PALUBA
April 16, 2024, 06:00:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Trojni pakt  (Read 8467 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: March 11, 2018, 07:22:48 am »

The governments of Germany, Italy and Japan, considering it as a condition precedent of any lasting peace that all nations of the world be given each its own proper place, have decided to stand by and co-operate with one another in regard to their efforts in greater East Asia and regions of Europe respectively wherein it is their prime purpose to establish and maintain a new order of things calculated to promote the mutual prosperity and welfare of the peoples concerned.

Furthermore, it is the desire of the three governments to extend co-operation to such nations in other spheres of the world as may be inclined to put forth endeavours along lines similar to their own, in order that their ultimate aspirations for world peace may thus be realized.

Accordingly, the governments of Germany, Italy and Japan have agreed as follows:

ARTICLE ONE
Japan recognizes and respects the leadership of Germany and Italy in establishment of a new order in Europe.

ARTICLE TWO
Germany and Italy recognize and respect the leadership of Japan in the establishment of a new order in greater East Asia.

ARTICLE THREE
Germany, Italy and Japan agree to co-operate in their efforts on aforesaid lines. They further undertake to assist one another with all political, economic and military means when one of the three contracting powers is attacked by a power at present not involved in the European war or in the Chinese-Japanese conflict.

ARTICLE FOUR

With the view to implementing the present pact, joint technical commissions, members which are to be appointed by the respective governments of Germany, Italy and Japan will meet without delay.

ARTICLE FIVE
Germany, Italy and Japan affirm that the aforesaid terms do not in any way affect the political status which exists at present as between each of the three contracting powers and Soviet Russia.(1)

ARTICLE SIX
The present pact shall come into effect immediately upon signature and shall remain in force 10 years from the date of its coming into force. At the proper time before expiration of said term, the high contracting parties shall at the request of any of them enter into negotiations for its renewal.

In faith whereof, the undersigned duly authorized by their respective governments have signed this pact and have affixed hereto their signatures.

Done in triplicate at Berlin, the 27th day of September, 1940, in the 19th year of the fascist era, corresponding to the 27th day of the ninth month of the 15th year of Showa (the reign of Emperor Hirohito).
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: March 11, 2018, 07:37:53 am »

Протокол о приступању Југославије Тројном пакту (1941)

Протокол, који су данас потписали с једне стране министар спољних послова Рајха г. фон Рибентроп, италијански министар спољних послова гроф Ћано и јапански амбасадор генерал г. Ошима, а с друге стране југословенски председник Министарског савета г. Цветковић и југословенски министар инистраних послова г. Цинцар-Марковић и приступања Југославије Пакту трију сила, закљученом 27. септембра 1940. године између Немачке, Италије и Јапана, гласи:

Владе Немачке, Италије и Јапана с једне стране, преко својих потписника помоћника утврдиле су следеће:



Члан 1.

Југославија приступа пакту Трију сила, потписаном у Берлину 27. септембра 1940. године између Немачке, Италије и Јапана.

Члан 2.

Уколико заједнички технички одбори, предвиђени чл. 4 Пакта трију сила, расправљају се питања која додирују интереса Југославије, у раду тих одбора учествоваће и представници Југославије.

Члан 3.

Овом протоколу приложен је као прилог текст Пакт трију сила.


Овај протокол састављен је на немачком, италијанском, јапанском и југословенском језику, при чему сваки од тих текстова важи као оригинал.

Протокол ступа на снагу на дан потписивања.

Додатне ноте

Немачка

Напомена из извора: На ноте које му је данас поводом приступања Пакту трију сила упутио министар спољних послова Рајха, претседник Министарског савета г. Драгиша Цветковић одговорио је следећим нотама:

Беч, 24. марта 1941. г.
Његовој Екселенцији
Господину Јоахиму фон Рибентропу,
Министру иностраних послова Рајха.

Ваша Екселенцијо,
Приликом данашњег приступања Југославији Пакту трију сила, Ви сте изволели упутити ми ноту ове садржине:

„У име и по налогу Немачке Владе имам част саопштити Вашој Екселенцији следеће: Поводом приступања Југославији Пакту трију сила које је данас учињено, Немачка Влада потврђује своју одлуку да ће увек поштовати суверенитет и територијални интегритет Југославије.“

У име и по налогу Краљевске Југословенске Владе част ми је потврдити пријем ове изјаве коју је Краљевска Влада узела на знање.

Изволите примити, Господине Министре, уверење о моме дубоком поштовању.

Драгиша Ј. Цветковић, с. р.


Беч, 24. марта 1941. г.
Његовој Екселенцији,
Господину Јоахиму фон Рибентропу,
министру иностраних послова Рајха.

Ваша Екселенцијо,
Приликом данашњег приступања Југославији Пакту трију сила, Ви сте изволели упутити ми ноту ове садржине:

„С позивом на разговоре који су били вођени поводом данашњем приступања Југославије Пакту трију сила, имам част да Вашој Екселенцији у име Владе Рајха са овим потврдим споразум између Владе сила осовине и Краљевске Југословенске владе о томе, да влада сила осовина за време рата неће упућивати Југославији захтев да дозволи пролаз или презов трупа преко југословенске државне територије.“

У име и по налогу Краљевске Југословенске Владе част ми је потврдити пријем ове изјаве коју је Краљевска Влада узела на знање.

Изволите примити, Господине Министре, уверење о моме дубоком поштовању.

Драгиша Ј. Цветковић, с. р.

Италија

Напомена из извора: Истим поводом, претседник Министарског Савета г. Драгиша Цветковић упутио је следеће ноте министру спољних послова Краљевине Италије:

Беч, 25. марта 1941. г.
Његовој Екселенцији
Господину Грофу Гепеацу Ћану
Министру иностраних послова Краљевине Италије

Ваша Екселенцијо,
Приликом данашњег приступања Југославији Пакту трију сила, Ви сте изволели упутити ми ноту ове садржине:

„У име и по налогу Краљевке италијанске владе имам част саопштити Вашој Екселенцији следеће: Поводом приступања Југославији Пакту трију сила које је данас учињено, Краљевска италијанска влада потврђује своју одлуку да ће увек поштовати суверенитет и територијални интегритет Југославије.“

У име и по налогу Краљевске Југословенске владе част ми је потврдити пријем ове изјаве коју је Краљевска влада узела на знање.

Изволите примити, Господине Министре, уверење о мом дубоком поштовању.

Драгиша Ј. Цветковић, с. р.


Беч, 25. марта 1941. г.
Његовој Екселенцији
Господину Грофу Гепеацу Ћану,
Министру иностраних послова Краљевине Италије.

Ваша Екселенцијо, Приликом данашњег приступања Југославији Пакту трију сила, Ви сте изволели упутити ми ноту ове садржине:

„С позивом на разговоре који су били вођени поводом данашњем приступања Југославије Пакту трију сила, имам част да Вашој Екселенцији у име Краљевске италијанске владе са овим потврдим споразум између Влада Сила Осовине и Краљевске Југословенске Владе о томе, да Владе Сила Осовина за време рата неће упућивати Југославији захтев да дозволи пролаз или презов трупа преко југословенске државне територије.“

У име и по налогу Краљевске Југословенске Владе част ми је потврдити пријем ове изјаве коју је Краљевска влада узела на знање.

Изволите примити, Господине Министре, уверење о моме дубоком поштовању.

Драгиша Ј. Цветковић, с. р.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 22 queries.