PALUBA
March 29, 2024, 06:58:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kina: Uspešno testiran sistem za presretanje raketa  (Read 990 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: February 06, 2018, 10:42:34 pm »

Kina: Uspešno testiran sistem za presretanje raketa
Tanjug   06. februar 2018.

Kina je uspešno testirala protivraketni sistem odbrane srednjeg dometa na svojoj teritoriji, saopštilo je danas kinesko Ministarstvo odbrane.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kinesko ministarstvo navodi u kratkom saopštenju da je test iz ponedeljka ispunio ranije postavljen cilj, prenela je agencija Sinhua. Iz ministarstva dodaju da je reč o odbrambenom sistemu koji "ne cilja ni na jednu zemlju". Ministarstvo nije navelo detalje o vrsti testiranog oružja, iako Kina radi na unapređenju svog HQ-9 protivraketnog odbrambenog sistema, navodi AP. Presretanja srednjeg dometa podrazumevaju uništenje balističke rakete dok je u svemiru, pre nego što se vrati u atmosferu. Kina pojačava istraživanja svih vrsta raketa - od onih koje mogu da unište satelite u svemiru do naprednih balističkih raketa s nuklearnim oružjem, u okvoru ambicioznog plana za modernizaciju, koji nadgleda predsednik Si Đinping, navodi Rojters. Potez Kine usledio je u vreme porasta napetosti zbog programa nuklearnog oružja Severne Koreje i vojnog razvoja Kine u Južnom i Istočnom kineskom moru.

Izvor. www.novosti.rs


* rakete_620x0.jpg (90.72 KB, 620x344 - viewed 38 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1 on: March 31, 2021, 12:14:54 pm »

Da li je kineski raketni sistem PVO “HQ-9” inferiorniji ruski S-300?

Naizgled ruska nebriga možda sugeriše da je "HQ-9" manje sposoban u odnosu na originalne "S-400" ili "S-300PMU" da zaista ruski sistemi nemaju veliku konkurenciju.

Evo šta treba da zapamtite: Iznenađujuće je da Rusija nastavlja da izvozi skoro najnovije raketne sisteme PVO poput “S-400” u Kinu, kada je verovatno da će Kina na osnovu toga izraditi modernizovanu verziju “HQ-9” za izvoz sa istim karakteristikama u roku od nekoliko godina, potencijalno smanjujući udeo rusije na tržištu ovih borbenih sistema.

“HQ-9” je primarni kineski domaći raketni sistem zemlja-vazduh velikog dometa. Spolja deluje slično kao “S-300”, koristeći velike radare sa ravnom rešetkom i veliku raketu koja se vertikalno lansira iz kanistera. Ali od kinesko-sovjetskog zahlađenja odnosa pedesetih godina, Kina nije dobila toliko pomoći u razvoju raketa zemlja-vazduh od Sovjetskog Saveza. Da li je HQ-9 samo paralelna evolucija koja je dostigla slično krajnje stanje?

U vreme kinesko-sovjetskog zahlađenja odnosa, jedini istinski kineski raketni sistem zemlja-vazduh bio je “S-75” (Zapadna oznaka: SA-2). Nastavljen je rad na raznim sistemima zemlja-vazduh srednjeg i kratkog dometa kao što su “HQ-61” i “HQ-6”.

Međutim, kako je Kina počela potpuno modernizovati svoju vojsku 1990-ih, nedostajao je istinski pokretni raketni sistem PVO velikog dometa kao što je “Patriot” ili “S-300”, koji su ušli u službu u Sjedinjenim Državama i Rusiji 1980-ih.
Kineski kompleks za istraživanje i razvoj zauzeo je dva pristupa ovome. Domaći prototipovi “HQ-9” počeli su da se razvijaju 1980-ih, i tokom 1990-ih. Tokom devedesetih godina Kina je verovatno videla priliku da kupi tada napredni “S-300PMU-1” od Ruske Federacije i prihvatila je ponudu, stekavši neke komplete 1993. godine.

Prema ruskim izvorima, ove rakete su podvrgnute značajnom “reverznom” (obrnutom) inženjeringu i rešenja iz njih primenjena su na domaćem sistemu “HQ-9”. Kineski izvori navode da su kineski inženjeri sami razvili “HQ-9”. Iako je ovo moglo biti tačno za raniji period, nabavka “S-300” pre prvog uspešnog testiranja sistema PVO “HQ-9” sugeriše drugačije. Zapadni izvori podržavaju rusko gledište, navodeći da “porodica raketa HQ-9 očigledno potiče iz ruske S-300PMU“.

"HQ-9" je dostigao početnu operativnu sposobnost nešto kasnije (kineski izvori navode 1995.) i od tada se kontinuirano modernizuje. Nabavka raketnog sistema PVO “S-300PMU-2”, tokom 2004. godine pružila je Kini dodatne resurse za razvoj “HQ-9”. Trenutna akvizicija raketnog sistema PVO “S-400”, 2018. Godine, verovatno će dodatno doprineti razvoju “HQ-9”.

Kao rezultat ovog razvoja, razvijeno je bezbroj varijanti “HQ-9”. “HQ-9A” je bila prva značajno modernizovana varijanta, koja je dodala veće antibalističke sposobnosti kroz poboljšanu elektroniku. Kaže se da “HQ-9B” povećava domet, moguće do oko 250 ili čak 300 kilometara.
Operativno se navodi da je “HQ-9” raspoređen na ostrva u Južnokineskom moru. Ono što je zabrinjavajuće jeste spremnost Kine da izveze “HQ-9”, koji je prilično sposoban raketni sistem PVO. Procenjuje se da je cena niža od one za koju idu izvozni “S-300”, a odnos Kine sa Pakistanom može rezultirati zanimljivom situacijom sa Indijom koja postavlja “S-400” i Pakistanom koji postavlja “HQ-9”.

Sve u svemu, čini se da trend razvoja “HQ-9” prati isti opšti trend kineskih varijanti “Flankera” (SU-27). Kina je videla priliku da nabavi neke od najboljih sovjetski dizajniranih sistema tokom 1990-ih, a zatim je nastavila da ih proizvodi u zemlji, postupno nabavljajući od Rusije naprednije verzije kako bi bila u toku sa njima. Kina je takođe pokušala da integriše napredniju tehnologiju u sistem “HQ-9”, kao što su aktivni radarski tragači u projektilima zemlja-vazduh ili opciju navođenja rakete na izvor ometanja (“home on jam”), međutim status ovih modifikacija je neizvestan.

Ono što je iznenađujuće je da Rusija nastavlja da izvozi skoro najnovije raketne sisteme poput “S-400” u Kinu, kada je verovatno da će Kina “izbaciti” modernizovanu verziju “HQ-9” za izvoz sa istim karakteristikama u roku od nekoliko godina, potencijalno presecajući u ruski tržišni udeo. Za razliku od kineskih “Flankersa”, kineska industrija zapravo nema „usko grlo“ ili određeni deo za koji se zna da je inferioran u odnosu na ruski proizvod. Međutim, naizgled ruska nebriga možda sugeriše da je “HQ-9” manje sposoban u odnosu na originalne “S-400” ili “S-300PMU” i da u stvari nema veliku konkurenciju.


Tekst je sa sajta "The National Interest", autor: Charlie Gao.
Za Forum Paluba tekst preveo, prilagodio i dodao fotografije: Kubovac


Izvor: https://nationalinterest.org/blog/reboot/china%E2%80%99s-hq-9-surface-air-missile-inferior-russian-s-300-181237

Slika 1: Samohodna lansirna oruđa sistema "HQ-9":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: Samohodna lansirna oruđa i radar navođenja raketa sistema "HQ-9":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 3: Lansiranje PA rakete iz sistema "HQ-9":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* HQ-9 samohodna lansirna oruđa.jpg (104.27 KB, 743x472 - viewed 0 times.)

* HQ-9 SLO i radar za navođenje raketa.jpg (46.49 KB, 512x323 - viewed 0 times.)

* HQ-9 lansiranje rakete.jpg (3.32 KB, 283x178 - viewed 19 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 24 queries.