PALUBA
December 13, 2018, 09:12:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Prilikom registracije unesite ispravnu e-mail adresu jer na toj adresi dobijate mail za aktivaciju Vašeg naloga. Proverite obavezno i spambox...
 
   Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Воздушни бариери, баражни балони  (Read 1651 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 658


« on: April 01, 2018, 02:44:00 pm »

Појасите  се прават со тие баражни балони како прстени од неколку км така да и да земи друг курс крстувачката ракета ке удри во друг кабел со балон тие балоните се поставуват на растојаније од 100 метра мегу нив се става друг па напоредно како еден вид ѕид од кабли или мрежа .Во всв 276 прачиња на фау01 се запрени со вакви баражни балони .


Прва светска војна Британија 1917 г против цепелин можи и против томхавки


Втора светска војна


* Balloon-Barrage-Drawing.gif (68.85 KB. 490x268 - viewed 43 times.)* brazni11.jpg (135.25 KB. 862x672 - viewed 41 times.)


* blo3.jpg (171.1 KB. 824x673 - viewed 44 times.)

Logged
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 29 982« Reply #1 on: April 01, 2018, 04:25:44 pm »

Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 658


« Reply #2 on: April 01, 2018, 05:57:30 pm »

руска употреба на баражни балони.Проблемот е тоа што ти треба гас како водорот кој не е тешко да се добије проблемот е што можиш да ги крениш до 2 км иако русите ги кревале на висина до 4.5 км поврзани во тандем така ако имаш три четри тандем врзани балони можи да се кренат на висина од 8 до 10 км но тука се силните ветрови .

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/bgSpj-q94vk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Logged
kumbor
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 13 867


« Reply #3 on: April 01, 2018, 06:37:43 pm »


Ех, Гоце, водоник се већ више од пола века не користи, користи се хелијум.
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 658


« Reply #4 on: April 01, 2018, 08:10:52 pm »


Ех, Гоце, водоник се већ више од пола века не користи, користи се хелијум.

знам но хелиумот е скап, додека водоник е ефтин и се добива од вода нешто го се имаа во голема количина кај нас
Logged
kumbor
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 13 867


« Reply #5 on: April 01, 2018, 09:09:41 pm »


Водоник се не користи не зато што је скап или ефтин, већ за то што је врло запаљив.
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 658


« Reply #6 on: April 01, 2018, 10:34:42 pm »


Водоник се не користи не зато што је скап или ефтин, већ за то што је врло запаљив.

Aко е измешан со воздух или кислород  во чиста состојба   Затворен во  балон е потешко  и да се запали на кој му е гајле се работи за баражен балон ако е направен од најлон ке изгори уште во атфосмерата
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 658


« Reply #7 on: April 07, 2018, 01:15:08 am »

http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a192618.pdf
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 658


« Reply #8 on: April 12, 2018, 12:53:33 pm »


* ovci.jpeg (183.34 KB. 800x640 - viewed 29 times.)

Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 658


« Reply #9 on: April 14, 2018, 01:45:02 pm »

русите за време на битката на москва успеале да врзат во тандем три балони и да ги кренат на висина од 6700 метра но проблемот со замрзнувањето на гасот и на ткаеината не можело да се подигнат на поголема висина и да бидат подолго време .Денес е можно оваа да си подигнат на висина од 8000 метра па нека прелета некој авион


* d04d54aa07dabcbd84f1d4cfdca.jpg (18.79 KB. 315x500 - viewed 25 times.)

Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 658


« Reply #10 on: May 12, 2018, 05:31:49 pm »

што ако имаше  околу аеродромот балони со мрежи на висина од 500 метра сепак оваа беспилотен самоубиствен дрон ке удреше во нив во тие мрежи

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/sGP20OiGbUc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 25 queries.