PALUBA
April 16, 2024, 04:20:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vrhlab - letnjikovac kralja Milutina  (Read 1815 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: March 14, 2018, 12:31:26 pm »


Vrhlab


Vrhlab je bio delimično utvrđeni dvorac (letnjikovac) srpskog kralja Stefana Milutina (1282—1321) koji se nalazio kod izvora reke Lab, na Kopaoniku kod sela Belasice, nedaleko od Kuršumlije.

Vrhlab se prvi put pominje 14.09.1302. godine kada je u njemu zaključen mir između Dubrovačke republike i Kraljevine Srbije.

Sačuvan je deo bedema i dožon kula za koje se smatra da su bili zaštita letnjeg kraljevskog dvorca. Pored ostataka donžona, danas se na tom prostoru uočavaju i ostaci većeg broja građevina.

U neposrednoj okolini ovog utvrđenja uočavaju se mnogobrojni tragovi temelja kuća, pravougaone osnove sa ostacima pregradnih zidova odaja. Građevine u naselju su raspoređene duž puta koji je vodio uz reku, a neka od njih je verovatno bila crkva.

Takođe su uočeni i ostaci metalne zgure kao i ostaci zgrada gde se ruda prerađivala.


Izgled donžona

Donžon u Vrhlabu ima dva sprata i prizemlje, sa zasvedenim ulazom smeštenim na drugom spratu kome se prilazi drvenim stepenicama koje se lako mogu ukloniti u slučaju opasnosti. Visina svakog sprata je 2.2—2.4 m, dok se debljina zidova kreće od 1.55 m u prizemlju, preko 1.2 m na prvom spratu do 0.9 m na drugom spratu.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U izgradnji kule je korišćen lako lomljivi serpentin koji je slagan tako da redovi kamenih cigala formiraju vodoravne redove, dok je kao vezivno sredstvo korišćen čvrst malter koji sa kamenim ciglama stvara postojan građevinski materijal. O tome da cilj graditelja nije bila samo defanzivna, nego i estetska strana kule dodatno govori i činjenica da su uglovi kule pažljivo i lepo izgrađeni, što je postignuto upotrebom nešto dužeg pločastog kamenja.

Prilikom gradnje unutrašnjeg dela nije toliko vođeno računa o pravilnom slaganju kamenih cigala, ali i on odaje utisak da se prilikom gradnje imala u vidu i estetska strana. Smanjivanje debljine zidova je rađeno sa unutrašnje strane, tako da se sa svakim novim spratom dobijao dodatni prostor u odnosu na prethodni.

Kula poseduje strelnice i prozore, dok je ulaz u nju smešten na drugom spratu, blizu zapadnog ugla kule. Njegova širina je oko 0.6 m, dok mu je visina od 1.2 do 1.3 m sa polukružnim svodom pri vrhu, kakav se često viđa na utvrdama iz tog doba koje su podizali srpski vladari.

Danas je od kule opstala samo južna strana do visine 7—8 m, dok su preostale tri četvrtine kule praktično zarušene.


Zdravković, Ivan (1975). Srednjovekovni gradovi i dvorci na Kosovu. Beograd.
Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije
SANU


* vrhlab.jpg (158.13 KB, 1200x812 - viewed 78 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: March 14, 2018, 12:52:11 pm »

Belasica

Belasica (lat. Bilassiza) je bilo srednjovekovno rudarsko naselje i rudnik Kopaoničke rudne oblasti, u kome se vadilo obično i glamsko srebro. Prvi put se javlja u izvorima 1423. godine, od 1424. godine u njoj postoji i kolonija Dubrovčana, a smatra se da je eksploatacija njenih kopova otpočela desetak godina ranije.

Dubrovčani su u Belasici imali svoje kuće, radnje i crkvu, a pored direktnog eksploatisanja rude preko svojih jama i topionica, trgovali su srebrom i bavili se zanatstvom.

Posle pada Srpske despotovine, sredinom XV veka, nastavljeno je vađenje rude u Belasici, a podaci za 1530/1531. godinu navode prihod od 73.000 akči.

Tokom arheoloških istraživanja ovog lokaliteta, otkriveno je 1200 rudarskih jama, veliki broj otkopa i više topionica.


Palatna

Selo Palatna se nalazi u Gornjem Labu, na oko dvadeset kilometara od Podujeva na nadm. visini 858 m. Na desetak kilometara severno od sela, kod izvorišta reke Laba, stoje ostaci letnjikovca Vrhlaba — utvrđenog grada srpskog kralja Stefana Milutina.

Prema usmenom narodnom predanju, ovde su srpski kraljevi i carevi imali svoje dvorove — polate, palatne, po čemu je selo i dobilo ime. Nauka delom potvrđuje ovu tradiciju budući da se za vreme cara Stefana Dušana prestonica nazivala "polata careva". U turskom popisu iz 1455. godine u Palatni je zapisano 8 srpskih domova.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U selu se nalaze sačuvani ostaci starog crkvišta (temelji grobljanske crkve) i srpskog groblja sa kamenim nadgrobnim pločama. Predstavljaju nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture.

Izvor
Izvor


* palatana.jpg (973.56 KB, 2802x1692 - viewed 62 times.)
« Last Edit: March 14, 2018, 03:45:59 pm by Dreadnought » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 23 queries.