PALUBA
March 29, 2024, 06:52:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Kod Kovačice se srušio G4  (Read 21327 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #30 on: April 13, 2018, 07:36:38 am »

Možda se poklopci kabine nisu odvojili te da su njih dvojica proleteli kroz pleksiglas. To mi je palo na pamet kada sam pročitao da Matić ima polomljene ruke i rebra.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #31 on: April 13, 2018, 08:23:53 am »

Drama pilota počela na 5.000 metara
R. Dragović B. Caranović   13. april 2018.

Stručne vojne komisije ispituju okolnosti pada vojnog aviona " supergaleb". Ključ za odgonetanje vazduhoplovne tragedije u rukama majora koji je povređen u padu letelice, a oporavlja se na VMA

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

PADU aviona "supergaleb G4" koji se u sredu srušio kod Kovačice prethodio je let na visini većoj od 5.000 metara. U ovom pojasu pokojni pilot major Robert Kaloci (48) i njegov kolega Aleksandar Matić (40) uvežbavali su zadate manevre u okviru obuke za zvanje opitnih pilota. Letelica je naglo izgubila visinu, da bi se koji trenutak kasnije posada katapultirala iz aviona koji se velikom brzinom spuštao ka tlu. Ovi detalji poslednjeg leta vojnog aviona evidencijskog broja 23742 u središtu su pažnje komisija koje ispituju okolnosti uzroka ove nesreće. Tužilaštvo, kao i stručni timovi Komande ratnog vazduhoplovstva rasvetljavaju sve detalje koji su prethodili padu letelice i smrtnim povredama pilota Kalocija. Ključ odgonetanja ove vazduhoplovne tragedije u rukama je povređenog pilota Matića, koji se oporavlja na beogradskoj VMA. Njega su i u četvrtak u bolnici posetili ministar odbrane Alekdsandar Vulin i načelnik Generalštaba general Ljubiša Diković.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Zdravstveno stanje majora Aleksandra Matića je stabilno i on se uspešno oporavlja - rekao je u četvrtak zastupnik načelnika VMA pukovnik prof. dr Miroslav Vukosavljević. Iskaz povređenog pilota doneće odgovor na ključna pitanja istražnih organa - da li je nesreći kumovao mehanički kvar na letelici i da li je posada mogla ranije da napusti avion u padu. Na ova pitanja u četvrtak u Ministarstvu odbrane nisu imali odgovor.

- O uzrocima nesreće i svim drugim okolnostima moći će da se razgovara tek pošto stručne komisije završe svoj posao, uključujući i razgovor sa pilotom Matićem - kratko nam je rečeno u Ministarstvu. Stručni timovi narednih dana ispitaće sve rasute delove letelice koja se zarila duboko u zemlju. Komisija će uraditi ekspertizu izbacivog sedišta "martin bejker", kao i očuvanih sklopova "supergalebovog" avio-motora. U Vojsci Srbije ne isključuje se ni verzija da su piloti propustili povoljniju poziciju za katapultiranje želeći da spasu defektni avion. A u blizini Kovačice, gde se vojni avion srušio, ekipa od oko 15 inženjera Vojske Srbije započela je u četvrtak oko 13 časova izvlačenje aviona. Letelica se srušila na njivu, levo od puta ka Idvoru i Vršcu, pošto su se njeni pilot i kopilot katapultirali i s padobranima pali u atar preko puta. Oko kratera koji je napravio avion prilikom pada, u četvrtak su osim inženjera bili i pripadnici vojne policije i članovi komisije za ispitivanje uzroka pada. Pored mesta tragedije bili su parkirani vojni kamioni, i automobili, kao i dva vučna voza, takozvane labudice kojima su dovezeni bageri. Njihov rad, iz daljine, posmatrali su meštani, čudeći se kako je od siline udara, avion bukvalno nestao "porinuvši" u meku zemlju. Ostavio je "rupu" prečnika oko četiri, a duboku gotovo sedam metara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Dok deo ekipe sakuplja delove rasute i desetinama metara od mesta pada, bageri raščišćavaju zemlju iz kratera, sloj po sloj, da bi inženjeri mogli da rade - čuli smo u četvrtak od vojnih policajaca koji su obezbeđivali teren. - Čim mašine završe, naši stručnjaci odmah skidaju dostupne delove i ostatke aviona. Letelica se posle ovakvih nesreća ne može izvući čitava, kako smo čuli da pričaju meštani. Ona se mora izvlačiti bukvalno deo po deo, jer sada izgleda poput smrskane i sabijene konzerve. Posao koji ovi ljudi obavljaju, nalik je onome što rade arheolozi. Kako smo nezvanično saznali, "iskopavanje" će trajati najkasnije do subote.

- Dok inženjeri silaze sve dublje u krater i izvlače delove, komisija za otkrivanje uzroka nesreće nadgleda posao i svaki deo obeležava i sortira - kaže naš sagovornik. - Postoji nekoliko mesta gde se mogu raditi analize. Možda u centru u Kovinu, aerodromu u Batajnici ili TOC Vojnotehničkog instituta - VTI. Dok je vojska radila svoj posao, poljoprivrednici su na njivama, tik uz krater, nesmetano obavljali svoje prolećne radove. Pripadnici vojne policije, ipak, nisu dozvoljavali "radoznalcima" da osim ako ne rade na njivi, prilaze bliže mestu pada aviona. Razlog je, pre svega to što teorijski može da dođe do požara ili eksplozije ako je iscurilo gorivo. Preko puta, gde su se pre dva dana prizemljili piloti padobranima, u četvrtak nije bilo nikakvih znakova da se tamo dogodila tragedija.

DANAS SAHRANA STARADALOG KALOCIJA

KOMEMORACIJA povodom pogibije majora Roberta Kalocija (48) održaće se danas u Narodnom pozorištu u Somboru. Sahrana je u 14.00 časova na Novom katoličkom groblju u Somboru. U stanu porodice Kaloci u Kovinu u četvrtak nismo zatekli nikoga. Na vratima stana i zgrade stoji umrlica. Prema rečima komšija, supruga Snežana i sin Marko su, najverovatnije, otputovali u Sombor kako bi se pripremili za komemoraciju i sahranu. Komšije koje su poznavale ovu porodicu su i dalje u neverici.

- To je predobra porodica. Snežana je u vreme nesreće bila kod komšinice, i kako mi je rekla ona, čudila se zbog čega joj se Robert nije javio kad je sleteo. Kao da je nešto osetila - svedoči komšinica Kalocijevih. Major Robert Kaloci sa suprugom Snežanom i sinom Markom živeo je kao podstanar u Kovinu 25 godina.

SVI PLAČU ZA ROBERTOM

U SOMBORU u četvrtak tuga i neverica, zbog pogibije njihovog sugrađanina majora Roberta Kalocija (48), pilota Vojske Srbije, koji je stradao u sredu u udesu školsko-borbenog aviona "supergaleb G4" nedaleko od Kovačice.

- Niko još ne veruje da više nema našeg omiljenog Roberta, uvek vesele naravi i punog lepih reči za svakog. Oplakujemo ga svi, ali najteže je njegovoj supruzi Snežani, sinu Marku, majci Irini i bratu Đuri - priča Robertova dalja rođaka. Komšije pričaju da je Robert svakog znao da razveseli, ako je i u nevolji, te da su ga svi u ovom kraju voleli. U Ulici Mite Cenića 25, i u susednoj Ulici Ivana Mažuranića gde živi Snežanina majka Kata, na periferiji Sombora, zavladao je muk. U kuću Robertove majke ulazili su rodbina i prijatelji da podele tugu i bol.

- Bio je divan čovek, svakom je želeo da pomogne i za svakog je imao vremena za razgovor, jednostavno, pun života.Ne možemo da verujemo da se dogodila ova tragedija - priča komšinica iz ulice Milica.

NEMA RADIOAKTIVNOSTI

POSTOJALA je bojazan od zračenja na mestu gde se srušio avion, jer svaki motor ima radioaktivne delove - kaže naš sagovornik. - Iako su ti delovi dobro zaštićeni, prilikom udara u zemlju mogla je da se dogodi havarija motora i da radioaktivni materijal iscuri. Posebnim uređajima, utvrđeno je, međutim, da radioaktivnosti nema.

Izvor: www.novosti.rs


* 001.jpg (90.17 KB, 620x328 - viewed 82 times.)

* 002.jpg (43.58 KB, 620x316 - viewed 90 times.)

* 003.jpg (57.49 KB, 620x379 - viewed 82 times.)
Logged
gavrinem
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89


« Reply #32 on: April 13, 2018, 04:14:04 pm »

Kalociu je ovo bio jedan od zavrsnih letova za sticanje zvanja opitnog pilota.Koliko je katastrofalno kadrovsko stanje u nasoj vojsci govori sam podatak da mi pilota od 49. godina kada vec treba polako da privodi kraju letacku karijeru i ide na komandne duznosti obucavamo za opitnog pilota (to je prica sama za sebe).Let nije bio puko "peglanje vazduha" vec je major Kaloci trebao da stekne uvid u to kako se avion ponasa i ispituje na granicnim rezimima (u ovom slucaju pri maksimalnoj brzini).Na gotovo identicnom tipu zadatka (polaganje zavrsnog ispita za opitnog pilota) poginuo je pilot Goran Savic na Lasti.

Jedan od problema mogu biti i vrlo lose (nekvalitetne) i neatestovane niksicke piropatrone za sedista Martin Baker.Vojska Srbije je ranije iste vec reklamirala proizvodjacu (zbog loseg kvaliteta) cak se i prekidalo letenje zbog istih...
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #33 on: April 13, 2018, 05:40:23 pm »

Ako je istina, da je avion izgubio mnogo na visini u zadnjim trenucima pre katapultiranja pilota, to svakako miriše na kovit. Opitni (ali i svaki drugi) pilot ga mora znati izvesti, a to je ujedno jako opasan manevar i kada se namerno izvodi, a kamoli ako avion padne sam u kovit.

Što se tiče katapultiranja, isto se kot Super Galeba G-4 vrši isključivo kroz zatvoreni poklopac kabine.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #34 on: April 13, 2018, 06:38:15 pm »

Сад сам разговарао са братом који је иначе пензионисани авио-оружар ("заћо 1. класе"), специјалиста баш за овај тип авиона, односно за баш за ова седишта. По његовом мишљењу до смрти пилота је могло да дође:
- услед неправилног положаја тела код катапултирања (може му поломити врат, ако се није припремио за катапултирање);
- да га је код катапултирања ударио неки део авиона  (или је "налетео" на део авиона);
- приликом пада (приземљења), посебно ако је био у бесвесном стању, да неконтролисано удари о тло и тако страда или ако га је на тлу повукао ветар (а он у бесвесном стању),а па удари у нешто;

Иначе, мишљење мог брата на основу 30 година рада са авионима је да је основни узрок смртног исхода код овог удеса недовољан број налета пилота. Код припреме лета пилоти увек проигравају могуће проблеме и шта би требало урадити кад се тај проблем деси. Када се често лети онда то уђе у главу пилотима. Када се ретко лети, без обзира на текућу припрему људи забораве или се у тренутку збуне, касно реагују, лоше процењују и вероватноћа страдања је далеко већа. Мој брат је 17,5 година радио у скопском авио пуку (бригади). Каже да је за све то време било три удеса са смртним исходима (два "Јастреба" и један "Орао"). И код свих се ради о мање искусним пилотима.

Препричавам шта ми је брат рекао за седишта: Ова седишта  (Мк-10) на Г-4 су била јако добра и врло савремена у време када су уграђивана. Омогућују избацивање и са тла ("0-0"), па и када је авион окренут на доле (обрнут), али је за ту ситуацију потребна већа висина катапулутирања (не сећа се тачно висине, али не мање од 400м). Када авионом двоседом пилотира један пилот онда се на тлу, у припреми летења подешава избацивање само првог седишта (где седи пилот); када лете два пилота онда се подешава да као прво излети предње седиште , а задње као друго. Ко год од пилота да повуче ручицу катапулта излетање пилота ће бити тим редоследом (предње седиште-задње дедиште). Седишта нису иначе у оси авиона већ су мало закошена управо због избацивања. Код самог избацивања прво се активира пиропатрон који покрене телескопски катапулт (он избаци седиште де неке висине) а потом се активирају  "ракетни" пиропатрони који омогућавају да седиште још више оде увис чиме се обезбеђује висина за стабилисање седишта и пилота, одвајање пилота од седишта и отварање падобрана. Падобрани нису управљиви и код доскока је пад далеко "тврђи" неко код десантних падобрана који користе падобранци. Зато су повреде код доскока врло честе. Наравно, ни пилоти немају тренинге искакања (скоче једном или два пута класичним десантним падобраном током школовања у војној академији) да би се научили на доскок.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #35 on: April 13, 2018, 07:36:57 pm »



« Last Edit: April 13, 2018, 07:42:03 pm by MOTORISTA » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #36 on: April 13, 2018, 07:39:28 pm »

Šta je zakazalo kod katapultiranja? Uzrok može biti oprema, kvar ili greška pilota
Marko Tašković , Nenad Božović  13.04.2018.

Kako je moguće da pilot pogine ili doživi teške povrede prilikom katapultiranja - pitanje je koje krije najmanje dva odgovora nakon jezive tragedije kod Kovačice i pada školsko-borbenog aviona „super galeb G4“.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pilot major Robert Kaloci (48) je poginuo, a pilot major Aleksandar Matić (40) teško je povređen, iako su se katapultirali pre nego što je avion udario o zemlju. „Super galeb G4“ ima savremena takozvana nulta sedišta sa raketnim motorom, što znači da pilot može iz njega da se katapultira i kada avion stoji na zemlji. Sedište u tom slučaju, kako ističu vojni piloti, leti na visinu od 50 metara, zatim se otvara padobran, koji pilotu omogućava bezbedno prizemljenje. Međutim, bez obzira na to što bi sa takvim sedištima ceo proces katapultiranja trebalo da bude automatizovan, stvari mogu da krenu, nažalost, po zlu. Bez namere da prejudiciraju rezultate istrage uzroka nesreće kod Kovačice, vojni piloti koji su upravljali „super galebom G4“ objašnjavaju za „Blic“ kako prilikom katapultiranja može doći do tragedije.

- Ako se ima u vidu da, prema rečima očevidaca tragedije kod Kovačice, piloti nisu imali vidljive povrede, moguće je da je zakazao automatizam, da je postojao problem prilikom izbacivanja sedišta, zbog čega se piloti nisu katapultirali na dovoljnu visinu ili se nije otvorio padobran. Pošto se na slikama nakon pada vidi samo jedan, ali ne i drugi padobran. Takođe, uzrok bi mogla da bude i letačka oprema, odnosno antigravitaciono odelo. To vam je kao da na automobilu imate letnje gume, a napolju je sneg. Ustvari, imaš novu, a neadekvatnu opremu. Kada se katapultiraš, raketni motori te izbacuju napolje, i pritom se stvara veliko opterećenje - kažu za „Blic“ vojni piloti. Antigravitaciono ili anti-G odelo je dodatna odeća za pilota, koja pokriva delove tela ispod srca, i stvaranjem kontrapritiska u komorama odela, u organizmu pilota ograničava nepravilnu preraspodelu krvi u telu, kada je izložen prekomernom dejstvu gravitacione sile (g-ubrzanju) u toku letenja. Ipak, kad sva oprema savršeno funkcioniše, moguća je i ljudska greška.

- Ako se izvodi manevar aviona na stranu, ili ako je avion okrenut leđima ka zemlji, moguće je da se pilot, umesto ka nebu, katapultira ka zemlji, što je naročito opasno na malim visinama. Prilikom katapultiranja je vrlo bitan položaj tela, kako stoje ruke, noge - objašnjavaju piloti. U poslednjih deset godina u Srbiji je palo ukupno osam vojnih aviona, a piloti su se katapultirali u šest nesreća. Nažalost, iskakanje iz aviona nije sačuvalo život čak trojice pilota, dok su se petorica spasla i pritom prošla sa lakšim ili težim povredama.

- Sama činjenica da vi morate maltene glavom da probijete krov kabine ukazuje na to koja sila deluje na vas prilikom katapultiranja, pogotovo što vas sedište odbacuje čak 50 metara od aviona. Zbog toga praktično nema pilota koji prilikom katapultiranja nije doživeo manju ili veću traumu - kažu vojni piloti.

Statistika

Analiza katapultiranja u Vojsci Srbije od 1990. go 2010. godine pokazala je da je svaki četvrti od 52 pilota imao teške povrede nakon katapultiranja.

Istraga

Vojska će formirati komisiju koja će istražiti uzroke nesreće tako što će analizirati ostatke aviona i uzeti izjave učesnika, od onoga ko je radio tehnički prijem aviona, ko je odobrio trasu leta, do preživelog pilota majora Aleksandra Matića. Kako tvrde analitičari, ne treba očekivati jednostavan odgovor, jer zaključci nisu jednostrani.

Izvor: www.blic.rs


* 001.jpg (93.97 KB, 740x428 - viewed 111 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #37 on: April 13, 2018, 09:46:56 pm »

Сахрањен мајор Роберт Калоци
петак, 13.04.2018.

СОМБОР –  Пилот, мајор Роберт Калоци, који је погинуо у удесу авиона „супергалеб” Г-4, сахрањен је данас на Великом католичком гробљу у Сомбору уз највише војне почасти.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Раније данас одржана је и комеморација мајору Калоцију који је настрадао пре два дана, саопштило је Министарство одбране. Опраштајући се од колеге на комеморативном скупу у Народном позоришту у Сомбору, командант Центра за летна испитивања Техничког опитног центра потпуковник Зоран Лунић рекао је да је мајор Роберт Калоци био „велики човек”. „Одлетео је у строј вечне небеске ескадриле ваздухопловаца, овенчане славом и чашћу професије да вечно живи”, поручио је потпуковник Лунић. У име класе мајора Калоција, говорио је његов класић и пријатељ Владимир Николић. „Твој избор и твоја срећа су били и остали небо. Нека ти је плаво небо пријатељу”, рекао је Николић. Присутнима на комеморативном скупу приказан је и кратак филм о мајору Калоцију. Осим чланова породице, пријатеља и колега настрадалог пилота, сахрани и комеморацији су присуствовали и изасланик председника Србије и врховног команданта Милорад Вељовић, министар одбране Александар Вулин, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, командант Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране генерал-мајор Ранко Живак и припадници Министарства одбране и Војске Србије. Мајор Роберт Калоци обављао је дужност опитног пилота у Центру за летна испитивања Техничког опитног центра. Био је ожењен и отац једног детета. (Танјуг)

Izvor: www.politika.rs


* 001.jpg (54.26 KB, 672x448 - viewed 89 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #38 on: April 14, 2018, 03:39:40 pm »

Сад сам разговарао са братом који је иначе пензионисани авио-оружар ("заћо 1. класе"), специјалиста баш за овај тип авиона, односно за баш за ова седишта. По његовом мишљењу до смрти пилота је могло да дође:
- услед неправилног положаја тела код катапултирања (може му поломити врат, ако се није припремио за катапултирање);
- да га је код катапултирања ударио неки део авиона  (или је "налетео" на део авиона);
- приликом пада (приземљења), посебно ако је био у бесвесном стању, да неконтролисано удари о тло и тако страда или ако га је на тлу повукао ветар (а он у бесвесном стању),а па удари у нешто;

Иначе, мишљење мог брата на основу 30 година рада са авионима је да је основни узрок смртног исхода код овог удеса недовољан број налета пилота. Код припреме лета пилоти увек проигравају могуће проблеме и шта би требало урадити кад се тај проблем деси. Када се често лети онда то уђе у главу пилотима. Када се ретко лети, без обзира на текућу припрему људи забораве или се у тренутку збуне, касно реагују, лоше процењују и вероватноћа страдања је далеко већа...

Препричавам шта ми је брат рекао за седишта: Ова седишта  (Мк-10) на Г-4 су била јако добра и врло савремена у време када су уграђивана. Омогућују избацивање и са тла ("0-0"), па и када је авион окренут на доле (обрнут), али је за ту ситуацију потребна већа висина катапулутирања (не сећа се тачно висине, али не мање од 400м). Када авионом двоседом пилотира један пилот онда се на тлу, у припреми летења подешава избацивање само првог седишта (где седи пилот); када лете два пилота онда се подешава да као прво излети предње седиште , а задње као друго. Ко год од пилота да повуче ручицу катапулта излетање пилота ће бити тим редоследом (предње седиште-задње дедиште). Седишта нису иначе у оси авиона већ су мало закошена управо због избацивања. Код самог избацивања прво се активира пиропатрон који покрене телескопски катапулт (он избаци седиште де неке висине) а потом се активирају  "ракетни" пиропатрони који омогућавају да седиште још више оде увис чиме се обезбеђује висина за стабилисање седишта и пилота, одвајање пилота од седишта и отварање падобрана. Падобрани нису управљиви и код доскока је пад далеко "тврђи" неко код десантних падобрана који користе падобранци. Зато су повреде код доскока врло честе. Наравно, ни пилоти немају тренинге искакања (скоче једном или два пута класичним десантним падобраном током школовања у војној академији) да би се научили на доскок.
Radim sa zastavnikom I klase u penziji koji je čitav život bio baš avio mehaničar, najduže je službovao na Ortiješu.
Svašta je moguće da se desi prilikom katapulta, baš kako Džumbin brat navodi.

Ne znam da li se zna, u JNA (moguće je da je to ostalo i u VS a i u drugim vojskama nastale iz JNA) pilot koji je imao dva katapulta više ne može da leti, i ako prolazi lekarski pregled. Upoznao sam jednog pilota koji je imao dva katapulta, i ako potpuno zdrav, više nije mogao da leti, ostao je da radi u vojsci ali na drugom postavljenju.
Ovim hoću kao laik da istaknem da je katapult zadnje što ostaje pilotu, i da ta radnja nije ni malo jednostavna. Pilot sedi aman na raketama koje ga izbacuju kao toposvko đule... a trenažera za katapultiranje ne postoji. Za pilote je obavezan jedan skok sa padobranom tokom školovanja i to je sve.
Ne znam koliku G silu trpi pilot prilikom katapultiranja.

A što se tiče avio mehaničara, zaćo sa kojim radim, i dan danas ako nešto bezazleno "čačkamo" oko vozila jednostavno mora (ajde tako da kažem) da gurne glavu i kotroliše, čak i ako se u to baš i ne razume.
Ostala čoveku navika, i potpuno ga razumem, nije jednostavno staviti potpis koji garantuje da je letelica 100 posto ispravna, a da pri tome na letelici radi tim ljudi.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #39 on: April 14, 2018, 07:26:05 pm »

Pad dva ista aviona za godinu dana - "Supergaleb G-4" nije stara kanta, problem je nešto drugo
Marko Tašković , Nenad Božović  14.04.2018.

Tragedija kod Kovačice je drugi pad aviona “Super Galeb G-4” u svega godinu dana zbog čega je poginulo tri pilota. Bez obzira na to, vojni analitičari tvrde da ova letelica nije stara kanta već da je problem u održavanju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Još zvanično nisu poznati ni rezultati istrage udesa “galeba” kod Šapca 7. aprila prošle godine u kojoj su poginuli kapetan Dejan Pandurović i potpukovnik Nenad Ćulibrk, a već se dogodila nova nesreća. Crna statistika pokazuje da se čak tri “Supergaleba G-4” srušilo u poslednjih deset godina tokom kojih je palo još šest vojnih letelica. Inače, avion koji se srušio kod Kovačice je čak 16. letelica ovog tipa koja je izgubljena. “Superaleb G-4” koji je juče pao, proizveden je 1990. godine, a remontovan 2012. godine. Ističe se da je poslednji let “Supergaleba” iznad Kovačice u okviru Centra za letna ispitivanja, po svemu sudeći, bio rutinski trenažni let.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Ne treba zanemariti činjenicu da ova grupa pilota, inače, izvodi i uvežbava kompleksnije manevre u letu. U ovakvoj vrsti letenja, koliko god ona bila rutinska, svakako postoji rizik, ali nemamo razloga da sumnjamo da je on izveden nepravilno. Nešto se dogodilo što je uzrokovalo odluku o katapultiranju koje koliko god da garantuje odvajanje od aviona, nikada u potpunosti ne garantuje da neće biti posledica po tela ili život pilota, posebno ukoliko je položaj aviona, odnosno ugao katapultiranja nepovoljan - naglašava naš sagovornik. Kako kaže, avion “Super Galeb G-4” nije “stara kanta”.

- Čak je i mlađi od, na primer, "migova". Remontovan je relativno skoro i jedino će zvanična istraga sprovedena od strane vojne organizacije moći da nam kaže da li je po sredi tehnički otkaz ili ljudski faktor - Vojni analitičar Aleksandar Radić ističe da je ljudski faktor uzrok najvećeg broja nesreća i dodao da starost letelica nije toliko bitna koliko odnos prema njima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Problem je što je kod nas narušen sistem održavanja tih aviona. Svi znamo da se raspala jugoslovenska avio industrija, sa narušenom državom, stradala je i vojska. Danas imamo presedan da su naši piloti najstariji. Naše ratno vazduhoplovstvo mora da ulaže u tehniku, mora da dobije i kadrovska osveženja, bitka za ljude mora da ide uporedo sa bitkom za tehnološko usavršavanje - izjavio je Radić.

U kom pravcu će ići istraga

Vojska Srbije će formirati komisiju koja će istražiti uzroke nesreće tako što će analizirati ostatke aviona i uzeti izjave od svih učesnika, od onoga ko je uradio tehnički prijem aviona, ko je odobrio trasu leta do preživelog pilota majora Aleksandra Matića. S tim što, kako tvrde analitičari, ne treba očekivati jednostavan odgovor jer zaključci koje komisija donosi nisu jednostrani.

Izvor: www.blic.rs


* 001.jpg (84.46 KB, 740x478 - viewed 78 times.)

* 002.jpg (67.5 KB, 578x423 - viewed 81 times.)

* 003.jpg (49.92 KB, 578x331 - viewed 84 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #40 on: April 18, 2018, 05:29:29 pm »

Smrt pilota „iskupljuju“ obećanjima o stanu
Piše: A. Popović 18. aprila 2018.

Milan Radošević, prijatelj poginulog pilota, poziva ministra Vulina da "preko tetke iz Kanade" obezbedi porodici stradalog krov nad glavom

Vojska Srbije obećala je stan porodici pilota Roberta Kalocija, poginulog u padu aviona kod Kovačice, u pokušaju da zataška burne reakcije javnosti na otvoreno pismo njegovog prijatelja Milana Radoševića u kome poziva ministra odbrane Aleksandra Vulina da „preko tetke iz Kanade“ pomogne porodici da dođe do krova nad glavom.

Major VS Robert Kaloci nastradao je u udesu aviona „supergaleb“ pre nedelju dana, pod još nerazjašnjenim okolnostima, nakon čega je sahranjen u rodnom Somboru. Iza njega su ostali supruga i sin koji se još uvek školuje, u teškoj materijalnoj situaciji, kao podstanari, što su i bili svih prethodnih godina. Na ovo je ukazao Milan Radošević, prijatelj poginulog pilota, u otvorenom pismu ministru odbrane Aleksandru Vulinu koje je privuklo veliku pažnju na društvenim mrežama. Nakon brojnih kritika javnosti na račun nadležnih institucija – Ministarstvo odbrane i Vojske Srbije, vojska je pokušala da se iskupi obećanjima da će oni dodeliti porodici Kaloci stan, što su pre dva dana preneli pojedini mediji.

Milan Radošević obratio se Aleksandru Vulinu objašnjavajući mu da Robert Kaloci nije imao tetku ili bilo koga u inostranstvu da mu dostavlja novac za kupovinu stambene jedinice, nije imao srpsku nacionalnost, ali je „služio vernije i časnije Srbiji od mnogih Srba“, nije mogao sa platom vojnog pilota da izdržava porodicu i da odvaja sredstva da bi obezbedio nepokretnu imovinu iako je neprekidno bio zaposlen 25 godina kao vojni pilot, te da zbog prezimena koje nije završavalo na „ić“, nije mogao da napreduje u službi.

„Ceneći Vašu ličnost i državničku poziciju koju zauzimate, znajući da ste vojno nesposobni kao osoba, potpuna neznalica u vojnu struku kao školovano lice i potpuno nezainteresovani za život pripadnika vojske kao čovek, ovim putem i na ovaj način pod punom mojom ličnom odgovornošću, predlažem:

da tetki Vaše supruge u Kanadi javite da pokojni Robert Kaloci, major Vojske Srbije, tokom svog časnog i poštenog rada od 1993. godine do aprila 2018, iz objektivnih razloga nije mogao da sebi napravi, kupi ili dobije stambenu jedinicu u kom bi mu živela porodica dok je on ginuo za Republiku Srbiju, te da porodici pokojnog Roberta (supruga i sin), gestom humane i velikodušne osobe, tetka Vaše supruge iz Kanade, na isti način i pod istim okolnostima kao i Vama, poštovani gospodine Aleksandre Vulin, dostavi određenu sumu novčanih sredstava (slobodna volja tetke iz Kanade od Vaše supruge) koja bi bila iskorišćena isključivo za kupovinu stambene jedinice u kojoj bi se smestila porodica pokojnog pilota Roberta Kalocija“
, napisao je Radošević.

On je naveo da će on lično, kao drugar pokojnog Roberta, preuzeti na sebe sve troškove te porodice otplaćuje ličnim sredstvima dok supruga i sin pokojnog Roberta ne dobiju stalno zaposlenje u bilo kojoj firmi, ustanovi ili slično na teritoriji Republike Srbije ili dok ne napuste teritoriju Republike Srbije.

Izvor: www.danas.rs
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #41 on: April 19, 2018, 12:36:17 am »




Ne znam koliku G silu trpi pilot prilikom katapultiranja.




12-14 G... Нека седишта иду и до целих 20 па и преко.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #42 on: April 19, 2018, 05:52:13 am »

Čajavec Banja Luka, Profesionalna elektronika, je pravio veliki dio elektronike, elektromehanike i ostalih dijelova ovoga aviona.

U Vojsci Srbije (i Ministrastvu odbrane) ima naređenje za osvajanje dijelova vojne tehnike od domaćih dijelova, odnosno na prostoru Srbije.

Po tom pitanju znam šta se radi za tenkovske dijelove. Zovu, pitaju, traže objašnjenja...
Nakon raspada SFRJ ostalo je još jako puno dijelova koje je pravio Čajavec. Kad su se prodavali zvao sam nadležne da to kupe. Originalni dijelovi od G4. Žao nam je, nije u finansijskom planu za ovu godinu. Najčešći odgovor.

Izgleda da su počeli osvajanje dijelova u fabrikama u Srbiji. Dosta dijelova još stoji u Banja Luci.

Samo da navedem jedan primjer.

Pravili smo eletroniku za lansiranje i aktiviranje bombarderskih brava. Za ispitivanje je korištena bombarderska brava B3-500. Uzeta iz druge radne jedinice iz Čajevca. Svaki, baš svaki uređaj koji se je isporučivao u Soko Mostar, pa i ova elektronika je prolazila veoma rigorozne testove. Svaki uređaj je morao da aktivira bravu na -55 stepeni C. oko 400 aktiviranja brave. Na +70. Oko 400 aktiviranja brave. Na smanjenom naponu, oko 400 aktiviranje, na povećanom naponu, na vibracijama, na ispitivanju 9g, na potpritisku (skoro pa vakum) sa vlagom 100%, itd, itd. Na svakom od ispitivanja na svakom od uređaja bombarderska brava se je aktivirala oko 400 puta. Napregnuta i otpuštena.

Znalo se je desiti da otkaže neki od izlaza (32 izlaza) na elektronici lansera kod ispitivanja izlaza u slučaju kratkog spoja na lanseru (ili u slučaju kvara na bombarderskoj bravi).

Bombarderska brava B3-500, proizvodnje Čajavec Banja Luka, Profesionalna elektronika koja je korištena za ispitivanje intervalometra (više verzija) proizvdnje Čajavec Banja Luka, Profesionalna elektronika je aktivirana skoro pa milion puta i nikad nije imala ni najmanji otkaz.

Prodaje se još uvijek, ali nije u finansijskom planu Vojske Srbije ni za ovu godinu. U Banja Luci je.

Pisao sam o bombarderskoj bravi. A možda i o Čajevcu. A možda i osvajanju dijelova za borbena sredstva u Srbiji.

Pozdrav

Vlado

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #43 on: April 19, 2018, 08:51:44 am »

Није захвално коментарисати удес превише детљано нити сваљивати кривицу док се барем истрага не оконча.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #44 on: April 19, 2018, 11:00:01 am »

Vidim, za helikopter je ekspresno zavrsena istraga... Zivimo u nekoj modernoj diktaturi. Ono sto ne treba da se sazna, nikad se ne sazna.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 25 queries.