PALUBA
March 28, 2024, 06:16:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kako je nastao brodski kontejner  (Read 3591 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: July 21, 2018, 04:21:36 pm »

Smanjeni troškovi transporta
21.07.2018. | 16:23
Znate li kako je nastao brodski kontejner?

Piše V.V.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Američki biznismen Malcolm McLean se, polazeći od ideje da bi ljudima život bio lakši, a prijevoznicima posao efikasniji ako bi se tereti prevozili u standardiziranim kutijama, obratio inženjeru Keithu Tantlingeru sa zahtjevom da osmisli kutije koje bi se lako transportirale i pričvršćivale jedna za drugu.
Rezultat McLeanove ideje i Tatlingerovog dizajna je TEU (Twenty Foot Equivalent Unit), ili popularno, kontejner. S oduševljenjem su ga prihvatili svi osim lučkih radnika koji su se uplašili gubitka svog posla.
Danas svijetom putuje dvadesetak milijuna kontejnera koji su drastično smanjili udio troškova transporta u cijeni proizvoda. Prije njihove upotrebe, troškovi transporta su znali iznositi i do 25% cijene proizvoda.
Danas, zahvaljujući kontejnerima, komad odjeće putuje 3.000 milja za 2,5 dolarska centa, a limenka pive za 1 cent.

https://www.slobodnadalmacija.hr/


* bbimagehandler.ashx.jpeg (67.16 KB, 780x733 - viewed 86 times.)
Logged
seawolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 277



« Reply #1 on: July 22, 2018, 10:16:49 pm »

Svaki dan kad se probudim mu je..m majk. dva do tri puta jer je uništio pomorce a i draž Pomorstva.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2 on: July 23, 2018, 07:47:12 pm »

Nije mi jasno kako je kontejner smanjio cenu brodskog transporta, kada on svojim gabaritima zauzima veliki deo skladišnog prostora broda.
Činjenica je da se sa njim lako barata, i da su izgrađeni specijalni brodovi za kontejnerski transport, ali mislim da težina kontejnera značajno smanjuje kapacitet brodske tonaže.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #3 on: July 23, 2018, 08:21:57 pm »

Zato što je standarizovao svu robu koja koristi prevoz da se prilagodi kontejnerima a kontejneri su prilagođeni brodovima. Zamisli kad Sony pošalje pun brod televizora koji bi to posao bio natovariti 400.000 njih u brod u poređenju sa tovarenjem 1000 kontejnera. Kad bi tovarili televizore to bi trajalo znatno duže i tražilo više radnika.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #4 on: July 24, 2018, 02:11:02 pm »

Nije mi jasno kako je kontejner smanjio cenu brodskog transporta, kada on svojim gabaritima zauzima veliki deo skladišnog prostora broda.
Činjenica je da se sa njim lako barata, i da su izgrađeni specijalni brodovi za kontejnerski transport, ali mislim da težina kontejnera značajno smanjuje kapacitet brodske tonaže.
Nekoliko razloga je za to, a ja cu nabrojiti samo neke vaznije:
1. Suvremeni kontejnerski brodovi krcaju vise vise jedinica na palubi nego u skladistima, sto visestruko povecava kapacitet u odnosu na prijasnje brodove za generalni teret.
2. Manipulacija kontejnerima je puno laksa i brza of prijasnje manipulacije generalnim teretom. Teret je od izvora do dostave potpuno zasticen.
3. Kontejnerki transport je multi-modalan, sto znaci da se teret ukrca na izvoru (tvornica, skladiste) i dovodi do vrata narucioca. Cijeli transpotni lanac je danas specijaliziran ta kontejnerski transport. Znaci nije samo brod u pitanju, nego kamioni, zeljeznica, rijecni transport.
Prije su brodovi za generalni teret ostajali u luci nekoliko dana dok bi se sav taj teret, prakticki rucno iskrcavao i skladistio u luckom skladistima. Od tuda bi se ponovo krcao na kamione, u vagone itd.. do sljedeceg skladista... i tako do unedogled...
Ja sam generacija koja je plovila na obje vrste brodova. Kada me pitate koje vrijeme mi je vise priraslo srcu, odgovor je ... ono prije kontejnera.
Ali kada se namjeravate preseliti iz Amerike u Europu, jedino sto vam treba da narucite kontejner i sve ce vam doci za nekoliko tjedana tamo gdje zelite... Prije to nije bilo moguce bas tako jednostavno.. E sada...
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.