PALUBA
March 28, 2024, 12:50:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: МиГ-ови изнад Западног Берлина  (Read 1846 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« on: September 07, 2018, 10:34:05 pm »

Током Хладног рата, погранични инциденти на копну, мору или у ваздуху су били учестали. Један део је био случајан због просторно временске дезорјентације, грешке у навигацији или отказа технике док су остали били намерни са циљем да изазову реакцију супротне стране и њених пограничних јединица, система ПВО, ловачке авијације, поморских снага за брзо реаговање и других формација. Простор у коме је највише долазило до оваквих појава била је граница две Немачке - источне и западне. Напетост је била увек присутна још од 1948. године, а временом би се смањивала или повећавала у зависности од односа између СССР-а и САД-а. Како су обе суперсиле држале значајни део својих војних снага у овом подручју извиђачки и други летови су се одвијали свакодневно, а њих су пратила пресретања, подизања борбене готовости, давање узбуна и друге радње које су држале обе стране на високом степену будности.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Су-7 надлеће Западни Берлин 1965. године

Све до средине 60-тих запад је предњачио у провокацијама на које је исток одговарао по правилима службе (обарање америчког Т-39 изнад ДДР-а 1963. године нпр.). У том периоду исток је решио да преузме иницијативу. 07. априла 1965. велики број совјетских авиона надлетао је у ниском лету зграду Рајхстага и Конгресну халу у Западном Берлину. Тог дана била је заказана седница Бундестага која је требало да почне у 15 часова. Због надлетања авиона обустављен је саобраћај на ауто-путу кроз Западни Берлин у трајању од 08:30 до 12:00 часова. Немачки канцелар и градоначелник Западног Берлина су имали озбиљне потешкоће да се појаве на седници. Ваздухоплови Варшавског договора надлетали су и аеродроме Темплхоф, Тегел и Гатов као и штаб западних савезника у граду. Поред тога летели су и изнад Тиргартена. Извршено је 254 лета од којих је 102 било надзвучно, а 152 изнад Конгресне хале. У овој операцији учествовали су и источнонемачки МиГ-ови 21 из састава Осмог ловачког пука (JG-8) базирани на аеродрому Прешен. Укупно је летело 5 апарата МиГ-21ПФ из ДДР, а њима су управљали пилоти Волф, Фишер, Бруке, Гараис Вајнхолд. Авиони су се спуштали и на висину од 100 метара  у бришућем лету. НАТО снаге нису реаговале иако су на то имале право, да ли због тога што су били немоћни јер је било превише авиона који су летели исувише ниско и брзо и због недостатка адекватних средстава за одбрану или због бојазни да би могли да покрену Трећи светски рат ако би оборили неки од мигова или сухоја.

У овој вежби учествовало је са совјетске стране две мотострељачке дивизије, три ловачке дивизије, две ловачко-бомбардерске дивизије, пет независних летачких одреда, једна ваздухопловно транспортна дивизија, пет независних понтонских одреда и један десантни одред. Са источнонемачке стране у вежбу је била укључена једна моторизована дивизија и  једна  ПВО дивизија. Укупно 40.000 официра, војника и подофицира, 856 тенкова, 817 оклопних транспортера,  8.600 моторних возила, 470 ваздухоплова, 47 хеликоптера и велики број ракета као и друге технике. Летови изнад западног дела Берлина су били само један сегмент великих маневара који су окончани 11. априла.

Након ових масовних прелета СССР и ДДР су наставили са надлетањем запада. Тако је 06.04.1966. године један Јак-28П пао у језеро у Западном Берлину (Stößensee) приликом чега су оба члана посаде изгубила живот. Током 1969. године бришући летови изнад западног дела града су поновљени јер је западнонемачка власт поново намеравала да одржи седницу Бундестага у Западном Берлину. Надлетања су изведена 5. марта.

Шта је био циљ оваквих летова? Варшавски договор је желео да узврати на провокације запада које су се огледале у непрестаном авио-извиђању исток, упадима НАТО ваздухоплова у ВаП социјалистичких земаља као и другим радњама. Формално мигови-21 су имали задатак да обезбеде заштиту из ваздуха наступајућим здруженим снагама које су се састојале од горе наведене технике и људства на малим висинама иако се таква борбена радња предузима на већој висини док су ловци-бомбардери Су-7 били задужени за пружање непосредне ватрене подршке из ваздуха. Њихов лет на малим висинама делује оправдано у складу са задацима за које су конструисани. Поред свега овога власт у Источном Берлину није хтела да дозволи да се седнице Бундестага одвијају у западом делу града пошто је ДДР сматрао да Западни Берлин треба да припадне њој и да је недопустиво да запад провоцира источне земље одржавањем таквих скупова тик уз сам Берлински зид. Циљ је на крају и постигнут са те стране јер су западне власти одустале од даљих седница. Федерални председник је у периоду од 1974 до 1989. године био биран у Бону где се одржавала церемонија.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Источнонемачки пилоти који су учествовали у прелетима

Петорица пилота из ДДР-а који су учествовали у прелетима 1965 су били награђени. 1966. у часопису Летачки календар објављена је њихова групна фотографија уз пропратни текст: Током заједничке вежбе совјетских и немачких снага у априлу 1965 западно од Берлина пилоти Волф, Фишер, Бруке, Гајерс и Вајнхолд истакли су се у задацима  у тешким условима. Ова вежба је била део владајуће конфронтације коју је изазвала седница Бундестага и не разликује се од осталих западних провокација које су редовне.


торпедо011


* west berlin 1969.jpg (251.62 KB, 658x1040 - viewed 53 times.)

* 7-4-65.jpg (45.01 KB, 286x500 - viewed 55 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1 on: September 08, 2018, 07:37:15 am »

Источнонемачки мигови 21 су се распознавали у маси других ваздухоплова по томе што су били сребрне боје.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Исправка: JG-8 је 1960 био предислоциран из Прешена у Марксвалде и авиони су одатле полетали на задатак.


* 5_14.jpg (77.4 KB, 1357x350 - viewed 62 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #2 on: September 21, 2018, 11:56:35 am »


Pa zar nisu PF avioni i bili obično srebrni, u prirodnoj boji aluminijuma?
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 22 queries.