PALUBA
April 25, 2024, 09:32:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 [87] 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... 150   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Srbiji - Kosovo i Metohija  (Read 393067 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1290 on: July 02, 2021, 11:19:28 am »



Generalni sekretar objasnio Prištini kad može u NATO


Generalni sekretar NATO, govoreći o tekućem zahtevu zvanične Prištine za članstvo tzv. Kosova u NATO, rekao da je „članstvo u NATO zasnovano na konsenzusu“.

„Moraju da se slože svi saveznici. Prema tome, jedini način za postizanje članstva za sve je da se svi saveznici slože“, izjavio je Jens Stoltenberg, a prenosi Kosovo onlajn.

Prema njegovim rečima, najvažnija stvar koju Kosovo sada može da uradi je da nastavi da se angažuje oko dijaloga sa Srbijom.

Pet zemalja Evropske Unije, u kojima živi oko 90 miliona stanovnika, ne priznaje Kosovo kao državu - Španija, Rumunija, Grčka, Slovačka i Kipar više od 12 godina odbijaju da priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, a osim Kipra, sve ove zemlje su članice NATO.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1291 on: July 04, 2021, 07:47:25 am »



Kosovo nabavlja oklopna vozila "Vuran" od Turske



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1292 on: July 19, 2021, 01:13:05 pm »

Турци у БиХ набављају оружје за Албанце
Аутор: СРНА 17/07/2021

Турски трговци наоружањем, заједно са Министарством одбране БиХ и локалним посредницима, посљедњих недјеља у Сарајеву интензивно уговарају детаље набавке веће количине оружја, муниције и убојних средстава намијењених косовским безбједносним снагама, пишу београдске "Вечерње новости".

Позивајући се на изворе из домаћих безбједносних служби, лист наводи да је овај подухват папиролошки вјешто маскиран како би прошао незапажено у јавности. Према оперативним сазнањима српских обавјештајаца, као формални купац у свим документима наводи се Турска, иако су крајњи корисници наоружања јединице на Косову и Метохији. Лист наводи да је у средишту посла списак од готово 30 типова наоружања – митраљеза и тешких митраљеза, ручних ракетних бацача, аутоматских пушака, противтенковских мина, шатора и друге војне опреме. Како истиче лист, према стандардима изузетно модерне и моћне турске армије, овај арсенал је застарио, што је српским службама безбједности и дало јасан сигнал да би крајњи корисник могао да буде прикривен.

- Оперативним радом дошло се до детаља разрађеног плана тихог опремања јединица којима командује влада у Приштини. Реч је о махом старијим типовима наоружања различитих произвођача, а овај арсенал занимљив је непризнатим војскама у повоју, терористичким групама и паравојним формацијама - наводи лист.

Доминирају ручни ракетни бацачи, противоклопна средства, минобацачи, митраљези и тешки митраљези, махом совјетске и америчке производње.

Izvor: www.rtrs.tv
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1293 on: July 21, 2021, 05:01:07 am »

"Erdogan ništa ne govori slučajno"; Zašto baš sada priča o nezavisnosti tzv. Kosova?
IZVOR: TANJUG UTORAK, 20.07.2021.

Kosovska Mitrovica -- Nije slučajno što Erdogan baš u ovom trenutku poziva na priznavanje nezavisnosti tzv. Kosova, tvrdi bivši ambasador Srbije u Turskoj Darko Tanasković.

Treba analizirati zašto je Redžep Tajip Erdogan, koji ništa ne govori slučajno, odlučio da baš u ovom trenutku najavi pojačano lobiranje za priznavanje tzv. Kosova i to izričito u sadejstvu sa SAD, rekao je bivši ambasador Srbije u Turskoj i Unesku profesor Darko Tanasković. On je predočio da je od dolaska Bajdenove administracije na vlast povećan pritisak na države koje nisu priznale tzv. Kosovo, a posebno na evropske zemlje, prenosi Kosovo onlajn.

"Grčka je najbolji primer. Posle stagniranja procesa priznavanja nezavisnosti tzv. Kosova tokom poslednjih godina, pa i odustajanja pojedinih država od priznavanja, pretpostavljam da će uslediti intenziviranje procesa usmerenog ka onome što se naziva 'konačnim rešavanjem' tog otvorenog pitanja koje opterećuje Balkan, ali bez uvažavanja legalnih i legitimnih interesa Srba i Srbije, ili uz minimalno kozmetičko simuliranje ostvarenja tih interesa", ocenio je profesor Tanasković.

Srpski diplomata, međutim, ne predviđa masovniji odziv na pozive kosovskih lobista, jer mnoge države imaju svoje autentične, jake razloge zbog kojih zaziru od međunarodne afirmacije kosovske nezavisnosti, iako očekuje da će turska diplomatija nastaviti da razvija i širi svoj front lobiranja.

"Ciljna grupa Ankare neće biti samo i prvenstveno muslimanske zemlje, kako bi se moglo očekivati, već recimo i nemuslimanske azijske i afričke države, sa kojima je Turska poslednjih godina uspostavila i proširila pre svega ekonomsku saradnju. Ipak ne očekujem da će u tom lobiranju Turska biti preterano uspešna", ocenio je Tanasković.

On je naveo da je Erdoganu bilo zgodno da pred posetu severnom, turskom delu Kipra, nepriznatom od cele međunarodne zajednice, najavi da će sa Bajdenom udružiti snage u vezi sa ubrzanjem procesa priznavanja jednostrane kosovske državnosti.

"Tek ćemo videti koliko će pažnje biti posvećeno tzv. Kosovu na pretrpanoj agendi septembarskog susreta Bajdena i Erdogana u Njujorku. Međutim, oprez je više nego nužan", upozorio je profesor Tanasković.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1294 on: July 21, 2021, 11:21:53 am »

Vučić odgovorio Erdoganu: Ovo nije tursko
IZVOR: B92 SREDA, 21.07.2021.

Komentarišući najavu turskog predsednika da će krenuti u lobiranje za nezavisnost tzv. Kosova, predsednik Srbije kaže da će razgovarati s njim.

"Erdogan je veliki političar, realno, i Turska je velika sila...Pokušaću da razgovaram sa njim. Do 1. septembra, prema Vašingtonskom sporazumu obe strane imaju obavezu da nema lobiranja za priznanje ni otpriznavanje", rekao je Aleksandar Vučić u Despotovcu

"Ako od 1. septembra, do kad važi vaš sporazum, krenu, ostaje nam da se branimo", dodao je Vučić.

"Turska je velika slila, Erdogan je veliki lider, ja sam mali i zanemarljiv i Srbija je manje značajna, ali nije toliko mala da ne bi pokušala da se suprotstavi, jer štitimo svoje. Ovo nije tursko i nije pripadalo Turskoj i neće. Ostaje nam da se branimo", rekao je Vučić. Dodao je i da veruje da će Erdogan ublažiti taj stav ali ako ne ublaži Srbija će se boriti.

"Mi alternativu nemamo. Štitićemo narod na KiM, ali videćete i to da ni mi nismo tako mali", kazao je Vučić.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1295 on: July 22, 2021, 05:14:40 am »

Среда, 21.07.2021.
Јелена Попадић

Ердоган у офанзиви за независно Косово

Турска има капацитет да лобира за признавање код широког спектра земаља, али не верујем да би учинци залагања Анкаре били спектакуларни, оценио је за „Политику” Дарко Танасковић

Где год постоје „потлачене државе, ми смо ту да помогнемо, а једна од ових земаља је Косово, покушавамо да радимо на повећању броја земаља које признају Косово”, поручио је турски председник Реџеп Тајип Ердоган пред полазак на турски део подељеног Кипра. „Надамо се да ћемо ове године на Генералној скупштини Уједињених нација, на састанку који ћу имати с Бајденом, поново разговарати о овој теми, да по питању признања Косова заједно радимо”, навео је Ердоган. У односу на чињеницу да смо у последње време у јавности слушали бројне поруке о изванреднима односима Србије и Турске, ова Ердоганова изјава могла би да представља изненађење. Међутим, она не изненађује некадашњег амбасадора у Турској Дарка Танасковића. Овај познати исламолог за „Политику” каже да овакав Ердоганов став представља само наставак доследне турске политике према „косовској независности”. Наши саговорници подсећају да је ова земља, 2008. године била друга држава која је признала „Косово”.

А искусни дипломата Зоран Миливојевић у Ердогановим речима, између осталог, види жељу Турске да доминира регионом. Такође, Миливојевић подсећа да је Турска веома савесна чланица НАТО-а, да има интересе да учврсти односе с Америком и НАТО-ом, али и да има амбицију да буде један од лидера исламског света. „Косово је већ виђено као члан НАТО-а, под условом да се потврди као држава. Очигледно је да сада то питање добија веома важну димензију у којој Турска има велику улогу”, упозорава овај дипломата.

Несумњиви успон билатералних односа између Србије и Турске, чији смо сведоци и коме се можемо само радовати, како каже Дарко Танасковић, не би смео да нас завара у погледу континуитета два стратегијска приоритета Ердоганове спољне политике. „То су државно-национални интереси Турске, онако како их он види, и подршка свим оним муслиманским заједницама у свету, па и на Балкану, чије би јачање допринело позицији Турске на свеисламском плану”, каже Танасковић.

Подсећа да се мора схватити да у остваривању поменута два приоритета турски председник не зазире од повременог разилажења, па и сукобљавања, и са интересима држава које су светске силе, као што су САД и Русија, без обзира на то што с тим великим партнерима одржава и развија успешне или бар уравнотежене односе у неким другим доменима. Сложени односи са стратешким партнером Русијом, додаје Танасковић, у вези са Сиријом или Нагорно-Карабахом најбољи су пример. „Како онда очекивати разумевање за осећања Србије у погледу третмана ’Косова’? Било би то наивно. ’Косово’ је наш национални приоритет, а за Ердогана ствар рутинске подршке, како се изразио, ’потлаченим државама’. Није, свакако, случајно ни то што је ову изјаву дао пред посету турској републици северни Кипар, створеној турском војном интервенцијом, коју у свету признаје једино званична Анкара”, каже наш саговорник и додаје да није Турска једина држава с којом се, када је тзв. Косово у питању, наши билатерални односи крећу двоструким, односно паралелним колосецима.

Танасковић објашњава да Турска има капацитета да лобира за признавање „Косова” код широког спектра земаља, како муслиманских, тако и немуслиманских, укључујући неке у Азији и Африци, али не верује у велики успех. „Не верујем да би учинци турског залагања били спектакуларни из више разлога повезаних са спољном политиком Турске током последњих година, као и њеним релативним положајем у координатама међународних односа. Уосталом, и без изјава с највишег места, које се дају у одређеним тренуцима и са одређеним циљем, Турска је и до сада без много успеха лобирала за признавање независности ’Косова’”, додаје Танасковић и напомиње да се најава појачаног турског ангажмана у прилог „Косова” не би смела занемарити.

Зоран Миливојевић је прецизирао да би Турска могла да утиче на став Индонезије будући да је она највећа исламска држава која није признала Косово, као и на Тунис, Мароко и Алжир. Циљ је, како додаје, да се предупреди одустајање неких земаља од признања такозваног Косова. „Сад се потврђује теза да је косовско друштво једно од окосница турске стратегије на простору Балкана”, додаје наш саговорник. Очигледно је да је Запад усагласио нову офанзиву када је у питању признање „косовске независности” и да је у њој НАТО добио посебну улогу. Миливојевић сматра да заузимање простора западног Балкана добија све више на значају и да наша земља мора да реагује офанзивно будући да је кренула појачана офанзива Запада. Зато је неопходно да се укључе сви битни актери на светској политичкој сцени.

„Најава Ердогана да ће у Уједињеним нацијама разговарати с Бајденом о косовском питању показује да у том троуглу Турска–Америка–НАТО већ постоји усаглашена стратегија. То дефинитивно показује да садашња америчка администрација задржава право да поштује само оне одредбе Вашингтонског споразума које иду у прилог садашњој власти. Став Куртија увелико показује да не жели да поштују овај споразум који је прописао мораторијум на лобирање за признавање ’Косова’. Такође, ово је прилика да ЕУ направи отклон од овог документа који је резултат Трампове политике”, објашњава Миливојевић.

Када су у питању наши даљи односи с Турском Дарко Танасковић каже да, с једне стране, треба истрајно и уверљиво развијати што конструктивније и садржајније односе са овом земљом, али да истовремено морамо, у билатералној дипломатској комуникацији, указивати на то да пренаглашена активност Анкаре на линији афирмисања тзв. државности Косова не доприноси укупном развоју обострано корисне сарадње. Такође, неопходно је, како закључује, интензивно и диференцирано радити и са трећим странама.

Које „добре вести” Приштина очекује из Грчке

Министарка спољних послова привремених приштинских институција Доника Гервала каже да Приштину ускоро очекују „добре вести” из Грчке и поручује да је „притерала уза зид” пет чланица Европске уније које још нису признале такозвано Косово и да не сумња да ће од њих добити признање. „Не могу да кажем ни датуме, ни месеце, ни недеље, јер није озбиљно говорити о стварима које би могле да се догоде у будућности, спекулишући с датумима. Али, могу да вам кажем да смо с Грчком на врло добром путу”, рекла је Гервала, преноси Танјуг.

Дипломата Зоран Миливојевић објашњава да Гервала нема могућности никога да притера уза зид, већ да је у питању свеукупна западна стратегија. „Очигледно је да Запад жели брзо да реши косовско питање, а стратегија према поменутих пет европских земаља већ је зацртана. Ове земље су веома важне јер би тада била отворена могућност да Европска унија призна ’Косово’”, каже Миливојевић. Он подсећа да је Грчка најслабија карика када је у питању признање „Косова” јер има најмање мотива за непризнање. Њен главни мотив је управо питање Кипра. Ипак, ова земља је, подсећа Миливојевић, под константним притиском Запада, а налази се у веома неповољном економском положају и има великог интереса да се политички оснажи кроз деловање у региону, а то би било могуће уколико се укључи у трансатлантске циљеве који подразумевају афирмацију Косова.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1296 on: August 07, 2021, 09:56:31 am »

Incident sa šumokradicama u Kopnenoj zoni bezbednosti, viši stepen pripravnosti
VESTI Autor: N1 Beograd 06. avg. 2021

Patrola Vojske Srbije uočila je grupu od oko 12 ljudi u nelegalnoj seči šume blizu administrativne linije sa Kosovom, a nakon hica upozorenja šumokradice su se povukle pred patrolom, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Patrola sa baze Mrče u Kopnenoj zoni bezbednosti uočila je ovu grupu u petak oko 16.30 u rejonu Ugljarski krš. Grupa je po nailasku patrole opalila metak u vazduh, navodi se u saopštenju. Vojna patrola je nakon toga ispalila hitac upozorenja u vazduh i krenula ka grupi, koja je pustila psa na pripadnike VS, dok su se iz šumarka na oko 200 metara dalje čula još dva rafala.

„Pred vojnom patrolom navedena lica su se zatim razbežala i povukla u pravcu naše južne pokrajine. Prilikom ovog incidenta nije bilo povređenih“, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.

Deo snaga za intervenciju Vojske Srbije stavljen je u povišen stepen pripravnosti, dok je Vojska upoznala KFOR sa navedenim incidentom. Iz Ministarstva ističu da će „Vojska Srbije nastaviti da štiti bezbednost i imovinu građana Srbije“.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1297 on: August 11, 2021, 06:11:37 am »

Уторак, 10.08.2021.

Кфор: Крајем августа вежба уз присуство додатних трупа

ПРИШТИНА - Међународне војне снаге на Косову и Метохији крајем августа и у септембру извешће вежбу оперативне пробе, због које ће привремено бити повећан број јединица и војника на терену, саопштио је данас Кфор.

У саопштењу се наводи да ће у вежби учествовати додатне резервне трупе из других савезничких земаља НАТО-а, међу којима су Албанија, Бугарска, Грчка, Италија, Румунија, Турска и Велика Британија. Те трупе ће на КиМ стићи до краја августа, а инфраструктуру неопходну за њихов смештај успоставиће мали војни контингент из Уједињеног Краљевства који треба да допутује на Косово 13. августа.

Вежба ће бити одржана од 30. августа до 8. септембра, а обухватаће сценарије контроле масе и нереда, активности везане за слободу кретања и безбедносне операције чији је циљ одржавање високог нивоа приправности, преноси Танјуг. По завршетку вежбе, све додатне снаге ће напустити КиМ и вратити се у своје матичне земље. Команда Кфора наводи да је у питању рутински догађај, под називом „OPREH Level II” (Оперативна проба другог нивоа). У саопштењу се додаје да трупе из савезничких земаља тренирају заједно са јединицама Кфора у оквиру оперативних резервних снага,.

Како је објашњено, додатне резервне снаге НАТО-а могу да буду позване у мало вероватном случају да Кфору затреба помоћ у спровођењу мандата УН који подразумева одржавање безбедног и сигурног окружења и слободе кретања за све заједнице на Косову. Кфор наводи да локалне заједнице могу да примете повећано кретање возила, као последицу транспорта оклопних возила, док јединице пристижу током припреме.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1298 on: August 13, 2021, 05:35:01 am »

Четвртак, 12.08.2021.
Јелена Попадић

Спрема ли Кфор војни сценарио за север Косова и Метохије

​Крајем августа на простору Косова и Метохије почиње још једна војна вежба НАТО трупа, која укључује и активности „у вези са слободом кретања”

Паралелно с притисцима на наш народ, тензијама у Босни и Херцеговини које су настале увођењем Инцковог закона и учесталим нападима на Србе на Косову и Метохији, НАТО је најавио још једну војну вежбу на простору КиМ. Након што су снаге НАТО-а пре неколико месеци увежбавале одбрану Европе у оквиру мултинационалне вежбе „Бранилац Европе 21”, овог пута спремају се за „сценарије контроле масе и нереда, активности у вези са слободом кретања и безбедносне операције чији је циљ одржавање високог нивоа приправности”. Из ове војне мисије поручују да је у питању „рутински догађај”, категорисан као оперативна проба другог нивоа и да додатне резервне снаге НАТО-а могу да буду позване „у мало вероватном случају да Кфору затреба помоћ у спровођењу мандата УН који подразумева одржавање безбедног и сигурног окружења и слободе кретања за све заједнице на Косову”. Саговорници „Политике”, међутим, слажу се да овакав развој ситуације није случај, да је реч о још једној врсти притиска на српски народ и на руководство Србије и о застрашивању, а да никако није у питању допринос регионалном миру и стабилности, како се ове вежбе покушавају представити.

Наиме, Кфор је саопштио да ће крајем августа привремено бити повећан број јединица и војника на терену због нове војне вежбе која ће бити одржана од 30. августа до 8. септембра, што је иначе мало више од месец дана пре локалних избора на КиМ, најављених за средину октобра. У вежби ће учествовати додатне резервне трупе из других савезничких земаља НАТО-а, укључујући Албанију, Бугарску, Грчку, Италију, Румунију, Турску и Велику Британију. Тим поводом председник Матице Албанаца Србије Демо Бериша објашњава за „Политику” да му изгледа као да је нова вежба заправо припрема за смиривање ситуације уколико би дошло до немира и покушаја потпуног отказивања послушности северног дела Косова и Метохије. Бериша каже да се очекује да ће у једном тренутку север отказати послушност Приштини, а поготово сада када се врши притисак на Србију да се угасе државне институције које функционишу на северу.

„Уколико се настави с инсистирањем на том потезу, логично је очекивати да становништво откаже послушност. Та вежба је припрема за тај сценарио, а уједно је и начин притиска на српско становништву и демонстрација моћи”, наводи Бериша, који додаје да ће у овој вежби сигурно учествовати и косовске безбедоносне снаге. Бериша је подсетио да је ово трећа вежба која је одржана на територији КиМ од почетка године. Пре месец дана се увежбавао могући упад диверзантских група, а обезбеђење државне границе на Ђеравици имало је циљ који подразумева обезбеђивање праваца довлачења безбедоносних снага. Један правац је ишао преко Албаније, а други преко Хрватске и Босне, али Бериша сматра да није Србија у тој вежби била мета већ Русија. Србија је, како додаје, тада била изложена пропагандним дејствима објављивањем разних нон пејпера.

Потпуковник КОС-а у пензији Љубан Каран објашњава да све вежбе НАТО-а које су одржане ове године, али и претходних година на Балкану, нису део уобичајених активности и за нас представљају ризик. НАТО раније није организовао толико вежби на нашем простору, додаје он, и то буди одређену напетост. „Не можемо на таква дешавања гледати као на уобичајену рутину, поготово јер је на те вежбе позиван и КБС”, каже Каран. Тим поводом је, пре неколико месеци, реаговао и Одбор за Косово и Метохију Скупштине Србије, који је упозорио да „коришћење територије КиМ за извођење мултинационалних војних вежби није у складу с мандатом Резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених нација”, чиме се, према оцени овог одбора, директно нарушава статусно неутрална позиција Кфора.

Професор Факултета за међународну политику и безбедност Илија Кајтез каже за „Политику” да је јасно да на данашњој глобалној политичкој сцени ништа није случајно и да сва турбулентна дешавања на нашем простору доказују прекомпоновање моћи на глобалном нивоу и нестанак униполарног света. Он додаје да ће заинтересованост Кине за решавање тензија у БиХ сасвим сигурно подстаћи Америку да делује због осећаја да губи моћ. „У том контексту треба посматрати све активности, укључујући војну вежбу на КиМ, као и покушаје да се челни људи Републике Српске лове због ’вербалног деликта’ који је увео Инцков закон”, каже наш саговорник.

Циљ ове вежбе НАТО-а је, додаје, супротстављање „малигном утицају Русије”, као и Кини, чији интерес за Европу расте, будући да нас виде као „мале Русе”. На сцени је једно геополитичко надметање које се, нажалост, веома често ломи преко наших леђа. У том контексту, како сматра Кајтез, шаље се порука Србији и нашем руководству да НАТО стоји иза лажне државе Косово и косовских безбедносних снага које убрзано претварају у војску. Реч је о, како наглашава, синхронизованој акцији западних центара моћи према нашем народу. Ова вежба је једна од коцкица ширег мозаика и сигурно, наглашава Кајтез, није осмишљена због „доприноса регионалној стабилности”. „Да је њима стало до стабилности, демократије и људских права, Кфор би заштитио српску заједницу и децу у енклавама”, наглашава он и додаје да је очигледно да косовски Албанци и даље желе да живе у деведесетим годинама, сукобљавајући се са свима па чак и са руководством Албаније. При томе и даље покушавају да прикажу себе као жртве.

Демо Бериша додаје да није јасно како ће се план приштинске власти одвијати будући да је први пут дошло до озбиљног сукоба на релацији Тирана–Приштина, чији су званичници у потпуности прекинули комуникацију, иако неће јавно то да признају. „Курти и екипа све чине да доведу до тога да Еди Рама одустане од споразума који подразумева учешће у пројекту ’Отворени Балкан’. Међутим, тој иницијативи је претходно приступио и Авдулах Хоти па би садашња приштинска власт требало да је поштује”, објашњава Бериша и додаје да је Рама послао поруку да ће Србија наставити да јача и да оваква политика може да доведе до обрнуте ситуације, да Србија и у светској јавности постане жртва косовских политичара који не поштују потписане договоре.

Хибридна операција

Љубан Каран каже да свака војна вежба страних трупа, поготово НАТО-а, мора бити аларм и представља велику војну провокацију. Када се свему овоме дода 90 напада на косовске Србе, колико их је било ове године, реч је о сложеној и перфидној операцији којом се врше притисци на Србију. „Истовремено изостају и критике, а камоли оптужбе Запада иако су нападни на Србе свакодневни. Они не могу да се посматрају као појединачни случајеви, како то они представљају, већ као део оркестриране кампање која је у складу с политиком Албина Куртија”, каже Каран.

Додаје да се хибридна операција, која се тренутно одвија на нашем простору, одиграва паралелно на КиМ и у РС. Притисци су синхронизовани и потпомогнути новим покушајима сатанизације нашег народа који се опет оптужује за геноцид. „Сва ова дешавања прати војна активност на простору Косова и Метохије и то није случајно, зато што је питање да ли постоји друго решење, а не војно, за решавање ситуације на КиМ, јер косовски Албанци очигледно нису спремни на компромис”, додао је наш саговорник.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1299 on: August 20, 2021, 10:14:43 am »



Amerikanci se oglasili o povlačenju sa Kosova


Sjedinjene Američke Države ne planiraju da povuku vojsku sa Kosova, jer se smatraju neophodnim za održavanje mira između Albanaca i Srba, rekao je visoki američki oficir medijima u Prištini.

Komandujući borbenog tima 86. pešadijske brigade Nacionalne garde Vermonta Brej Hopkins izjavio je da nema naznaka o povlačenju SAD sa Kosova, prenosi Ljajmi.

„Svrha Kfora je da održi bezbedno okruženje kako bi političarima sa obe strane omogućio prostor koji im je potreban da sednu za sto i razgovaraju o tome kako da reše svoje razlike i nema naznaka za bilo kakvo povlačenje“, rekao je Hopkins, prenosi Kosovo onlajn.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1300 on: August 23, 2021, 11:10:28 am »

Petković: Smanjenje broja vojnika Kfora – pretnja po mir i opstanak Srba
VESTI Autor: FoNet 23. avg. 2021

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković rekao je da bi smanjene broja vojnika Kfora ili potpuno povlačenje te misije imalo dalekosežne posedice po mir i da su pretnja po opstanak Srba na Kosovu.

Petković je za Večernje novosti rekao da bi to bilo „kao da je neko upalio šibicu pored bureta baruta“.

„Ne želim da verujem da su opasne najave ozbiljne, jer bi to bilo kao da je neko upalio šibicu pored bureta baruta „, rekao je on. Petković je podsetio da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić „više puta“ dobio jasna uveravanja da nema povlačenja medjunarodni snaga sa Kosova.

Načelnik Generalštaba Vojske Slovenije general-major Robert Glavaš je nedavno najavio je da će ta država postepeno smanjivati broj ljudi angažovanih u Kforu, kako bi pojačala angažman u snagama NATO i EU visoke gotovosti. Glavaš je u intervjuu za Balkansku bezbednosnu mrežu naveo da je Slovenija u Severnoatlanstskoj alijansi stekla reference jedne od članica koje se trude da dostigne visoke standarde u modernizaciji i obuci.

Izvor: www.n1info.com
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #1301 on: August 26, 2021, 10:26:39 pm »

Косово можи да стани новиот голем камп за бегалци од Афганистан.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1302 on: September 04, 2021, 04:10:37 pm »

Субота, 04.09.2021.
Дејан Спаловић

Данас истекло важење одредаба Вашингтонског споразума: без новог мораторијума и дијалог губи смисао

Уколико нема поштовања Вашингтонског споразума, треба наставити политику отпризнавања, због чијег успеха су се забринули у неким западним престоницама, каже Зоран Миливојевић

Незадовољни што пројекат независно Косово одавно није завршен, спонзори такозване независности јужне српске покрајине још пре око два месеца кренули су у дипломатску офанзиву. Циљ је да што више држава призна лажну државу и на том путу им се налазе Србија, Русија и Кина, али и међународно право. Званични почетак нове дипломатске борбе данас ће означити премијер привремених приштинских институција Албин Курти који ће, после истека мораторијума од годину дана, од борбе за признавање и отпризнавање такозване државе, што је прописано Вашингтонским споразумом, позвати све чланице УН да их признају. После фијаска у Авганистану, САД је потребан дипломатски успех на међународној сцени и као један од својих приоритета америчка администрација је поставила циљ – да се помогне лажној држави Косову да постане члан неке утицајне међународне организације. На њиховој мети је Унеско где ће до краја године бити одржана скупштина и где ће САД уз помоћ Турске, али и других, пре свега европских савезника, покушати да Приштину извуку из илегале и да је угурају у ову организацију.

Највећа препрека овом циљу је, пре свега, веома озбиљна међународна политика коју води председник Вучић. Не затварајући врата Западу, наша земља чврсто сарађује и са Русијом и са Кином, што се протеклих година показало као добитна комбинација, не само у очувању статуса јужне српске покрајине, већ и током ковид кризе и приликом осавремењавања наше војске. Ова спољнополитичка стратегија подразумева политичку независност и војну неутралност, залагање за мир и стабилност и активан наступ у региону у погледу свих питања и према суседима. Да би наставак дијалога у Бриселу имао смисла, Београд се залаже да се на још годину дана продужи мораторијум. Упркос најавама да би неке земље могле да признају независност Косова, сигурно је да би број држава које би преиспитале и повукле одлуку о признању Косова био далеко већи у односу на оне које би га признале. Тиме би се број држава које су повукле признање повећао, јер је од 2017. године чак 18 пуноправних чланица УН повукло признање.

„Да би се оснажила српска позиција потребан је активан однос према свим оним државама које подржавају нашу позицију када је реч и о Унеску и Интерполу. Уколико нема поштовања Вашингтонског споразума, треба наставити политику отпризнавања, оне политике које је довела до тога да се због успеха наше дипломатије забрину у неким западним престоницама”, каже дипломата Зоран Миливојевић.

У борби за националне интересе Србија ће имати  отворену подршку Русије и Кине које ће прихватити америчку бачену рукавицу и натезати дипломатски конопац и поводом питања Косова. Очекује се да ће уз помоћ Сергеја Лаврова и разгранате дипломатске мреже Русије већи број држава пре свега Латинске Америке, али и Африке подржати Србију у вези са овим питањем. Због све чешћих неаргументованих напада на Пекинг и грубог мешања у унутрашње ствари Кине, може се очекивати да ће нам овај светски економски џин помоћи. Немерљив је кинески утицај у Азији, али и већем делу држава Африке којима је помогла не само у лековима и заштитној опреми против ковида, већ и у давању новца за важне инфраструктурне пројекте. Недавно је Србија, уз подршку Русије и Кине, водила озбиљну политичку кампању против Косова и постигла низ успеха, што изазива велику нервозу и у Приштини и у Вашингтону.

Зоран Миливојевић каже да ће САД у санирању штете у Авганистану настојати да поврате поверење европских савезника и да ће тежиште ангажмана преко НАТО-а бити пребачено на Пацифик и у Европу. За наш лист каже да се испред њих налазе два незавршена посла, а то су Косово и Босна. Очекује већу динамику са именовањем Ескобара који има задатак да федерализује БиХ и подржи независност Косова и да заокружи евроинтеграције у овом делу Европе.

„Фијаско у Авганистану је доказ да је свет мултиполаран, а председник Бајден каже да се завршава ера када је Америка наметала решења. Сигуран сам да директног наметања решења неће бити, већ да ће настојати да иду оним путем који обезбеђују државност кроз признање других држава, признање у оквиру ЕУ, кроз јачање процеса евроатлантских интеграција и чланства Косова у међународним организацијама, са циљем да се на тај начин наметне решење у УН”, каже Миливојевић. Упркос притисцима и отворено најављеној кампањи за независност Косова, Србија нема разлога да мења своју политику која годинама даје резултате. Наводи да Србија никако не сме да одустане од Бриселског споразума којим је предвиђено формирање Заједнице српских општина.

„Тим поводом никакав уступак ЕУ или САД не сме да се даје, без обзира на аргументе, притиске или обећане уступке по неким другим међународним питањима. То је питање свих питања, јер Србија поштује све потписане споразуме са тежиштем на онима којима су гарант Брисел и међународна заједница. Не долази у обзир никакво одустајање од Резолуције 1244 Савета безбедности УН, што је основ сваке политике везане за КиМ у наредном периоду”, истиче Миливојевић.

Бивши министар спољних послова СР Југославије Живадин Јовановић каже да је упадљива учесталост упозорења која нам стижу преко „натоизираних медија” и испостава наводних НВО да се САД враћају тамо где су биле пре Трампа и Бајдена, пре свега на Балкан – у Приштину, Подгорицу, Сарајево.

„Поручује нам се да предстоји некаква Куртијева ’дипломатска офанзива’ усаглашена са САД, Британијом, Немачком и другим земљама запада, за нова признања и пријем Косова у међународне организације. Све је ’упаковано’ да звучи као претња Србији због тога што наводно одуговлачи да потпише ’свеобухватни, правно обавезујући споразум’ којим би признала независност Косова. Што би Курти тиме кршио Вашингтонски и Бриселски споразум, тумачи се да и није неки аргумент јер је у међувремену постало ноторно да он то чини уз знање или директно охрабрење управо оних којима би се Србија, евентуално, пожалила”, каже за „Политику” Јовановић. Он наводи да ако се неко враћа, прво треба да процени да ли га место чека. Јер, истина је, како наводи, да је празних простора, поготову у геополитички важним регионима, све мање. Овај искусни дипломата верује да је Србија данас у далеко повољнијој позицији да штити своје интересе на међународном плану, уопште, и посебно у вези са решавањем проблема КиМ и заштитом свог суверенитета и територијалног интегритета, на основу Повеље УН, завршног документа ОЕБС-а из Хелсинкија (1975), међународног права и Резолуције СБ УН 1244.

Турнеја министра спољних послова Николе Селаковића земљама Африке и Блиског истока, позитиван одјек плана да се следећег месеца у Београду обележи 60. годишњица оснивања Покрета несврстаних земаља, уз учешће највиших и високих представника из око 120 земаља (што чини око две трећине чланства УН), несумњиво су допринели активирању значајног позитивног наслеђа у прилог јачању угледа Србије и пријатељског расположења према њеним интересима који су суштински исти или слични са интересима тих земаља, оцењује Јовановић и додаје да је „српска дипломатија интензивирала активности, ојачала традиционална пријатељства и стекла нове пријатеље”.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1303 on: September 05, 2021, 09:29:37 pm »

Završene vežbe KFOR-a „OPREH level II“
VESTI Autor: KoSSev 05. sep. 2021

Vežbom za kontrolu mase, nereda, obezbeđivanja slobode kretanja i sprovođenjem bezbednosnih operacija, u Đakovici je danas završena operativna vežba Kfora „OPREH level II“.

Reč je o rutinskoj vežbi koja se održava svake druge godine na Kosovu, piše „Kossev“. Deo vežbi koje su počele krajem avgusta bilo je više stotina vojnika iz zemalja NATO-a – Albanije, Bugarske, Grčke, Italije, Rumunije, Turske i Velike Britanije, koje deluju zajedno sa jedinicama KFOR-a, u okviru rezervnih operativnih snaga ove misije. Cilj vežbi je bio da trupe NATO-a održe najviši nivo spremnosti za podršku KFOR-u.

„Fokus ove operativne vežbe bio je na uvežbavanju komandanata, osoblja i rezervnih snaga u razmeni znanja među predstavnicima svih nacija koje doprinose KFOR-u, kako bi se osposobili za misiju, bili logistički samoodrživi i integrisali se u komandnu i kontrolne strukture KFOR-a“, kazao je komandant KFOR-a. Najavili su da će sve dodatne, tj rezervne snage, napustiti Kosovo u narednim danima. Iz KFOR-a poručuju da nastavljaju da sprovode svoju misiju garantovanja i zaštite okruženja i slobodu kretanja za sve zajednice na Kosovu, a u skladu sa svojim mandatom u sklopu Rezolucije Saveta Bezbednosti UN-a 1244.

Podsetimo, KFOR je još avgusta meseca najavio privremeno uvećano prisustvo svojih trupa, a povodom danas završenih vežbi. Mali kontigent iz Velike Britanije stigao je na Kosovo još 13. avgusta sa zadatkom da uspostavi neophodnu infrastrukturu za smeštaj većeg britanskog kontingenta koji je potom i došao. KFOR je u prethodnim danima u više navrata izveštavao o akcijama koje su sprovedene u sklopu ovih vežbi.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1304 on: September 08, 2021, 06:06:29 am »

Bajden protraćio "Istorijske pregovore" - Grenel proziva predsednika SAD da ignoriše Kosovo, Albaniju, Srbiju i ceo region
Tanjug 07.09.2021.

Bivši izaslanik nekadašnjeg predsednika SAD Donalda Trampa za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel podsetio je da je 4. septembra 2020. svet pozdravio potpisivanje Vašingtonskog sporazuma između dve strane, ali da je sadašnji predsednik DŽozef Bajden protraćio "istorijske pregovore".

"Trampova vizija za Srbiju i Kosovo je bila da se normalizuju njihovi ekonomski odnosi i da se pomogne u potpunoj revitalizaciji Balkana. Predsednik Tramp je verovao da konflikt utiče na otvaranje novih poslova i ekonomski razvoj obe strane. Takođe, verovao je da strategija konstante političke priče, koju je vodila EU, nije delovala", naveo je Grenel u autorskom tekstu za američki sajt Federalist. Grenel je dodao da je "na štetu Balkana, administracija DŽozefa Bajdena preuzela drugačiju poziciju".

"Predsednik Bajden nastavlja da ignoriše Kosovo, Albaniju, Srbiju i ceo region i odlučio je jednostavno da ne želi da se meša. Nema predsedničkog izaslanika za pregovore i nema diskusija i planova o tom regionu unutar njegove Bele kuće. Nema planiranih poseta na visokih zvaničnika SAD, niti ima datuma za dolazak balkanskih lidera u Vašington", naveo je Grenel. Bivši izaslanik dodaje da je Bajden preneo proces na Evropsku uniju, u Brisel.

"Sada je Evropska unija nadležna za strategiju obnove Balkana i normalizaciju razgovora. Kao što smo videli iz tempa Evropske unije o priključivanju EU, narodi Balkana neće imati pomoć u skorije vreme. Međutim, Tramp i dalje smatra da obe strane treba da nastave implementaciju Sporazuma o ekonomskoj normalizaciji, uprkos odsustvu Bajdenovog vođstva. Trampova administracija je verovala da će koraci Kosova i Srbije ka ekonomskoj normalizaciji umanjiti moć i značaj spornih i emocionalnih političkih pitanja, što su preduslovi za trajno rešavanje političkih sporova. I vizija predsednika Trampa je delovala", ocenio je Grenel. Kroz teške pregovore, strane su se tada dogovorile da se povežu drumski i železnički, kao i da uspostave direktnu avio liniju između Beograda i Prištine, dodaje Grenel.

"Pod Trampom, Srbija i Kosovo su se takođe dogovorili da otvore i naprave operativnim administrativni prelaz Merdare. Ovaj prelaz bi trebalo da bude početak toliko neophodnog slobodnog i efikasnog protoka ljudi i robe između Srbije i Kosova. Tramp i dalje veruje da obe strane treba da uzajamno priznaju diplome i profesionalne sertifikate, i da se priključe 'mini-Šengen zoni', u kojoj su Srbija, Albanija i Severna Makedonija, od oktobra 2019. godine", naglasio je. Prema Grenelu, istorijsko otvaranje novog poglavlja 4. septembra 2020. godine pod Trampom već ima jednu uredbu koju je Bajdenova administracija potrošila.

"Bilo je teško gledati kako je Bajden ignorisao moja ranija upozorenja da je pred nama čekanje kraja jedne od najtežih tačaka sporazuma: jednogodišnjeg moratorijuma na apliciranje Kosova za članstvo u međunarodnim organizacijama i jednogodišnji moratorijum na kampanju Srbije za povlačenje priznavanje Kosova", istakao je Grenel. On podseća da je taj rok sada istekao.

"Ta jednogodišnja obaveza je istekla i strane nisu više u obavezi da se drže obećanja. Veoma je razočaravajuće da Bajden nije čak ni pokušao da produži njihovo obećanje, kao da je zaboravio da Balkan uopšte postoji", napominje Grenel.

Tramp je od početka verovao da se poverenje prvo gradi u procesu stvaranja mogućnosti i budućnosti za mlade ljude, a ne u izmirivanju računa, simbolizmu ili ispravljanju istorijskih grešaka.

"Nažalost, Trampov tim je pogrešio u proceni da je sitno izmirivanje računa između političnih oponenata problem samo na Balkanu; sada vidimo da se Bajdenova administracija suočava sa istom poteškoćom", zaključio je Grenel.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages:  1 ... 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 [87] 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... 150   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.05 seconds with 22 queries.