PALUBA
March 28, 2024, 11:07:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Fnrj uniforma  (Read 13124 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Teks722
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« on: January 21, 2018, 06:42:38 pm »

Pozdrav svima!
Novi sam clan i imam pitanje. Nedavno sam nabavio FNRJ oficirsku uniformu, ali nisam siguran radi li se o originalnom komadu ili o uniformi za potrebe filma.
Slike se nalaze na linkovima:
https://postimg.org/gallery/1hvfv4pq2/
https://postimg.org/gallery/106jovb0a/

Sto strucnjaci misle?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: January 22, 2018, 09:47:56 am »

Da li si siguran da ovo nije uniforma milicije?
Logged
Teks722
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #2 on: January 22, 2018, 11:14:05 am »

Dobar prijedlog. Definitivno ima karakteristike milicijske uniforme osim kragne, ipak mi se cini da je to prepravljeno za film
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #3 on: June 02, 2019, 02:27:21 pm »

Kad su iz kompleta uniforme za starješine isključene dolamice?
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #4 on: June 02, 2019, 04:49:14 pm »

Dolamica, kao ova? [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_20180623_084108.jpg (175.76 KB, 659x2126 - viewed 77 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #5 on: June 02, 2019, 08:41:33 pm »

Као питомац ВА (од 1973.) виђао сам доламице код наших старешина, али врло ретко. На основу тога бих проценио да се то десило средином 70-тих, на пример негде око 1974-5. После те године никад их више нисам видео. Ја сам завршио ВА 1977. и сигурно их није било.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #6 on: June 02, 2019, 10:43:23 pm »

 Da, dolamice su bile uvijek rijetke. Starjesine su ih mogle naruciti i kupiti, ali mali broj njih se odlucivao na to. Mislim i ja da su sredinom 70-tih nestale.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #7 on: June 03, 2019, 06:26:37 am »

U Mornaričkoj vojnoj akademiji sam dužio mornaričku dolamicu, 1975 - 1980, kasnije kao oficir ne, ali su ih mornari nosili negde do 1985. možda i kasnije.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #8 on: June 03, 2019, 09:19:39 pm »

HVALA ZA ODGOVORE

U pravilu o uniformama iz 1971. (mada je to zvanično drugo dopunjeno i prečišćeno izdanje pravila iz 1955.) se dolamice pominju kod sva tri vida, kao neobavezan dio uniforme.

Kakav je bio status mantila, jesu li bili obavezan ili neobavezan dio uniforme?
Za koV sam viđao dva tipa mantila. SMB izrađen od debljeg materijala i zelenkasto-smeđi od glatkog tanjeg materijala.
Kad su se ti mantili pojavili i koji su bili popularniji kod starješina?
Jesu li i u RM i RViPVO postojale obije vrste mantila, naravno u drugim bojama?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #9 on: June 03, 2019, 09:34:56 pm »



  1988. kada sam ja počeo da radim , mornari nisu nosili zimi dolamice nego vetrovke.
 Mantile su starešine imale s postavom. Bar ja nisam siguran da smo imali neke druge . Osim onih kišnih - tankih.  Verovatno si mislio na tu razliku u debljini?
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #10 on: June 03, 2019, 09:57:46 pm »

 Bilo je i doba sa cak 3 tipa mantila. Jedan klasican od baloner platna, jedan od kamgarna i jedan lagani kisni(suskavac). Sva tri neobavezna.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #11 on: June 04, 2019, 07:38:32 pm »

Као што је написао Милена Брацо, али за период после 80-тих. Када сам завршио ВА (1977.), добио сам у комплету униформе, уз тзв. "шушкавац" (који сам имао и као питомац) и мантил који се звао "габарден" мантил, назван по материјалу од кога је прављен. Тај габарден мантил је био доста елегантан и пријатан, али га ја нисам носио иако сам га имао. Укинут је већ 1978. године. Занимљиво је да се могао носити раскопчан. Од сличног материјала је касније прављен тај мантил кога Милена Брацо означава као од "камгарна". Он је уведен крајем 1978. године и међу првима сам га добио (стицајем околности) док је био на "проби". Прво је био без улошка (зимског), а касније је додат и уложак. Касније је опет уведен, уместо шушкавца мантил од балонер платна, сличног, заправо истог кроја као и овај "штофани".  Ја га нисам волео и ретко сам га носио. Са "шушкавцима" се доста експериментисало да би на крају остао онај који се могао спаковати (згужван) у малу торбицу. Иако је по распакивању био заиста згужван, на киши се одмах исправљао.

Са старих фотографија се води да је у ЈНА постојао нешто као монтгомери мантил. Сећам га се као дете на официрима. По причи мог оца (који је такође био официр) био је од неког условно речено гумираног платна. Њега је заменио онај стари шушкавац. Очев је деда прекројио и користио кад иде у лов.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Мој вод ВА КоВ у другој години (1974.године). Сви носимо "шушкавце" какви су тада било "прописани". Оне "габарден" мантиле су носиле искључиво старешине.


* Image00001.jpg (403.61 KB, 1454x1080 - viewed 67 times.)
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #12 on: June 05, 2019, 07:41:41 pm »

Kakav je taj stari "šuškavac" u odnosu na onaj kasniji koji se mogao spakovati u malu torbicu? Od debljeg materijala?

Jesu li i u RV i PVO i RM postojale verzije mantila od štofa i onog glatkog platna (koji je u KoV bio smeđkaste boje)?

Što se tiče gumiranih mantila, ja sam ih pred rat viđao kod milicije.
« Last Edit: June 05, 2019, 07:47:24 pm by Prvačić » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #13 on: June 08, 2019, 05:07:47 pm »

Па тај  старији је био од  дебљег материјала и значајно тежи...Иако сам носио "плаву" униформу већи део војне каријере нисам носио тај мантил од "балон свиле". Никад ми се није допадао. Увек сам носио "штофани" мантил или шињел.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.05 seconds with 23 queries.