PALUBA
July 03, 2020, 08:53:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Prilikom registracije unesite ispravnu e-mail adresu jer na toj adresi dobijate mail za aktivaciju Vašeg naloga. Proverite obavezno i neželjenu poštu...
 
   Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Импровизиран оклоп  (Read 3492 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 017


« on: December 15, 2017, 11:54:32 pm »

Импровизиран оклоп првпат ваков оклоп се појавил на белгискиот фронт во 1914 година кога белгиците на брзина  со лимови од бродови на ројлс ројс ставиле оклоп и купола со  максим митролез и токму со овие оклопниците започнале да ги удират големите германски трупи кој иделе од германија .Како модел подоцна овој модел станал стандарден за оклопен автомобил за британската  армија во ПСВ.
 Подоцна во 20 век се покажал дека кога се нема можност да се набави оклоп дека можи да се импровизира со други возила односно на камион да се стави протиавионски топ или митролез како што правеше полисарио во 70 тите и тоа да стани мобилна платформа за борба со други возила или укрепенија Таков пример е војна во сирија каде сите страни користат таков импровизиран оклоп со цел стекнување поголема огнена мок.Сепак овој оклоп можи многу брзо да се направи во секоја обична работилница со обичен алат.


* 25443275_1524368207657251_23413000170175146_n.jpg (123.43 KB. 960x738 - viewed 109 times.)


isis toyota bmp-1

* isi bmp2.png (182.5 KB. 614x460 - viewed 119 times.)

Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 314« Reply #1 on: December 16, 2017, 11:43:29 am »

Nije Toyota nego Ševrole Silverado. Ali nije poanta u popravci nego u tome, što američki pik-apovi imaju veću nosivost. Ta prevazilazi tonu i po pa dostiže ćak do 3,5 tone (iako mi ovaj izgleda da ima ovu nižu, pa je zbog toga najverovatnije dorađen snažnijim lisnatim oprugama).
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 017


« Reply #2 on: December 16, 2017, 04:22:19 pm »


* image024.jpg (86.22 KB. 580x347 - viewed 104 times.)

Logged
trpe grozni
Moderator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208« Reply #3 on: December 16, 2017, 07:04:25 pm »

Гоце, темава ти нема блага врска. Ролс Ројсот можеби и спаѓа во некоја импровизација, ама со оглед дека е на почетокот на развојот на оклопните возила и на спаѓа. Шевролетот не е оклопен, нити импровизираниот ракетен лансер на неоклопено возило.

Ако мислиш да правиш тема, направи добар вовед во истата и подржи ја со текст и фотографии кои одговараат на темата, инаку ова спаѓа под популарното „торлање“, а за тоа следи бришење и казна.

Свати го ова како званична опомена од страна на уредништвото.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 017


« Reply #4 on: April 09, 2019, 01:43:30 pm »

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/g257bDf656M?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Logged
Boris P
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 185


« Reply #5 on: April 09, 2019, 04:09:52 pm »

Onaj ševloret, nema teorije ono je neka fotomontaža.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 017


« Reply #6 on: April 09, 2019, 04:35:25 pm »

http://www.military-today.com/artillery/rl4.htm


* rl4.jpg (76.96 KB. 600x400 - viewed 54 times.)* rl4_l4.jpg (91.5 KB. 800x449 - viewed 57 times.)

Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 017


« Reply #7 on: April 09, 2019, 04:37:35 pm »

Либиска нацонална армија

* 6453.png (199.44 KB. 539x448 - viewed 58 times.)* 10382730_1409514266005590_4935568796875178533_n.jpg (64.64 KB. 843x472 - viewed 63 times.)

Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 017


« Reply #8 on: April 16, 2020, 06:48:13 pm »

Курди и импровизација со купола од т55


* t=-55 samohodka.jpg (42.03 KB. 552x590 - viewed 20 times.)* t-55 kurd.jpg (43.79 KB. 552x562 - viewed 19 times.)* t-55abr.jpg (97.82 KB. 1024x675 - viewed 23 times.)* t-55 trcuk.jpg (20.2 KB. 329x360 - viewed 22 times.)

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.016 seconds with 25 queries.