PALUBA
April 27, 2024, 05:10:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Kod Kovačice se srušio G4  (Read 21495 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #15 on: April 11, 2018, 09:46:23 pm »

Након удеса прегледа се сваки део и сваки склоп авиона који је преостао на земљи. Између осталог ако говоримо о моторима нпр. прегледа се:

- положај ручице за управљање гасом
- серво-клипови са нагибним плочама на пумпама-регулаторима
- клипови хидроуспоривача
- разводни вентили
- серво-клипови ограничивача максималних обртаја
- клипови хидроцилиндара регулишућег млазника и сл

Траже се саставни делови мотора, а нарочито они обртни попут лопатица. Њиховом анализом се утврђује је ли мотор радио и на који начин (да ли има истопљених материјала, да ли су лопатице савијене и сл.).

Сваки подсистем или систем може да се прегледа иако је авион растурен и за све постоје тачно утврђене процедуре и методе.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #16 on: April 11, 2018, 10:06:24 pm »

Узроци ваздухопловних удеса:

1. Људски фактор
2. Неисправност технике
3. Диверзије
4. Остали узроци
5. Неутврђени узрок

Људски фактор:

- пропусти у организацији провођења летачке обуке
- грешке посаде ваздухоплова
- грешке у извршном руковођењу летењем, грешке у контроли летења и у вођењу ваздухоплова и у командовању авијацијом при дејствима из ваздуха
- грешке људства које врши опслуживање летења
- грешке људства које врши обезбеђење летења

Отказ технике:

- дотрајалост и замор материјала
- конструкцијски недостаци материјала или технолошке грешке у изради серијског дела
- пропусти у одржавању, опслуживању и коришћењу
- неправилна експлоатација

Остали узроци:

- несвестица или смрт посаде у току лета
- елементарне непогоде
- судар са другим летећим телима
- упад страног тела у мотор
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #17 on: April 12, 2018, 06:09:41 am »

Ispovest očevidaca o padu aviona - "Otkopčao sam pilota koji je još disao, umro mi je na rukama"
M.Brkić  12.04.2018.

Bio sam u polju kada je pao avion, video sam kada su se katapultirali i pritrčao sam da pomognem, priča Jan Boljarac iz Kovačice o nesreći u ataru ovog sela u kojoj je danas major Robert Kaloci poginuo, a njegov kolega Aleksandar Matić je teško povređen.

- Kada sam stigao, obojica su disala. Pilota koji je teško disao sam otkopčao i pozvali smo Hitnu pomoć. Preminuo je, nažalost, pre nego što je stigla Hitna pomoć - priča Boljarac i dodaje da mu je major Kaloci umro na rukama. Njegov prijatelj Vladimir Kuharik zatekao se pred pad aviona na pijaci u Kovačici. Prvo je, kaže, mislio da se radi o vojnoj vežbi, a tek onda je, kada je otišao u polje, video kakva se tragedija dogodila.

- Bio sam na pijaci i čuo prasak kao grmljavinu i na nebu video dva padobranca koji su tada bili jako visoko. Mislio sam da je neka vojna vežba. Posle pola sata sam otišao tamo i na jednom mestu video olupinu aviona, zaglibljenu duboko u zemlju, a kilometar dalje kacigu, sedište... Meštani su mi tamo ispričali da su pritrčali jednom povređenom u pomoć. Ispričali su mi da su videli avion koji je bio jako nisko i čuli su tutnjanje i potom muk - priča Kuharik. Školsko-borbeni avion "super galeb G-4", Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane Vojske Srbije, kojim su upravljali piloti iz Centra za letna ispitivanja Tehničko opitnog centra, srušio se danas oko 9.50 časova u reonu opštine Kovačica, potvrđeno je iz Ministarstva odbrane.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #18 on: April 12, 2018, 12:08:00 pm »

Oporavlja se povređeni pilot Matić
Blic  12.04.2018.

Zdravstveno stanje povređenog pilota majora Aleksandra Matića, koji je juče prilikom pada aviona povređen, a potom i hospitalizovan na Vojnomedicinskoj akademiji, stabilno je i on se uspešno oporavlja, rekao je zastupnik načelnika VMA pukovnik prof. dr Miroslav Vukosavljević.

Ministar odbrane Aleksandar Vulin i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković obišli su danas povređenog pilota na VMA. U nesreći koja se juče dogodila u rejonu opštine Kovačica, prilikom redovnog trenažnog leta na školsko-borbenom avionu „supergaleb“ G-4, poginuo je pilot major Robert Kaloci, a povređen je pilot major Aleksandar Matić.

Izvor: www.blic.rs
Logged
bojadin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 113


« Reply #19 on: April 12, 2018, 04:36:33 pm »

Hm, ne razumem kako je došlo do tolikih povreda kod obojice ako su se katapultirali na vreme,  a očevidac tvrdi da je video 2 padobrana da se spuštaju. Pritom sedište na jednu, kaciga na drugu stranu...
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #20 on: April 12, 2018, 07:16:34 pm »

Mnogo tog se ne zna, tj krije... Pitanje je sta ce pustiti u javnost. U svakom slucaju, odgovornosti nicije nece biti, kao i uvek.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #21 on: April 12, 2018, 07:30:21 pm »

Pitanje, onako čisto laički: kako je moguće da pilot koji se katapultira iz aviona, pogine prilikom pada na zemlju?
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #22 on: April 12, 2018, 07:40:35 pm »

Isto onako laicki, ako je avion bio prenisko, ili mozda katapultiranje pod uglom, mozda mnogo puta... Da nije greska pilota pri padu (padobranom)  svedoci to sto su oba pilota bila tesko povredjena.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #23 on: April 12, 2018, 08:10:59 pm »

Свашта је ту могуће. На пример да се падобран не отвори како треба.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #24 on: April 12, 2018, 08:22:22 pm »

Свашта је ту могуће. На пример да се падобран не отвори како треба.

Pa to onda nije u pitanju ljudska greška već niz uzastopnih tehničkih kvarova...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #25 on: April 12, 2018, 08:36:52 pm »

Падобране склапају људи. Наравно да се вероватно ради о низу техничких проблема. Ја не знам зашто је авион летео. Могуће да је био баш на летном испитивању техничких карактеристика како би се уочили проблеми.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #26 on: April 12, 2018, 08:44:04 pm »

U jednoj od izjava koju je N1 naveo se kaže da su majoru Matiću usta bila puna zemlje i da su mu vadili zemlju da spreče davljenje. Ne mogu da komentarišem dalje ali ako imamo nekog ko ima iskustva sa padobranstvom možda mu to može pomoći. Kako je moguće da udari tako jako u zemlju da dođe do toga.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #27 on: April 12, 2018, 11:18:51 pm »

Није морао да удари. Могао је да се котрља или да га падобран вуче у несвесном стању по земљи под дејством ветра.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #28 on: April 13, 2018, 05:30:30 am »

Падобране склапају људи. Наравно да се вероватно ради о низу техничких проблема. Ја не знам зашто је авион летео. Могуће да је био баш на летном испитивању техничких карактеристика како би се уочили проблеми.

Koliko sam ja procitao, piloti su uvezbavali za neki "aeromiting" ili tako nesto, i da je avion bio remontovan i u resursu, ali to treba uzeti sa rezervom.Sto se remonta tice:

Quote
Remont aviona kao crna rupa
Za vojnog analitičara Aleksandra Radića ovaj tragičan događaj bi morao da otvori neka veoma ozbiljna pitanja oko toga šta se dešava u našem ratnom vazduhoplovstvu.

- Prema nekim podacima, avion je tek remontovan i on je bio u fazi testiranja, odnosno probnih letova. Nažalost, ova tragedija ukazuje na ozbiljan problem što s jedne strane imamo ambiciju da produžimo i modernizujemo životni vek aviona, a istovremeno se te letelice ne remontuju za nekoliko meseci koliko je normalno, već i po nekoliko godina. Sada će morati ozbiljno da se preispita šta se tu dešava - ocenjuje Radić.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #29 on: April 13, 2018, 06:54:31 am »

Pitanje, onako čisto laički: kako je moguće da pilot koji se katapultira iz aviona, pogine prilikom pada na zemlju?

Moguće. U avion SOKO G-4 Super Galeb je ugrađeno izbacivo sedište Martin Baker Mk 10. Sve i da je sedište prilikom katapultiranja bilo posve ispravno i da se glavni padobran otvorio na vreme i na odgovarajućoj visini, najveća opasnost za pilota (a posebno ako je u godinama) su povrede do kojih dolazi prilikom samog katapultiranja, ponajprije povrede kičme.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 24 queries.