PALUBA
April 24, 2024, 08:11:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Desantni Brod Minopolagač tipa DBM-241  (Read 88465 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #75 on: July 11, 2011, 07:20:01 pm »

E jbg.... "ne bi došli na mesto gadjanja". A koji bi djavo tražili na mestu gadjanja ako nema cevi na palubi? Ne bi gadjali manigama sigurno.

Ima u tome šale, ima i istine - mašinci su bitan kadar i često su bili neprimetni kako kažeš.  A to, oko nagrada, najviše je zavisilo od komandanta broda.

Potpuno se slažem sa ovim drugim djelom, naš komandant na DTM-232 je redovno davao po koji dan momcima u makini bez objašnjejna. Jednom se našao pametan (dal se ne nađu uvjek) koji je išao pitati zašto je to tako. Komandant mu je obečao objašnjenje na prvoj vožnji. Čim smo izplovili i momak je pospremio bokobran, kojeg je dužio pri manovri, dao mi komandant nazvati ga na most. Lijepo mu je objasnio da če sada dobiti objašnjenje, koje je tražio i poslao ga u makinu do kraja vožnje u Malom Lošinju. Bilo je to u jako vručem osmom mijesecu, a vožnja je trajala nekih 8 sati, ako se ne varam. Momak nije nikada više ništa pitao niti tražio objanjenje.


Izgleda da me je boleo zub, kada ste pisali o toj zamjeni DTM-a za DBM.  Grin
Hvala na objašnjenju.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 061


« Reply #76 on: July 11, 2011, 07:25:56 pm »

He, ne zovu se džaba "crnci iz potpalublja" Smiley
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #77 on: July 11, 2011, 08:21:41 pm »

Na jednoj kraćoj vožnji na DSM-514 sam sišao u makinu da osetim kako je to biti "crnac iz potpalublja" na prastarom brodu. Za 2 min. sam se pretvorio u vodu. Na termometru je stajalo 49 stepeni, prostor u kome se čovek prosečne visine ne može uspraviti, a kamoli ja sa 2m, za šta se god dotakneš, opečeš se. A buka - ne čuješ ni svoje misli. Za ono treba beneficirani radni staž.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #78 on: July 11, 2011, 09:24:57 pm »

Ne dirajte mi mašince. Oni su na brodu uvijek bili"brodska inteligencija", najmanje srednja škola, a bilo je i inžinjera. Dečki koji su uvijek bili prljavi, neprimjetni u strojarnicama, samozatajno su radili sve, a nagrade su ih redovno zaobilazile. Imao sam raspravu s komandantom M.D. koji je obećao 7 dana odsustva artiljercu ako skine metu zračno tegljenu (rukavac) Upitao sam ga kako bi uopće došli na mjesto gađanja ako strojari ne odrade svoj posao. Rekao mi je "mi uplovimo i isplovimo i to je normalna stvar, ali ako se obori rukavac, zna cijela flota"
Potpalublje nikad nije dobijalo priznanje, ali nedaj bože da je stroj stao, svi su navalili ko ale Cool
Nemogu se neke stvari tek tako pojednostavljati. Brodska posada je kompleksan pojam. U suštini prava brodska posada je dobro uigran tim na čelu koga je komandant. Svak ima svoju ulogu. Ko će iz tima i kad biti u prvom planu to zavisi od vanjskih faktora. Reći za nekog iz posade da je manje bitan to bi isto bilo kao kad bi u timu rekli za bekove da su u odnosu na navalu obični pozeri i lijenčine, a svi znamo da to niukom slučaju nije istina. Kako će se u posadi održati ravnoteža i vrednovati određeni period je isključivo u rukama komadanta. Ukoliko je on dorastao situaciji svi će kotačići biti na svom mjestu. I najbolju posadu novopridošli komandant ukoliko nije vičan tom poslu će je upropastiti u najkraćem vremenu. To je jedno vječno nadigravanje bez kraja. Lično, dok sam bio mlađi starešina, odluke novopridošlog komadanta koje su se drastično razlikovale od prethodnika su me strašno iritirale. Ali s vremenom sam shvatio i na sreću veoma brzo da i moj pristup takvom nečemu treba mjenjati. Nastojao sam što pre prokužiti "protivnika" i s jedne strane prilagoditi se situaciji , a s durge tražiti pogodnije načine za rešavanje problema. Bio sam svjestan da krivu Drinu je nemoguće ispraviti i da treba što pre naučiti i u njoj kao takvoj plivati. Sve u svemu kad se hoće sve se može riješiti i to na najbolji mogući način.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #79 on: July 11, 2011, 09:50:35 pm »

A pogotovo to važi za brod, neka je vojni ili civilni. Biti sa deset do par deset ljudi na sklučenom prostoru određeno vrijeme i da sve klapa, to je rad za sve, ne samo za komandanta/barbu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #80 on: July 11, 2011, 10:05:03 pm »

A pogotovo to važi za brod, neka je vojni ili civilni. Biti sa deset do par deset ljudi na sklučenom prostoru određeno vrijeme i da sve klapa, to je rad za sve, ne samo za komandanta/barbu.
Naravno, naravno. Sretan je bio onaj komandant koji je svojim dolaskom na brod zatekao pravu izgrađenu posadu i ako je još umeo sa ljudima, mogao je mirne duše da spava. Ali avaj, nezna se koja je situacija gora da li dobra posada sa lošim komandantom ili dobar komandant sa lošom posadom. I u jednom i u drugom slučaju je pakao. Zakonske su ovlasti na strani komandantovoj, ali ako se dogura do te faze, malo je vajde i od toga.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #81 on: July 11, 2011, 10:11:02 pm »

Bio na trgovačkom brodu u obe situacije, ne valja ni jedna.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #82 on: July 11, 2011, 10:13:57 pm »

Bio na trgovačkom brodu u obe situacije, ne valja ni jedna.
Naravno da ne valja. One dobre si i zaboravio. Grin
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #83 on: July 12, 2011, 07:41:28 am »

Bio na trgovačkom brodu u obe situacije, ne valja ni jedna.
Naravno da ne valja. One dobre si i zaboravio. Grin
Obrnuto, onih dobrih se jako dobro siječam, za ove triper kombinacije niti se ne siječam više ko i kada. Osim jednog barbe, koji je imao Napoleonov kompleks zbog visine i bio je ubjeđen, da ga svi na tom svijetu mrze i žele mu loše.

Eto vidiš, rado se sječam i kombinacije posade u JRM, stvarno je klapala od glave do pete.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #84 on: April 23, 2012, 03:21:48 pm »

da malo osviježimo topik


* b.jpg (41.89 KB, 640x480 - viewed 170 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #85 on: October 22, 2012, 06:20:37 pm »

Evo ga prije par godina u Kumboru... ruzina i školjke...
Slične fotke su bile već
Načuo sam da ga ipak možda čeka novi život...
Bilo bi lijepo...


* DBM241.jpg (201.24 KB, 1766x1184 - viewed 163 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #86 on: October 22, 2012, 06:23:58 pm »

Kad bi u njega mogla stati dva SOPL-a,cekao bi ga sigurno novi zivot u Egiptu. Ovako, kad moze samo jedan, braca Egipcani se jos premisljaju....
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #87 on: October 22, 2012, 06:27:14 pm »

Što se duže budu mislili neće moći da stane ni pola SOPL-a  Wink
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #88 on: October 22, 2012, 06:30:31 pm »

Otkako je vojska napustila Radoviće, miševi nemaju pristup kuhinji, kantini pa ni čarapama...
Grickaju se kablovi SOPL-ova
Šta ćeš od nečega se mora živjeti... tu je još i rđa, paučina i ostala sila i nepravda  Wink
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #89 on: October 22, 2012, 06:39:02 pm »

Ovdje je makar malo bolje izgledao iako je vec tada bio u drustvu otpisanih brodova. Ljeto 2006 u Arsenalu.



* VPBR 32, PN 26 i DBM 241.JPG (216.13 KB, 1024x768 - viewed 174 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.