PALUBA
July 17, 2019, 01:47:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News:

Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 105 106 107 108 109 [110]   Go Down
  Print  
Author Topic: Српске буне  (Read 186516 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
JASON
poručnik korvete
*

« Reply #1635 on: Today at 10:27:41 am »

Из Карловаца, 17 Септ. Ронећи сузе узимам перо у руку, да напишем две три речи свету и да јавим, како грозна судба приближила се добром и јуначком народу србском! Народ србскиј још ни прогледао није, ал' већ неки отрови људски усудили су се очи му вадити, да не види лепу будућност своју, за коју је већ толике жертве принео. Јуче 16. Септ. у ½ 2 сата одпутовао је премилиј и за народ србскиј у свако доба готов погинути, наш св. патријарх у Тител на глас, да је г. Ђорђе Стратимировић г. мајора Стефановића баталион у Тителу узбунио и одвратио, да свога команданта и св. патријарха не слуша и да не иде на опредељено му место, говорећи војницима и то, да иј је св. патријарх и гл. одбор издао, и да иј онај врстниј наш командант г. Стефановић на касапницу води, и друге којекакове не чувене лажи. Најпосле, да би војнике и тамо налазећиј се народ себи придобио, дао ијм је пића толико, да кад је њег. светост г. патријарх са некима од одбора члановима тамо на пароплову приспео, све је пијане затекао, тако, да покрај свега говора и доказивања народ одвратити и на своје определеније послати није у стању био. Видећи св. патријарх, да из овога добро бити неће, и ако се што пре ово зло не предупреди, коначна пропаст скорим нам предстојати мора; зато данас у 8 сатиј у јутру, како се из Титела повратио, одма је сазвао гл. одбор и сузним очима изговорио жалостну будућност народа србског; но покрај свега тога опет постарао се наш добриј патријарх са гл. одбором, ако би се како год још помоћи могло поквареном чрез отрове неке народу; па зато буде решено, да се одма, и то у долазећу суботу, 25-га т. м., сазове народна скупштина, која нека се изјасни, жели ли да буде управитељ народа г. Стратимировић, кои је толике хилљаде до данас народне упропастио, о коима нигда рачуна дати не може и кои је толике мајке и љубе уцвилио своим лудим располагањем војске и кои иде, да и целу србског народа жељу упропасти, само да се некима освети, кои су му истину у очи казали.
Ја искрено исповедам целоме свету, да знам, да ће г. Стратимировић у стању бити извојевати жеље србског народа, првиј би био, кои би му се поклонио, и не само поклонио, него би му стопе целивао, куд он ходи: но знам и уверен сам, као год што себе осећам да живим, да ће народ србскиј г. Стратимировић упропастити, а то не само да сам ја тако уверен, него свакиј, кои год г. Стратимировића и његова дела познаје. Шта више ко год жели уверити се, да је г. Стратимировић и до данас нас упропашћавао, нека изволи у Карловце доћи и нека прегледи дневниј протокол и акта народна, пак ће видити и уверити се, да ако г. Стратимировић буде управљао само неколико дана са народом, пропасти морамо. Сад се теби обраћам милиј роде србскиј са сузним очима, да гледиш што брже себи помоћи и враге оне, кои тебе желе упропастити, са најгрозниом смрћу што брже да казниш; не гледај ко је и шта је, само ако је крив, спреми га са овога света, јербо ако то не учиниш, онда сам себи припиши, што ће ти до кои дан следовати. - Ђ. Р.
Pages:  1 ... 105 106 107 108 109 [110]   Go Up
  Print  

Jump to: