PALUBA
April 25, 2024, 04:01:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedo - Rijeka  (Read 143977 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ajkule
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« on: November 21, 2008, 12:57:43 pm »

ima li ko kakvih sličica od torpeda proizvedenih u tvornici Torpedo u Rijeci...ili možda zna nesto o npr. vrstama torpeda itd.
« Last Edit: November 28, 2014, 12:15:52 pm by Jester » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: March 02, 2009, 09:09:17 pm »

ima li ko kakvih sličica od torpeda proizvedenih u tvornici Torpedo u Rijeci...ili možda zna nesto o npr. vrstama torpeda itd.

Kada sam bio na specializaciji za torpednu specialnost (1973/1974) samo smo spomenuli torpeda (oznaka 53/4-čini mi se), koje su proizvodili u Rijeci. To su bila pravolinijska torpeda (bez samonavođenja). Postizala su brzinu do 42 čv. (da povečavanjem domete smanjivala se brzina). Pogon je bio na mješavinu petroleja, zraka i vode.(parno stapna mašina) To bi bilo sve što se sječam.
pozdrav Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: April 13, 2009, 07:39:08 pm »

ima li ko kakvih sličica od torpeda proizvedenih u tvornici Torpedo u Rijeci...ili možda zna nesto o npr. vrstama torpeda itd.

Tek sada sam vidio tvoje pitanje. Pogledaj pod "brodska oružja i sistemi" Nešto sam o njihovom torpedu napisao. (to što sam ja učio). Ako tvoje ime znači i okolinu u kojopj živiš, onda pogledaj u vojnom muzeju na Gripama u Splitu. Ja odavno nisam bio tamo, pa sam i zaboravio imaju li šta od toga.
Pozdrav Duje
Logged
ajkule
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #3 on: April 21, 2009, 03:17:19 pm »

Hvala Duje...... sa riječkog područja sam inače....ima nekoliko torpeda u Pomorskom muzeju u Rijeci ali nažalost večina ljudi nezna ništa o njima..pogotovo o izvornom riječkom torpedu....
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #4 on: April 21, 2009, 05:08:07 pm »

Hvala Duje...... sa riječkog područja sam inače....ima nekoliko torpeda u Pomorskom muzeju u Rijeci ali nažalost večina ljudi nezna ništa o njima..pogotovo o izvornom riječkom torpedu....

Ma nema na čemu. Ja za ove praznike idem u Split. Pogledat ču u pomorski muzej, možda ima tamo nešto interesantno o torpedu. Ako ima, slikat ču i poslat na forum.
Mene je več u vojnoj školi oduševila preciznost izrade sastavnih djelova torpeda, posebno sam bio oduševljen "smjernim ravnjačem".
Pozdrav
Duje
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #5 on: June 06, 2010, 08:38:16 pm »

Mogu li ove slike pomoći?


* 1 046.jpg (87.44 KB, 980x573 - viewed 311 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #6 on: June 06, 2010, 08:40:24 pm »

Evo još malo riba.


* 1 046.jpg (122.45 KB, 890x972 - viewed 291 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #7 on: June 06, 2010, 08:43:47 pm »

Školsko torpedo i zbirka žiroskopa


* Copy of 1 046.jpg (39.79 KB, 780x308 - viewed 280 times.)

* 1 046.jpg (37.78 KB, 333x671 - viewed 283 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #8 on: June 06, 2010, 08:49:01 pm »

Još malo


* 1 046.jpg (68.7 KB, 520x566 - viewed 288 times.)

* Copy (2) of 1 046.jpg (91.74 KB, 600x653 - viewed 223 times.)

* Copy of 1 046.jpg (65.47 KB, 760x370 - viewed 237 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #9 on: September 07, 2010, 08:39:42 pm »

POMORSKI MUZEJ POSUDIO VRIJEDNE EKSPONATE

Torpeda s Gripa na velikoj izložbi u Rijeci

Veliki broj eksponata Hrvatskog pomorskog muzeja (HPM) na Gripama spada u prvi red atrakcije hrvatske i europske pomorske baštine, no ima nešto po čemu je HPM jedinstven i u svijetu. Riječ je o torpedima, oružju koje je iz temelja promijenilo ratovanje na moru.

Zbirka torpeda koja se nalazi u torpednoj dvorani tvrđave na Gripama raritetna je i nema joj premca. To znaju i Riječani čiji muzealci upravo pripremaju izložbu pod nazivom “Riječki torpedo”.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dijelove ovih torpeda, prvih proizvedenih u svijetu, nemaju Riječani u čijem su gradu i godinama građeni, ali zato imaju Splićani te su nekolicinu najvrjednijih dali kolegama na posudbu za jedinstvenu izložbu koja će se u Muzeju grada Rijeke otvoriti 15. studenog.

Na posebnim nosačima, pažljivo zamotani, prišvršćeni te maksimalno zaštićeni, kombijem su prebačeni u Rijeku. - To je prvi put od osnutka zbirke 60-ih godina prošlog stoljeća da torpeda napuštaju našu tvrđavu. Zbirku je osnovala nekadašnja JRM u okviru koje je muzej djelovao - kaže nam Ljubomir Radić, kustos HPM-a.

- Radi se o repnim dijelovima torpeda proizvedenima 1868., 1881., te 1898. godine u Rijeci, a djelo su genijalnosti kapetana fregate Austrougarske ratne mornarice Ivana Blaža Lupisa. Kolegama iz Rijeke posudili smo i nazubljenu glavu torpeda koje je služilo za probijanje čeličnih mreža koje su štitile ulaze u luke - kazuje nam kustos Radić.

Vrijednost i do milijun eura

Pitamo kustosa postoje li kakve procjene o kolekcionarskoj vrijednosti dijelova torpeda posuđenih Riječanima. - Postoje nekakve uglavnom neslužbene procjene, dakle za torpeda iz 60-ih godina 19. stoljeća, a koje se kreću od pola milijuna do milijun eura - otkriva kustos. Ravnatelj Muzeja Stjepan Lozo ponosan je na suradnju splitskog i riječkog muzeja.

- Rijeka je grad jake industrijske baštine i grad u kojem je rođeno suvremeno torpedo, oružje koje je obilježilo pomorsko ratovanje u proteklih 100 godina. Ono je u svoje vrijeme bilo najsofisticiraniji proizvod, o čijem fenomenu kod nas nema dovoljno izražene svijesti.

Upravo su Hrvati osmislili to revolucionarno, pravo mornaričko oružje - ističe ravnatelj Lozo. Od Lupisova vremena do današnjeg dana torpedo se nije bitnije mijenjao, no danas se uglavnom povlači s pomorskih bojišta i sve manje koristi.

Lupisova djela

Lupisova torpeda imala su brzinu od 6 čvorova, maksimalni doseg do 900 metara. Pogon mu je omogućavao komprimirani zrak u trupu, koji je pogonio vijak smješten na kraju trupa preko motora s unutrašnjim izgaranjem. Bojna glava je bila napunjena gloksilinom. Prema dostupnim informacijama, u Rijeci se od 1866. do 1943. godine proizvelo više od 20 tisuća torpeda.


Autor: Denis Krnić
Izvor: Slobodna Dalmacija


* torpedo_hpm.jpeg (122.42 KB, 468x351 - viewed 449 times.)
« Last Edit: September 07, 2010, 08:50:16 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #10 on: September 07, 2010, 08:47:54 pm »

Izložba "Riječki torpedo" biti će otvorena 15. studenog 2010. u Muzeju grada Rijeke, a do tada evo dvije fotografije (iz moje kolekcije) torpeda izloženih u Hrvatskom pomorskom muzeju u Splitu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pmst_torpedo.JPG (86.82 KB, 1229x922 - viewed 446 times.)

* pmst_torpeda.JPG (132.06 KB, 1229x922 - viewed 460 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #11 on: November 27, 2010, 09:58:12 pm »

evo konačno izložba otvorena ,vjerovatno će bit prekrasnih slika
čudi me da nitko ovo nije stavio ,neznam dali je za zasebnu temu pa evo od mene par linkova

http://www.mojarijeka.hr/kultura/otvorena-izlozba-o-nastanku-i-razvoju-torpeda/

http://croinfo.net/vijesti-regija/5688--otvorena-izloba-qrijeki-torpedo--prvi-na-svijetuq.html

http://www.lokalpatrioti-rijeka.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=1004&p=17652

poz.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #12 on: November 28, 2010, 09:27:55 am »

Bio sam pozvan na otvaranje izložbe, no, radi neprolaznosti cesta nisam stigao (snijeg). U dva sata sam prošao od Ljubljane do Vrhnike (15km) i odustao. Izložbu sam posjetio 27.11.2010. Prekrasna izložba, jako lijepo i stručno postavljena sa dosta eksponata (dio i iz Pomorskog muzeja iz Splita). Organizatori pokušavaju postaviti stalnu izložbu.
I sam sam napravio dosta slika, kupio sam i knjigu, koja izdata prigodom postavljanja izložbe. Pripremit ću nešto i za "Palubu", samo moram malo sredit sve skupa.
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #13 on: November 28, 2010, 01:35:16 pm »

Izložba:
RIJEČKI TORPEDO- prvi na svujetu.

Gotovo je nevjerojatno da je nakon prestanka proizvodnje torpeda sredinom 1960-tih, nakon punih stotinu godina slavne i burne povjesti, Rijeka ostala bez i jednog primjerka torpeda. U to su vrijeme odneseni čak i dragocjeni muzejski primjerci iz kućnog muzeja "Torpeda", za koje tvornica zbor nepoznatog razloga više nije bila zainteresirana.
Kada je 2007. u sretnim okolnostima grupica entuzijasta, "torpedista", okupila oko Muzeja grada Rijeke, okolnosti su već bile posve dozrele pa je, u poslednji čas prije konačnog nestanka, u Muzej počela pristizati građa od posebne važnosti za uvid u visoke domete tehnike i industrije u Rijeci od kraja 19. do sredine 20. stoljeća. Dvojbe i nedoumice sto jih oko očuvanja preostalih pogona i postrojenja poslednjih godina imaju i muzealci i konzervatori i urbanisti i gradski oci, potvrđuju ozbiljnost kojom su prionuli zbrinjavanju industrijske baštine.
Upravo su u tvornici torpeda uvedene brojne tehničke inovacije, izumljene i prvi put iskušane brojne naprave i instrumenti. Nije ništa manje zadivljujuća ni spoznaja da su riječki znanstvenici upravo u Whiteheadovoj tvornici izvodili rana akustička istraživanja i upravo ovdje (Rijeci) dokazali proboj zvučnog zida i provodili najranija istraživanja na području dinamike plinova.
Istraživanje, prikupljanje građe i razumijevanje pojedinih davno zaboravljenih tehničkih naprava ne bi bilo moguće bez oduševljenih "torpedista", koji su predmete pomo pregledali, uredili i omogućili da se na najbolji način pripreme za izložbu.
Izložba ne bi bila moguća bez Hrvatske vojske i Hrvatske ratne mornarice, koje su spremno ustupile građu za muzejsku zbirku, kao ni bez Hrvatske policije, djelatnika Ministarstva unutarnjih poslova, koji su diljem jadranske obale izvlačili iz mora pojedina torpeda i ustupili ih Muzeju. ( iz kataloga izložbe E. Dubrović)
Nastavak sljedi!
Duje
 


* Pozivzaizlobu0001-1.jpg (135.68 KB, 623x639 - viewed 290 times.)

* Ri10001.jpg (161.42 KB, 462x639 - viewed 310 times.)
« Last Edit: November 28, 2010, 01:45:43 pm by duje » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #14 on: November 28, 2010, 06:18:17 pm »

Prvi pokušaji u izradi novog pomorskog oružja

Prve zamisli i pokušaj proizvodnje uradio je GIOVANNI LUPPIS-POTAPAČ (Ivan Vukić). Porijeklom iz Nakovana Donjih na Pelješcu. Rođen je u Rijeci 1813 godine. Osnovnu školu završava u Rijeci, Mornaričku akademiju u Veneciji (1835). Kap. fregate postaje 1957 godine. Na dugim plovidbama (osiguranje obale od Kamenjaka do Prevlake od mogučih Italijanskih napada) smišlja novo pomorsko oružje (brodica napunjena eksplozivom - sa pogonom na vjetar sa staklenim jedrima (radi težeg uočavanja). Prve pokušaje izrade novog oružja izvedeni su na fregati Bellova (zapovjednik je bio Luppus). Radove su izvodili tesar Petar Turčić o puškar Vinko Smojver. To je bilo izduženo plovilo sa bočnim plovcima iz plute omotano u platno. Na kljunu bijaše predviđeno mjesto za minu. Upaljač bio je prepravljen brodski pištolj. Na krmi su bila dva kormila (jedno za desno, drugo za lijevo skretanje). Kormila su se pokretala konopom (kao uzde) sa obale. plovilo je bilo pogonjeno vijkom na "pero", kao dječje igračke. Plovilo je dobilo naziv "čuvar obale"
Tehničko povjerenstvo Austrougarske vojske ocjenilo ideju kao dobru, no, radi pogona nije odobrilo sredstva za daljnja ispitivanja. Luppis je više puta pokušavao svoju ideju provesti u proizvodnju. U svojim nastojanjima nije uspio. Slaba mu je bila utjeha dodeljivanja plemičkog naziva von Rammer ( Potapač).
1864 godine sklopi ugovor sa Whiteheadom i Ciotteom (inžinjer, p.puk) o zajedničkom nastavku ispitivanja i usavršavanja Luppisove ideje-novog pomorskog oružja. Nije bilo zadovoljavajučih rezultata. Whitehead je tvrdio, da zamišljeni način upravljana (konopom sa kopna) nije moguč po jakom moru. Saradnja je prekinuta nakon nekoliko godina (3-4). Razočaran se Luppis povuče u svoju vilu  na jezeru Como. Umire 1875 godine, u vrijeme največih Whiteheadovih uspjeha, dan nakon otvaranja njegove tvornice torpeda. (Torpedofabrik)

Činjenica je, da je upravo Luppisova ideja potakla Whiteheada  na razmišljanje o novom oružju. Luppisovu ideju je nadgradio i proizveo oružje koje putuje pod morskom površinom. 1866 izgrađen je prvi uspješan prototip. Prve isporuke novog oružja su počele 1868 godine pod nazivom Whiteheadov-Luppisov torpedo.


* vuki0001.jpg (209.58 KB, 446x639 - viewed 256 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.