PALUBA
March 28, 2024, 10:16:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Predvojnička obuka  (Read 5104 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: May 17, 2014, 09:27:08 pm »

Brzo rasklapanje i sklapanje AP AK-74 od strane učenika jedne škole u Rusiji.

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1 on: May 17, 2014, 10:09:57 pm »

е што би постројио тога који их је учио да саставне делове разбацију где стигну... Angry
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #2 on: May 17, 2014, 10:12:41 pm »

Видиш да је расклапање на норму... тада и нема специјалног ређања делова?
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #3 on: May 18, 2014, 06:18:25 am »

Koliko mogu da vidim ovi imaju ne više od 18 godina. Koliko naše dece tog uzrasta zna približno bilo šta o
vojnim veštinama? Iako je ukinuto služenje vojnog roka, morala bi da bude zastupljena minimalna vojna obuka mladih.
Da li kroz školu ili na drugi način nisam siguran ali svakako bi se pokazalo korisnim.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #4 on: May 18, 2014, 07:07:50 am »

Koji je ovo deo što ga ubacuju u kundak i čemu služi?
Pretpostavljam da je mali RAP
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #5 on: May 18, 2014, 07:41:04 am »

Jeste,to je to, kod nas se RAP tako postavlja u PAP-ovki.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #6 on: May 18, 2014, 07:53:03 am »

Ne rasklapaju povratni mehanizam, ostav! Dok barem jednom utvrdjivac povratne opruge ne istera oko, nista od toga  Tongue
Sala na stranu, s obzirom da su izuzetno mladi, svaka im cast!
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #7 on: May 18, 2014, 08:02:36 am »

Kad sam ja služio povratni mehanizam se nije rasklapao. Valjda su često gubili delove Smiley
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #8 on: May 18, 2014, 08:14:28 am »

Koliko god objasnjavas kako da vojska radi rasklapanje povratnog mehanizma i da vodi racuna, uvek se nadje neko ko ispali utvrdjivac u zaborav.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #9 on: May 18, 2014, 08:19:32 am »

Jedan kod mene je i oprugu ispalio na dno remontnog zavoda... Roll Eyes
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #10 on: May 18, 2014, 11:57:41 am »

раде, код нас се инсистирало на ређању делова без обзира како се расклапало. и мислим да је покојни савић био у праву што је на томе инсистирао. повратни механизам нико није расклапао сем мене још једног колеге који смо то знали, и то приликом расконзервирања пушака. касније није ни било потребе за тим. а разлог томе је што се често губио утврђивач, јер неко није могао да укапира да треба да сабије опругу и онај горњи део провуче у Т. после тога све је лако.

уз дужно поштовање, нису наша деца крива што немају појма. неко је намерно (политички) укинуо одбрану и заштиту. ја сам био задња генерација која је имала у трећој години, 1993/4. већ у четвртој је нисмо имали. нисмо имали ни бојево гађање, само ваздушном пушком у сали. оружје смо углавном радили теоријски, и једном смо имали тт збор. то што је било ратно стање па се ту и тамо понешто ушверцовало у школу ипак је био изузетак, а сећам се да су у некој бг школи имали и погинуле јер је неко био донео бојеву мину од ербејца. но морам да кажем да је интересовање било велико, поготово кад се радило са опипљивим стварима. наш професор био је активни учесник првих борби по крајини, па је доста тога и рекао и показао. и богами нико није спавао на часу нити коментарисао како му то не треба у животу.

много већи "пропуст" по мени је укидање прве помоћи у основној школи. такав предмет мора да постоји, ево видимо сад зашто. у средњој школи треба се радити на принципима цивилне заштите и макар основном руковању оружјем. разлог зашто заступам ово је да се релативно често дешава да оружје дође у руке неком ко нема појма о томе па буде несрећних случајева. али од тога тешко да нешто буде, јер ми овде правимо "цивилно" друштво

пре неки дан били су руски кадети у белој цркви. том приликом извели су "приказ" са оружјем. један је био онако парадни, а други је богами био за поштовање, са приказом борилачких вештина и са оружјем. имам те снимке, па би можда могло да дође у ову тему (ако успем да се снађем јер нисам никад качио снимке). чисто да видимо како то неко други ради...
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #11 on: May 18, 2014, 12:19:42 pm »

Quote
повратни механизам нико није расклапао сем мене још једног колеге који смо то знали
Ne razumem?! To moraju svi da znaju (ako tu uopste ima nesto da se zna i razume). To da li ce neko traziti da se on rasklapa ili ne je druga stvar, ali mora da se zna.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #12 on: May 18, 2014, 12:49:07 pm »

говорим о дану кад смо задужили конзервиране пушке. да би се скратило мајање са тим, расконзервирање смо радили нас двојица слушалаца, један потпоручник и један мајстор пушкар. касније је показано како се расклапа али је речено да се то не ради.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #13 on: January 16, 2019, 06:53:54 pm »

Fotografije sa predvojničke.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 01 predvojnicka 1.jpg (95.6 KB, 451x666 - viewed 66 times.)

* 01 predvojnicka 2.jpg (140.28 KB, 687x465 - viewed 73 times.)

* 01 predvojnicka 03.jpg (119.75 KB, 672x455 - viewed 75 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.