PALUBA
March 29, 2024, 02:44:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Prst Zapada uperen u Srbiju: „Teroristi ubijaju srpskim oružjem!“  (Read 1419 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: July 24, 2018, 10:28:15 pm »

Prst Zapada uperen u Srbiju: „Teroristi ubijaju srpskim oružjem!“
NovostiOnline   24. jul 2018.

Srbija nije uradila ništa loše, ali kada treba tražiti krivca i reći odakle naoružanje terorističkim organizacijama, od Boko Harama do DAEŠ-a, prstom se pokazuje na manje zemlje

Srbija nije uradila ništa loše, ali kada treba tražiti krivca i reći odakle naoružanje terorističkim organizacijama, od Boko Harama do DAEŠ-a, prstom se pokazuje na manje zemlje, iako je odgovornost zapravo na nemogućnosti velikih sila da drže politički, odnosno bezbednosno-stabilnim svoje saveznike, kaže za Sputnjik Aleksandar Radić.  Organizacija „Amnesti internešenel“ zatražila je od Srbije da obustavi izvoz oružja Kamerunu, nakon snimka koji je „uverljivi dokaz da su kamerunski vojnici koristili puške M21, napravljene u Kragujevcu, za izvršenje užasnog i nezakonitog pogubljenja dveju žena i dvoje dece“.

Iako su i ministri Vlade Srbije objasnili da je oružje iz naše fabrike stiglo u Kamerun pre četiri godine legalno prodato zemlji koja nije pod međunarodnim sankcijama, te da pred međunarodnim organizacijama i Ujedinjenim nacijama odgovornost za robu preuzima krajnji korisnik, ne jenjava pritisak nevladinog sektora u Srbiji da izvoz prestane. Vojni analitičar Aleksandar Radić objašnjava da su puške u ruke Boko Harama mogle da stignu na više načina, da su najčešće ratni plen, ali i da ne bi bilo prvi put da se to desi zbog korupcije u zemljama koje nisu stabilne demokratije. Ako čak i na osnovu broja ustanovite o kom se tačno kontigentu M21 radi, to ne dokazuje da je Srbija uradila bilo šta loše. Jasno je da postoji visok nivo licemjernog odnosa prema ovoj temi kod zapadnih posmatrača, kaže Radić za Sputnjik.

„Kada treba tražiti krivca i kazati odakle naoružanje takvim terorističkim organizacijama, od Boko Harama do DAEŠ-a, prstom se pokazuje na manje zemlje kao što je Srbija, iako je odgovornost zapravo na nemogućnosti velikih sila da drže politički, odnosno bezbednosno-stabilnim svoje saveznike. SAD nabavljaju naoružanje direktno od nas, da bi snabdevale svoje saveznike u Africi i Aziji“, kaže on. Posle vapaja aktivista nevladinog sektora u Srbiji kako država mora da osigura da puške ne stignu u pogrešne ruke, iako je to nemoguće, oglasio se i ministar spoljnih poslova Kosova Bedžet Pacoli, koji tvrdi da Srbija poklanja oružje za povlačenje priznanja nezavisnosti samoproglašene države.

Predsednik Aleksandar Vučić je tim povodom izjavio da Srbija ne poklanja, već prodaje oružje: „Naš posao je da zarađujemo što je moguće više. Oborili smo rekorde prošle godine i verujem da ćemo ove prodati još više oružja“, naglasio je on. Aleksandar Radić objašnjava da se u proceduri donošenja odluke o prodaji oružja izuzetno vodi računa o spoljno-političko-bezbednosnom elementu, odnosno, da li se narušava bezbednost zemlje u koju se ono šalje, ali dodaje da to u praksi nije uvek moguće primeniti. Kada bi se izvoznici striktno držali pravila da ta zemlja mora da bude stabilna i demokratski potpuno uređena, onda bi naoružanje kupovalo samo nekoliko najrazvijenijih zemlja. Zato Srbija o tome odlučuje u skladu sa globalnim političkim trendovima, kaže naš sagovornik.

„Da budemo otvoreni, ako Vašington kaže da je neka zemlja na zelenoj listi, onda je tako i oko toga nema rasprave. Vodi se računa i o drugim zemljama, vodi se računa o stavu Rusije kao zemlje sa posebnim statusom za nas. Naravno da neće doći do situacije u kojoj će neko imati ideju da odobri dozvolu za izvoz u zemlju prema kojoj, u ovom trenutku, Ruska Federacija ima negativan stav“
, objašnjava Radić. On navodi primer Saudijske Arabije koja je 2013. godine bila na crnoj listi. Jedna naša firma je dobila mogućnost da zaključi posao od 300 miliona dolara, stav države je bio da ne može da proda, ali se nedugo zatim promenio. Razlog je u tome što je postignuta saglasnost velikih sila da Saudijska Arabija treba da dobije naoružanje.

„S jedne strane, reč je o tvrdokornom, represivnom režimu, zatim o ratu koji vode u Jemenu, uz sve to, ima mnogo dokaza da su u kontaktu sa paravojnim formacijama u Siriji, ali stav Vašingtona je da se naoružanje izvozi u Saudijsku Arabiju. Izvozi ga i London, a s druge strane, ruska industrija ima velike ugovore s njima. Čak je, za razliku od Zapada, spremna da im proda licence i osposobi lokalne fabrike za proizvodnju naoružanja i vojne opreme“, tvrdi ovaj vojni analitičar. Za kamerunski bataljon za brze intervencije poslednjih godina je stizalo francusko oružje najnovije proizvodnje. Uskoro stiže i novi kontingent vozila, zatim američko, izraelsko i srpsko naoružanje. Ako Ujedinjene nacije utvrde da su kamerunski vojnici izvršili genocid, obustaviće izvoz naoružanja i vojne opreme u ovu zemlju, a tada ni Srbija neće izvoziti naoružanje u Kamerun.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: July 25, 2018, 05:55:46 am »

Kako je snimak zverskog pogubljena Kamerunaca puškama iz Kragujevca doveo Srbiju u centar pažnje
Marko Tašković   24.07.2018.

Srbija se našla na udaru ozbiljnih kritika organizacije "Amnesti internešenel" nakon što je na internetu objavljen snimak jezivog pogubljenja u Kamerunu na kojem se vidi kako vojnici ubijaju žene i decu koristeći oružje proizvedeno u fabirici "Zastava" u Kragujevcu. Izvoz oružja u Kamerun, sa kojim Srbija, prema zvaničnim podacima, ima šest komercijalnih ugovora od 2014. godine, međutim, potpuno je legalan jer ta zemlja nije pod blokadom UN na izvoz naoružanja i vojne opreme.

Ipak, nakon što je snimak zverstva nad civilima osvanuo na internetu, srpska javnost dodatno je uznemirena, a iz "Jugoimport SDPR" za "Blic" poručuju da je Srbija spremna da prekine izvoz u Kamerun, ako UN utvrde da su kamerunski vojnici počinili genocid.

Ali, krenimo redom.

Nakon što je objavljen jeziv snimak pogubljenja žene i dece u Kamerunu “Amnesti internešenel” objavio da su žrtve ubijene oružjem “Zastave” iz Kragujevca. Pogubljeni žene i deca optuženi su od vojske te afričke države da su pripadali islamističkoj terorističkoj grupi “Boko Haram” protiv koje se vojska bori na severu zemlje. Nakon pojavljivanja jezivog snimka hladnokrvnog ubistva, uhapšena su četiri kamerunska vojnika. Istražitelj za kontrolu oružja u “Amnesti internešenelu” Patrik Vilken izjavio je da Srbija treba da obustavi dalji izvoz oružja u Kamerun zbog „uverljivih dokaza da su vojnici koristili puške M21 napravljene u ‘Zastavi‘ za izvršenje užasnog i nezakonitog pogubljenja dve žene i dvoje dece“. Vilken je dodao da ovo nije prvi slučaj da je „Amnesti“ dokumentovao „narušavanje ljudskih prava koje je počinila kamerunska vojska koristeći srpsko lako naoružanje“.

Petković: Postoji jasna procedura, prekinućemo ako UN utvrde genocid

Otkud srpske puške u rukama kamerunskih vojnika objašnjava za “Blic” Jugoslav Petković, direktor “Jugomport SDPR-a” - najvećeg izvoznika naoružanja i vojne opreme.

- Postoji jasna procedura koju sve domaće firme moraju da ispoštuju pre izvoza. Svako naoružanje i vojnu opremu pre izvoza kontrolišu policija, Bezbednosno-informativna agencija, Vojnobezbednosna agencija, Ministarstvo spoljnih poslova i Ministarstvo odbrane, pa tek onda Ministarstvo trgovine izdaje dozvolu. Kamerun se nalazi na takozvanoj beloj listi, što znači da nema blokadu Ujedinjenih nacija na uvoz naoružanja i vojne opreme -
ističe Petković. Kako kaže, dok god je Kamerun na toj listi, Srbija će moći da izvozi naoružanje i opremu u ovu zemlju bez obzira na zahtev organizacije “Amnesti internešenel”.

- Ako Ujedinjene nacije utvrde, recimo, da su kamerunski vojnici izvršili genocid, obustaviće izvoz u ovu zemlju koja neće više biti na beloj listi. Tada ni Srbija neće izvoziti naoružanje u Kamerun. Poslednji put mi smo imali izvoz u Kamerun pre više od godinu dana i videćemo da li ćemo ugovor obnoviti - naglašava Petković.

Đokić: Srbija da preispita dalji izvoz oružja

Istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Katarina Đokić ne sumnja da je Srbija do sada legalno i legitimno izvozila oružje u Kamerun, ali smatra da bi nakon jezivih ubistava morala da preispita svoje poslove sa ovom zemljom.

- Srbija je potpisala Međunarodni sporazum o trgovini naoružanjem na osnovu kojeg se kao jedan od najvažnijih kriterijuma prilikom uvoza i izvoza oružja uzima da se tim oružjem neće narušavati ljudska prava. To, uostalom, propisuje i naš zakon, a ubistvo dece u Kamerunu više je nego jasno kršenje ljudskih prava. Zbog toga bi, nakon svega, novi izvoz oružja u Kamerun bio problem za Srbiju i loš po spoljnopolitički imidž zemlje - objašnjava Đokić. Inače, ministar za komunikacije Kameruna Isa Čiroma Bakari odbacio je snimak ubistva dve žene i dvoje dece kao lažnu vest, ali je rekao da će vlasti sprovesti istragu.

Saudijci švercovali

Značajan odjek u svetskoj javnosti imala je i slika srpskog mitraljeza “M02 kojot” s kojim je prošle godine uslikan sirijski pobunjenik u borbi protiv vojske Bašara el Asada u Alepu. Tada su pojedini mediji objavili da je srpsko oružje u Siriju stiglo preko bugarskih trgovaca i kampa za obuku u Saudijskoj Arabiji.

- Nismo izvozili naoružanje u Siriju više od 20 godina, niti smo dobili zahtev za reeksport u Siriju. To znači da nismo dali nijednu dozvolu da naoružanje završi u Siriji - ističe Petković.

Zarada u 2016. godini 14 miliona dolara

Prema podacima UN, Kamerun je od 2013. jedan od najvećih kupaca srpskog oružja. U Beogradskom centru za bezbednosnu politiku pak ističu da je izvoz naoružanja u tu zemlju počeo još 2011. godine.

- Do 2015. izvoz se odvijao preko trećih zemalja, pre svih Španije, da bi tada postao direktan. Prema poslednjem izveštaju za 2016, Srbija je tokom te godine od izvoza naoružanja u Kamerun zaradila 14 miliona dolara. To je u top 15 poslova - kaže Đokić.

Najviše izvoze Rusi i Francuzi


Prema podacima Sto­kholmskog međunarodnog instituta za mirovna istraživanja, Srbija je u prethodne dve godine bila među četiri najveća izvoznika naoružanja u Kamerun. Ispred Srbije su Rusija, Francuska i Slovačka.

Politizacija priče

Inače, informacija o izvozu oružja Kamerunu munjevito je dobila politički obrt u regionu, nakon što je prištinski funkcioner Bedžet Pacoli izjavio da Srbija poklanja oružje zemljama u razmenu za povlačenje priznanja Kosova. Ta izjava naišla je na oštre reakcije, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je poručio da Srbija ne poklanja, već prodaje oružje.

- Naš posao je da zarađujemo što je moguće više. Oborili smo rekorde prošle godine i verujem da ćemo ove prodati još više oružja - rekao je on. I Ministar trgovine Rasim Ljajić izjavio je da su svi ugovori o prodaji srpskog oružja državama u Africi legalni i da imaju isključivo komercijalni karakter.

- To oružje ne dajemo ni za kikiriki, a kamoli besplatno, to oružje se prodaje, radi se o komercijalnim ugovorima, šest komercijalnih ugovora sa Kamerunom od 2014. Vrednost tog posla je 31 milion evra, i milion i 900 hiljada dolara. Na kraju krajeva, desetostruko oružja više u Kamerun izvoze SAD, Kina, Austrija, nego što izvozi Srbija - rekao je Ljajić za N1.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 22 queries.