinje po povratku u Kumbor negde pocetkom oktobra 1992 pa do maja 1993.
Sa 71.5 na pocetku.....89 kg na kraju  Smiley Smiley

Klasicu u kuhinji...suva klopa kad bude...pojacamo sa klopom odmah...cajne, kobaje, mleko i "ocajni kolutici", kackavalji (one kocke), jaja i riba koju smo krali iz zamrzivaca (snicle sabljarki i tuna...imam negde slike, probacu da ih nadjem.
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.