PALUBA
April 16, 2024, 09:27:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ратни херој као модна икона  (Read 1455 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: November 22, 2008, 10:53:55 am »

Лик пилота Миленка Павловића, погинулог 1999. године, постао лого модне колекције
22/11/2008



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Миленко Павловић

Пилот Миленко Павловић, командант 204. ловачког авијацијског пука из Батајнице, погинуо је изнад Ваљева 4. маја 1999. године у ваздушној борби са авијацијом НАТО-а. Полетео је на опасан задатак својом вољом заменивши свог потчињеног у кокпиту „мига 29”. Скоро деценију касније, његов лик појавио се као лого домаће модне колекције „Hero” („Херој”). Да ли ће лик пилота са кацигом, заправо његова најпознатија фотографија постати на националном нивоу оно што је чувени портрет Че Геваре широм света?

Породица Миленка Павловића нема ништа против објављивања лога са његовим ликом, нити његовог ушивања на гардеробу.

– Подржавам све што је позитивно и што доприноси очувању његовог дела. Што се саме колекције тиче, допала ми се – каже Славица Павловић, удовица настрадалог пуковника, истичући да постоји много начина да се очувају успомене на храбре људе, па и да је модна колекција један од њих.

Модна креаторка и сликарка Аида Новосел, ауторка колекције недавно представљене у Београду, објашњава да је жртвом пилота Павловића лично мотивисана јер је на дан његове погибије била у Ваљеву које се нашло на удару авијације НАТО-а.

– Тог 4. маја 1999. године била сам на свом тадашњем радном месту у ваљевској модној кући „Узор”. Када се на небу појавио наш авион, нападачи су устукнули. На тај начин спасао је живот многих, можда и мени. Колекција са његовим ликом је начин на који сам хтела да му одам признање. Мислим да је важно да генерације које стасавају, а које ће временом „преузети” Србију, знају да имају своје хероје. Данас млади прихватају трендове са разних страна, али не смеју изгубити свој идентитет – објашњава Новоселова.

Доцент др Жолт Лазар, социолог културе на Филозофском факултету у Новом Саду, каже да нема сумње да је пилот Миленко Павловић истински ратни херој, али да не би било добро да се његов лик сведе на модни детаљ као што је то временом постало у случају Че Геваре. Наиме, данашње генерације које на гардероби носе лик левичарског револуционара, углавном нису свесне његовог историјског значаја. Социолошки гледано, потреба за херојем произлази из потребе за спасиоцем у кризним временима.

– У кризним ситуацијама се, по правилу, посеже за митовима, при чему се они често не стварају у моменту када је одређено дело актуелно, него накнадно. Можда ће се једног дана и од овог дела створити мит, али ми као савременици рационалније гледамо на тај догађај и истински га уважавамо – анализира др Лазар, истичући да потреба Срба за херојем произлази из сталне изложености на ветрометини историје и стања константне кризе.

Желећи да сазнамо да ли је наше тржиште пријемчиво за производе овог типа, и да ли је могуће да лик пилота Миленка Павловића на националном нивоу достигне славу коју је у свету стекао лик Че Геваре, разговарали смо са Јанком Павловићем, из познате маркетиншке агенције, само игром случаја презимењаком настрадалог официра.

– По мом мишљењу, пилот Павловић је заслужио да остане у колективном сећању нашег народа као херој. Нажалост, поменута колекција је једна од ретких прилика да се јавност подсети на његову жртву. Када говоримо о брендовима и комерцијализацији, постоји неколико битних разлика између Че Геваре и Миленка Павловића. Први је био опште познат интернационални лидер чија се идеологија умногоме ослањала на идеје младих, па је самим тим и данас лакше пријемчив млађој популацији. Погинули пилот је био способан официр и, у најлепшем смислу речено,„обичан” породичан човек, далеко од бунтовника са романтизованом позадином културе Јужне Америке. Због тога мислим да ће теже постати комерцијалан као део идентитета робне марке. Међутим, као део националног идентитета, нема сумње да би и преко таквог лога могао постати још познатији у народу. То би ме радовало, јер сматрам да је време да Срби добију хероја о чијем делу нема полемике – објашњава Јанко Павловић.

Извор:Политика


* 1.jpg (13 KB, 180x220 - viewed 35 times.)
« Last Edit: August 04, 2010, 04:17:27 am by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 23 queries.