PALUBA
April 16, 2024, 11:48:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20   Go Down
  Print  
Author Topic: PS-12 "Spasilac"  (Read 139213 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 325


« Reply #270 on: November 09, 2019, 10:17:04 am »

Pogone ga čuveni Burmeister&Wain Alpha.

I to je još jedan veliki pogodak JRM u odabiru propulzije.

Koliko god da je npr. PIELSTICK na Mirnama promašaj, toliko je odabir danskih "B&W ALPHA DIESEL V23L" familije motora doista bio odabir "najboljeg od najboljih".
I tu se na radi samo o motorima već o cijeloj propulzivnoj liniji istog proizvođača: motor-kopča/reduktor-osovinski vod s prekretnim propelerom. Pun pogodak!

Odluka da se navedeni motori ugrađuju na sve spore brodove JRM je naprosto genijalna.
Tako su navedene B&W Alpha Diesel motore dobili PS-12, pomoćni oružari PO-91, 92 i 93, DBM-241 (i DBM-81 i 82 HRM), vodonosac PT-71, naftonosci PN-26 i 27, remorker PR-41 Orada...

I koliko znam na svim brodovima pogon se pokazao izuzetno kvalitenim, pouzdanim i dugovječnim.
U 2015. godini su dva DBM-a HRM, s već 20 godina starim pogonom ko' od šale otplovili do Španjolske i nazad.

HRM danas uživa velike benefite odabira tog pogona.
"Faust Vrančić" i DBM-ovi plove liva-liva a pogon, uz redeovno održavanje, nije nikakav problem.

Kvarova praktički nema a robusni motori mogu voziti "do Amerike i nazad".
Bog blagoslovio one koji su ga odabrali i uveli u JRM ! marinero

« Last Edit: November 09, 2019, 10:41:09 am by bristova » Logged
ROMAN
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91



« Reply #271 on: November 09, 2019, 12:20:18 pm »

U godini dana , kad sam ja bio na PS - 12 dogodilo se samo jedan "kvar" na levom motoru .U ulje turbo kompresora je ušla voda (na slici se vidi turbo i staklo za nivo ulja).Ulje se promjenilo i sve je išlo normalno .Brod ima svoju radionicu i mnogo rezervnih djelova za glavne i pomočne motore.Kao zanimljivost u jedan motor stane 480l motornog ulja i dolijevanje nije  se mjerilo u litrima nego u kantama. Pomočni motori Torpedo Rijeka su bili sasvim druga priča:kvarovi na Bosch pumpi , na vodni pumpi , otišlo je kvačilo za pumpu koja napaja vodene topove , puštao je razhladni sistem ... Sad brod ima generatore Caterpillar .

LP Roman


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCN5739.JPG (682.08 KB, 1200x1600 - viewed 99 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #272 on: November 09, 2019, 12:43:41 pm »


Postavljam opšte pitanje, da li su pogonski motori i motori generatori/alternatori Torpedo Rijeka razvijeni na osnovi Deutz motora?! Znam da imaju vodeno hlađenje, ali to ih ne udaljava od Deutz tipova samo po sebi.
Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 325


« Reply #273 on: November 09, 2019, 01:11:31 pm »

U godini dana , kad sam ja bio na PS - 12 dogodilo se samo jedan "kvar" na levom motoru .U ulje turbo kompresora je ušla voda (na slici se vidi turbo i staklo za nivo ulja).Ulje se promjenilo i sve je išlo normalno....
LP Roman

Navedeni kvar je bio izuzetak. Ja ne znam za još jedan takav kvar, barem na motorima HRM.
Još jedna potvrda koliko su navedene Alphe odlični motori.
« Last Edit: November 09, 2019, 01:20:18 pm by bristova » Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 325


« Reply #274 on: November 09, 2019, 01:13:19 pm »

Postavljam opšte pitanje, da li su pogonski motori i motori generatori/alternatori Torpedo Rijeka razvijeni na osnovi Deutz motora?! Znam da imaju vodeno hlađenje, ali to ih ne udaljava od Deutz tipova samo po sebi.

Pogonski motori B&W ALPHA DIESEL sigurno nisu.
Za Torpedo neznam, valjalo bi istražiti kako je isti razvijen, odnosno na temelju čije licence...
Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 325


« Reply #275 on: November 09, 2019, 01:17:33 pm »

Kod PS-12 odnosno SB-73 "Faust Vrančić" uvijek me iznova oduševi kvaliteta i čvrstoća brodske konstrukcije. Prosto uživam gledati brod u detaljima i diviti se kvaliteti zavara i ostalih elemenata konstrukcije.
Kao što rekoh, brodu nema smrti dok god bude redovno i dobro održavan. Može tako ploviti u punom sjaju još mnogo godina.
Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 325


« Reply #276 on: November 09, 2019, 01:28:29 pm »

Za ocjenit opću kvalitetu pogonskog kompleksa nekog broda, kao "pravilo prsta", dobar pokazatelj je razgovor s zapovjednikom broda.

Kad zapovjednik broda zna do u detalje problematiku kvarova i loših tehničkih rješenja pogona te zajedno sa strojarima detaljno i naširoko razmatra kako rješiti probleme - sve ti je jasno.
Na dobro pogođenim i održavanim pogonskim kompleksima zapovjednici jedva znaju i gdje je strojarnica, o detaljima pogona da ne govorim. Obiđu je par puta u nekoliko godina. Ako...
Logged
ROMAN
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91



« Reply #277 on: January 28, 2020, 08:03:59 pm »

Danas kod Zlarina u dizanju Kiowe

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* bs 73.jpeg (254.16 KB, 943x629 - viewed 90 times.)

* bs 73 1.jpeg (213.83 KB, 943x629 - viewed 83 times.)

* bs 73 2.jpeg (235.08 KB, 943x565 - viewed 100 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #278 on: January 28, 2020, 09:09:20 pm »


Faust Vrančić, ili Spasilac (oba su imena merodavna) opet je dokazao da su mu oprema i posada na visini zadatka. Trebalo li je izvaditi olupinu helikoptera - podigli su je.
Logged
ROMAN
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91



« Reply #279 on: January 29, 2020, 10:03:54 am »

Brod dobro služi tome što mu je osnovna zadača - spašavanje.Slična situacija spašavanja potonulog helikoptera u kojoj sam i ja učestvovao dogodila se 1986. Tada je sa naftne platforme Panon II u međunarodnim vodama 2 sata vožnje od Pule prema Italiji , pao jedan helikopter MI.Pronašao ga je Brodospasov Junak i navezao mu boju . Onda su ga ronioci sa PS- 12 navezali na konop a PO-91 digao ga krmu Spasioca.Oko 3 sata ujutro uplovili smo u Pulu na carinski mol i prebacili olupino helikoptera na vojni šleper  , koji ga je odvezo na aerodrom u Puli.

LP Roman
Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 325


« Reply #280 on: February 03, 2020, 11:39:47 pm »


Faust Vrančić, ili Spasilac (oba su imena merodavna) opet je dokazao da su mu oprema i posada na visini zadatka. Trebalo li je izvaditi olupinu helikoptera - podigli su je.

Tu je moćna nova "Palfinger" dizalica odradila posao.
Logged
ROMAN
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91



« Reply #281 on: April 07, 2020, 03:26:31 pm »

Dizalica Palfinger Faust Vrančić


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* dizalica Faust Vrančić.JPG (714.33 KB, 1600x1200 - viewed 68 times.)
Logged
ROMAN
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91



« Reply #282 on: June 28, 2020, 04:57:33 pm »

Danas ujutro je preminuo zastavnik Jovanović ,85 - 86 vodnik 1.klase na PS 12.Nek mu je laka zemlja.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCN5730.JPG (747.59 KB, 1600x1200 - viewed 36 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #283 on: June 30, 2020, 12:34:40 pm »

Cezar je bio klasić, kolega, saborac i dobar prijatelj mojeg oca. I sam sam ga znao. Trebalo bi da ga upamti i svako ko je bio PDS-u koji je potono kod Tajerske sestrice - njemu duguju što su živi. Pokoj mu duši i mirno more nebesko.  Embarrassed
Logged
Kalimera
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #284 on: July 22, 2020, 12:21:45 am »

PS-12 "Spasilac" bio je jedinstven brod u JRM, namenjen za spasavanje podmornica i podmorničara, dizanje potonulih objekata, gašenje požara, tegljenje, izvođenje podvodnih radova i istraživanja podmorja, itd. Nalazio se u sastavu Pomorskog odreda za spasavanje, a matična baza bila mu je u Divuljama kraj Splita.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Osnovni podaci:

- istisnina: 1.590t
- dimenzije: 55,47 x 11,6 x 4,33 [m]
- pogon: 2 dizel motora "Burmaster" po 2.170KS (1.649kW)
- brzina: makismalna 13čv, ekonomska 10čv.
- daljina plovljenja: 11.200NM pri 10čv ; 6.350NM pri 13čv.
- naoružanje: 2 četvorocevna topa 20mm M.75

"Spasilac" je izgrađen u brodogradilištu "Tito" u Beogradu 1976. godine, kao zamena za stari spasilački brod PS-11 "Spasilac". Bio je prvi od ukupno tri izgrađena spasilačka broda i jedini koji je uvršten u flotnu listu JRM. Druga dva broda su izgrađeni za RM Libije i Iraka. PS-13 "Zlatica" porinut je takođe u Beogradu 1977. godine, a 1982. prodat je Libiji, u sastavu čije RM se nalazi i danas pod imenom "Al Munjed" (722). Treći brod iz klase porinut je krajem 1977. godine, a 1978. prodat je Iraku (oznaka A-81, prvobitno A-51). Učestvovao je u 1. zalivskom ratu, gde je oštećen napadom američkih aviona prilikom pokušaja polaganja mina u persijskom zalivu. Navodno, dokrajčen je na ušću Šat-el-Araba u 2. zalivskom ratu. Libijski i Irački spasilački brodovi imali su izmene u konstrukciji nadgrađa u odnosu na PS-12. Konkretno - dimnjaci su pomereni prema krmi, zbog prekomernog zagrevanja barokomore.

Ono što je PS-12 izdvajalo od ostalih pomoćnih brodova jeste (prema ondašnjim standardima) najmodernija oprema za izvođenje spasilačkih operacija. U tu svrhu, brod je bio opremljen spasilačkom podmornicom (batiskaf) tipa "Mermaid IV", za spasavanje posada podmornica na dubinama do 600m. Dimenzije podmornice su: dužina 8m, širina 2,9m, visina 3,2m. Istisnina iznosi 20t, podvodna brizina 2,5čv (maksimalna 3,5čv), a vreme boravka pod vodom, u zavisnosti od konfiguracije i broja članova posade - od 10 do 15 sati. Posadu čine pilot, voditelj i 2-3 ronioca (po potrebi). U spasilačkoj misiji, "Mermaid IV" može ukrcati do 10 osoba (zajedno sa posadom). Maksimalna korisna nosivost je 1000kg. Prednji deo podmornice je zastakljen, što pilotu omogućava izvanrednu preglednost. Podmornica je opremljena podvodnim TV sistemom, podvodnim električnim lokatorom, sistemima veze, sistemom za automatsko izranjanje i daljinski upravljanim manipulatorima (rukama) za sečenje.

"Mermaid IV":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pored podmornice "Mermaid IV" brod je opremljen i ronilačkim zvonom, koje omogućava dubinska ronjenja do 300m i može se upotrebljavati kao osmatračka komora. Zvono je opremljeno sistemom za manevrisanje, podvodnim telefonom i kamerom.

Na palubi i nadgrađu broda, nalazi se kompletna oprema za ronjenje na velikim dubinama, i tretman ronica, uključujući i sistem rekompresionih komora kapaciteta 30 ljudi. Pored posade, na brodu su bili ukrcani i posebno uvežbavani saturacioni ronioci i podmorničari koji su opsluživali ronilicu "Mermaid IV".

Spuštanje spasilačke podmornice sa PS-12:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Početkom građanskog rata u bivšoj Jugoslaviji, PS-12 "Spasilac" nalazio se na remontu u remontnom zavodu "Velimir Škorpik" u Šibeniku gde su ga krajem septembra 1991. zarobile hrvatske snage. Danas se nalazi u sastavu obalske straže HRM kao pomoćni (ophodni) brod OB-73 "Faust Vrančić". Spasilačka podmornica "Mermaid IV" nije u funkciji od 1991. i verovatno je rashodovana. Sa broda su uklonjene barokomore i spasilačko zvono, tako da je izgubio svoju izvornu funkciju.

HRM OB-73 "Faust Vrančić":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


GDJE ES SADA NALAZI BROD? U KOJOJ LUCI? SPLITU? MORNAR 1991 U DIVULJAMA I ZELIM 19 08 2020 NA MOJ RODJENDAN DA POSETIM BROD FAUST VRANCIC. HVALA AKO NEKO ODGOVORI.

« Last Edit: July 22, 2020, 05:34:05 am by MOTORISTA, Reason: Uređen citat » Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.