PALUBA
April 18, 2024, 08:30:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Desantni Brod Minopolagač tipa DBM-241  (Read 88297 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #135 on: June 10, 2015, 10:49:02 am »

Neshvatljivo mi je da su privatnici kupili Borik i Jazine a DBM im je bio na dohvat ruke. To je svestrani brod koji može poslužiti svrsishodno u civilne svrhe.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #136 on: June 10, 2015, 11:30:21 am »

Brodarski, DBM do dada nije nudjen na prodaju na civilnom trzistu, vec samo kao jos upotrebljiv ratni brod posrednicima kmoji se bave trgovinom naoruzanjem. Bila je opcija prije "arapskog proljeca", da ga kupi RM Egipta, cak je data i neka kapara, ali je posao propao, a u medjuvremenu su brod djelimicno poharali trgovci sekundarnim sirovinama, tako da ce na kraju, na zalost, vrlo vjerovatno zavrsiti kao scrap. Sad
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #137 on: June 10, 2015, 12:26:44 pm »

Neshvatljivo mi je da su privatnici kupili Borik i Jazine a DBM im je bio na dohvat ruke. To je svestrani brod koji može poslužiti svrsishodno u civilne svrhe.

na DBM su Motori B/W alpha 3500ks, veoma snažni za takav brod. Hidrodinamički parametri trupa su usmereni na nosivost, a ne na brzinu, još manje ekonomičnost, pa bi u civilnoj službi DBM trošio veoma mnogo goriva. Teretna paluba je ojačana za prevoz tenka M-84, što je suvišno za prevoz npr. autobusa i kamiona normalne nosivosti. Korisna teretna površina palube je relativno mala. Džaba mu Ro-Ro koncept. To je brod građen po vojnim, ne po civilnim standardima. U upotrebi bi bio prilično skup, a njegove dobre strane su suvišne za moguću civilnu upotrebu. Čekamo da armatura trupa popusti, te da trupina "otvori vodu" i legne u relativno duboko more odmah uz mol. Ne bi me čudilo da ga "Boka star" uzme u tegalj i odveze put Drača na rezanje koliko ovog leta. Po ceni na kilo.

Ovo je moje mišljenje, možda nisam u pravu, ja dalje od gumenjaka otišao nisam, evo već trideseta godina, ali možda "imam oko" da vidim šta je po sredi. Molim komentar "Istria052", "Gazde", ili nekog još stručnijeg pomorca.
A i gde bi vozio... Kamenari-Lepetane? Izeš rutu od pola milje, ako ima i toliko.
« Last Edit: June 10, 2015, 12:45:42 pm by kumbor » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #138 on: June 10, 2015, 01:20:01 pm »

Šteta. Sjećam ga se kad je prvi put došao u Šibenik.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #139 on: June 10, 2015, 03:02:04 pm »


Da baza mu je bila na Kulinama. Mislim, da je bio izporučen 1989 godine.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 496



« Reply #140 on: June 10, 2015, 05:50:36 pm »

Kumbore ispravno pišeš,prejak brod i premalen koristan prostor.Samo jednom sam bio na brodu,i još jedan problem,i to prilično veliki postoji,a to je šta nisam uočio nijedan prostor koji bi se dao prenamijeniti u salon. Nadalje, dimenzije trajekata konstantno rastu, dakle manjih trajekata poput ovoga ima i viška, jer se grade veće jedinice.
Šta se tiče potrošnje računam da sa ovim motorima(9T dnevno) troši kao teretni brod od oko 7000 dwt.

Uz veliku pregradnju bio bi dobar za građevinu.Trebalo bi osloboditi dosta prostora na pramcu,ugraditi kran(generatori su tu),ali i onda treba mijenjati glavne motore.A za tu svrhu je opet prevelik.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #141 on: June 10, 2015, 06:44:48 pm »

Po meni, trebalo ga je zadrzati u RM CG.
Crna Gora ka zemlja koja ima izlaz na more, obzirom na finacijske mogucnosti, u sklopu odreda za spasavanje bi trebala imati jedan takav brod, transporter, koji ima obucenu posadu za spasavanje u raznim situacijama. Moze se dodatno opremiti za saniranje oneciscenja mora, kran bi mu dobrodosao ali nije neohodan, viljuskari mogu zavrsiti posao. Moze na sebi imati barokomoru i stalno ukrcanog lijecnika ukoliko CG namjerava razvijati ronilacki turizam (dok ronioc stigne do Meljina, tko ziv tko mrtav). Moze sluziti za uvjezbavanje desanta, ili iskrcavanja jedinica VCG. Moze se ukljuciti u preventivnu misiju "odvracanja" izbjeglica s africkog kopna kao nus produkt uspostavljanja demokracije. Prirodne katastrofe su nezaobilazan ambijent za jedan takav brod, koji treba prihvatiti prvi udar dok se civilne strukture ne oragniziraju ili partneri iz NATO-a dok odluce poslati jedan helikopter. 

CG se odlucila za zadrzavanje VPBR-a i RTOP-a, iako nema mogucnost podrzavanja osnovnog naoruzanja (otisao je uvezeni @lovac u mirovinu  Wink).
Mislim da od sve pomorske tradicije CG najbolje funkcionira Fakultet za pomorstvo u Kotoru i Srednja pomorska skola, SB Jadran pomalo sepa, glave su se dovoljno ohladile da bi ga trebalo dati u sluzbu pomorski skolama na Jadranu. 
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #142 on: June 10, 2015, 07:53:52 pm »

A da ga je preurediti kao bazu za hidrograđevne radove?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #143 on: June 10, 2015, 08:01:40 pm »

Po meni, trebalo ga je zadrzati u RM CG.
Crna Gora ka zemlja koja ima izlaz na more, obzirom na finacijske mogucnosti, u sklopu odreda za spasavanje bi trebala imati jedan takav brod, transporter, koji ima obucenu posadu za spasavanje u raznim situacijama. Moze se dodatno opremiti za saniranje oneciscenja mora, kran bi mu dobrodosao ali nije neohodan, viljuskari mogu zavrsiti posao. Moze na sebi imati barokomoru i stalno ukrcanog lijecnika ukoliko CG namjerava razvijati ronilacki turizam (dok ronioc stigne do Meljina, tko ziv tko mrtav). Moze sluziti za uvjezbavanje desanta, ili iskrcavanja jedinica VCG. Moze se ukljuciti u preventivnu misiju "odvracanja" izbjeglica s africkog kopna kao nus produkt uspostavljanja demokracije. Prirodne katastrofe su nezaobilazan ambijent za jedan takav brod, koji treba prihvatiti prvi udar dok se civilne strukture ne oragniziraju ili partneri iz NATO-a dok odluce poslati jedan helikopter. 

CG se odlucila za zadrzavanje VPBR-a i RTOP-a, iako nema mogucnost podrzavanja osnovnog naoruzanja (otisao je uvezeni @lovac u mirovinu  Wink).
Mislim da od sve pomorske tradicije CG najbolje funkcionira Fakultet za pomorstvo u Kotoru i Srednja pomorska skola, SB Jadran pomalo sepa, glave su se dovoljno ohladile da bi ga trebalo dati u sluzbu pomorski skolama na Jadranu. 

Istria, Pr-41 je pravi brod za to što navodiš, a DBM je mogao biti solidna transportna potpora i svašta drugo, ali stoji da bi bio vrlo skup u eksploataciji.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #144 on: June 10, 2015, 08:31:54 pm »

Нико од вас не помиње ПО-91 који Црна Гора намерава да ремонтује и врати у оперативну употребу. Према проценама он би био кориснији од ДБМ-241. Има већи товарни простор.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 496



« Reply #145 on: June 11, 2015, 05:49:25 am »

A da ga je preurediti kao bazu za hidrograđevne radove?
Možda da je triput manji.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #146 on: June 11, 2015, 07:57:40 am »

Нико од вас не помиње ПО-91 који Црна Гора намерава да ремонтује и врати у оперативну употребу. Према проценама он би био кориснији од ДБМ-241. Има већи товарни простор.

Nije u pitanju tovarni prostor, DBM-241 moze pritati na odredjene tipove neizgradjene obale (ipak propeleri na krmi moraju imati ispod dovoljna mora)..
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #147 on: June 12, 2015, 12:15:53 am »

A da ga je preurediti kao bazu za hidrograđevne radove?
Ima već mnogo veterana u toj ulozi. Još samo DBM nedostaje da konačno "hidrograđevinizuje" još to malo obale koja je ostala....
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #148 on: June 12, 2015, 12:12:55 pm »

evo slika od pre dva tri mjeseca, blago receno samo sto ne potone. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DBM 241.PNG (874.1 KB, 742x480 - viewed 247 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #149 on: June 12, 2015, 02:33:03 pm »


Jedan od zahteva bila je mogućnost pristajanja na neuređenu obalu, jer je trebalo da ovi brodovi zamene DTM. Ipak, u ovakvom stanju, gde bi trebalo zameniti dobar deo limova oplate zbog ruzine, ništa od toga nema. Čekamo da ode "na čavle".
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.