PALUBA
March 19, 2024, 04:04:13 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Telegram kanal Paluba.Info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Jagodinska fabrika aviona Aero Ist  (Read 2739 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: April 08, 2018, 07:01:04 am »

Jagodinska fabrika lakih aviona sve uspešnija: Iz Srbije pravo u nebo
Rade Dragović   07. april 2018.

Jagodinska fabrika lakih aviona dokaz da imamo veliki potencijal za vazduhoplovnu industriju. Letelice proizvedene u Srbiji lete širom Evrope, a spreman je proboj i u SAD, Rusiju, Kinu

FABRIČKI hangar, kao i svaki drugi. Majstori u radnim odelima, zauzeti poslom. Rade brusilice, kompresori, nituje se, vari. Miriše farba. Pominju se karburatori, svećice, paljenje, cilindri. "Okasti" i "cevasti" ključevi u rukama iskusnih mehaničara sastavljaju konstrukciju koja će posle ugradnje elise, naophodnih uređaja i padobrana postati "sila 450" - još jedan avion proizveden u fabrici "Aero Ist Jurop" u Jagodini.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Srbi vole vazduhoplovstvo, ali široj javnosti gotovo je nepoznato da se u Srbiji već godinama punom parom proizvode avioni. Domaći metalni, sportski, visokokrilci smatraju se najboljim naslednikom čuvene "cesne" 150 i 152. I to u privatnoj fabrici koja je dosad overila fakture za ukupno 163 letelice. Kod nas je poneka, a ostale lete u čak 28 država u svetu. Dva aviona nedavno su prodata kupcima u Americi. Ispunjavaju najstrože standarde, a proizvođač ima sve sertifikate i međunarodne dozvole.

- Većinu aviona lično sam isporučio kupcima. I svaki put sam im rekao isto - kupili ste najbolji laki avion na svetu - kaže, za "Novosti", vlasnik i direktor kompanije "Aero Ist" Milorad Matić. Karijera ovog sportskog pilota, instruktora letenja i biznismena puna je različitih poslovnih poduhvata sa uvek istom pozadinom - ljubavi prema avijaciji. Fabrika "Aero Ist Jurop" počela je da radi pre više od decenije u Kraljevu. Odnedavno posluje u Jagodini, gde se množe rezultati, ali i planovi.

- "Cesne" su imale stare "lajkoming" i "kontinental" motore koji su trošili skupo avio-gorivo. U naše avione ugrađeni su provereni "rotaks" motori koje pokreće obični benzin za automobile. Lakši su, bezbedniji, poleću sa kraćih pista, a pritom razvijaju iste ili veće brzine - objašnjava Matić, i ističe da su njegove letelice opremljene i piropatronama sa raketnim punjenjem koji u slučaju nužde izbacuju padobran koje bezbedno prizemljuje ceo avion sa putnicima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Fabriku aviona trenutno obnavlja ekipa stručnjaka. Veliku pomoć su dobili od gradskih vlasti Jagodine, koje su oberučke prihvatile ideju da razvijaju ovu privrednu granu. Trenutno je tu dvadesetak inženjera, zanatlija, administrativaca, a već za godinu i po biće ih više od 50. Nedaleko od jagodinskog sportskog aerodroma biće podignuta nova fabrika. Plan rada kaže ovako - prve godine će iz hale izaći do 50 aviona, druge duplo više, a treće više od stotinu. Pun kapacitet biće do 150 napravljenih letelica godišnje. U asortimanu ove kompanije je čak 12 tipova letelica. Kupci su najčešće pilotske škole, aero-klubovi, privrednici, zaljubljenici u letenje. Pre gotovo dve decenije u ovoj grupi bio je i današnji vlasnik "Aero Ist Juropa". Milorad Matić razgranao je posao u Italiji, živeo u Srbiji, trošio automobile po evropskim putevima... I rešio da ostvari san i kupi avion.

- To me je navelo da počnem da razmišljam i o proizvodnji letelica. Odlučio sam da otvorim fabriku najpre u Italiji, da bi je ubrzo, uporno i tvrdoglavo, preselio u Srbiju - priča vlasnik "Aero Ista".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da je lako - nije. Kao najveći problem navodi repromaterijal, koga u Srbiji prosto - nema. Uvoze se čak i šrafovi. Aluminijum mora da se kupi u inostranstvu, a uvoz je jedini način i za nabavku svih ostalih materijala. Transport je zato izuzetno skup, a mnogo koštaju i procedure koje propisuje RATEL za telekomunikacione uređaje.

- Običan dži-pi-es uređaj za avion u Srbiji se smatra robom dvostruke namene, i svaki mora da bude atestiran, što je daleko skuplje od cene uređaja. Da li se sve to isplati? Uglavnom ne. Ekonomska računica jeste slaba, ali uzdamo se u brendiranje, znanje, i dugoročnu isplativost. Naši avioni prodaju se i uveliko lete u Evropi i SAD, a nadam se da će ih uskoro biti i u Rusiji i Kini. SAD su nam primamljive, a odnedavno radi i naša američka filijala - kaže Matić. Ekipa mehaničara sa kamionskog "šlepa" skida jednu "silu" bez krila, sa slovenačkim oznakama. Vreme joj je za remont. Za svega nekoliko dana, posle temeljne provere svih delova, spojeva i sklopova, ponovo će biti u vazduhu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Proizvodimo, pa je logično da radimo i remont, bez obzira na to odakle nam šalju letelice. Avioni "Aero Ist Jurop" prvi su u istoriji jugoslovenskog i srpskog vazduhoplovstva koji su priznati i registrovani u Evropskoj agenciji za bezbednost letenja (EASA). To znači da smo mi još 2013. ušli u Evropsku uniju. Tamo čekamo Srbiju - poručuje Matić.


INTERESOVANjE ZA "STRŠLjEN"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

DOMAĆA kompanija "Edepro" izazvala je veliko interesovanje domaće i svetske javnosti promocijom prvog srpskog bespilotnog helikoptera "stršljen". Ova letelica osmišljena je kao vatrena podrška trupama na zemlji sa sposobnošću za radarsko pretraživanje i vizuelno osmatranje. Primena "stršljena" biće višestruka zbog modularne platforme koja mu omogućava do četiri sata leta, dok mu je domet ograničen komunikacionim sistemom, a sa zemaljskom mrežom repetitora, radijus dejstva može biti i do 250 kilometara. "Stršljen" u zavisnosti od potreba korisnika može da nosi i njihovu opremu, dok je osposobljen da ponese od HD kamere, preko platforme za osmatranje, pa sve do laserskog daljinometra i laserskog obeleživača ciljeva.

"PUPIN" PSEUDOSATELIT

U SRBIJI radi jedna od tek pet firmi u svetu koje prave pseudosatelite. Reč je o bespilotnim letelicama koje imaju sve funkcije standardnog satelita, s tim što ne lete u orbiti već u donjim slojevima stratosfere, do 20 kilometara visine. Kompanija "Kompozit tehnolodži tim" je na ovoj bazi razvila "pupin", vazduhoplov na solarnu energiju. Upotrebljava se, pre svega, kao komunikacioni portal koji može da proširi vaj-faj komunikaciju, ali može i da se koristi u naučnim i u bezbednosnim misijama. Raspon krila "pupina" je 25 metara, a težak je svega 120 kilograma.

"LASTE" LETE, STIŽE I "SOVA"

VEST da su školski avioni "lasta" uvedeni u naoružanje Vojske Srbije podjednako su obradovali buduće pilote, ali i zaposlene u pančevačkoj "Utvi". Ova fabrika, teško razorena u NATO bombardovanju, danas posluje pod kapom preduzeća "Jugoimport SDPR" i sa probuđenom nadom gleda u budućnost. Njene "laste" već godinama lete u Ratnom vazduhoplovstvu Iraka, a postoje najave i novih poslova. U međuvremenu, javnosti je predstavljen prototip četvoroseda "sove". Reč je o modifikaciji stare "utve 75", sa "lajkomigovim" motorom, novom elektronikom, novim sistemima... Namenjen je primarnoj obuci vojnih i civilnih pilota, avio-taksiju, panoramskom razgledanju...

Izvor: www.novosti.rs


* 001.jpg (54.5 KB, 620x347 - viewed 104 times.)

* 002.jpg (62.88 KB, 620x410 - viewed 90 times.)

* 003.jpg (74.3 KB, 420x620 - viewed 90 times.)

* 004.jpg (48.71 KB, 620x284 - viewed 90 times.)

* 005.jpg (57.44 KB, 620x377 - viewed 85 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: August 02, 2019, 10:51:57 am »



Jagodinci prodali Indiji tri aviona


Jagodinska kompanija za proizvodnju aviona "Aero East Europe" potpisala je ugovor sa jednom kompanijom iz Indije.

Jagodinci prodaju tri aviona iz svog proizvodnog programa, ukupne vrednosti oko 500.000 evra.

Kako se navodi, kupac je kompanija "Karni aerospace" iz Džajpura, glavnog grada najveće indijske države Radžastan.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ta firma je kupila dva jednomotorna ultralaka aviona Sila 450 i jedan ambulantni Sila 750, a ugovor je potpisan u prisustvu predsednika Skupštine opštine Jagodina Dragana Markovića Palme.

Vlasnik kompanije za proizvodnju aviona "Aero East Europe" Milorad Matić zahvalio je Markoviću na pomoći prilikom preseljenja svoje fabrike u Jagodinu iz Kraljeva, gde je ranije poslovala.

"Posebno mi je drago što su naši indijski partneri pre dolaska u Jagodinu obišli Italiju, Nemačku, Španiju i Francusku i što su nakon toga prepoznali našu fabriku u Jagodini kao najkompetentniju i najpovoljniju. Uslovi eksploatacije aviona u Indiji su inače za lake avione specifični zbog visokih temperatura i naši avioni metalne strukture su se pokazali kao najizdržljiviji", rekao je Matić.

Vlasnik indijske kompanije Abhimanju Deta rekao je da današnji ugovor o nabavci tri aviona predstavlja samo početak saradnje.

"Mi želimo saradnju sa evropskim partnerima i nakon obilaska više zemalja Evrope izbor je pao na Jagodinu. Mi smo zaintersovani za izgradnju fabrika u industrijskoj zoni u Jagodini i upoznati smo sa uslovima. Privrednici iz Indije dolaze u septembru u Jagodinu i Srbiju i otvorena su nam vrata za saradnju u svim delovima privrede", rekao je Deta.


izvor


* 000_DV2113492.jpg (122.65 KB, 940x529 - viewed 58 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: October 29, 2019, 02:22:48 pm »



Gradi se fabrika aviona: Skupština grada poklonila 1,14 hektara zemljišta


Srpska industrija lakih aviona (Sila) "Aero East Europe" počeće u martu gradnju fabrike u Jagodini, najavio je danas vlasnik i direktor ove firme Milorad Matić.

Avioni "Sila" imaju 1.300 kubika, sto konjskih snaga, postižu brzinu od 210 do 220 kilometara na sat, troše 12 do 18 litara bezolovnog benzina po satu letenja, u vazduhu mogu ostati pet sati, a cena im je od 55.000 evra pa naviše.

Fabrika će se graditi na placu površine 1,14 hektara građevinskog zemljišta u javnoj svojini, koje je Skupština grada, bez naknade, neposrednom pogodbom, prenela na investitora.

"Investitor je u obavezi da izgradi objekat sa pratećim sadržajem u skladu sa vrstom delatnosti koju obavlja, ukupne površine 5.000 kvadartnih metara", stoji u odluci Skupštine grada.

Precizirano je i da fabrika mora biti završena za dve godine, da na početku treba da zaposli najmanje 50 radnika sa teritorije Jagodine, a 100 do 150 u naredne tri godine, kao i da ta radna mesta budu sačuvana najmanje pet godina.

Fabrika će se graditi na Štipljanskom putu uz sadašnji Sportski aerodrom, registrovan 2010. godine kao letilište, a pista će biti najzahtevnija za izgradnju, ocenio je Matić.

Na mestu gradnje, na otvorenom, stručnjaci "Sile", koriste lepo vreme za montažu aviona, a juče ih je posetila političko-privredna delagacija Turske, zajedno sa domaćinom predsednikom Skupštine grada Draganom Markovićem - Palmom.

Reč je o jednomotornim lakim avionima, metalne strukture, namenjenih pilotskim akademijama za obuku pilota, službama hitne medicinske pomoći, biznismenima, školama letenja, avio-taksi službama, objasnio je Matić.

Zahvaljujući visokom kvalitetu, a proizvode se od serifikovanih aluminijskih aeronautičkih materijala, i konkurentnim cenama, ova firma je do sada, iz fabrike u Jagodini i ranije u Kraljevu, isporučila 165 ovakvih aviona kupcima u zamljama Evropske unije i SAD, poseduje sertifikate Nemačke, Italije, SAD, Francuske, Švedske, a potpisan je ugovor i sa kupcem iz Indije, objasnio je Matić.

Marković je ranije izjavio Tanjugu da je plan grada da na Štipljanskom putu, izgradi aerodrom za avione do 80 putnika, koji će imati veoma važnu ulogu u razvoju turizma i privrede Jagodine, Pomoravlja i ovog dela Srbije, između aerodroma u Beogradu i Nišu, koji su od Jagodine udaljeni 140 i 100 kilometara.

Letilište, nukleus budućeg aerodroma u Jagodini, udaljeno je od administartivnog centra grada oko šest kilometara, površine je oko 40.000 kvadratnih metara i prvi je stepen budućeg poslovnog aerodroma. Prema ranijem projektu, imaće upravni zgradu, pistu, toranj, dve benzinske pumpe...

Jagodina je imala aerodrom 1951. godine.

izvor
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 22 queries.