PALUBA
March 29, 2024, 02:16:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Izveštaj SAD: Pohvale za Srbiju, teroristi sa Kosova  (Read 1845 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: September 21, 2018, 03:21:31 pm »


Izveštaj SAD: Pohvale za Srbiju, teroristi sa Kosova


S teritorije Kosova u Siriju i Irak prošle godine otišle 403 osobe, sa ciljem da se bore u redovima Islamske države i Al-Nusra Fronta, navodi Stejt department.


Od tog vroja, poginulo je njih 74, navodi se u izveštaju Stejt departmenta o terorizmu za 2017. godinu, koji je predstavljen u Vašingtonu. Prema podacima Stejt departmenta, na Kosovo se vratilo 133, dok je njih 196 ostalo u konfliktnim zonama.

U izveštaju se takođe ocenjuje da je Vlada Srbije preduzela korake da poboljša svoju sposobnost u borbi protiv terorizma, prenosi Glas Amerike. Navodi se da u Srbiji tokom 2017. godine nije bilo terorističkih napada i da je nivo aktivnosti u vezi s regrutacijom boraca za Islamsku državu bio nizak.

Najveće pretnje od terorizma u Srbiji, prema podacima iz ovog izveštaja, ostaju potencijalno kretanje novca i oružja preko njene teritorije, povratak stranih terorističkih boraca i radikalizacija.

U izveštaju se navodi da je vlada u Beogradu preduzela korake da poboljša svoju sposobnost u borbi protiv terorizma, usvajanjem Nacionalne strategije za sprečavanje i odgovor na terorizam u periodu od 2017. do 2021. godine, ali i nastavljanjem saradnje s medjunarodnim partnerima, uz poseban fokus na sprovodjenje zakona i napore u oblasti sajber-bezbednosti.

Navodi se i da je, kao članica Globalne koalicije za poraz Islamske države, Srbija obećala donacije u medicinskoj opremi u maju, ali da su, kako piše, "neiskustvo u ulozi donatora i unutrašnje prepreke odložili isporuku te pomoći i po svemu sudeći će ograničiti dodatno finansijske i materijalne doprinose Koaliciji".

U izveštaju se napominje i da je Srbija nastavila da koristi obuku američke vlade u izgradnji svojih kapaciteta za borbu protiv terorizma. Kada je reč o pravosuđu, sprovođenju zakona i bezbednosti granica, u izveštaju se ističe da je neophodno da Srbija poboljša kapacitete za sprovođenje zakona, ali da je napredak zemlje u toj oblasti postojan.

Ističe se članstvo Srbije u organizacijama, čiji je cilj suprotstavljanje finansiranju terorizma i pranju novca, ali i strategija u borbi protiv nasilnog ekstremizma, u kojoj veliku ulogu ima nekoliko ministarstava, uključujući Ministarstvo unutrašnjih poslova, kulture i informisanja, obrazovanja, omladine i sporta.

Srbija je, takođe, uključena u ograničenu regionalnu i međunarodnu saradnju o antiterorističkim pitanjima, dodaje se u izveštaju, u kojem se ukazuje i na saradnju sa Interpolom i Evropolom, bilateralne programe saradnje u obezbedivanju granica s Bugarskom, Madjarskom i Rumunijom i slično granično partnerstvo sa BiH i Hrvatskom.

"Srpske agencije u ovoj oblasti rutinski sarađuju i sa Albanijom, Kosovom, Makedonijom i Crnom Gorom", zaključuje se u izveštaju o Srbiji.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: December 17, 2021, 08:04:51 am »

Stejt department: Srbija ulaže napore u borbi protiv terorizma
IZVOR: TANJUG ČETVRTAK, 16.12.2021.

Američki Stejt department je u svom godišnjem izveštaju o terorizmu naveo da Srbija ulaže napore u borbi protiv terorizma.

Takođe, nastavlja i saradnju sa SAD i međunarodnim partnerima, a među glavnim problemima označeno je kretanje novca i oružja kroz region, regrutovanje boraca povratnika, kao i samoradikalizacija terorista kroz rasno ili etnički motivisane ideologije povezane sa nacionalizmom ili nacionalističkim grupama.

“Srbija ulaže napore u borbi protiv terorizma i nastavlja saradnju sa Sjedinjenim Državama i međunarodnim partnerima. U septembru 2020. se obavezala da će proglasiti Hezbolah terorističkom organizacijom i proširiti saradnju kroz primenu sistema za proveru putnika. Članica je Globalne koalicije za borbu protiv Islamske države”, navodi se u izveštaju Stejt departmenta.

U tekstu se kaže da Srbija kažnjava krivična dela poput međunarodnog terorizma, podsticanja, vrbovanja, upotrebe smrtonosnih uređaja, uništavanja i oštećenja nuklearnih objekata, finansiranja terorizma i udruživanja u svrhe terorizma. Izveštaj Stejt departmenta navodi da se kaznena politika razlikuje u zavisnosti od toga da li se radi o povratnicima sa ratišta u Siriji ili onima koji su ratovali na istoku Ukrajine.

“Čini se da Ministarstvo unutrašnjih poslova primenjuje različite standarde u kažnjavanju stranih boraca u ta dva sukoba, povratnicima iz Sirije izriču se presude do 15 godina zatvora, dok većina povratnika iz Ukrajine biva osuđena na uslovne kazne”, precizirano je u izveštaju, koji prenosi Glas Amerike.

Navodi se i da Srbiji nedostaje zakonodavstvo koje na širi način pokriva obuku terorista, finansiranje terorističkih organizacija i aktivnosti vrbovanja terorista. Stejt department beleži i da uprkos pozivima Ujedinjenih nacija državama da striktnije nadgledaju podatke o putnicima Srbija to trenutno ne čini. Takođe, primećeno je da se Vašingtonskim sporazum o ekonomskoj normalizaciji sa Kosovom Srbija obavezala da primeni dogovore o razmeni podataka sa SAD i da ojača bezbednosne mere.

“U skladu sa istim sporazumom Srbija se obavezala da će Hezbolah u celini proglasiti terorističkom organizacijom i u potpunosti primeniti mere za ograničavanje operacija i finansijskih aktivnosti. Još nije ispunila tu odredbu niti sprovela mere”, navodi u izveštaju Stejt department.

U odeljku koji se odnosi na resurse kojima Srbija raspolaže, navedeno je da su u toj oblasti potrebna poboljšanja, ali i da je zabeležen napredak. Uz to Srbija je označena kao članica Manivala (MONEYVAL), tela Saveta Evrope (SE) za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, regionalne organizacije nadležnosti poput Međudržavnog tela za kontrolu i sprečavanje pranja novca (FATF), kao i Evroazijske grupe za borbu protiv pranja novca (EAG). Stejt department ukazuje da Srbija sprovodi Nacionalnu strategiju za prevenciju i suzbijanje terorizma u periodu 2017-2021, kao i prateći Akcioni plan, kojim nastoji da identifikuje rane faktore koji vode terorističkoj radikalizaciji, ali i da unapredi bezbednost građana i doprinese presretanju pretnji koje dolaze s društvenih mreža. Takođe, osim bliske saradnje sa svim relevantnim međunarodnim organizacijama, poput Ujedinjenih nacija, INTERPOL-a, EUROPOL-a, Partnerstva za mir ili američkog Sekretarijata za unutrašnju bezbednost, u izveštaju je navedeno da Srbija ima razvijene odnose u smislu granične bezbednosti sa Bugarskom, Mađarskom, Rumunijom, kao i partnerstvo sa Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom. Kako je zaključeno u izveštaju blisku saradnju ostvaruje i sa Albanijom, Severnom Makedonijom i Crnom Gorom, navodi Glas Amerike.

Stejt department u izveštaju Kosovo označava kao državu koja se protiv pretnje terorizma bori u tesnoj saradnji sa SAD. Precizirano je da je Kosovo članica Globalne koalicije protiv Islamske države, te da je nastavilo proces repatrijacije četiri bivša osumnjičena borca i 106 članova porodica vraćenih iz Sirije, "sto je jedan od najvećih procesa civilnih repatrijacija iz zona sukoba sprovedenih do sada".

Pravni okvir Kosova, kojim je regulisana oblast borbe protiv terorizma SAD su označile kao najnapredniji na Balkanu, međutim u izveštaju se navodi i da "kratke zatvorske kazne,rani otpusti iz pritvora i izostanak nadzora bivsih osuđenika pokrecu pitanja o dugoročnoj bezbednosti".

"Kosovo je Hezbolah označilo kao terorističku organizaciju", konstatuje Stejt department.

Precizirano je da se primenom mera Kosovo suprotstavlja finansijom terorizmu, kao i nasilnom esktremizmu. Generalno u izveštaju Stejt departmenta ocenjuje se da su SAD i njihovi partneri tokom 2020. godine postigli veliki napredak u borbi protiv terorističkih organizacija, ali da je pretnja od terorizma postala “geografski rasprostranjenija u regionima širom sveta”.

Izvor. www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: December 23, 2021, 07:18:56 am »

Izveštaj Stejt departmenta obuhvatio i našu zemlju: "Radikalne ideologije i kretanje oružja najveća pretnja"
Radio Slobodna Evorpa 22.12.2021.

U zemljama Zapadnog Balkana tokom 2020. godine nisu zabeleženi teroristički napadi, ali izazov i dalje predstavljaju repatrijacije, ali i procesuiranje, reintegracija i rehabilitacija državljana iz Sirije i Iraka, koji su se pridružili militantnim organizacijama u ovim zemljama, piše u godišnjem izvještaju američkog Stejt Departmenta o terorizmu.

Za razliku od zemalja Europe koje su dovele u pitanje pravo na državljanstvo osobama koje su otišle u Siriju i Irak, Albanija, Bosna i Hercegovina i Severna Makedonija su dosad uspešno repatrirale državljane, navodi se izveštaju. Što se tiče Srbije, u izeštaju piše da najveća pretnja dolazi od "samoradikalizacija kroz rasno ili etnički motivisane ideologije često povezane s nacionalizmom ili nacionalističkim grupama".

Više od 40.000 stranih državljana iz oko 60 zemalja, žena i dece uglavnom, ostalo je u kampovima u Siriji nakon teritorijalnog poraza "Islamske države"u martu 2019. godine, a u zatvorima za muškarce je oko 10.000 osoba. Među njima je i dalje oko 400 osoba iz zemalja Zapadnog Balkana.

Srbija: Radikalizacija kroz rasno ili etnički motivisane ideologije

Bez terorističkih napada 2020. i niske razine aktivnosti regrutacije u vezi s "Islamskom državom", glavni problemi terorizma u Srbiji ostaju kretanje novca i oružja kroz regiju, i povratak državljana sa stranih ratišta, te samoradikalizacija kroz rasno ili etnički motivisane ideologije često povezane s nacionalizmom ili nacionalističkim grupama. Srbija se u septembru obvezala proglasiti Hezbolah terorističkom organizacijom i proširiti saradnju s međunarodnim organizacijama za borbu protiv terorizma kroz implementaciju sastava provere putnika.

Srbija je poslednjih godina osuđivala pojedince za učestvovanje u terorističkim aktivnostima u Siriji i za učstvovanje u sukobu Rusije i Ukrajine u istočnoj Ukrajini, iako se čini da Ministarstvo unutrašnjih poslova primenjuje različite standarde na strane borce u dva sukoba, s povratnicima iz Sirije kazne idu i do 15 godina zatvora, a većina povratnika iz Ukrajine dobiva uslovne kazne. Srbiji nedostaje zakonodavstvo koje šire pokriva ponašanje vezano uz obuku terorista, finansiranje terorističkih organizacija i aktivnosti vrbovanja terorista, ocenjuje se u izvještaju.

Kosovo: Uspešna reintegracija povratnika iz Sirije

Kosovo nastavlja rešavati posledice repatrijacije četiri osumnjičena pripadnika tzv. Islamske države i 106 članova porodice koji su vraćeni iz Sirije 2019. godine, što je jedna od najvećih civilnih repatrijacija do sada iz zone sukoba, navedeno je u izveštaju. Sve odrasle osobe su kazneno gonjene ili na neki drugi način presuđene od organa za provođenje zakona, a dvojica muškaraca ostaju u zatvoru.

Žene i deca nastavljaju primati pomoć pri reintegraciji kroz programe koje financiraju Sjedinjene Američke Države i Europa i Odeljenje za prevenciju i reintegraciju Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova. U U škole je upisano 37 od 74 djece povratnika, a uz pomoć međunarodnih donatora ženama povratnicama pružena je pomoć u reintegraciji i zapošljavanju. Iako je kosovski zakonodavni okvir među najsveobuhvatnijim na Balkanu, izazov za dugoročnu sigurnost predstavljaju kratke kazne, prevremeno puštanje iz zatvora i nedostatak organiziranog nadzora nakon otpuštanja. U izveštaju se navodi i da je Kosovo proglasilo celi Hezbollah terorističkom organizacijom.

Tokom oktobra 2020. Odeljenje za borbu protiv terorizma kosovske policije uhapsio je muškarca koji je pretio ambasadoru Kosova u Francuskoj, nakon što je ambasador retvitovao članak Le Figaro magazina u kojem je prikazana hronologija napada na satirični časopis Čarlie Hebdo. Tužioci su 8. decembra otpečatili optužnicu za poticanje na terorizam. Tužioci su u septembru podigli optužnicu protiv Igbale Huduti za ohrabrenje na teroristička dela. Huduti je uhapšena 7. januara zbog svojih objava na društvenim mrežama u kojima se kritizira Vašington zbog ubistva iranskog komadanta Kasima Sulejmanija i poziva na osvetu
Vrhovni sud Kosova potvrdio je 24. septembra kaznu od pet i pol godina zatvora zbog učestvovanja Visara Kukovcija u terorističkoj grupi "Islamska država", dok je naložio ponovno suđenje zbog optužbi za zlostavljanje djece. Kukovci, jedan od militanata vraćenih iz Sirije 2019., snimio je propagandne video zapise u kojima je stavio samoubilački prsluk na svog trogodišnjeg sina.

U januaru je i Arian Krieziu osuđen na 46 meseci zatvora zbog učestvovanja u terorističkoj grupi "Islamska država".

Od 32 žene vraćene iz Sirije 2019., 29 ih je priznalo krivicu za učestvovanje u IDIL-u i dobilo kratke, uslovne kazne. Žene će izbeći zatvor ako ne budu činile dalja krivična dela, redovno se prijavljuju u kosovsku policiju i imaju psihološku pomoć. Od novembra je još sedam žena optuženo za učestvovanje u terorističkoj grupi. Kosovo je takođe nastavilo provoditi program — uz pomoć američkih stručnjaka — za poboljšanje upravljanja osuđenicima za terorizam u zatvoru.

BiH: I dalje bez državne strategije za borbu protiv terorizma

Bosne i Hercegovina još nije počela s izradom nove Strategije za prevenciju i borbu protiv terorizma uprkos tome što je strategija istekla krajem 2020. godine. Osim toga, Parlament je odbio nacrt izmena i dopuna uvedenih 2018. radi daljeg usklađivanja zakona BiH s direktivama EU o suzbijanju terorizma zbog političkih kontroverzi oko navodnog prenosa nadležnosti s entitetske na državnom nivou.

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i dalje je vodeća jedinica za provođenje zakona koja obavlja protuterorističke funkcije; međutim, njegova je učinkovitost ograničena slabom saradnjom s državnim tužiteljstvom. Stejt Department naglašava da nije bilo pokušaja odlaska na strana ratišta 2020. godine, iako su neki državljani BiH i članovi njihovih porodice i dalje u Iraku i Siriji. BiH nastavlja biti voljan partner u repatrijaciji i u procesu je uspostavljanja međuagencijskog koordinacionog tela za nadgledanje budućih napora u repatrijaciji, navodi se.

Blage kazne u slučajevima terorizma i dalje su izazov, s kaznama u proseku tri i po godine za optužbe povezane s terorizmom. U istragama, "međuljudske i međuagencijske svađe i vođenje rasprava potkopavaju potpuno učinkovitu saradnju", piše u izveštaju.

Ako su koordiniraniji napori na rehabilitaciji i deradikalizaciji još uvijek potrebni, različite grupe civilnog društva, Međureligijsko veće i pojedinačne verske vođe uložili su značajne napore u sprečavanju i suzbijanju radikalizacije nasilja. BiH je nastavila s naporima da prekine terorističke aktivnosti 2020. kroz kaznene progone repatriranih državljana iz Sirije. Svih sedam povratnika koji su vraćeni 2019. je dosad osuđeno na državnom sudu. Sud BiH je 2020. godine oslobodio jedinog državljanina BiH koji je do sada procesuiran za borbe u Ukrajini.

Kad je reč o borbi protiv nasilnog ekstremizma, nasilna ekstremistička ideologija i regionalne nacionalističke skupine ostaju potencijalni izvori terorizma u BiH, ocenjuje Stejt Department. Pojedine verske vođe i grupe civilnog društva su pojačale napore za identifikaciju "ekstremističkih utcaja" i izvora otpornosti u svojim zajednicama, uz podršku niza međunarodnih donatora.

Albanija i Makedonija: Briga o povratnicima iz Sirije

Za Albaniju i Makedoniju izvještaj navodi da su zemlje sarađivale kao članice Globalne koalicije za borbu protiv "Islamske države", u prvom redu vraćanjem značajnog broja državljana iz Sirije i Iraka. Glavni protuteroristički problem s kojim se suočava Severna Makedonija jesu upravo povratnici, s obzirom na njihovu sposobnost da uspostave nasilne ekstremističke ćelije, planiraju napade i radikaliziraju druge. Od 126 odraslih koji su boravili u Siriji i Iraku, 38 je ubijeno, 69 se vratilo u Severnu Makedoniju, a 19 ih je ostalo. Vlasti su procijenile razinu terorističke prijetnje kao "prosečnu" ili srednju, budući da su pripadnici i simpatizeri grupe zadržali prisutnost u zemlji. Pretnja terorizma u Albaniji takođe uključuje državljane koji se vraćaju iz Iraka i Sirije, kao i iransku državno sponzorisanu aktivnost usmerenu prvenstveno protiv preseljenih iranskih opozicionih grupa Mudžahedin-el-Halk, čiji su članovi u Albaniji.

U izveštaju se za Crnu Goru navodi da je julu i oktobru, Frontex najavio dve dodatne operacije za jačanje morskih granica, s posebnim naglaskom na suzbijanje krijumčarenja droge i oružja, trgovinu ljudima i terorizam. Crna Gora je takođe članica grupe za borbu protiv IDIL-a.

Globalna pretnja od terorističkih grupa

Terorističke grupe ostale su "trajna i sveprisutna pretnja u celom svetu" tokom prošle godine, zaključio je američki Stejt Department.

"Sjedinjene Države i njihovi partneri napravili su značajne velike korake protiv terorističkih organizacija", zaključuje se u izvješću o naporima u borbi protiv terorizma do kraja 2020. Navodi se i da je "pretnja od terorizma postala geografski više raspršena u regijama širom sveta". U izveštaju se navodi da, iako je teroristička skupina Islamske države izgubila teritoriju koji je zauzela u Iraku i Siriji, "organizacija i njeni ogranci nastavili su voditi svetsku terorističku kampanju, izvodeći smrtonosne napade na globalnom nivou", ubivši više ljudi 2020. nego bilo koje prethodne godine.

U izveštaju se navodi da su se Al-Kaida i njene grane suočile sa "značajnim" gubitkom dva ključna čelnika, ali su njihove mreže nastavile iskorištavati nedovoljno upravljane prostore, zone sukoba i sigurnosne praznine na Bliskom istoku za sticanje terorističkih resursa i provođenje terorističkih napada. U izvešataju Stejt Departmenta navodi se da je globalna pandemija COVID-19 “zakomplikovala teroristima, stvarajući i izazove i prilike za terorističke grupe“.

Kako je pandemija poremetila putovanja, finansiranje i operacije terorista, terorističke grupe su prilagodile svoje pristupe, koristeći internet kako bi nastavili rad i nasilje i napade širom sveta.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 23 queries.