PALUBA
April 20, 2024, 03:37:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Oklopno vozilo Bumerang  (Read 1579 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« on: May 19, 2018, 06:08:43 am »

Rusija je početkom devedesetih godina prošlog veka razvila oklopno vozilo BTR-90. Ovo vozilo se u odnosu na prethodni model BTR-80 razlikovalo po snažnijem naoružanju, boljom oklopnom zaštitom, većom pokretljivošću i većom unutrašnjom zapreminom vozila. Međutim, ovo vozilo zbog finansijskih problema nije uvedeno u naoružanje ruskih oružanih snaga.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Rusija je 2010. godine zaustavila nabavku oklopnih vozila BTR-80. Kao vozilo koje treba da premosti period do nabavke novih vozila izabrano je vozilo BTR-82, modernizovana verzija vozila BTR-80. Rusko Ministarstvo odbrane je 2011. godine izradilo taktičko-tehničke zahteve za familiju modularnih oklopnih vozila. Projekat je postao poznat pod imenom Bumerang. Osnovna verzija traženog vozila je oklopni transporter i on je razvijan uporedo sa familijom guseničnih oklopnih vozila Kurganec. Projekat je držan u tajnosti da bi 2013. godine bio prikazan ruskim vojnim zvaničnicima. Iste godine je su isporučeni i prvi primerci za testiranje. Tokom 2015. godine su isporučeni predserijski primerci vozila, a iste godine su po prvi put prikazani i javnosti. Puna serijska proizvodnja vozila se očekuje u narednih par godina.

Ova vozila bi po uvođenju u naoružanje trebala da zamene čitav niz zastarelih oklopnih vozila u naoružanju ruskih oružanih snaga. Procene govore da Rusija ima potrebe za najmanje 2000 primeraka vozila.

Bumerang je vozilo čistih linija. Nije zasnovano na ranijim modelima ruskih oklopnih vozila, čak se može reći da po dizajnu podseća na vozila zapadnog porekla. Brojne komponente i sklopovi vozila su istovetna kao i na familiji vozila Kurganec.
Pogonski motor se nalazi u prednjem delu vozila. Vojnici se ukrcavaju u vozilo i izlaze iz njega kroz rampu na zadnjem delu vozila, u okviru kojih su inetgrisana vrata. Treba napomenuti da je dosadašnja ugradnja motora u zadnji deo vozila prepoznata kao nedostatak, pošto suvojnici bili prinuđeni da se ukrcavaju i iskrcavaju kroz bočna vrata, a na nekim modelima i preko krova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Posada vozila broji tri člana i uključuje komandira, nišandžiju i vozača. Pored tročlane posade, vozilo možeda ukrca i preveze devet vojnika. Bočne puškarnice su uklonjene kako se ne bi narušavala oklopna zaštita.

Trup i kupola vozila su izrađeni varenjem. Oklop je modularan, tako da se nivo oklopne zaštite može birati u skladu sa zahtevima zadatka koji vozilo izvršava. Još uvek nema podataka o nivou oklopne zaštite, ali se pretpostavlja da osnovni oklop štiti od pogodaka projektila kalibra do 14,5 mm.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Trup vozila ima „V“ dno, što doprinosi preživaljavanju dejstva protivtenkovskih mina. Ugrađeni su i sistem RHB zaštite i automatski sistem gašenja požara. Prema nekim izveštajima Bumerang se može opremiti i sistemom aktivne zaštite.
Kupola koja se ugrađuje u Bumerang indentična je kupoli koja se ugrađuje na Kurganecu. Vozilo trenutno dolazi u dve osnovne verzije. Jedna verzija je naoružana kupolom sa mitraljezom kalibra 12,7 mm, dok druga verzija ima kupolu naoružanu topom kalibra 30 mm, spregnutim mitraljezom kalibra 7,62 mm i 4 lansera POVR Kornet-M.

Za pogon vozila se trenutno koristi turboprehranjivani dizel motor UTD-32R snage 510 KS, ali se razmatra i motor YaMZ-780 sa dva turbopunjača, snage 750 KS. Još uvek nije odlučeno koji će se motor ugrađivati u Bumerang, ali je gotovo sigurno da će se isti motor ugrađivati i u Kurganec.

Menjač će biti šestostepeni automatski, dok će pogon biti na svim točkovima. Pored sistema centralne regulacije pritiska vazduha u gumama, ugrađene su i „run-flat“ gume. Vozilo je amfibija, a u vodi se pokreće sa dva propulzora.

Pored verzije oklopnog transportera i borbenog vozila pešadije, u opticaju su i verzije sanitetskog vozila, komandnog, izviđačkog, protivoklopnog vozila, samohodnog minobacača itd. Čini se da će se ovo vozilo prvo naći u naoružanju brzo razmestivih brigada, jedinicama sličnim američkim Strajker brigadama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Alabino22042016-56.jpg (199.51 KB, 1280x853 - viewed 225 times.)

* boomerang_rearview_725.jpg (148.71 KB, 725x557 - viewed 240 times.)

* k-17-bumerang-02.jpg (120.02 KB, 700x458 - viewed 49 times.)

* k-17-bumerang-04.jpg (96.79 KB, 470x709 - viewed 109 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 22 queries.