PALUBA
April 16, 2024, 09:04:28 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: F-16 Barak za HRZ ??  (Read 53597 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #135 on: December 30, 2018, 06:20:35 pm »

Najmanji problem su dijelovi, sama šasija je tu prerađivana i tko zna šta sve ne.
To je drugi avion, nema to veze sa oni šta su dobili prije xx godina.

poz.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #136 on: December 30, 2018, 06:26:30 pm »

Taman da je sve moguce vratiti na stanje od pre 30 godina i to za pola sata, ne verujem da na svetu postoji bilo koja drzava koja bi prihvatila takve avione, naravno ako imamo u vidu sta je trazeno, ponudjeno i odabrano.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #137 on: December 30, 2018, 06:29:42 pm »

Najmanji problem su dijelovi, sama šasija je tu prerađivana i tko zna šta sve ne.
To je drugi avion, nema to veze sa oni šta su dobili prije xx godina.

poz.

Хоћеш рећи змај авиона.

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #138 on: December 30, 2018, 08:27:19 pm »

I zmaj i sve ostalo.

poz.
Logged
mladjoni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #139 on: December 30, 2018, 08:38:22 pm »

12 zrakoplova-kanti starih 30 i kusur godina plaćeno 500 milijuna dolara a koji ustvari koštaju 135 milijuna dolara !?  Huh?
Svi hrvatski web portali i postojane tiskovine prenose ovu vijest !
Negdje je zapelo "samo" 365 milijunčića !
Da je se takvo nešto desilo u Švedskoj, Švicarskoj, Holandiji ili sličnim zemljama bio bih siguran da je riječ o mitu, korupciji, krađi i nekoj žešćoj muljaži ali obzirom da je riječ o R. Hrvatskoj takvo nešto mi se čini jednostavno nemoguće i nepojmljivo !  Grin Grin

Ovo je sigurno učinila UDB-a koja je duboko se instalirala u sve sfere hrvatskog društva i vlasti i vlada iz sjene R. Hrvatskom i koja je naravno za sve kriva i dan danas što se dešava !  Grin Grin



Napomena : Tekst je satiričnog karaktera !  angel


Nadam se da si svjestan koliku si glupost napisao  Shocked. 135 miliona kostaju gole verzije, a ne Baraci. Druga cijena jeste za Barak, ali ne samo za to, nego za cijeli paket koji ide uz to, a vjerovatno ce nesto biti ispod zita, jer su Izraelci obecali i neke poslove, pomoc u tehnologiji, a i politika je tu igrala svoje, jer bi Zagreb svakako htio pridobiti Izrael kao svog saveznika, prijatelja, kako hoces, zbog teske proslosti (mislim na ndh), te pokusati ublaziti stetu koja visi kao uteg (mislim na proslost), koja se cesto spocitava Hrvatskoj. Sa tim poslom bi cak vise Hrvatska profitirala od Izraela. A reci za Barake da su kante? Izgleda da nista od ovog posla, ali vidice se na sta ce ovo izaci.


Kao prvo, nisam ja ništa napisao nego su ti sve hrvatske novine i portali to napisali, prije nego nešto pokušaš prikačiti nekome informiraj se bolje i čitaj više !
Kao drugo, mene negiraš a sam pišeš da smatraš da će biti i nešto "ispod žita" !
Kao treće, kažeš da Baraci ti tvoji nisu kante...pa daj pročitaj što je izjavio Ivan Selak i sa čim odnosno sa kim je uporedio te tvoje Barake !

Trebam li ti linkove svega ovoga što sam naveo postaviti da se svojeočno uvjeriš šjor mlađoni ili ćeš opet onako od odokativno ??  
...
evo zadnji moj post na ovu temu i iskljucujem se. Evo kolega fazan ti je sve lijepo napisao. Ne trebas ti meni slati linkove novina i portala, u hrvatskoj nema ozbiljne novine(kao ni kod vas), u kojoj nema senzacionalizma i zutila, jer bi prodali i rodjenu majku za senzaciju. Zapravo, volio bi da mi posaljes link tih ozbiljnih portala, ili novina, u kojoj komentiraju strucnjaci. Drugo, Ivan Selak nije objektivan da bilo sta kaze na tu temu, jer i on je bio dio lobistickog tima, naravno za svoju grupaciju. Ne sumnjam u njegovu strucnost, al novac je novac. Svedjani, Rusi i Amerikanci su imali svoje promotore, koji su svak na svoj nacin pokusavali progurati svoju grupaciju(naravno za odredjenu naknadu), nije to nista novo, niti je tajna da se to radi. Sto se tice negacije, i ispod zita, to je bio samo izraz, nije ni to tajna, izraelci su obecali konkretne stvari hrvatskoj uz kupovinu aviona, nego sam upotrebio taj izraz jer bi ti poslovi bili usput, uz isporuku aviona. Znaci nije to nesto rekla kazala. Najvjerojatnije nece biti nista od posla, ali nebi me zacudila opcija da izrael, pod pritiskom amera, isporuci hrvatskoj golu verziju, a ameri izvrse odredjena poboljsanja, i dobiju onu razliku novca gdje izadje 500 miliona. Na kraju mozda ne bude nista od toga i ostaje opcija B. Ja sam ti brutalno iskren, ne gledam na ovo sa emocijama, a vidicemo kako ce se zavrsit. I na kraju za Barake da su kante, malo proguglaj sta te kante mogu, za sta, kako i kada su ih izraelci koristili. I na kraju, ne pisem nista odokativno, nego ti je ovo stvarno stanje. Odokativno je npr reci za nesto da je kanta, a nemati pojma zasto, jer je netko nesto napisao, rekao? Misljenje je ko guzica, svatko ga ima. Treba biti realan, pogledati sta taj avion moze(strucne novine, iskustva izraelaca sa njim, dali je imao borbeno djelovanje ili ne, koje su mu mogucnosti), onda se osvrnuti oko sebe i pogledati dali bi, i kako posluzio nama? Tek kad se sve to sagleda, moglo bi se reci da jeste, ili nije kanta.
« Last Edit: December 30, 2018, 08:48:18 pm by mladjoni » Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #140 on: December 31, 2018, 02:08:39 am »

mladjoni, opcija B (Americka modernizacija Izraelskih F-16C/D-30) je vjerovatno preskupa za Hrvatslu ako pogledamo koloko su Rumuni potrosoli na svojih 12 F-16A/B.

F-16C/D Barak ima sposobnosto all to su jako stari avioni a i tesko korisceni.  To znaci da ce kostati Hrvatsku puno da odrzavaju svih 12, narocito nakon sto Izraelska garancija zavrsi (rok od 3 godine). Cak USAF generali otvoreno pricaju o kako postaje pre skupo da odrzavaju starije avione poput F-15 i starije F-16.
Logged
mladjoni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #141 on: December 31, 2018, 10:14:25 am »

mladjoni, opcija B (Americka modernizacija Izraelskih F-16C/D-30) je vjerovatno preskupa za Hrvatslu ako pogledamo koloko su Rumuni potrosoli na svojih 12 F-16A/B.

F-16C/D Barak ima sposobnosto all to su jako stari avioni a i tesko korisceni.  To znaci da ce kostati Hrvatsku puno da odrzavaju svih 12, narocito nakon sto Izraelska garancija zavrsi (rok od 3 godine). Cak USAF generali otvoreno pricaju o kako postaje pre skupo da odrzavaju starije avione poput F-15 i starije F-16.

Ako bude tako kao sto mislis,politika(vrh vlasti),je jasno dao do znanja da ce se natjecaj odbiti.Hrvatska u zadnje vrijeme radi na tome da ozbiljno ojaca svoju vojsku(vec jesu je ojacali),i zivo i mene zanima sta ce ispasti od toga svega.Novac za avione postoji,a sta ce onda biti tek ce se vidjeti.Politika je odlucila da se komponenta zrakoplovstva mora ocuvati,vjerojatno i hoce.Ne moze nista proci bez politike.Zadnjih godina ustalila se na vlasti"desna struja",a oni po svaku cijenu zele imati jaku vojsku.Nista ne moze proci bez politickih odluka.Ako ovo propadne,morace se vratiti na ranije ponude.Mislim da ce svedjani u startu otpasti,em zbog toga sto su skupi,em ima neka caka o odrzavanju,ako je ratno stanje,nece da davaju odrzavanje.Znam da je veliki problem bio sa rbs raketama,nisu ih htjeli remontovat,pa se islo meni se cini preko norvezana da se remontuju rakete.A i preskupi su,nisu dokazani avioni(ne sumnjam da su dobri).Evo ,esto subjektivno od mene.Moj izbor bi bio ruska ponuda.Oni su ponudili mig 29M/M2 za nesto vise od 400 miliona dolara.Rusi su stavili na stol i tzv.Industrijsku participaciju(uz ponudu),tj ulazak hrvatskih tvrtki na golemo hrvatsko trziste,u sluv
caju odabira njihovog lovca.Imali bi i mi prednosti od toga,piloti i tehnicari vec su radili sa ruskom zrakoplovnom tehnikom,infrastruktura je prilagodjena za robustniji ruski lovac ,i brzo bi se novi taj eventualni lovac mogao uklopiti u sustav.Jednostavniji je za odrzavanje.E,sad je pitanje kako bi visoka politika reagirala(Amerikanci)zbog ruskog lovca.Mozda bi mogao i njima posluziti,jer bi u letackom vjezbama glumio"agresorskog lovca",u vjezbama suprostavljenih timova.Inace,"braca Rusi"imaju odlicnu suradnju s hrvatskom,iako se to mozda ne cini,imaju interesa oni ovdje(Juzni tok),i mogla bi biti to odlicna suradnja.U proslosti se lijepo saradjivalo sa njima i obe bi strane tu takodjer imale koristi.Evo ovo sad je moje subjektivno misljenje za Mig da bi bilo dobro da se odabere(ali nije subjektivno da "braca"Rusi imaju odlicnu suradnju s nama,stvarno imaju),iako politika naravno zeli umanjiti to,zbog ociju Washingtona koji sve posmatraju.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #142 on: December 31, 2018, 01:40:37 pm »

Quote
.Mislim da ce svedjani u startu otpasti,em zbog toga sto su skupi,em ima neka caka o odrzavanju,ako je ratno stanje,nece da davaju odrzavanje.

Шведска своје обавезе дефинише уговором. То што је случај код Чеха и Мађара не мора бити код Хрвата. Ови први су узимали авионе на лизинг и зато не раде сами одржавање већ је то посао Швеђана као и у сваком другом уговору о лизингу. Мађари нису власници авиона већ их само користе.

Ако би Хрватска потписала другачији уговор, тј. уговор о купопродаји уместо о лизингу, као и када би издвојила довољно новца, могла би да ради одржавање сама. У зависности од суме може да бира степен одржавања који ће да обавља почев од претполетног прегледа до ген. ремонта.

Грипен није скуп већ САБ нема довољно јак утицај и не даје довољно велики мито.

Quote
Znam da je veliki problem bio sa rbs raketama,nisu ih htjeli remontovat,pa se islo meni se cini preko norvezana da se remontuju rakete.

Швеђани нису хтели да вам одржавају ракете јер нису потписали уговор са Хрватском већ са Југославијом и тога су се држали до самог краја. Загреб не постоји као уговорна страна у том тексту и стога Шведска није имала никакву обавезу.

Quote
Inace,"braca Rusi"imaju odlicnu suradnju s hrvatskom,iako se to mozda ne cini,imaju interesa oni ovdje(Juzni tok),i mogla bi biti to odlicna suradnja.U proslosti se lijepo saradjivalo sa njima i obe bi strane tu takodjer imale koristi.Evo ovo sad je moje subjektivno misljenje za Mig da bi bilo dobro da se odabere(ali nije subjektivno da "braca"Rusi imaju odlicnu suradnju s nama,stvarno imaju),iako politika naravno zeli umanjiti to,zbog ociju Washingtona koji sve posmatraju.

Већа браћа од вас, Бугари, иду ка западним авионима. Исто тако и Словаци. Запад гледа да заради где год може, а што се тиче агресорског авиона, они тога имају на претек.
Logged
mladjoni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #143 on: December 31, 2018, 02:19:40 pm »

Quote
.Mislim da ce svedjani u startu otpasti,em zbog toga sto su skupi,em ima neka caka o odrzavanju,ako je ratno stanje,nece da davaju odrzavanje.

Шведска своје обавезе дефинише уговором. То што је случај код Чеха и Мађара не мора бити код Хрвата. Ови први су узимали авионе на лизинг и зато не раде сами одржавање већ је то посао Швеђана као и у сваком другом уговору о лизингу. Мађари нису власници авиона већ их само користе.

Ако би Хрватска потписала другачији уговор, тј. уговор о купопродаји уместо о лизингу, као и када би издвојила довољно новца, могла би да ради одржавање сама. У зависности од суме може да бира степен одржавања који ће да обавља почев од претполетног прегледа до ген. ремонта.

Грипен није скуп већ САБ нема довољно јак утицај и не даје довољно велики мито.

Mozes li mi pojasniti ovu tvrdnju kako nisu skupi,a mito jre rekla-kazala.
Quote
Znam da je veliki problem bio sa rbs raketama,nisu ih htjeli remontovat,pa se islo meni se cini preko norvezana da se remontuju rakete.

Швеђани нису хтели да вам одржавају ракете јер нису потписали уговор са Хрватском већ са Југославијом и тога су се држали до самог краја. Загреб не постоји као уговорна страна у том тексту и стога Шведска није имала никакву обавезу.

Quote
Inace,"braca Rusi"imaju odlicnu suradnju s hrvatskom,iako se to mozda ne cini,imaju interesa oni ovdje(Juzni tok),i mogla bi biti to odlicna suradnja.U proslosti se lijepo saradjivalo sa njima i obe bi strane tu takodjer imale koristi.Evo ovo sad je moje subjektivno misljenje za Mig da bi bilo dobro da se odabere(ali nije subjektivno da "braca"Rusi imaju odlicnu suradnju s nama,stvarno imaju),iako politika naravno zeli umanjiti to,zbog ociju Washingtona koji sve posmatraju.

Већа браћа од вас, Бугари, иду ка западним авионима. Исто тако и Словаци. Запад гледа да заради где год може, а што се тиче агресорског авиона, они тога имају на претек.
Svi idu ka zapadnim avionima,sto ne znaci da to nuzno mora biti pravilo.Hrvatska je jako zadovoljna bila sa ruskim helikopterima npr.
Gripen otpada a koliko je jeftin,evo.Ali u startu para za to nema.Izraelska ponuda je bila 3 milijarde kuna,naoruzanim raketama,i simulator.Upaketu je obuka pilota,prilagodba infrakstrukture,i Izraelci su garantirali 2500-3000 sati naleta po avionu(pilot ovdje leti 120 sati godisnje).Uz to ide obuka i tehnicara,plus popratni poslovi nevezano za vojsku.Svedska ponuda iznosi 7 milijardi(doduse za 12 novih aviona),ali bez naoruzanja,infrastrukture,i obuke pilota.Obuka bi bila u svedskoj,naknadno,ako se plati,a moralo bi.Naoruzanje bi stajalo prema procjeni jos 17 miliona eura,minimum,a infrastruktura jos 13 miliona eura.Eksploatacija za f-16,ja cca 903miliona(za 25 god),a Gripena 1,8 milijardi dolara.Operativni troskovi leta oko 90.000 kn za f 16,Gripen 152 000,a za to je u startu receno da se nema para.Vidicemo kako ce ovo zavrsit,dobro su se usosili sa ovim svim,rastegnuti izmedju zelja i mogucnosti.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #144 on: December 31, 2018, 02:57:45 pm »

Za gripena skuplji operativni troskovi od f-16?
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #145 on: December 31, 2018, 03:31:10 pm »

Novi avioni su uvek skuplji za eksploataciju. Onda u nekom midlife ta cena drasticno pada, i nakon nekih 15-ak godina raste opet sve vise svaku godinu. Zato, bez da proveravam, mislim da bi gripeni bili jeftiniji u roku od 20 godina, koliko bi oni realno mogli bez vecih problema da se koriste. Stari F-16, pitanje da li uopste mogu da se koriste 20 godina, ili bi za 10 godina morala da se obavi nova nabavka. To vam je kao kada kupite auto. Novi kosta 15 000e, i ima skuplje odrzavanje jer se odrzava u ovlascenim servisima. Nakon 5-6 godina, servise rade ko god zelite da radi, a auto je i dalje u sasvim korektnom stanju. Nakon 14-15 godina taj auto kosta 3000e, ali dolazi do otkazivanja skupih sistema, koji su sami po sebi papreni za opravku. Imati na stanju 10 aviona, od kojih 5 stoje zbog neispravnosti (iskusili smo to lepo 99.) zarad politickih poena je nerazumno. Zapravo, imato uopte LA koja bi sluzila vise za slikanje nego za realne potrebe je samo po sebi glupo. I pri tome ne mislim da je Srbija tu bolja od Hrvatske. Ja sam uvek pre bio za to da se uzme neki dobar visenamenski avion, ili jurisnik (pre ovo drugo) zbog prirode naseg okruzenja i procene stvarne ugrozenosti. Sa obzirom da smo okruzeni NATO zemljama, ovo sto imamo nije ni iz bliza pretnja po njih, a oni koji su nama trenutno realna pretnja (Albanski separatisti) bi imali vece probleme sa dobrim jurisnicima koji bi mogli uspesno da dejstvuju po tackastim ciljevima.
Logged
robertino
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #146 on: January 02, 2019, 01:53:50 pm »

https://www.24sata.hr/news/nista-od-prodaje-f-16-izrael-i-sad-nisu-se-uspjeli-dogovoriti-607272  Grin  Grin

Ništa od prodaje F-16?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izrael i SAD nisu se uspjeli dogovoriti Amerikanci i dalje ostaju na poziciji da Izrael smije prodati Hrvatskoj samo originalnu verziju zrakoplova, bez nadogradnje, što je za Hrvatsku neprihvatljivo

 


* f55e53387d554df7658f.jpeg (64.3 KB, 943x628 - viewed 59 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #147 on: January 02, 2019, 04:57:54 pm »

Pompeo and Netanyahu can't come to terms on Israel-Croatia arms deal

Quote
Tijekom sastanka u Brazilu u utorak, državni tajnik Mike Pompeo i izraelski premijer Benjamin Netanyahu nisu uspjeli dogovoriti primjedbe Trumpove administracije na predloženi posao od 500 milijuna dolara za zrakoplove F-16 između Izraela i Hrvatske, izjavio je visoki izraelski dužnosnik novinari.

Zašto je važno: Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je ranije ovog tjedna da čeka ishod sastanka Pompeo-Netanyahu i zaprijetio da će otkazati sporazum ako Izrael i SAD ne mogu riješiti svoje razlike. Sporazum je trebao biti proveden do kraja 2018. godine, ali ga je SAD zadržao gotovo dva mjeseca.

Izraelski je dužnosnik izjavio kako je sporazum F-16 jedino pitanje na koje Netanyahu i Pompeo nisu mogli ostvariti napredak na sastanku, dodajući kako je pitanje "zaglavljeno u dubokoj birokraciji".

Kao što sam izvijestio prošlog mjeseca, Trumpova administracija prigovara činjenici da Izrael želi prodati Hrvatskoj 12 F-16 borbenih zrakoplova s ​​nadograđenom izraelskom tehnologijom uključenom u zrakoplove. SAD žele da Izrael vrati zrakoplove u prvobitno stanje prije nego što premjeste zrakoplove u Hrvatsku, ali je hrvatska vlada zahtijevala "izraelsku verziju" - ili je zaprijetila otkazom ugovora.

Netanyahu osobno pokušava riješiti krizu, postavljajući to pitanje u telefonskom razgovoru s bivšim ministrom obrane Jamesom Mattisom, koji je odbio njegov zahtjev za ublažavanjem uvjeta SAD-a za taj posao. Izraelski su mi dužnosnici rekli da je Mattisova pozicija praktično ubila posao.

Izvor
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #148 on: January 02, 2019, 05:22:30 pm »

Opširan razgovor sa vojnim analitičarem Tabakom gdje on jasno kaže da ovo nije neočekivano.

http://hr.n1info.com/Video/Info/a359772/Tabak-Tri-milijarde-kn-za-vojno-zrakoplovstvo-uzak-prsluk-u-koji-se-treba-uvuci.html

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #149 on: January 02, 2019, 08:01:08 pm »

Баш сам од почетка до краја одгледао разговор са Табаком. И... као и сваки аналитичар прича да би причао. Ни он сам не каже, односно не даје предлог шта би требало урадити ако(а већ јесте) пропао овај натечај. Лако је критиковати кад нема баш никакву одговорност.

По мом суду, ако је често спомињана стручна комисија извагала све понуде и направила ранг листу, онда бу било најједноставније, како би се уштедело време, позвати другопласираног и са њим започети разговоре око набавке. Расписивати нови тендер (натечај) би било губљење времена и питање је да ли би се сви они који су се раније јављали опет појавили.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.064 seconds with 25 queries.