PALUBA
April 24, 2024, 06:13:38 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: F-16 Barak za HRZ ??  (Read 53748 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #120 on: December 28, 2018, 06:38:16 am »

Конгрес одобрио продају израелских Ф-16 Хрватској, али…
четвртак, 27.12.2018.

Загреб - Амерички Конгрес одобрио је израелску продају борбених авиона Ф-16 Хрватској, пише Вечерњи лист, и додаје да ту ипак није крај, јер се сада све враћа у Стејт дипартмент, док се истовремено воде директни преговори САД и Израела о коначној цени летилица с обзиром на то су они у међувремену надограђени.

Позивајући се на изворе Стејт дипартмента, овај загребачки дневник пише да је истекао рок од 15 дана, у којем су чланови Одбора за спољну политику требало да изнесу своје замерке на предложени трансфер америчког оружја трећој страни. Замерки, кажу, није било. Оцењује се да је ово важан корак, али процес још није готов. Конгрес је, наиме, како налажу тамошњи закони, одобрио продају „оригиналних” авиона, у стању у каквом их је САД испоручио Израелу, пре израелских надоградњи, а вредност таквих млазњака је 135 милона долара.

Цену преправки које су Израелци направили треба, какао се наводи, додати на „оригиналних” 135 милиона долара да би се добила коначна вредност вишенаменских авиона за које се Хрватска одлучила. А о томе се, прецизира се, одлучује у одвојеном поступку кроз директе преговоре САД и Израела. Тек након што се постигне задовољавајућ договор, Стејт департмен ће послати ауторизацију за продају, а преговори о томе још трају, наводи Вечерњи.

Izvor: www.politika.rs
Logged
mladjoni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #121 on: December 28, 2018, 08:13:42 am »

12 zrakoplova-kanti starih 30 i kusur godina plaćeno 500 milijuna dolara a koji ustvari koštaju 135 milijuna dolara !?  Huh?
Svi hrvatski web portali i postojane tiskovine prenose ovu vijest !
Negdje je zapelo "samo" 365 milijunčića !
Da je se takvo nešto desilo u Švedskoj, Švicarskoj, Holandiji ili sličnim zemljama bio bih siguran da je riječ o mitu, korupciji, krađi i nekoj žešćoj muljaži ali obzirom da je riječ o R. Hrvatskoj takvo nešto mi se čini jednostavno nemoguće i nepojmljivo !  Grin Grin

Ovo je sigurno učinila UDB-a koja je duboko se instalirala u sve sfere hrvatskog društva i vlasti i vlada iz sjene R. Hrvatskom i koja je naravno za sve kriva i dan danas što se dešava !  Grin Grin



Napomena : Tekst je satiričnog karaktera !  angel


Nadam se da si svjestan koliku si glupost napisao  Shocked. 135 miliona kostaju gole verzije, a ne Baraci. Druga cijena jeste za Barak, ali ne samo za to, nego za cijeli paket koji ide uz to, a vjerovatno ce nesto biti ispod zita, jer su Izraelci obecali i neke poslove, pomoc u tehnologiji, a i politika je tu igrala svoje, jer bi Zagreb svakako htio pridobiti Izrael kao svog saveznika, prijatelja, kako hoces, zbog teske proslosti (mislim na ndh), te pokusati ublaziti stetu koja visi kao uteg (mislim na proslost), koja se cesto spocitava Hrvatskoj. Sa tim poslom bi cak vise Hrvatska profitirala od Izraela. A reci za Barake da su kante? Izgleda da nista od ovog posla, ali vidice se na sta ce ovo izaci.
« Last Edit: December 28, 2018, 08:53:34 am by leut, Reason: sređen citat (quotes) » Logged
mladjoni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #122 on: December 28, 2018, 12:52:33 pm »

12 zrakoplova-kanti starih 30 i kusur godina plaćeno 500 milijuna dolara a koji ustvari koštaju 135 milijuna dolara !?  Huh?
Svi hrvatski web portali i postojane tiskovine prenose ovu vijest !
Negdje je zapelo "samo" 365 milijunčića !
Da je se takvo nešto desilo u Švedskoj, Švicarskoj, Holandiji ili sličnim zemljama bio bih siguran da je riječ o mitu, korupciji, krađi i nekoj žešćoj muljaži ali obzirom da je riječ o R. Hrvatskoj takvo nešto mi se čini jednostavno nemoguće i nepojmljivo !  Grin Grin

Ovo je sigurno učinila UDB-a koja je duboko se instalirala u sve sfere hrvatskog društva i vlasti i vlada iz sjene R. Hrvatskom i koja je naravno za sve kriva i dan danas što se dešava !  Grin Grin



Napomena : Tekst je satiričnog karaktera !  angel


Nista od posla izgleda.

« Last Edit: December 29, 2018, 09:40:29 pm by leut, Reason: sređen citat (quotes) » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #123 on: December 28, 2018, 04:28:57 pm »

Vidjet ćemo.  Huh? Ubacio sam tekst u prevoditelj.

Quote
Ministar obrane u odlasku James Mattis odbacio je zahtjev izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da ublaži uvjete SAD-a za prodaju oružja od 500 milijuna dolara između Izraela i Hrvatske za prodaju 12 borbenih zrakoplova F-16, rekao je jedan izraelski dužnosnik.

Zašto je važno: Mattisov položaj praktično je ubio posao, prema izraelskom dužnosniku, koji je uključen u pregovore. Kako bi pružile zeleno svjetlo za sporazum, SAD su zahtijevale da Izrael ukloni izraelske sustave instalirane u F-16 i vrate zrakoplove u njihovo prvobitno stanje prije nego što ih prebace u Hrvatsku. Hrvati su odgovorili da će otkazati posao ako ne uspiju dobiti "nadograđenu" izraelsku verziju F-16.

Izraelski službenik mi je rekao da je Netanyahu prije dva tjedna nazvao Mattisa - prije njegove ostavke - i zamolio ga da ublaži američke uvjete za posao. Mattis je rekao Netanyahuu da je prošao dug put za Izrael na nekoliko pitanja, ali nije mogao pokazati nikakvu fleksibilnost u vezi s tim poslom.
Netanyahu je razmotrio pozivanje Marilyn Hewson, predsjednika i izvršnog direktora tvrtke Lockheed Martin, koja proizvodi mlaznice, da zatraži pomoć u odobrenju posla, ali je na kraju odlučio da je to izgubljen slučaj, prema izraelskom dužnosniku.
Ono što oni kažu: Izraelski službenik mi je rekao: "Iz razloga koje ne razumijemo u potpunosti, Amerikanci su učvrstili svoje uvjete i, očito, pogrešno smo protumačili njihov stav o sporazumu. Praktično, sporazum F-16 s Hrvatskom je mrtav. i ne mislimo da je moguće dobiti sporazum koji će pomiriti američke uvjete i zahtjeve Hrvatske u natječaju. "

Dužnosnik je dodao kako Izrael neće imati drugog izbora nego "ispričati se Hrvatskoj zbog dogovora koji će se raspasti i krenuti dalje".
Netanyahuov ured nije komentirao. Pentagon i State Department također nisu odgovorili na e-poštu sa zahtjevima za komentare.

https://www.axios.com/james-mattis-benjamin-netanyahu-israel-croatia-arms-deal-e1a257ec-7ed8-4a95-8ebc-eaac935af52b.html
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #124 on: December 28, 2018, 08:12:43 pm »

Propada dogovor Izraela i Hrvatske oko prodaje aviona F-16
Index  28.12.2018.

Novinar Barak Ravid napisao je za američki portal "Axios" kako je američki ministar odbrane Džejms Matis odbio ponudu Izraela i njihovog premijera da SAD malo "omekša" oko prodaje izraelskih aviona F-16 Hrvatskoj.

Time je, piše Ravid, praktički propao celi dogovor. Ravid, koji je prvi objavio pre dvadesetak dana da su pregovori SAD-a i Izraela po ovom pitanju zapeli, poziva se na visoke izvore iz Izraela koji su, kako kaže, učestvovali u pregovorima.

- Izraelski zvaničnik kazao mi je kako je Benjamin Netanjahu zvao Matisa pre dve nedelje, pre nego što je ovaj dao ostavku, i pitao ga da ublaži američke uslove za prodaju - piše Ravid i dodaje kako ga je Matis odbio. Prema rečima izraelskog zvaničnika, Netanjahu je planirao zvati i Marilina Hjusona, predsednika "Lokhid Martina", ali shvatio je, piše Ravid, da je to uzalud.

- Iz razloga koje ne razumem u potpunosti, Amerikanci su podebljali svoje uslove, a mi smo pogrešno procenili njihovu poziciju u dogovoru. Praktično, posao s Hrvatskom je mrtav i mislimo da nije moguće postići sporazum koji će zadovoljiti SAD i Hrvatsku - citira Ravid neimenovanog izraelskog zvaničnika. Službenik je dodao kako Izrael nema drugog izbora "nego da se izvini Hrvatskoj jer je posao propao". Kako piše "Axios", ni Stejt Department ni kabinet izraelskog premijera nisu komentiarisali ove tvrdnje.

Odluka Kongresa koja ne znači ništa

Brojni hrvatski mediji objavili su juče kako je američki Kongres dozvolio da se izraelski avioni prodaju Hrvatskoj. No u toj dozvoli bila je jedna važna stvar. Amerikanci, a što od početka tvrde, žele da Izrael avione koje je osamdesetih godina 20. veka dobio od SAD-a proda jedino tako da ih vrati na fabričke postavke, odnosno da ih proda u onakvom obliku u kakvom ih je i dobio. Ta opcija ne odgovara Hrvatskoj čiji su zvaničnici, od predsednice pa do članova vlade, više puta kazali kako Hrvatska želi samo i isključivo avione kakve je dogovorila.

- Ono što je bitno naglasiti je da u Hrvatsku moraju doći onakvi avioni oko kakvih smo se dogovorili - kazala je hrvatska predsednica Kolinda Grabar-Kitarović pre petnaestak dana. Slično misle i ostali visoki hrvatski zvaničnici.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #125 on: December 28, 2018, 09:46:34 pm »

Pričekajmo da se ovo rasplete za neke pametne komentare.
Ja sam od početka bio protiv (novac) ali ipak sam se nekako potajno nadao.
Ovako karson. poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #126 on: December 29, 2018, 06:28:15 pm »

Poslali Ninića u vatru umjesto da izjave daje netko od glavešina.
Ali dobro se snalazi, vješto izbjegava odgovore. Kome se da čitati.

Brigadir Željko Ninić o kupovini izraelskih aviona: "Posao nije propao, ovo je tek prvo poluvrijeme"

I komentar legende Selaka.  Grin

Quote
O zapinjanju pregovora za Novu TV progovorio je i umirovljeni pilot Ivan Selak koji je od početka bio protiv kupovine rabljenih zrakoplova. On je oduvijek smatrao da nam je puno isplativije kupiti manje novih zrakoplova.

- Nadam se i vjerujem da će, ako se odustane od ovoga, da će časni general Mattis dobit barem ulicu u Zagrebu. Ljudi koji govore da zrakoplov koji je iskorišten, iznatezan, opterećivan, da budem vulgaran - više od amsterdamske prostitutke, da će njegovo održavanje biti jeftinije od novog sve govori o ljudima koji su radili u toj komisiji - smatra umirovljeni hrvatski vojni pilot Ivan Selak.

poz.
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #127 on: December 29, 2018, 06:55:08 pm »

12 zrakoplova-kanti starih 30 i kusur godina plaćeno 500 milijuna dolara a koji ustvari koštaju 135 milijuna dolara !?  Huh?
Svi hrvatski web portali i postojane tiskovine prenose ovu vijest !
Negdje je zapelo "samo" 365 milijunčića !
Da je se takvo nešto desilo u Švedskoj, Švicarskoj, Holandiji ili sličnim zemljama bio bih siguran da je riječ o mitu, korupciji, krađi i nekoj žešćoj muljaži ali obzirom da je riječ o R. Hrvatskoj takvo nešto mi se čini jednostavno nemoguće i nepojmljivo !  Grin Grin

Ovo je sigurno učinila UDB-a koja je duboko se instalirala u sve sfere hrvatskog društva i vlasti i vlada iz sjene R. Hrvatskom i koja je naravno za sve kriva i dan danas što se dešava !  Grin Grin



Napomena : Tekst je satiričnog karaktera !  angel


Nadam se da si svjestan koliku si glupost napisao  Shocked. 135 miliona kostaju gole verzije, a ne Baraci. Druga cijena jeste za Barak, ali ne samo za to, nego za cijeli paket koji ide uz to, a vjerovatno ce nesto biti ispod zita, jer su Izraelci obecali i neke poslove, pomoc u tehnologiji, a i politika je tu igrala svoje, jer bi Zagreb svakako htio pridobiti Izrael kao svog saveznika, prijatelja, kako hoces, zbog teske proslosti (mislim na ndh), te pokusati ublaziti stetu koja visi kao uteg (mislim na proslost), koja se cesto spocitava Hrvatskoj. Sa tim poslom bi cak vise Hrvatska profitirala od Izraela. A reci za Barake da su kante? Izgleda da nista od ovog posla, ali vidice se na sta ce ovo izaci.


Kao prvo, nisam ja ništa napisao nego su ti sve hrvatske novine i portali to napisali, prije nego nešto pokušaš prikačiti nekome informiraj se bolje i čitaj više !
Kao drugo, mene negiraš a sam pišeš da smatraš da će biti i nešto "ispod žita" !
Kao treće, kažeš da Baraci ti tvoji nisu kante...pa daj pročitaj što je izjavio Ivan Selak i sa čim odnosno sa kim je uporedio te tvoje Barake !

Trebam li ti linkove svega ovoga što sam naveo postaviti da se svojeočno uvjeriš šjor mlađoni ili ćeš opet onako od odokativno ?? 
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 222


« Reply #128 on: December 29, 2018, 08:09:34 pm »


Новинари и јавност воле скандале и веома често су у причи ”држи лопова”. У питању су потпуно различите цене за две различите ствари. Па српски мигови су поклоњени, али је 185 милиона долара трошак за ремонт и опремање 6 авиона. Хрватска је требала да купи 12 авиона.
Logged
Chong-Lee
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #129 on: December 30, 2018, 09:06:00 am »


Новинари и јавност воле скандале и веома често су у причи ”држи лопова”. У питању су потпуно различите цене за две различите ствари. Па српски мигови су поклоњени, али је 185 милиона долара трошак за ремонт и опремање 6 авиона. Хрватска је требала да купи 12 авиона.
Remont i za 4 miga koja su ostala Srbiji su također u cijeni....
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 607


« Reply #130 on: December 30, 2018, 04:04:50 pm »

Da li bi SAD bile zainteresovane da umesto Izraela modernizuju te F-16 za Hrvatsku?
Da li je bilo govora o tome?

Koliko ja shvatam, u tome leži problem: može Izrael da dalje proda američke avione, ali ne sme da američkoj vojnoj industiji preotme posao i zaradu od posla modernizacije?
Dakle, Izrael treba da skine sve svoje sa F-16, da ih Hrvarska takve primi i da se onda obrati samo i jedino SAD za modernizaciju?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #131 on: December 30, 2018, 04:59:42 pm »

Hrvati prekidaju agoniju: Sad mi nećemo vaše avione
Ako se uskoro ne postigne dogovor SAD i Izraela i Hrvatska ne dobije onu konfiguraciju aviona koja je pobedila na tenderu, Vlada odustaje od izraelskih aviona.

IZVOR: VEČERNJI LIST NEDELJA, 30.12.2018. | 14:12

Hrvatska će i poništiti i poništava tender za nabavku višenamenskih aviona i ostavlja SAD i Izrael da sami dalje rešavaju spor, pišu regionalni mediji.

Time bi Hrvatska, prvenstveno u svrhu transparentnosti celog procesa, presekla neprijatnu situaciju u kojoj se zatekla između dva saveznika, saznaje Večernji list.

“U avionima koje nameravate da prodate Hrvatskoj ne sme da bude ništa što nije američko”, glasi sažetak pisma koje je otišlo iz State Departmenta izraelskoj strani.

Uslova z aprodaju je, pišu mediji, više od 10, a svi se svode na isto - ne dozvoljava se prodaja izraelske tehnologije i nadogradnje na avionima F 16. Rok koji je SAD dao Izraelu za odgovo je kratak.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #132 on: December 30, 2018, 05:31:56 pm »

Valjda znaju šta rade... prekidanje ugovora pre nego prodavac kaže e..., mi ne možemo, nije baš zdravo po finansijama. Ali, oćito obe strane (za sada) misle isto.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #133 on: December 30, 2018, 05:37:46 pm »

Veliko je tu pitanje dali se ti avioni mogu uopće vratiti u neko prvobitno stanje.
Koliko sam čitao, oni su jako radili na avionima, i sama težina je povećana par tona.
Zbog toga su navodno i mjenjali/pojačavali trap.
Nisam stručnjak za avione ali sam radio dosta oko razne tehnike.
Kad ti 30g. čačkaš po nekoj mašini to je jako izmjenjeni stroj.
Nema tu jeftinog/jednostavnog povratka na staro, skoro pa druga mašina.

A šta se tiče samog posla, nakon one Netanjahu-ove nejasne izjave vidjelo se da je tu kraj.
Ali strpimo se, možda se nešto ipak izrodi.  Undecided

Quote
prekidanje ugovora pre nego prodavac kaže

Ništa nije potpisano. Ne postoji ugovor.

poz.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #134 on: December 30, 2018, 06:15:17 pm »

Што би значило да би морали да траже делове из 80-тих и да их поново уграђују, а питање је да ли тако нешто још увек постоји, да ли се производе и да ли је могуће то извршити.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 25 queries.