PALUBA
April 25, 2024, 01:20:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedo - Rijeka  (Read 143946 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #150 on: December 15, 2010, 04:02:38 pm »

Izvinjavam se za offtopic, ali važno je za širi krug palubaraca.

Je li ko u Srbiji već naručio knjigu iz Rijeke? Zna li se kako će me opaliti za carinu i PDV? Ovo bez obzira što je vrednost pošiljke ispod 20 EUR - šerif od Notingema je maštovit do bola! Tu ne pomaže znanje zakona. A knjige su "opasna stvar".

Sećam se naručivanja gramofonskih ploča od "Cob Records" pre četvrt veka. Pošalješ dinare u koverti u Englesku i posle mesec dana dobiješ ploče na adresu. Kakva carina, kakav porez, socijalističke pare u koverat (!) i dobiješ ploče! Danas više nije tako.
« Last Edit: December 15, 2010, 04:10:57 pm by kumbor » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #151 on: December 15, 2010, 04:19:34 pm »

Koliko znam u Hrvatskoj nema takvih problema. Odem u Algoritam i što me interesira naručim. Dobijem za 7-15 dana. Bilo iz Londona ili Rima. Može se naručiti puno toga, samo triba love. I to ne neke velike. Dobio sam iz Bara knjige o Zetskoj plovidbi, Bokeljskom pomorstvu i još neke. Bio je to pristojan paket od nekoliko kila. Nisam platio nikakvu carinu. Paket je otvoren na carini i pregledan. Bez problema sam ga podigao na pošti. To je moje iskustvo s knjigama iz inozemstva.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #152 on: December 15, 2010, 04:42:44 pm »

Hvala, Brodarski, al` Srbija je čudo ... velika tajna, umotana u misteriju. Tu ni "čuvar obale" ne pomaže.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #153 on: December 16, 2010, 08:55:58 pm »

Grozno skupa je poštarina.
Pre par sedmica, kupio dve knjige u Hrvatskoj. Cena bila 80 kn (oko 11 €). Poštarina za Sloveniju 177 kn! (24€!) preho Hrvatske Pošte. Žao mi je, da nisam pitao DHL ili slične ponudnike.

Dogovorio se sa poznanikom u Hrvatskoj, da jih platim i da jih on preuzme, i onda preko službenih kanala preneo u Sloveniju.

Sa carinom nikakvih problema. A ako pošalješ, nikada se ne zna.

LPB
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #154 on: December 17, 2010, 09:01:40 am »

Grozno skupa je poštarina.
Pre par sedmica, kupio dve knjige u Hrvatskoj. Cena bila 80 kn (oko 11 €). Poštarina za Sloveniju 177 kn! (24€!) preho Hrvatske Pošte. Žao mi je, da nisam pitao DHL ili slične ponudnike.

Dogovorio se sa poznanikom u Hrvatskoj, da jih platim i da jih on preuzme, i onda preko službenih kanala preneo u Sloveniju.

Sa carinom nikakvih problema. A ako pošalješ, nikada se ne zna.

LPB

24€ poštarina??? Pa kaj to vile nose, da je tolika cijena. UPS i DHL bi znali biti jeftiniji, svakako.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #155 on: December 17, 2010, 09:29:38 am »

To je bio HP express, zato i je skupa. Da je išlo kao pismonosna pošiljka do 1 kilograma, poštarina bi bila daleko manja.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #156 on: December 17, 2010, 10:08:11 am »

Idem u Ljubljanu jednom u cca 2 mjeseca - ako sto treba - javljajte - uzimam, transportiram, predajem - samo osnovni trosak knjige.
Uvijek parkiram u garazi u Subicevoj i malo pjeske po Slovenskoj cesti (bivsa Titova c. - za starije Palubarce koji znaju po ranijem nazivu).

Tu sam......
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #157 on: December 17, 2010, 11:10:18 am »

Mogli bi i jednom da idemo na kavu, tek da se otvori transportni kanal. Wink

LPB
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #158 on: December 17, 2010, 10:38:37 pm »

moze - oko Slovenske ceste .......
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #159 on: December 18, 2010, 06:51:44 am »

Ako nemate ništa protiv, mogu se i ja priključiti kod susreta na kavi-piću. Ja častim. U Ljubljani sam do sredine januara, poslije pravac Dalmacija.
Duje
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #160 on: December 18, 2010, 09:30:53 am »

Brojite i mene.
Logged
kos33
mornar
*
Offline Offline

Posts: 19


« Reply #161 on: December 18, 2010, 10:20:10 am »

Svi koji žele knjigu "Riječki torpedo - prvi na svijetu" mogu je bez problema naručiti u muzeju na telefon 051/336-711. Knjiga se šalje poštom, a probat ću da se prodaje i preko neke internet knjižare. Ako neko ima iskustva u tome neka se javi.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #162 on: December 19, 2010, 04:46:16 pm »

Prije usvajanja proizvodnje rade se  prototipi pa  tako i u industriji torpeda. Whiteheadova tvornica imala je puno inovacija, koje sve nisu bile uspješne i neispaltive u proizvodnji. Na izložbi u Rijeci prikazani su i eksponati koje možemo svrstati u neiskorištene prototipove, a koji su sačuvani u nekadašnjoj tvornici ili u muzejima.

Zvijezdasti osmerocilindrični motor
Radi povećanja efikasnosti motora - veće snage na količinu potrošenog komprimiranog zraka, Whitehead je pokušao povečati broj cilindara zvijezdastog motora.
I doista, motor je imao veći koeficient iskorištenja, ali je bio puno kompliciraniji za izradu tako da se, nakon probnih ispitivanja, odustalo od njegove proizvodnje.

Prototip iz 1902. godine


* prototipi0003.jpg (271.23 KB, 621x639 - viewed 141 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #163 on: December 19, 2010, 05:03:33 pm »

Prototip propelera s četri krilca koji nikad nije uptrijebljen u serijskoj proizvodnji.
Eksponat Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka


* PB271004.jpg (75.68 KB, 640x480 - viewed 130 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #164 on: December 20, 2010, 09:45:13 am »

Još jedna ideja koja nije dala zadovoljavajuće rezultate pri proizvodnji torpeda.

Paralelni suprotno rotirajući propeleri

Prvo poboljšanje zahvaljujući kojemu je torpedo uspio napraviti značajan korak naprijed u cjelokupnoj izvedbi bila je primjena drugog propelera, u istoj osi s prvim, ali s rotacijom u suprotnom smijeru.
To je poboljšanje prvi put predstavljeno u Royal Laboratorieu u Woolwichu, ali Whitehead je imao dopuštenje da ga koristi na svojim torpedima zahvaljujući  sporazumu s britanskom Kraljevskom mornaricom, s kojom je osigurao uzajamnu razmjenu informacija o novim poboljšanjima.
Koaksijalni suprotno rotirajući propeleri osiguravaju okretni balans torpeda i omogućuju uklanjanje lopatica i krilca koji su prvotno korišteni za stabilizaciju, ali su uzrokovali trenje u vodi, smanjujući brzinu torpeda ta stvarajući logističke probleme pri lansiranju i vraćanju torpeda.
Whitehead, međutim, nije naprosto usvojio rješenje Kraljevske mornarice, nego je proveo temeljita istraživanja koja su rezultirala razvojem paralelnog, a ne koaksijalnog propelera.
Ovaj raspored koji je, s obzirom na odnos kormila i propelera, temeljen na torpedu proizvedenom u Wolwovichu, vrlo je slićan rješenju koje je Howell razvio za svoj torpedo sa zamašnjakom (flywheel torpedo)
Neznamo jeli Whitehead došao do ovog izuma prije ili poslije Wowella, ali znamo da je odbacio tu ideju. Nikad je nije upotrijebio u masovnoj proizvodnji torpeda, ostajući uvijek pri koaksijalnom rasporedu propelera.
Whiteheadova studija paralelnog rasporeda dva suprotno ratirajuća propelera, međutim, mije dovela do razvoja praktičnih rješenja primjenljivih u masovnoj proizvodnji torpeda.
(tekst iz knjige Riječki torpedo prvi na svijetu)
eksponat Pomorski muzej Split





* prototipi0005.jpg (25.34 KB, 638x253 - viewed 99 times.)

* prototipi0006.jpg (40.67 KB, 463x640 - viewed 107 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.117 seconds with 22 queries.