PALUBA
April 25, 2024, 03:23:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: F-16 Barak za HRZ ??  (Read 53790 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #150 on: January 02, 2019, 09:24:00 pm »

Da, slažem se, lako je bit general nakon bitke naročito bez ovlasti.
I sam razgovor je dosta razvučen, valjda je trebalo napuniti minutažu.

Premda, naveo je neke stvari koje su simptomatične za ovaj, ha, slučaj.

On kaže da je vlada RH bila sa svime upoznata od početka i da su morali znati za Američke uvjete.
Navodno to nije ništa neuobičajeno i dio je standardne prakse kad se prodaje njihova tehnika.

I onda dio koji me iznenadio, ne pratim baš detaljno.
Tvrdi da se ne zna tko su ljudi koji su sjedili u nekakvom povjerenstvu koje je odlučivalo o nabavci.

A šta dalje, nisam pametan, sutra je sjednica vlade, valjda će se netko oglasiti.

poz.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #151 on: January 02, 2019, 09:26:20 pm »

 Wink
Ima jedno rjesenje koje bi najvise zadovoljilo sve tri strana a i vise:

Da Izrael poskida svu svoju opremu, tj. ogoli avion, da zatim Amerikanci nadograde po zahtjevu RH sve ono sto bi trebalo.

Nemojmo misliti da ta varijanta nije u svojoj nerealnosti - nerealna.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #152 on: January 02, 2019, 10:07:15 pm »

Čija je ponuda bila drugoplasirana na tenderu?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #153 on: January 03, 2019, 12:16:44 am »

Баш сам од почетка до краја одгледао разговор са Табаком. И... као и сваки аналитичар прича да би причао. Ни он сам не каже, односно не даје предлог шта би требало урадити ако(а већ јесте) пропао овај натечај. Лако је критиковати кад нема баш никакву одговорност.

По мом суду, ако је често спомињана стручна комисија извагала све понуде и направила ранг листу, онда бу било најједноставније, како би се уштедело време, позвати другопласираног и са њим започети разговоре око набавке. Расписивати нови тендер (натечај) би било губљење времена и питање је да ли би се сви они који су се раније јављали опет појавили.

Нико му није рекао шта треба да каже тј. да предложи. Не само њему већ и осталима. На ТВ-у и у јавности не постоје људи који мисле својом главом и који имају своје ''ја''.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #154 on: January 03, 2019, 02:29:32 pm »


Иако нисмо у истој држави, и даље делимо исте идеје и исте политичке глупости!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #155 on: January 03, 2019, 03:59:32 pm »

3.1.2019, PRIOPĆENJE

Hrvatska zatražila službeno očitovanje Države Izrael

Ministarstvo obrane Republike Hrvatske zatražilo je od Države Izrael da nas službeno izvijesti do 11. siječnja 2019. godine je li Država Izrael u mogućnosti isporučiti avione koji su ponuđeni na međunarodnom natječaju, a koje je Republika Hrvatska odabrala u transparentnom postupku.

Obveza Države Izrael je ishoditi odobrenje Vlade Sjedinjenih Američkih Država za isporuku aviona u odgovarajućoj konfiguraciji Republici Hrvatskoj.

Kada nas Država Izrael službeno izvijesti o navedenom, pravovremeno ćemo upoznati hrvatsku javnost.

U slučaju da zbog nesporazuma koji su nastali između Izraela i Sjedinjenih Američkih Država Hrvatska ne bude u mogućnosti kupiti avione koje je odabrala, Vlada Republike Hrvatske će poništiti odluku o odabiru višenamjenskog borbenog aviona od 29. ožujka 2018.

Hrvatska je ovaj vrlo složen projekt vodila na sustavan, profesionalan i transparentan način, vodeći se isključivo hrvatskim nacionalnim interesima.

https://www.morh.hr/
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #156 on: January 03, 2019, 04:01:31 pm »

Krstičević: Uvijek sam spreman otići ako će moj odlazak pomoći Hrvatskoj
AUTOR:N1 Hrvatska

Nakon što danima nije komentirao probleme s nabavkom izraelskih vojnih zrakoplova zbog protivljenja SAD-a, ministar Damir Krstičević izašao je pred novinare i poručio - Natječaj je napravljen po pravilima struke.

"Nisam znao niti je stručni tim to znao. Želio bih reći da je vlada SAD-a dala predodobrenje za prodaju Baraka. Država Izrael je imala 3.10.2017. svu potrebnu dokumentaciju", rekao je Krstičević

"Bio je međunarodni natječaj koji je obavljen po svim pravilima struke. Ključna odluka Vlade bila je da zbog složenosti projekta radimo država s državom, da se izbjegnu bilo kakvi partikularni interesi. Država Izrael je imala svu potrebnu dokumentaciju, uključujući i odobrenje od treće strane da može nuditi avion Hrvatskoj. Piše u tom papiru i prodaja", poručio je Krstičević.

Na pitanje je li SAD ikada ranije dao Izraelu slično odobrenje, ministar kaže da je od američke vlade dano više od 1.000 odobrenja za prodaju opreme.

"SAD je Izraelu dao papir na kojemu jasno piše da je to predodobrenje za prodaju aviona. Takav papir su dali i Grčkoj, razlika je samo u konfiguraciji aviona. SAD se i sam natjecao u tom procesu. Mi nismo nikoga varali, bili smo vrlo otvoreni, zamislite samo mi ne vjerujemo Izraelu ili papiru u kojemu jasno piše da je to predodobrenje za prodaju", kaže Krstičević.

"Tražimo očitovanje od Izraela, da vidimo mogu li realizirati ponudu, odnosno možemo li mi dobiti proizvod koji je odabran. Dali smo im rok do 11. siječnja da daju službeno priopćenje i nakon toga Vlada će donijeti odluku", kaže i dodaje: "Ako ne mogu, Vlada će poništiti natječaj".

Zašto ne objavi predodobrenje?

"Države preuzimaju odgovornosti, sada je taj podatak klasificiran. Kad se zatvori taj proces. Vidjele su ga sve institucije", kaže.

Odgovarajući na pitanje hoće li dati ostavku ako proces kupnje aviona propadne, ministar naglašava da je svjestan kako je odgovornost velika, ali da priča borbenog zrakoplovstva u Hrvatskoj traje već 15 godina i da dosad nitko nije želio donositi tu odluku i ići u proces nabavke.

"Ova Vlada učinila je sve da se ojača hrvatska vojska i hrabro i odlučno smo pokrenuli taj projekt. Ovaj proces je vođen vrlo sustavno i u njemu su bili najbolji ljudi koje Hrvatska ima. Transparentno je vođen proces, svi su imali iste uvjete, nismo imali žalbe na natječaj", ističe ministar.

Što se tiče njegove odgovornosti kaže da je "bez obzira na sve napravio puno na jačanju hrvatske vojske".

"Što se tiče propadanja, ništa nije propalo. Nismo ugrozili interes Hrvatske i njenih građana nijednim svojim postupkom. Stojim iza toga kao ministar obrane i drago mi je da sam učinio sve da Vlada osigura ta sredstva i da Hrvatska krene u proces izbora aviona", kaže.

"Što se tiče cijele odgovornosti, ja sam tu. Već sam odlazio s funkcija, ratni sam zapovjednik i itekako znam što je odgovornost. Ne smatram da sam bilo što napravio protiv interesa Hrvatske. Uvijek sam spreman otići ako će moj odlazak pomoći Hrvatskoj. Ima i drugih stvari u životu", kaže Krstičević.

http://hr.n1info.com/
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #157 on: January 03, 2019, 04:11:15 pm »

Čija je ponuda bila drugoplasirana na tenderu?

Mislim da to nije javno objavljeno.

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #158 on: January 03, 2019, 04:42:26 pm »

Quote
SAD je Izraelu dao papir na kojemu jasno piše da je to predodobrenje za prodaju aviona.

Hm, ovo je novi termin, tek čitam detaljno, do sad se upotrebljavalo - odobrenje.

Quote
Zahvaljujem Sjedinjenim Američkim Državama, najvažnijem strateškom partneru Hrvatske na inicijativi i odobrenju.

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,6852.msg490371.html#msg490371

A o ovim ograničenjima u isporuci se pričalo poodavno.

Quote
No, kad bi i htjela, Hrvatska ne može dobiti avion Barak sa svom opremom koju koriste Izraelci.
Kako doznajemo, američka strana stavila je restrikcije na isporuku dijela opreme Hrvatskoj koju posjeduje Barak.

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,6852.msg486225.html#msg486225

poz.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #159 on: January 03, 2019, 05:57:17 pm »


Иако нисмо у истој држави, и даље делимо исте идеје и исте политичке глупости!

Тако је у већини земаља. Аналитичари и њима слични добијају паре од интересних група, предузећа, политичара, страних држава или служби безбедности. Скоро су се на руском BBC-у појавили неки независни стручњаци па чак и конструктори авиона који су говорили о недостацима С-300. Тврдили су да С-300 не може да сруши ниједан јеврејски авион као нити једну ракету, а као доказе су нудили аматерске видео снимке лансирања ракета у Сирији током ноћи. Ја као војно неписмен сам видео да се на снимцима не ради о С-300 већ о неким другим системима јер ракета не иде вертикално у ваздух већ под оштрим углом што указује да се ради нечему другом (С-125, С-200, КУБ и сл.). Поред тога ко би распоредио С-300 у густо насељеном подручју? Човек који се представио као конструктор авиона је рек'о да С-300 не може да руши Ф-16, Ф-35 и сл. летелице, а поред њега ни други системи произведни у СССР-у. Остаје питање како је С-200 успео да уништи Ф-16И или се тај авион самоуништио.

У Хрватској исто тако постоје људи који добијају паре да подрже одређено решење или страну. Неки раде за држву, неки за предузећа, неки за тајне службе. Углавном, они не износе своје лично мишљење јер од тога не може да се живи. Људи који имају знање, способности и струку пишу озбиљне чланке и то нико не чита, а и када се објави нема зараде. Најлакше је купити домен и обајвљивати наручене текстове за паре.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 229


« Reply #160 on: January 03, 2019, 06:16:31 pm »

Ако првопласирани на тендеру није у стању да испоручи робу, тендер се обично не понавља, него се посао повери другом са листе. Наравно, под условом да је тај други задовољио постављене услове. Нерационално је и скупо понављање тендера, уколико се нису битно променили услови који се траже. Додао бих, и помало неозбиљно.

Ако су у ужи избор ушли барак и грипен, онда је логично претпоставити да је грипен био другопласирани.

Избор борбеног авиона је увек на крају политичка одлука, међутим ако се иде на тендер онда се ти политички услови на одређени начин уграде. Нпр. рафал је сјајан авион, али су Французи морали да га повуку са канадског тендера, јер није могао да задовољи услове интеграције са Американцима. Ако Хрватска не жели да купи авионе од Швеђана, онда је требала да направи такве услове да се грипен не нађе на другом месту.

Овако, бојим се да ће се расписивати нови тендер. Припрема понуде кошта и будите сигурни да ће свака компанија која се пријави уградити те трошкове у цену своје понуде, они се неће видети али ће бити остављен простор за њих.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #161 on: January 03, 2019, 09:32:15 pm »

Quote
On kaže da je vlada RH bila sa svime upoznata od početka i da su morali znati za Američke uvjete.
Navodno to nije ništa neuobičajeno i dio je standardne prakse kad se prodaje njihova tehnika.

Ја мислим да је Хрватска влада, односно да су пре свих Крстичевић и председник владе "олако држали" да САД неће одбити захтев Израела. Они су највероватније били уљуљкани политичким изјавама званичника САД да је Хрватска најважнији ("стратешки") партнер САД у овом делу Европе. Такође несумњиво је да је и Израел најважнији одбрамбени партнер САД на подручју целог Медитерана па и шире ( супер "стратешки"). Закључили су да кад два "стратешка" партнера САД нешто договоре мимо САД да ће се САД сагластити. Е, ту су зезнули ствар. Велики бос мора да се за све пита. Зна се ко "малтер меша а ко висак држи". Не могу се САД доводити пред свршен чин, макар и од два "стратешка" партнера. Дакле, "олако су држали..." што би рекли правници, па их то не ослобађа одговорности, посебно хрватске политичаре.
Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 334


« Reply #162 on: January 03, 2019, 09:39:21 pm »

Ако првопласирани на тендеру није у стању да испоручи робу, тендер се обично не понавља, него се посао повери другом са листе. Наравно, под условом да је тај други задовољио постављене услове. Нерационално је и скупо понављање тендера, уколико се нису битно променили услови који се траже. Додао бих, и помало неозбиљно.

Ако су у ужи избор ушли барак и грипен, онда је логично претпоставити да је грипен био другопласирани.

Избор борбеног авиона је увек на крају политичка одлука, међутим ако се иде на тендер онда се ти политички услови на одређени начин уграде. Нпр. рафал је сјајан авион, али су Французи морали да га повуку са канадског тендера, јер није могао да задовољи услове интеграције са Американцима. Ако Хрватска не жели да купи авионе од Швеђана, онда је требала да направи такве услове да се грипен не нађе на другом месту.

Овако, бојим се да ће се расписивати нови тендер. Припрема понуде кошта и будите сигурни да ће свака компанија која се пријави уградити те трошкове у цену своје понуде, они се неће видети али ће бити остављен простор за њих.
Gripen se ni pribliožno nije uklopio u objavljenu cijenu javne nabave od 500 mil $ za 12 aviona (novi ili rabljeni) tako da službeno nije mogao biti prihvaćen uopće a kamoli kao drugi.
Ponuda koja se ne uklapa u cijenu mora se odbiti kao neprihvatljiva. Isto kao i za američku ponudu novog F-16V.

Druga (i jedina) ponuda koja se cijenovno uklapala su bili grčki F-16.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #163 on: January 03, 2019, 10:32:54 pm »

Што се тиче оперативних трошкова за авионе, ту исто постоји доста манипулација. Пре свега нико у Хрватској не зна из прве руке колико кошта одржавање и употреба једног авиона по сату налета. Зашто? Пре свега нису користили ниједан од тих авиона. Друго, трошкови истог типа авиона се разликују од земље до земље. Висина трошкова зависи од уходаности посада и ваздухопловнотехничког особља и начина употребе авиона. Поред тога, неке од држава су успеле да усвоје производњу рез. делова за авионе које користе као и да освоје ген. ремонт.

Сваки понуђач у овом послу ће настојати да омаловажи другог и да свој производ представи као исплатљивији и поузданији као и јефтинији за употребу. Овде је направљена рачуница за потребе тендера која приказује како је израелски Ф-16 стар 30 година јефтинији за одржавање и употребу од новог ЈАС-39 што је мало вероватно. Осим тога што је стар, тај авион има делове и склопове који су посебно израђивани и коришћени у Израелу и нигде више и сама та чињеница диже цену употребе авиона. Он никако не може бити јефтинији за лет ни од грчког блок 30 ни од шведског ЈАС-39. У случају отказа, уништења или редовне замене, Хрвати би морали искључиво да се обрате Израелу за те делове и ником другом јер нико други нит зна нит може до да доведе у исправно стање. За Ф-16 је важило правило да је јефтин за одржавање због лако приступачних делова јер велики број земаља користи тај авион, али Хрватска у овом послу инсистира на јединственој израелској верзији што повећава цену лета.

У часописима, на форумима, блоговима и др. изворима спознаје стоји да је Ф-16 далеко јефтинији за одржавање од МиГ-а 29. То је можда важило за Ф-16А. За све касније моделе то није истина јер је у њих уграђивана сложенија и осетљивија опрема као и наоружање. Одражање тога кошта још више и рачуница се променила, а колико износи резултат зна само онај ко лети и одржава те авионе. Вајпер и Блок 70 су далеко скупљи од својих претходника, али се на име старе славе још увек представљају као јефтиније решење од руских двомотораца.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #164 on: January 04, 2019, 12:54:02 am »



Mislim da bi tu bio problem sa procedurama održavanja dobijenih aviona "prema stanju". Poslednji avioni američke proizvodnje povučeni su pre 45 godina. Remontni zavod Zmaj je potom radio sa sovjetskom i domaćom tehnikom. Prelazak na održavanje F-16 doneo bi ili će doneti velike probleme, ako ti avioni ikada dođu, otkuda bilo.

Ni za kakav stvarno novi avion, pod bilo kakvim uslovima ofseta, lizinga, "pušinga" Cool ili bilo čega sličnog Rvacka peneza nema. Niti će ih imati. Cijena... prava sitnica, što reče Sir Oliver o`Liver.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 25 queries.