PALUBA
April 24, 2024, 11:57:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... 150   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Srbiji - Kosovo i Metohija  (Read 392907 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #900 on: June 06, 2018, 10:12:36 pm »

Beograd se i dalje nada ustupku od Zapada

*Vučić učestalo priprema javnost u Srbiji da je "moguća potpuna katastrofa" u vezi sa Kosovom, tvrde naši sagovornici
Jučerašnja poruka predsednika Srbije Aleksandra Vučića da „velike sile ne priznaju, odnosno nemaju nameru da uvaže Rezoluciju 1244, što za nas znači da mi imamo vrlo male mogućnosti da nešto učinimo“ namenjena je „u podjednakoj meri“ domaćoj javnosti i Zapadu pred narednu fazu pregovora o rešavanju kosovskog pitanja, kažu za Danas nezvanično predstavnici diplomatskih krugova.

Naši sagovornici ističu da Vučić učestalo u poslednje vreme priprema javnost u Srbiji da je „moguća potpuna katastrofa“ u vezi sa Kosovom i ne isključuju mogućnost da u tom slučaju „dođe do novog geostrateškog pozicioniranja Srbije, u smislu veće okrenutosti ka Rusiji“.

Kako je preneo RTS, predsednik Vučić je juče poručio da „Albanci imaju samo jedan san, a to je zauzimanje severa KiM, i u tom svetlu treba videti i svako njihovo insistiranje na pregovorima o energetici“. Prema njegovim rečima, „mi se borimo u skladu s vrlo malim mogućnostima i unutar veoma uskog manevarskog prostora i naše je da se borimo“.

„Srpske vlasti i dalje smatraju da bi bilo najbolje da se kosovski čvor razmrsi tako što bi Beograd dobio sever Kosova i manastire, ali na Zapadu ne žele ni da čuju za takvu opciju. Ipak, Vučić se i dalje nada izvesnom ustupku od Zapada, odnosno da će Zapad, uključujući SAD i EU, proceniti da im je bolje da zarad očuvanja mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu Srbija ne bude gurana u još čvršći ruski zagrljaj“, ukazuju naši izvori.

Sagovornici Danasa iz diplomatskih krugova ponovo navode da je moguć susret srpskog predsednika Aleksandra Vučića sa kosovskim predsednikom Hašimom Tačijom, uz posredovanje visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Federiku Mogerini „u drugoj polovini ovog meseca, najverovatnije oko 20. juna“. Mediji na Kosovu u međuvremenu su objavili da je kosovski premijer Ramuš Haradinaj odustao od odgovornosti vođenja dijaloga sa Srbijom i odlučio da tu ulogu prepusti Tačiju, što je u skladu sa ranijim pisanjem našeg lista da će u novoj fazi dijaloga pregovarati Vučić i Tači, kao i da Mogerini ostaje posrednica u razgovorima.

Izvori Danasa kažu da su tačne tvrdnje pojedinih medija da su države članice EU nezadovoljne „dosadašnjom netransparentnošću pregovora“, pa žele da aktivnije nadgledaju dalji proces. „Briselska administracija nije dovoljno transparentna od početka pregovora Beograda i Prištine, pa je zbog toga javnost u Beogradu i Prištini nedovoljno pripremljena kada je reč o sprovođenju dosad postignutih sporazuma, a i postoje brojni dokumenti koji nisu dostupni javnosti“, napominju naši sagovornici.

Portal Kossev podseća da je jedan sporazum o energetici postignut septembra 2013, da bi dve godine kasnije Beograd i Priština postigli dogovor o, kako Beograd navodi – „zaključcima EU posrednika o sprovođenju Sporazuma o energetici iz 2013. godine“.

Kritična faza

Dijalog ulazi u kritičnu fazu, a zemlje članice nisu uključene u izradu konačnog sporazuma koji će biti istorijski. Postajemo sumnjičavi zašto tim Federike Mogerini sve ovo drži u velikoj tajnosti – ovako je za Radio Slobodna Evropa jedan diplomatski neimenovani izvor komentarisao dijalog Beograda i Prištine, a nakon što je prošlog petka, kako javlja isti radio – održan sastanak predstavnika EEAS (Službe EU za spoljnu politiku) na kojem su usmeno obavestili predstavnike zemalja članica EU o procesu dijaloga. Isti izvor naglasio je i da „oni koji vode dijalog u Briselu jure za kalendarom, a ne suštinom“

link
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #901 on: June 07, 2018, 04:48:06 pm »

Beograd više ne pregovara sa Prištinom — preko puta je mnogo jači igrač

Potezi Prištine zavise od preporuka sa Zapada, pre svega iz Amerike. Tako su i prekinuli briselske pregovore. Zapravo, Beograd samo formalno razgovara sa Prištinom, a zapravo su ovo pregovori Beograd i Zapada.

Priština je prvi put od kako je 2013. godine započet dijalog sa Beogradom posredstvom Evropske unije, Briselu rekla: Ne!

Šef delegacije Kosova u tehničkom dijalogu sa Beogradom Avni Arifi odbio je poziv Evropske unije za učešće na planiranom dvodnevnom sastanku, koji je trebalo da počne danas. Kao formalan razlog Priština je navela želju da razgovara o sprovođenju sporazuma o energetici i zajedničkom upravljanju granica, a ne samo o ZSO.

Manipulisanje Prištine briselskim sporazumom nije od juče, a otvorena je i dilema da li su i postignuti dogovori samo mrtvo slovo na papiru. Ali sada je ključno pitanje kada će se obelodaniti da je sporazum propao.

Priština i pored odbijanja da ode na pregovore i dalje potencira da ovo nije odustajanje, već upozorenje drugoj srani da se „uozbilji“. EU o tome ima vrlo mlak stav, gotovo i nikakav, a u određenim krugovima se smatra da je odbijanje američkog „non pejper“ predloga od strane Beograda u stvari bila poruka Prištini da ne ide u Brisel.

Politikolog iz Prištine Nedžmedin Saphiu uveren je da odluku o neodlasku u Brisel, Priština nije donela sama.

„Temu o ZSO Priština čuva kao zadnji kompromis koji bi došao ako Srbija prizna nezavisnost Kosova. I zato žele da pre toga reše druga otvorena pitanja. To je i razlog njihovog neodlaska u Brisel“, navodi naš sagovornik.

Na podsećanje da je ZSO na svim sastancima bila tema, te da nije jasno zašto je baš sada zbog toga Priština odustala, Spahiu objašnjava da im je tako sugerisano od strane Zapada. A još je konfuznija situacija na strani Prištine jer je iz kosovskog parlamenta povučena Platforma o pregovorima sa Beogradom, zbog unutrašnjih političkih nesuglasica.

„Treba imati na umu da Priština nema viziju kako će ceo ovaj proces dovesti do kraja. Njihovi stavovi zavise od preporuka koje dolaze sa Zapada, pre svega iz Amerike, tako da je zbog toga teško pregovarati sa Beogradom. Zapravo Beograd samo formalno razgovara sa Prištinom a u suštini su ovo pregovori Beograd i Zapada“, objašnjava Saphiu.

On zaključuje da Beograd ne može da pobedi u ovoj situaciji i da bi što pre trebalo da prizna Kosovo.

Pod pretpostavkom da je ovo konačno „ne“ Prištine briselskom dijalogu, postavlja se pitanje da li to znači da se stvari vraćaju na početak i pod patronat Ujedinjenih nacija?

Stefan Surlić, docent na Fakultetu političkih nauka, smatra da to ne bi opet nikuda odvelo.

Mislim da ne postoji velika mogućnost da se to vrati u UN jer postoje jaki veto igrači sa obe strane, što bi značilo da bismo došli u stanje zamrznutog konflikta koji ne vodi do finalnog rešenja“, kaže Surlić.

Komentarišući odluku Prištine da ne ode u Brisel, Surlić navodi:

„Što se tiče Brisela i Berlina, oni imaju jasne stavove da sve dogovoreno u Briselu treba sprovesti. To se, međutim, ne uklapa u koncept Prištine, koja u saglasnosti sa Vašingtonom želi da ponudi ZSO kao rešenje za finalni sporazum Beograda i Prištine. Takođe, treba imati na umu i aktuelnu situaciju između Nemačke i Amerike, gde je došlo do zahlađenja odnosa, a koja se verovatno održava i na Kosovo. Nije sporno da i Vašington i Berlin imaju isti stav kad je u pitanju kosovska nezavisnost, ali više nemaju jasnu koordinaciju i usaglašenost kako i na koji način treba da se dođe do finalne normalizacije odnosa Prištine i Beograda“, zaključuje naš sagovornik.

link
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #902 on: June 08, 2018, 05:36:56 pm »

Командант КФОР-а: Забринути смо због повећања немилих догађаја на Косову
петак, 08.06.2018.

ПРИШТИНА - Командант КФОР-а Салваторе Куочи изјавио је да су забринути због повећања немилих догађаја на Косову који се дешавају у последње време, наводећи да припадници КФОР-а раде све како би заштитили грађане који живе на тој територији и осигурали безбедност.

Куочи је на конференцији за новинаре у америчкој бази „Бондстил” одговарајући на питање Танјуга о безбедносној ситуацији на КиМ, као и шта могу да учине за Србе који су претходних дана били мета напада, казао да је ситуација данас боља него раније, те да косовска полиција ради на решавању случајева. „Гледајућу шире, ситуација на Косову је боља него раније. То можемо да видимо по броју војника КФОР-а. Раније их је било 55.000, а сада их има 4.000”, рекао је Куочи. Што се тиче недавних догађаја, упознати смо са њима и косовска полиција ради на решавању случаја, рекао је командант КФОР-а и додао да су неки случајеви већ решени. „Дужност КФОР-а је да се стара за безбедност свих грађана Косова. Ту смо да их заштитимо. Забринути смо због повећања ових немилих догађаја. Не одобравамо их и радимо све што можемо да бисмо осигурали безбедност”, рекао је Куочи.

Он је прецизирао да се припадници КФОР-а, укључујући и команданта Бондстила Ника Дучића, редовно састају са градоначелницима, полицијом, али и становништвом како би заједнички решили проблеме. „Старамо се да будемо у „сржи” догађаја, да сазнамо детаље како бисмо видели зашто се нешто дешава и како да спречимо да се такве ствари више не догађају”, рекао је он. Поводом конференције за новинаре у Бондстилу био је фудбалски турнир у коме су учествовале репрезентације тимова из земаља које раде у тој америчкој бази и Војске Србије. Српски тим победио је данас Американце и Пољаке, а мајице им је на крају турнира уручио амерички командант српског порекла Ник Дучић. (Танјуг)

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #903 on: June 11, 2018, 08:39:44 am »

Харадинај: Косовска војска има подршку Срба
недеља, 10.06.2018.

ПРИШТИНА - Косовски премијер Рамуш Харадинај тврди да ће ће косовска војска бити формирана у току ове године и да је војска „добила поверење свих страна, чак и Срба са Косова”.

„Ове године ће Косово добити војску. Прошло је доста времена, али то није изгубљено време, током овог периода војска је добила поверење свих страна, чак и Срба са Косова. Има омладине са севера која је у војсци Косова, а тиме показујемо да не правимо националистичку војску”, рекао је Харадинај данас на конференцији за новинаре. Харадинај тврди да је процес стварања косовске војске у завршној фази и да ће ускоро бити окончан, било то кроз уставне или законске промене, преноси РТК2.

Говорећи о односу Приштине и Београда, косовски премијер сматра да је међусобно признање једино решење. „Са Србијом смо имали рат који је прекинут 9. јуна 1999. године, али званично ће рат бити прекинут када две стране признају једна другу. Баш као што је признала Хрватску, Босну, Србија би требало да призна и Косово. Ово је у нашем интересу и не треба да се плашимо да заједно седнемо за преговарачки сто и озваничимо признање”, рекао је Харадинај.

Он каже да ће грађани Косова до краја 2018. године моћи да путују без виза, наводећи да је потреба за слободом кретања све већа и представља баријеру грађанима Косова. „Косово ради на томе да постане члан Уједињених нација, да нас Србија призна и заокружимо процес наше независности. Али пре тога Косово ће постати члан Интерпола, јер нам криминал представља велику опасност. Чланство Косова у Интерполу ће допринети борби против међународног и домаћег криминала. Очекујемо да постанемо пуноправни члан ове организације у новембру”, рекао је Харадинај. (Танјуг)

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #904 on: June 12, 2018, 08:59:39 am »

Командант Кфора: Резолуција 1244 је наша Библија
уторак, 12.06.2018.

ПРИШТИНА - Резолуција 1244 је наша Библија, и ми смо овде на основу 1244 и док је она на снази ништа се у основи неће променити, рекао је командант Кфора Салваторе Куочи.

Он је оценио и да је безбедносна ситуација на читавом Косову мирна и стабилна и да у том погледу нема већих разлика између југа и севера Косова. „Нема знакова или доказа о било каквом ризику или неком насилном догађају за било ког грађанина на Косову. Међутим, ако буде било каквог упозорења за нарушавање безбедносне ситуације, Кфор је спреман да предузме све мере да би Косово било сигурно”, рекао је Куочи у емисији „Слободно српски” емитованој на РТК 2.

Он је, говорећи о бројним инцидентима у протеклих месец дана у којима су жртве били Срби и њихова имовина, казао да је ситуација за сада под контролом, као и да Кфор процењује да ли су ови случајеви етнички мотивисани или не. Према његовим речима, ти догађаји не представљају претњу за безбедност Косова, иако доприносе повећању тензија. „Ми рачунамо на свакога у региону да покаже умереност, зато што је у овом тренутку веома значајно да не буде ескалације у том смислу. До сада све је било у реду, тако да не желимо да било који инцидент буде коришћен или злоупотребљен да би повећао тензије”, рекао је Куочи.

Упитан о решавању убиства лидера грађанске иницијативе „Слобода, правда, демократија” Оливера Ивановића, он је рекао да Кфор не учествује у њој, али да је спреман да то учини уколико се то затражи од те војне мисије. Како је оценио, у безбедносном смислу за читав регион је веома важно да се ово убиство расветли.

„Мислимо да је од велике важности да се пронађу починиоци овог убиства, пошто је то нешто што би требало решити због безбедности читавог региона и да се такође гарантује спровођење и функционисање закона и на северу Косова”, рекао је Куочи и додао да би било значајно да Београд и Приштина раде заједно на решавању тог случаја. Упитан да прокоментарише случај изградње магистралног пута у близини Манастира Високи Дечани и каква ће реакција КФОР-а бити ако се настави са градњом пута, Куочи је казао да се то тренутно не дешава и да читава Међународна заједница, а не само КФОР, раде на томе.

Говорећи о намери Приштине да трансформише Косовске безбедносне снаге у Оружане снаге Косова, Куочи је оценио да би то требало да се догоди путем уставних промена, као и да ће Кфор, уколико дође до те трансформације путем закона, а не и кроз реформу устава, преиспитати своју мисију. „То ће бити предмет одлуке Северноатлантске комисије. То је политички ниво и то ће се десити на нивоу НАТО-а. Резолуција 1244 је наша библија, и ми смо овде на основу 1244 и док је она на снази ништа се у основи неће променити”, рекао је Куочи. (Танјуг)

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #905 on: June 14, 2018, 07:44:08 am »

Komandant Kfora: Za formiranje vojske Kosova biće potrebno 10 godina
Tanjug  14.06.2018.

Potrebno je mnogo toga da se uradi da se kosovske bezbednosne snage transformišu u vojsku, izjavio je komandant Kfora, italijanski general Saltavore Kuoči, navodeći da, kakav god taj dugotrajni proces bude bio, mora biti prihvatljiv za sve strane, uključujući manjine.

Kuoči je kazao da je formiranje vojske duga priča, nešto što se ne može ostvariti za jedan dan, ili samo usvajanjem nacrta zakona. "U svakom slučaju, kada odluka o tome bude doneta, biće potrebno najmanje 10 godina da se formira vojska. Pitanje vojske nije samo stvar tranzicije ili transformacije. To je pitanje opreme, obuke, izgradnji tih sposobnosti i kapaciteta", rekao je Kuoči u emisiji Rubikon na KTV.

On je dodao da je za formiranje armije potrebna drugačija obuka, više novca, naoružanja, što znači i da bi budžet trebalo da bude potpuno drugačiji. "Sve to znači da to nije toliko pitanje odluke, već da se radi o dugoročnom procesu. Čak i da se nacrt zakona usvoji, taj proces će trajati 10 godina", rekao je Kuoči. On je podsetio da Kfor podržava transformaciju kosovskih bezbednosnih snaga i ustavne promene u tom smislu. "Mi podržavamo ustavne promene, transformaciju ili tranziciju, kako već bude odlučeno. To znači da kakav god proces bude bio, on mora biti prihvatljiv za sve strane, uključujući manjine. Zato NATO podržava izmene ustava, a ako ne bude tako, pozicija Alijanse će biti revidirana na najvišim nivoima unutar Saveza", naveo je Kuoči.

Izvor: www.blic.rs
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #906 on: June 14, 2018, 01:58:31 pm »


Са добром стручном подршком могу оформити ефикасну војску далеко брже! Подржавају их САД и ЕУ на сваки начин. Та прича о 10 година је прича за замазивање очију јавности у Србији.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #907 on: June 17, 2018, 07:36:16 pm »

Баш тако, тим пре што су и садашњи ефективи КБС формирани и организовани једнако као војска. Фали им тешко наоружање, али ће га свакако добити.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #908 on: June 21, 2018, 07:55:34 pm »

Кфор неће смањивати број војника
Аутор: М.Г.четвртак, 21.06.2018.

Kомандант Кфора генерал-мајор Салваторе Куочи посетио је Универзитет у Приштини, са седиштем у Косовској Митровици. Он је први командант међународних снага који је посетио ову образовну институцију, а дочекао га је професор др Раде Грбић, ректор Универзитета у Приштини са седиштем у Косовској Митровици.

Како је саопштено из Кфора, генерал Коучи је био у прилици и да разговара са студентима којима је, након што су изразили забринутост, рекао да је Кфор посвећен стварању безбедног окружења и слободи кретања за све грађане Косова. Генерал Коучи је овом приликом изјавио и да Кфор неће мењати своју мисију и да неће смањивати број војника, али да је време рата завршено и да је прави изазов изградња будућности. Командант Кфора је истао важност контакта међународних снага са младима на Косову како би били упознати са њиховим гледиштем на тренутну ситуацију.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #909 on: June 22, 2018, 05:12:14 am »

Svi komandanti KFOR-a u obraćanjima ističu da se neće smanjivati brojno stanje KFOR, dok je isina malo drugačija. Sa svakom smenom kontingenata brojno stanje se smanjuje za po par vojnika. Kada gledate trenutno, to i nije nešto. Ali, kada se uzme u obzir broj kontingenata i broj rotacija, kada se sve skupi, nije ni malo.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #910 on: June 22, 2018, 06:43:41 am »

Glavni adut kosovskih vlasti za zastrašivanje upravo im je izbijen iz ruku
Lana Gedošević  22.06.2018.

Iako je godinama unazad najavljivana kao gotova stvar, a u poslednje vreme vrlo intenzivno, vojska Kosova će, po svemu sudeći, da se nađe “na čekanju” još čitavu deceniju.

Hladan tuš za Prištinu stigao je pre nekoliko dana i to kroz nedvosmislenu izjavu komandanta Kfora, italijanskog generala Saltavorea Kuočija. On je, naime, rekao da je formiranje vojske proces koji će trajati deset godina i naglasio da to mora da bude prihvatljivo za sve strane, uključujući manjine, u koje spadaju i Srbi na Kosovu i Metohiji.

Mada se o neizvodljivosti plana prištinskih vlasti da "na bum" i preko noći formiraju vojsku, koji je poslužio i u svrhu zastrašivanja, šuškalo i ranije ovo je prvi put da neko to tako jasno istakao. Svojim stavom, u kome nije usamljen, Kuoči je spustio na zemlju prištinske vlasti koje bi, da su se samo i isključivo one pitale, vojsku uveliko imale, mimo svih zakona i procedura.

Šta je sve pokušavala Priština?

Tačnije, to su i imale nameru da urade u nekoliko navrata, kada su, onemogućene da promene Ustav, pokušale da promene zakone, i na “mala vrata” kosovske snage beznednosti (KBS) praktično “prevedu” u vojsku. Međutim, svaki taj pokušaj, bio je iznova i iznova zaustavljan od strane međunardone zajednice, pa i najvećeg promotera kosovske nezavisnosti Sjedinjenih država (SAD). Ovo, međutim, nije prvi put da se, doduše ispod žita, u javnosti pojavljuju informacije o tome koliko je neralno očekivati formiranje kosovske vojske "preko noći". Praktično to su nedavno indirektno prizvali i same kosovske vlasti, kada su najavile da u vezi sa formiranjem vojske Kosova prelaze na "Plan B". Taj plan predviđa da proces potraje nekoliko godina, izvestili su nedavno prištinski mediji. Razlog tome su, kako je tada navedeno, Srbi, zbog čijeg “ne” ne može da dođe do promene ustava, pa tako ni do transformacije KBS u vojsku. Da se upravo to dešava, Kuoči je potrvrdio pre samo nekoliko dana, ali i objasnio da formiranje vojske nije samo promena ustava ili donošenje zakona.

- Kada odluka o tome bude doneta, biće potrebno najmanje 10 godina da se formira vojska. Pitanje vojske nije samo stvar tranzicije ili transformacije. To je pitanje opreme, obuke, izgradnji tih sposobnosti i kapaciteta - rekao je Kuoči pre nekoliko dana, dodavši da je za formiranje armije potrebna drugačija obuka, više novca, naoružanja...

Zašto će vojska morati da sačeka

Slično kaže i izvor “Blica” iz kosovske skupštine, koji navodi da vlasti u Prištini znaju da nemaju podršku manjina, na čemu se insistira, već svojim pričama godinama unazad “opipavaju puls” strancima.

- U suštini, više se sve to svodi na priču, nego što je bilo šta konkretno urađeno. Prave se nekakvi planovi, pokušava nešto “ispod žita”, ali sve to je politička igra. Zapad hoće da se svi, pa i Srbi, slože jer je to jedini legitimni put koji bi imao i političku poruku - priča naš izvor. Kako kaže, u realnosti postoje ozbiljni problemi koji onemogućavaju formiranje vojske, od novca preko vremena za obuke, nabavku opreme...

- Na Kosovu ne postoji, na primer, vojni zdravstveni sistem. Takođe, nemaju nijednu fabriku municije, a čak i ono što je ostalo posle rata su uništili, poput fabrike municije u Srbici. Sve bi moralo da se radi od početka i sve bi moralo da se nabavlja -
priča on.

Umesto suštine, forma

Kako kaže, neke procene su da bi za sve to što je potrebno za jednu vojsku bilo neophodno najmanje oko 300 miliona evra, što je na Kosovu ogroman izdatak.

- Oni koji zagovaraju vojsku bi sve to da stave po strani, jer ih u suštini ne zanima ni funkcionalnost ni bilo šta drugo, već je suština u simbolici državnosti jer samo države imaju vojsku - priča on.

Radić: Formiranje vojske Kosova - distanciranje od NATO

Da je Albancima jako važna vojska i to upravo zbog zaokruživanja Kosova kao države, smatra i vojni analitičar Aleksandar Radić. Ipak, kako kaže, NATO, odnosno KFOR-u je sasvim jasno da KBS ne mogu samostalno da deluju.

- Iako Albanci uvek sve lepo pričaju o NATO, ideja o formiranju kosovske vojske je zapravo distanciranje od Alijanse, pod čijim budnim okom su i KSB i svo naoružanje koje postoji na Kosovu. KSB nemaju ingerencije nad zaštitom teritorije, to je posao NATO, ali im to baš ne prija - kaže Radić. Kako navodi, NATO nikada nije imao previše poverenja u paravojne organizacije koje su “operisale” na Kosovu, a koje su danas “pretočene” u KSB, jer je znao šta su radile, ko su ljudi koji su bili njihovi pripadnici, sa kim su bili povezivani...

- Jednostavno, do kraja mandata NATO, odnosno KFOR, ne želi uvođenje neke druge organizacije koja bi obavljala njihov posao. Zato je Srbija u pravu kada se protivi povlačenju Kfora jer, kada i ako on ode, njegov posao preuzima vojska - ističe Radić. On kaže i da je svo naoružanje koje postoji na Kosovu po skladištima NATO, i da ni njegovo korišćenje niti bilo kakva obuka bez dozvole NATO nije moguća.

- Međunardone snage žele predvidivu situaciju i zato sve drže pod kontrolom - zaključije on.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #911 on: July 02, 2018, 07:38:17 pm »

Slanje crnogorskih vojnika na Kosovo i Metohiju za Srbiju nije prijateljska odluka
Tanjug  02.07.2018.

Odluka da svoje vojnike pošalje na Kosovo i Metohiju, ne kao podršku bezbednosti Srba već kao podršku nezavisnosti Kosova, ne može biti odluka koju će Srbija posmatrati kao prijateljsku, rekao je ministar odbrane Aleksandar Vulin komentarišući raspravu u crnogorskom parlamentu o najavi slanja pripadnika svoje vojske na KiM.

"Žalim što rukovodstvo Crne Gore uporno zaboravlja da na Kosovu i Metohiji postoji i Srbija i narod Srbije i interesi Srbije", rekao je Vulin, navodi se u saopštenju. Poslanici crnogorskog parlamenta raspravljaju danas o upućivanju do 40 pripadnika Vojske Crne Gore u međunarodnu misiju "Odlučna podrška" u Avganistanu i dva štabna oficira u KFOR na Kosovu, navodi RTCG. Dok u Demokratskoj partiji socijalista (DPS) smatraju da angažovanje pripadnika crnogorske vojske u medunarodnoj misiji na Kosovu doprinosi ocuvanju mira u regionu, iz opozicije tvrde da ta odluka nije dobra, niti korektna prema Srbiji i Srbima u Crnoj Gori.

Izvor: www.blic.rs
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #912 on: July 02, 2018, 08:15:16 pm »


Од идеала чојства и јунаштва до чанколиза. Чудо једно! 40 црногорских војника није никакав допринос миру, али је јасна политичка порука Србији!
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #913 on: July 02, 2018, 08:24:57 pm »

Pa bolje oni nego bilo ko drugi. Više imam poverenja u CG vojsku nego u nekog trećeg.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #914 on: July 02, 2018, 08:48:47 pm »

40 црногорских војника није никакав допринос миру, али је јасна политичка порука Србији!

40 u Avganistan a 2 oficira na KiM koliko ja vidim.
Logged
Pages:  1 ... 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... 150   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.