PALUBA
April 20, 2024, 09:56:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna policija podnela je krivičnu prijavu protiv analitičara A.Radića  (Read 3427 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« on: January 19, 2018, 11:30:14 am »

27.12.017. Vojna policija na aerodromu Batajnica privela je a potom podnela krivičnu prijavu protiv poznatog vojnog komentatora Aleksandra Radića zbog neovlašćenog fotografisanja.

http://www.novimagazin.rs/vesti/krivicna-prijava-protiv-analitiara-zbog-fotografisanja-aviona-starog-30-godina
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #1 on: January 19, 2018, 11:38:32 am »

Kakva svinjarija. Izvinite na recniku ali nema bolje reci.


Vojni analitičar priveden jer je fotografisao avion "Orao": Rekli su da mogu da slikam

Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je da je Vojna policija protiv njega podnela krivičnu prijavu zbog neovlašćenog ulaska na aerodrom Batajnica i fotografisanja aviona Orao, koji se u naoružanju Vojske Srbije nalazi više od 30 godina.

INFO 19.01.2018. | 09:56 > 10:07

Vojni analitičar priveden jer je fotografisao avion.

Radić je rekao da ga je Vojna policija privela 27. decembra nakon što je na aerodromu proveo više od osam sati u društvu nekoliko desetina starešina i vojnika, prateći letačke aktivnosti u Tehničko-opitnom centru.  
 
Naveo je da je na aerodrom ušao automobilom na glavnu kapiju, u pratnji jednog oficira oko sedam sati, kao i mnogo puta do tada, ali da ga je Vojna policija privela i oduzela mu fotoaparat i telefon posle radnog vremena i to, kako tvrdi, na zahtev pomoćnika ministra odbrane za materijalne resurse Nenada Miloradovića, uz optužbu da je neovlašćeno ušao u objekat i snimao.  
 
"Reč je o direktnoj osveti Miloradovića, ali i ministra odbrane Aleksandra Vulina i načelnika Generalštaba Ljubiše Dikovića, čiji sam rad u proteklom periodu u medijima često kritikovao. Reč je o naizgled trivijalnoj situaciji u kojoj neko hoće da me optuži za ugrožavanje države, samo zbog toga što sam u javnosti ugrozio visoko mišljenje koje oni imaju o sebi", rekao je Radić. Navodi da su problemi počeli da se javljaju nakon što je krajem juna izneo podatak da je ministar odbrane Aleksandar Vulin izbegao služenje vojnog roka 1991. godine i dodao da je iz ministrovog kabineta tada krenula sistematska aktivnost sa ciljem da bude izbačen iz svih tokova vojnog sistema.
 
"Posle višegodišnje saradnje sa magazinom 'Odbrana' Ministarstva odbrane prekinuli su da mi objavljuju tekstove, a tekst koji sam uradio u saradnji sa jednim oficirom su objavili bez mog imena", rekao je Radić i ocenio da je reč o osveti zbog toga što je kritički sagledavao aktivnosti ministra i njegovih saradnika.  
 
On je dodao da su optužbe protiv njega apsurdne, jer je na aerodrom ušao na poziv ljudi iz Tehničko-opitnog centra i to da slika modernizovani avion Orao koji je, sa istim naoružanjem i paketom opreme, javno prikazan na Batajnici 20. oktobra kada je više hiljada građana moglo da slika isti primerak aviona evidencijskog broja 25530.  
 
"Sve se to desilo iako sam gost na brojnim našim aerodromima od juna 1988. godine, pa čak i za vreme svih ratova u SFRJ kada sam posećivao aerodrome pod našom kontrolom", rekao je Radić. Podsetio je da je autor jedine monografije upravo o jugoslovensko-rumunskom avionu Orao, koju je 2012. godine izdala vojna izdavačka kuća "Odbrana", dok se na sajtu vojske i Ministarstva odbrane nalaze mahom fotografije čiji je on autor.  
 
"Osim toga, za vojnu izdavačku kuću sam uradio i knjigu o našem Ratnom vazduhoplovstvu povodom 100 godina srpske avijacije, a predgovor za tu brošuru je napisao tadašnji ministar odbrane, sadašnji predsednik Aleksandar Vučić", podsetio je Radić.
 
U Ministarstvu odbrane potvrđuju da je Radić priveden. "Vojna policija je privela civilno lice Aleksandra Radića zbog neovlašćenog prisustva na aerodromu Batajnica i snimanja u delu aerodroma koji pripada Tehničko-opitnom centru, u trenutku ispitivanja novog naoružanja i vojne opreme na avionu 'Orao'. Svuda u svetu se u takvim slučajevima zabranjuje prisustvo lica koje ne pripada sistemu odbrane, što je Aleksandru Radiću jako dobro poznato", poručuju iz Ministarstva.
 
Postupak protiv Radića vodi Treće osnovno tužilaštvo, a za neovlašćen ulazak i snimanje vojnih objekata zaprećeno je kaznom do tri godine zatvora.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2 on: January 19, 2018, 02:58:44 pm »

Posto je usao na kapiju i bio u prisustvu veceg broja staresina treba privesti sve od onih koji rade na prijavnici zato sto su mu dozvolili ulazak do staresina koji su bili tu a nisu reagovali na prisustvo neovlascenog lica sto bi se moglo tretirati kao saucesnistvo. Takodje bi organi bezbednosti na aerodromu trebali da odgovore na pitanje na koji nacin neko neovlasceno moze uci na aerodrom kroz kapiju na kojoj se nalaze lica zaduzena za kontrolu ulaska i izlaska.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #3 on: January 19, 2018, 04:39:55 pm »

@Kuzma

Covek je tamo usao uz odobrenje - verovatno je i pozvan - to je jasno svima.
Jos uvek nemoze samo da se useta u vojni objekat tek tako.
Ali kad je neki "podobni" dojavio u MO da je tamo Radic onda su se dosetli da treniraju strogocu i da se svete.

Moglo je ovo da se resi diskretno i efikasno i da se ubuduce doticnom zabrani ulazak. Odgovornom koji je dopustio ulazak a nije imao odobrenje kazna i gotova stvar.

Ovako se samo napravila glupost u javnosti zato sto je neko sujetan.

Neverujem da ce biti nesto od sudske kazne. Ovo je cisto zastrasivanje.

Kako to da nisu kaznili one sto su neovlasceno snimali na aerodromu Batajnica istovar Migova 29 iz rusije?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #4 on: January 19, 2018, 05:43:25 pm »

Pa sta sam ja napisao? Usao je na kapiju sto znaci da ga je neko pustio, ako je Radic tu bio neovlasceno onda treba da odgovara i onaj ko ga je pozvao i ko ga je pustio da udje i ko je bi sa njim do trenutka privodjenja.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #5 on: January 19, 2018, 06:09:56 pm »

Šta god da mu urade (a ne mogu mu ništa), ostaje činjenica da je neko "zbrisao" kad je trebalo braniti zemlju.

Ko je kriv, onaj ko je to objavio ili onaj ko je to uradio? Kome treba suditi? 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: January 19, 2018, 08:43:50 pm »

Ovo je klasično vršenje pritiska na "nepodobnog" čoveka, zastrašivanje pa kod koga upali.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #7 on: January 19, 2018, 09:21:43 pm »

Ovo je klasično vršenje pritiska na "nepodobnog" čoveka, zastrašivanje pa kod koga upali.

Potpuno se slažem. I sam sam, na žalost, bio "zastrašivan" sa tog nivoa iako penzioner (neću o tome javno, samo uz kafu i oči u oči), i gle: boje se i oni... kad im pokažeš zube i zarežiš, stanu malo.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8 on: January 20, 2018, 04:40:40 pm »

Radić: Rekli su mi da je OK da slikam, pa su me onda priveli
Autor teksta: Jelena Zorić 18.01.2018.

Vojna policija podnela je krivičnu prijavu protiv novinara i analitičara Aleksandra Radića zbog neovlašćenog ulaska na aerodrom Batajnica i fotografisanja aviona Orao. Radić tvrdi da su povod kritike koje iznosi, dok Ministarstvo odbrane navodi da je razlog privođenja neovlašćeni boravak na aerodromu dok je trajalo ispitivanje nove vojne opreme.

Krivična prijava zbog ulaska na vojni aerodrom u Batajnici i slikanja aviona je pokušaj da me pojedinci iz Ministarstva odbrane i vojske ućutkaju, tvrdi novinar i analitičar Aleksandar Radić. Priznaje da je 27. decembra 2017. u društvu jednog potpukovnika na aerodrom ušao ne pokazujući lična dokumenta, ali mu ih, kako kaže, niko nije ni tražio.

“I to nije presedan, mi smo Srbi, i zna se kako kod nas to ide, poštuju se ovako ili onako. Kad je reč o slikanju, ljudi iz jedinice su me pozvali i rekli su: 'OK je da slikaš, ali da ne objavljuješ sada, mi s tim nemamo nikakav problem'”, objašnjava Radić.

Tvrdi da je priveden na zahtev pomoćnika ministra odbrane Nenada Miloradovića. Upravo o njemu je kako kaže poslednjih meseci u medijima govorio kritički.

“On se sa mnom rukovao, kulturno smo razmenili nekoliko fraza, bili smo na istom prostoru satima, e onda je tek došlo do reakcije, valjda emotivne, i onda je usledio zahtev da budem priveden i Vojna policija me po propisima predala civilnim organima”, dodaje Radić.

U Ministartstvu odbrane za N1 potvrđuju da je Radić priveden. “Vojna policija je privela civilno lice Aleksandra Radića zbog neovlašćenog prisustva na aerodromu Batajnica i snimanja u delu aerodroma koji pripada Tehničkom opitnom centru, u trenutku ispitivanja novog naoružanja i vojne opreme na avionu 'Orao'. Svuda u svetu se u takvim slučajevima zabranjuje prisustvo lica koje ne pripada sistemu odbrane, što je Aleksandru Radiću jako dobro poznato”, poručuju iz Ministarstva.

Postupak protiv Radića vodi Treće osnovno tužilaštvo, a za neovlašćen ulazak i snimanje vojnih objekata zaprećeno je kaznom do tri godine zatvora.

Izvor: www.rs.n1info.com
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #9 on: January 20, 2018, 07:39:32 pm »

Po meni je to sramotno. Po toj logici svi na ovom forumu bi mogli zavrsiti u zatvoru samo zato sto su entuzijasti!
Sta na Orlu ima tajno, zadnji sastavljen prije 27 godina?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #10 on: January 20, 2018, 08:22:29 pm »

Хоћеш рећи да у објекте ХВ можеш ући по приватном позиву и сликати шта те занима? Сумњам да је то дозвољено. Дакле, не ради се о спречавању ентузијазма већ о поштовању процедура.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #11 on: January 20, 2018, 10:11:32 pm »

Analitičari u vojarne ne ulaze. Oni svoje rasprave pišu iz kafića.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #12 on: January 20, 2018, 10:27:12 pm »

Da, treba postivati procedure. Sigurno nije usao nelegalno u bazu, nego glavnom ulazom a ne preko zice !?!?
Mene je kao dijete privodila "Milicija"  kada bih se htio pribliziti da pogledam  avione nekih funkcionera. Pustili bi me. On, cini mi se  nije po tvojoj mjeri, ja bih rekao?
Mnogi su se rugali nekadasnjoj ONO DSZ, pretjeranim vojnim tajnama JNA i revnosti pijanica u smedjim uniformama FIT-a po gradilistima, ali ovo je dovedeno na novi nivo za danasnje i ondasnje pojmove.
Raspitajte se o radovima pokojnog fotografa Mayerskog.
Radica su mogli upozoriti da to ne radi vise ili da ne ce moci vise, ali ovo je neka stupica ili ti zamka utemeljena na osobnim sukobima ili ti kapricima.
Orla vise nece biti na nebu kroz koju godinu a netko sa foto aparatom bi trebao biti u zatvoru nakon sto avion sahrane u muzej!
Sto se tice HRZ jos grotesknije bi bilo fotografirati muzejske Mig-21 i odgovarati za to!?
Moglo se sve na ljudski nacin rijesiti ali nam to nije u prirodi.
U onoj drzavi ovakva vijest ne bi ni dosla u medije makar bila i benigna a kamoli prava spijunaza!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #13 on: January 21, 2018, 01:21:25 pm »

Quote
On, cini mi se  nije po tvojoj mjeri, ja bih rekao?

Не, супротно. Веома га ценим као аутора стручних чланака и ради читам. Зашто само он (или било ко други) бива позван преко "приватних" веза да уђе на догађај коме ни активни припадници војске не могу без службеног позива. Зашто не и остали заинтересовани новинари и фото-репортери? Ко је приватног "пријатеља" овластио да било кога уведе у војни објекат?

Наравно, у целој причи не мислим да је он (Радић) најкривљи већ они који су га увели у објекат. И сва је прилика да ће ти (тај) и добити по ушима, а он неће. Нема ту никакве основе да се против њега поведе кривични поступак јер није ни било намере да се чини штета. Он може само прекршајно одговарати јер зна или је могао знати која је процедура уласка у војну објекат.

Колико се сећам када су МиГ-21 ХРЗ стигли са ремонта гомила новинара и фоторепортера је преко ограде аеродрома Плесо фотографисала. Нико приватно није ушао унутра јер то није било дозвољено. Ушао је можда само онај(и) који су позвани преко званичних органа МОРХ. И не видим у томе никакав проблем. Што је проблем што у Србији то исто хоће да спроведу? Нека новинари гледају преко ограде колико хоће, а унутра могу само по процедури. И то је суштина ове приче.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #14 on: January 21, 2018, 06:03:49 pm »

U RH je novinar svojevremeno povratio na frisko ugradjenu instrument tablu ugradjenu u Rumuniji.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.