PALUBA
April 16, 2024, 07:54:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: sovjetska podmornica  (Read 9317 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« on: March 21, 2018, 09:39:56 pm »

Pitanje kolegama Palubarcima. Nedavno sam u lotu fotografa Bože Denčića iz Splita pronašao i ovu fotografiju koliko sam uspio prepoznati sovjetske podmornice. Ali ne znam ništa više, ni o kojem se tipu radi niti o periodu niti gdje je ova fotografija slikana, pa ako može malo objašnjenja bio bih zahvalan, Smiley
Inače u lotu su bile uglavnom JRM fotografije plus još par raznih posjeta stranih brodova Splitu, pa je studio Denčić možda bio i nekakav službeni fotograf mornarice tada, makar neslužbeni, kod kojega su fotografije razvijale i strane mornarice u posjeti Splitu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* podmornica2 001.jpg (235.65 KB, 2119x1498 - viewed 158 times.)
« Last Edit: March 21, 2018, 09:58:59 pm by morest » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: March 22, 2018, 08:13:43 am »

Ovako nabrzaka, najverovatnije se radi o jednoj od podmornica projekata 613, odnosno Whiskey po NATO klasifikaciji.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #2 on: March 22, 2018, 08:48:45 am »

Ovako nabrzaka, najverovatnije se radi o jednoj od podmornica projekata 613, odnosno Whiskey po NATO klasifikaciji.

Jeste, pr.613 - NATO Whiskey. Građene uz korišćenje nemačkih iskustava ranih pedesetih. Mnogo ih je napravljeno, u raznim verzijama. Prosečne, klasičnog pogona iz WWII ere i bučne, dale su ipak mogućnost okeanskog patroliranja.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #3 on: March 22, 2018, 09:56:36 am »

Hvala kolege, možete li možda pretpostaviti gdje bio ova fotografija mogla biti slikana?
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #4 on: March 22, 2018, 10:47:20 am »

Izgleda Sevastopol.

Bit ce da je sjor Devcic fotografirao sa Galebe. Moguce 1985. godine za vrijeme posjeta (XXXVI klasa tehnicari i XXXVII klasa MVA pomorci)
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #5 on: March 22, 2018, 11:35:01 am »

Hvala barba :)Moguće je da je i fotografirano prilikom tog posjeta, treba vidjeti jesu li ove podmornice tada još bile u službi. Što se tiče lokacije, naravno sumnjao asm na Sevastopol ali nisam mogao naći neki dio grada/luke koji bi usporedio sa onim što se vidi na ovoj fotografiji. Eto, možda će još netko nešto dopisati ili pomoći sa većom sigurnošću.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #6 on: March 22, 2018, 01:09:54 pm »



Skoro sigurno Sevastopolj, ali koji deo luke, koja vala, ne bih znao, nisam nikad bio tamo.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #7 on: March 23, 2018, 10:54:15 am »



Skoro sigurno Sevastopolj, ali koji deo luke, koja vala, ne bih znao, nisam nikad bio tamo.
Hvala kolega, lokaciju smo onda riješili a vjerujem i period. Zanima me može li se sa sigurnošću reći da su na palubi podmornice mornari JRM?Do njih vidim ruske časnike, ali većina mornara je okrenuta leđima.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 690


« Reply #8 on: March 23, 2018, 11:23:37 am »

Mislim da nijedan mornar nije iz sastava JRM.
Ako je to 1985. godina, drugi sa desne strane (okrenut leđima) sigurno nije mlađi ovicir JRM, jer su u to doba mlađi oficiri imali oznaku čina na drugom mestu rukava.
Oficir (prvi sa leva) sigurno nije oficir JRM.
Treći sa leve strane (okrenut leđima) i gleda desno ima neke epolete koje nisu bile u to doba u JRM.
Ovako, sa moje laičke tačke gledišta.

Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #9 on: March 24, 2018, 01:59:18 am »

Meni se cini da oficir/prvi sdesna/o boku nosi ceremonijalni bodez-noz, a koliko znam takvo nesto tada u JRM nije bila praksa?
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #10 on: March 24, 2018, 07:41:38 am »

Na slici mornari imaju naše uniforme, a na pramcu je jedan sa crtom na ramenu, vjerovatno pitomac. Rusi imaju potpuno drukčije uniforme.
Radi se o obilasku podmornice.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #11 on: March 24, 2018, 09:30:42 am »


Prvi zdesna sa špagom (bodežom) sigurno nije JRM. Ruski mornari imaju drugačije kape, obično u boji uniforme. Same podmornice su bile u službi do kasnih 70ih, ranih 80ih, kada je izvršeno masovno povlačenje iz službe. Tada su i Turci imali još i stare Tang/Balao/Guppy, pa je opstanak pr.613 u ČF bilo logično. Ostavljeno ih jedo danas nekoliko kao memorijali na suvom.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #12 on: March 24, 2018, 05:32:11 pm »

Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #13 on: March 24, 2018, 05:33:06 pm »

Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #14 on: March 25, 2018, 05:18:13 pm »

Hvala kolege, znači radi se o posjetu JRM Sevastopolju negdje do početka 80tih godina najkasnije. Za oficira sa bodežom znam da nije JRM već ruski, ali mornari jesu JRM.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.