PALUBA
April 18, 2024, 04:46:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 150   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Srbiji - Kosovo i Metohija  (Read 390759 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #915 on: July 02, 2018, 08:51:15 pm »

40 црногорских војника није никакав допринос миру, али је јасна политичка порука Србији!

40 u Avganistan a 2 oficira na KiM koliko ja vidim.

Опа, да!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #916 on: July 22, 2018, 07:39:16 pm »

Priština se naoružava, a jedna zemlja im u tome poslednjih dana nesebično pomaže
Lana Gedošević  22.07.2018.

Da prištinske vlasti žele da formiraju svoju vojsku nije nikakva nepoznanica, ali ono što upada u oči ovih dana jeste i to da im, malo po malo, stiže i oprema i novac za Kosovske snage bezbednosti (KSB).

Upravo su one preteča vojske koju kosovske vlasti žele, jer će, kako su Albanci zamislili, KSB u perspektivi biti transformisane u oružane snage. Iako do sada nisu mogle da se pohvale nekim posebnim naoružanjem, tim pre što se ono postojeće nalazi po skladištima koje kontroliše NATO, odnosno Kfor, to ne sprečava njih, ali ni njihove saveznike, da rade na opremanju. Ovih dana, pomoć u opremi uputile su im, mnogi će reći očekivano, Sjedinjene Američke Države (SAD), pa su kosovski premijer Ramuš Haradinaj i ambasador SAD u Prištini Greg Delavi potpisali ugovor o opremanju KSB vojnim vozilima američke proizvodnje. Reč je o višenamenskim terenskim vozilima visoke pokretljivosti (HMMWV) koje proizvodi američka kompanija “AM General”. Ova vest je za kosovskog premijera Ramuša Haradinaja, “veliki događaj za ljude na Kosovu”, koji je kazao i da su KSB najbolji primer saradnje sa SAD i NATO.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Naše bezbednosne snage se nadograđuju sa HMMVV multifunkcionalnom višenamenskom vojnom tehnikom. Izgradnja tehničkih kapaciteta KSB iz dana u dan pokazuje da ove snage napreduju u skladu sa NATO standardima. Naša zemlja je usaglašena sa vojskama slobode i mira, a transformacija KSB biće u potpunoj koordinaciji i uz podršku naših strateških saveznika - napisao je Haradinaj na svojoj Fejsbuk stranici. Gotovo u istom periodu, u prištinskim medijima se pojavila i vest da su se američki državni sekretar i ministar odbrane saglasili da dodele 10 miliona dolara za KSB. Kako je navela “GazetaExpres”, američko Ministarstvo odbrane i Stejt department odobrili su program za Kosovo koji će pomoći da KSB povećaju svoje kapacitete kako bi “preduzele antiterorističke akcije i suprotstavile se međunarodnom organizovanom kriminalu”. Kako deo ovog programa, SAD će donirati KSB vojna vozila, opremu za komunikaciju i pomoć u obuci osoblja.

Težak put do vojske Kosova

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kosovski predsednik Hašim Tači, je pre samo deset dana po ko zna koji put naglasio albanske težnje da se KSB transformišu u vojsku Kosova, rekavši da će KSB biti “multietnička vojska prema NATO standardima, sveobuhvatna, u službi mira i stabilnosti”.

- Biće vojska sa jasnom perspektivom i vizijom za članstvo u NATO. Biće odbrambena vojska kojoj će cilj takođe biti učešće u mirovnim međunarodnim misijama. One šalju poruku mira i ni pod kojim uslovima neće biti pretnja -
rekao je Tači, i naveo da “nijedno mišljenje, politička pozadina od bilo koga ili pretenzija da se vetom spreči formiranje Oružanih snaga Kosova, neće uspeti”. I zaista, prištinske vlasti su toliko uporne u tome da dobiju vojsku, da čine sve, moguće i nemoguće, da se to zaista i dogodi. Međutim, ne ide sve tako glatko s obzirom na to da EU, SAD i NATO insitiraju da do transformacije dođe kroz ustavne promene. To je za Prištinu teži put, s obzirom na to da vladajućoj većini treba široka podrška za promenu Ustava, ali to ne uspevaju da obezbede jer im je potrebna i podrška Srba u Skupštini Kosova, koji za to neće glasati.

Da put do vojske, koja je Prištini važna najpre zbog toga što je jedan od simbola suverene države, nije tako lak, potvrdio je pre izvesnog vremena i komandant Kfora, italijanski general Saltavore Kuoči, koji je rekao da formiranje vojske Kosova mora da bude prihvatljivo za sve strane, uključujući i manjine. Takođe, naveo je i da formiranje vojske nije samo promena Ustava ili donošenje zakona.

- Kada odluka o tome bude doneta, biće potrebno najmanje 10 godina da se formira vojska. Pitanje vojske nije samo stvar tranzicije ili transformacije. To je pitanje opreme, obuke, izgradnji tih sposobnosti i kapaciteta - rekao je Kuoči, dodavši da je za formiranje armije potrebna drugačija obuka, više novca, naoružanja...

Da postoji plan B za formiranje vojske, koji takođe govori o jednoj deceniji koliko je potrebno za transformaciju, pisali su i prištinski mediji.

Vozila, ljudi, oružje...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prema do sada poznatim informacijama, plan Albanaca sa Kosova je da bi vojska trebalo da ima 8.000 ljudi, od čega bi 3.000 pripadalo rezervnom sastavu. Oružje bi se nabavljalo sa raznih strana, recimo iz Tuske, koja je inače svojevremeno Kosovu donirala 20 oklopnih turskih transportera “kobra”. Osim toga, pripadnici KSB koriste i puške čiji je jedan od proizvođača Turska. Takođe, već neko vreme kosovske vlasti govore i o nabavci helikoptera, a jedna od zemalja od koje bi oni mogli da budu kupljeni upravo je Turska. Bilo je reči i o nabavci još streljačkog naoružanja, automatskih pušaka, protivavionske artiljerije, minobacača i municije, pa čak i tenka, kako su pisali prištinski mediji, “posredstvom firme iz Katara koja se bavi prodajom oružja”. Treća opcija je nabavka rashodovane američke opreme. Pre nego što primene bilo koji od ovih scenarija, prištisnke vlasti će morati da se pozabave novcem kojim bi sve ovo finansirali. Naime, budžet za vojsku južne srpske pokrajine nije veći od 80 miliona evra godišnje, što je tek jedna četvrtina sume dovoljne za formiranje vojske, koja bi, prema nekim procenama, moglo da košta najmanje 300 miliona evra.

Vučić: Nije uporedivo ono što mi imamo i ono čime oni raspolažu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da opremanje Kosovskih bezbednosnih snaga terenskim vozilima američke proizvodnje ne treba da zaplaši narod. On je naveo da ćemo mi da se borimo za mir i očuvanje mira, ali da, naravno, uvek brine zbog "pasionirane želje" nekih albanskih lidera da zauzmu sever.

- Video sam da su Amerikanci napravili super video spotove o odnosu Srbije i Amerike, a što se toga tiče, vidim da 'proradi krv' kod nekih albanskih lidera, odmah bi oni nešto drugim putem na drugi način rešvali, 'jaoj, ako neko krene biće rat' - kaže Vučić, a prenosi Tanjug. Važno je, ističe, da se izbegne sukob, a to što će "oni da se vozikaju u različitim vozila, neka se vozikaju".

- Ako pogledate šta je to što mi imamo, šta je to čime oni raspolažu, to nije uporedno. Uopšte ne želim u te priče da ulazim. Želim samo da govorim o miru, o stabilnosti, ali je važno da imate dobro osposobljenu zemlju i snažnu armiju i policiju, jer oni uvek služe kao faktor odvraćanja za sve one koji bi da sanjaju ratne snove - poručio je Vučić.

Izvor: www.blic.rs


* 001.jpg (36.55 KB, 740x492 - viewed 39 times.)

* 002.jpg (38.1 KB, 578x384 - viewed 39 times.)

* 003.jpg (96.21 KB, 578x380 - viewed 41 times.)

* 004.jpg (130.39 KB, 578x384 - viewed 38 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #917 on: August 01, 2018, 06:16:20 am »

Fogo: Dovoljno vojnika NATO za slučaj nemira oko podele KiM
Tanjug   01. avgust 2018.

Komandant Komande združenih snaga NATO u Napulju admiral Džejms Fogo izjavio je danas, tokom boravka na severu Kosova, da je "NATO veoma, veoma snažan i unutar i izvan Kosova" i da KFOR ima "apsolutno" dovoljno vojnika u slučaju nemira u kontekstu pitanja podele Kosova.

"Što se tiče pitanja podele, to su politička pitanja koja bi trebalo da budu rešena kroz dijalog Beograda i Prištine", poručio je Fogo, odgovarajući na novinarska pitanja u bazi Noting Hil u Leposaviću, koju je posetio zajedno sa komandantom KFOR Salvatoreom Kuočijem. Kako prenosi portal Kos sev, identičnu poruku imao i Kuoči. "Dijalog je pravo mesto za bavljenje ovim pitanjima", kazao je Kuoči i dodao da je "potrebno političko rešenje" i da "o svemu treba da se odlučuje na pravom mestu".

Na pitanje da li KFOR i NATO imaju saznanja o eventualnim nasilnim scenarijima na terenu i da li u tom slučaju mogu da garantuju bezbednost Srbima širom Kosova, Fogo je odgovorio da "svaki put kada se razgovara o kontroverznim političkim rešenjima za probleme na Balkanu, postoji potencijal za nemir". "Stoga, mi smo svesni da je ovo vreme krcato događajima, da ima mnogo razgovora napred-nazad, izvan granica Kosova, između Beograda i Prištine. Politički lideri pokušavaju da razreše neka teška pitanja, u demokratijama se ne slažu svi. Neki ljudi imaju tendenciju da svoja neslaganja iznesu na ulicu. Ja im jako preporučujem da to ne čine ili da, ako to rade, da to učine mirno, kao u svim civilizovanim demokratijama. Mi ćemo biti tu da podržimo institucije Kosova u održavanju sigurne i bezbedne sredine tokom ovog meseca i u mesecima ostatka godine", rekao je Fogo.

Na pitanje novinara da li smatra da, s obzirom na to da KFOR vojnika ima više od 4.000 vojnika na Kosovu, da je to dovoljno vojnika u slučaju nemira Fogo je odgovorio potvrdno. "Apsolutno. Ali 4.000 koji su ostali unutar teritorije i na administrativnim linijama Kosova podržani su, kako mi to nazivamo, snagama za brzu reakciju. Tako da ukoliko postoji potreba, odgovoriće, a NATO je veoma, veoma snažan i unutar i izvan Kosova", dodao je Fogo.

On je ocenio da je "KFOR snažan".

"Ne očekujemo nikakve probleme ni kratkoročno, ni dugoročno. Prisutni smo sa preko 4.000 vojnika, sa teškim vozilima i helikopterima i reagujemo kada od nas vlasti zatraže pomoć, i to se odnosi na policiju, EULEX, ili na vlade. Ali moja su očekivanja da će vlade imati zreo pristup, i pomoći nam da održimo sigurno i bezbedno okruženje dok nastavlju dijalog", rekao je Fogo.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #918 on: August 02, 2018, 08:44:14 pm »

Шта мислите да ли је реална подела/размена територија у овом тренутку?
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #919 on: August 02, 2018, 08:47:39 pm »

Шта мислите да ли је реална подела/размена територија у овом тренутку?
Mislim da nije.
Šiptari ne razmišljaju o podeli i razmeni, oni će uzeti sve.

Љуба
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #920 on: August 02, 2018, 09:00:14 pm »

Nije jel bi to napravilo ogromne probleme svuda okolo, a trenutno ne žele nove probleme jer ih ionako imaju previše. Odma se postavlja pitanje u MKD, CG, BiH pa i izvan exYU bi se to moglo tražiti, ima dosta sličnih situacija. Priča o podeli je po meni samo obrada javnog mnjenja kako se naš predsednik "lavovski bori" a ovi su svi protiv njega, a na kraju će srbi dobiti neku mršavu autonomiju  a mi ćemo im dati mesto u UN. Ja verujem da neće tražiti tehnički priznanje ali to Kosovu neće biti ni potrebno posle ulaska u UN. To će biti slično odnosu dve nemačke posle WW2. Za više ova vlada jednostavno nije sposobna niti ima kapaciteta.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 944


« Reply #921 on: August 02, 2018, 09:06:36 pm »

Hajde da se sve broji na kraju filma, ne sada.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #922 on: August 02, 2018, 10:29:52 pm »

Кфор спроводи вежбу, Косовска полиција прекинула годишње одморе
четвртак, 02.08.2018.

Приштина - Мисија Кфора на Косову и Метохији изводи данас вежбе на КиМ и на свом сајту објавила је видео-снимак дугачког конвоја својих возила. Истовремено, Косовска полиција је наредила прекид годишњих одмора својим униформисаним припадницима.

Кфорнаводи да изводи „планиране вежбе” широм Косова у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, а на објављеним фотографијама и видео-снимку, који се може видети и на званичном налогу Кфора на Фејсбуку, приказане су јединице мисије на путевима КиМ. Вежбе се изводе како би се „одржала спремност и оперативна способност” којима се „гарантује мирно и безбедно окружење и слобода кретања”, саопштио је Кфор. У међувремену, оперативним налогом, Косовска полиција прекинула је одмор својим униформисаним члановима.

Портал Kallxo наводи да је дошао у посед садржаја писма које је својим подређенима послао директор оперативе, Рашит Чаљај. „Због оперативних ангажмана до даљњег се суспендују одобрења за одморе за униформисано особље све до доношења друге одлуке,” стоју у мејлу Чаљаја са оперативним налогом. Kallxo је затражио појашњење од Канцеларије за медије у полицији о томе који су разлози за ову одлуку, али одговор није био конкретан. „Косовска полиција, у складу са својим оперативним планирањем, такође предузима планирање својих људских ресурса за ефикасније обављање службених дужности”, стоји у одговору полиције, без образложења зашто је полиција добила овакав налог. (Танјуг)

Izvor: www.politika.rs
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #923 on: August 03, 2018, 09:21:18 pm »

Ово лоше изгледа.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #924 on: August 04, 2018, 08:04:56 am »

Pripadnici KFOR raspoređeni na brani Gazivode
Tanjug  04.08.2018.

Pripadnici Kfora od jutros su raspoređeni na prilazima jezeru i hidroelektrani Gazivode, u opšštini Zubin Potok.




Na prilazima Gazivodama nalazi se više džipova sa pripadnicima američke vojske, sa puškama, javlja izveštač Tanjuga sa lica mesta. Oni ističu da se ne radi o blokadi, već, kako je ranije i saopštio Kfor, o delu planirane redovne vežbe međunarodne misije. Vojnici Kfora stoje pokraj puta, ne sprečavajući prilaz jezeru, kao ni hidorelektrani.

Na Kosovu danas, nakon brojnih špekulacija, upozorenja, pa i pretnji premijera Ramuša Haradinaja Srbima da ne pokušavaju da uspostave autonomiju zbog isteka roka za uspostavljanje Zajednice srpskih opština, među Srbima vlada uznemirenost. Najviše se strepi na severu, gde se, zbog takve atmosfere, strepi od mogućnosti preuzimanja od strane prištinskih vlasti. Gazivode su u proteklom periodu bile često pominjane kao „meta“ prištinskih vlasti, koje žele da ih „uključe“ u kosovski energetski sistem.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #925 on: August 04, 2018, 05:24:56 pm »

Кфор смањио присуство на прилазу хидроелектрани Газиводе
субота, 04.08.2018.

ЗУБИН ПОТОК  – Међународна војна мисија на Косову (Кфор) смањила је данас по подне своје присуство на прилазу хидроелектрани Газивода.

Док је јутрос на прилазу хидроелектрани и језеру било двадесетак припадника америчког контингента, са више возила, после подне, како јавља извештач Танјуга, остала су само два возила на прилазу хидроелектрани. Амерички војници, са пушкама, стоје испред возила, а повремено их обилазе тимови за везу Кфора. Припадници Кфора указали су још јутрос да није реч о блокади хидроелектране, већ о делу планиране редовне вежбе међународних снага на Косову. Војници Кфора не заустављају саобраћај, нити спречавају прилаз хидроелектрани.

На Косову данас, након бројних спекулација, упозорења, па и претњи премијера Рамуша Харадинаја Србима да не покушавају да успоставе аутономију због истека рока за успостављање Заједнице Српских Општина, међу Србима влада узнемиреност. Највише се стрепи на северу, где се, због такве атмосфере, стрепи од могућности преузимања од стране приштинских власти. И поред тога на језеру Газиводе били су купачи и пецароши, који нису дозволили да им тензије поремети колико-толико нормалан живот.

Газиводе су у протеклом периоду биле често помињане као „мета” приштинских власти, које желе да их „укључе” у косовски енергетски систем. Председник Србије Александар Вучић раније је више пута изјавио да нема говора о томе. Језеро и хидроцентрала Газиводе, код Зубиног Потока, и трафостаница Валач су кључни енергетски ресурси на северу Косова, у власништву Електропривреде Србије. Газиводе, према неким проценама, приходују десетине милиона евра годишње. Део система је и канал Ибар-Лепенац, који је практично витални водни ресурс за територију КиМ, почев од снабдевања водом, преко наводњавања, до расхлађивања Термоелектране „Обилић”. (Танјуг)

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #926 on: August 05, 2018, 11:01:18 am »

Какве границе, какви бакрачи
Аутор: Мирослав Лазански недеља, 05.08.2018.

Снаге Кфора одједном су сада кренуле на вежбе широм Косова, косовска полиција прекинула је годишње одморе, а Тирана и Приштина најавиле су  брисање било какве, па и до сада барем формалне, границе између Косова и Албаније. Тиме су Приштина и Тирана показале на делу шта је то модеран поглед на свет и кретање људи, капитала и робе. Какве, бре, границе, какви бакрачи, границе су старомодне и сурове препреке за хуману комуникацију људи. Оне су реликт хладног рата и 20. века. Зар није ЕУ свима нама на просторима бивше СФРЈ на крају 20. века финансијски помагала да изградимо, између бивших југо-република, граничне прелазе и инфраструктуру, док су истовремено у земљама ЕУ ти гранични прелази уклањани. Додуше, тада још нико од бивших југо-република није био у ЕУ и ми нисмо знали за све благодети укидања граница. Сада Приштина и Тирана овим потезом иду испред ЕУ, јер земље чланице ЕУ, због миграната, опет уводе граничне контроле, а Косово и Албанија то укидају, чиме на делу показују да су најмодернији део Балкана. Пошто они немају миграната, осим што браћа Албанци табанају с Косова у Албанију и обратно. Стога очекујем да ће најновија одлука Тиране и Приштине наићи на одобравање Брисела, или барем на прећутно разумевање. Ипак, можда ови у Бриселу имају и нешто против овог потеза, јер како је Косово по нашем уставу део Србије, то сада испада да између Србије и Албаније нема више границе, сада напокон Албанци остварују стару идеју балканске конфедерације између Југославије, Албаније и Бугарске, за шта су својевремено били другови Тито, Хоџа и Димитров. Али није био и друг Стаљин. Па је та дивна идеја пропала. Иначе бисмо имали Ратну морнарицу састављену од две флоте: Јадранска и Црноморска флота, најмање 20 адмиралских чинова. Заправо, пошто сада немамо море, а са Косовом стојимо тако како стојимо, можда је најбоље да направимо конфедерацију Србије са Косовом и Албанијом и тако решимо проблем наше јужне покрајине за следећих 100 година. Наравно, биће проблем број Срба и Албанаца у таквој конфедерацији, па онда где је главни град конфедерације, па ко је главни у конфедерацији, па хоћемо ли са Русима или с Америма. Не, то је неостварив пројекат, друг Стаљин је то на време спознао. Зато се својевремено друг Енвер Хоџа и наљутио на друга Стаљина и окренуо ка другу Мао Цедунгу.

Није ми јасно што се ми сада чудимо и једимо, пројекат „Велика Албанија” већ годинама је у току. Граница између Косова и Албаније већ 19 година, заправо, и не постоји. Још пре пет година Приштина и Тирана склопили су споразум о војној сарадњи, споразум који омогућава размену борбених јединица. Односно, да албанске оружане снаге буду присутне на Косову, а косовске безбедносне снаге, или како их већ сада назвали, бораве у Албанији. Ова друга опција, да косовске снаге буду присутне у Албанији, није нешто што би нас посебно бринуло, али прва могућност свакако јесте нешто о чему је требало и раније размишљати и заузети став. Проблем је у томе што „проблем” како га ми видимо очито не виде ни у Бриселу ни у Вашингтону. Јер, Вашингтон и ЕУ, без обзира на став пет држава чланица ЕУ које још нису признале Косово, третирају Косово као потпуно суверену земљу, истина са неким облицима страног протектората, али као државу која има право да склапа све, па и војне споразуме, са другим државама.

Које су могуће импликације? Приштина има могућност за директну војну помоћ од Албаније у виду обуке, школовања и опремања своје војске. Што би се око тога замајавали Немци, Британци и Американци, навлачили на себе гнев Србаља, када то могу да ураде много јефтиније браћа из Албаније. То је исти народ и сарадња две војске само је степеник у пројекту „Велика Албанија”, који иде својим током, без обзира на све демантије званичне Тиране у том погледу.

Наше прве званичне реакције на овај војни споразум сводиле су се на констатацију „да је НАТО гарант безбедности Срба на северу Косова и да се на том делу Косова неће појављивати снаге Косова, како год се оне звале”. Гаранције за мир и безбедност на Косову дао је тада, пре пет година, и генерални секретар НАТО-а Фог Расмусен. Но, и војска Албаније јесте НАТО. Не морају да се на северу Косова појављују снаге безбедности Приштине, могу, хипотетички, да се појаве албанске регуларне јединице под амблемом Кфора. Приштина има право да предложи, наравно у консултацији са НАТО-ом и УН, ко може да чини снаге Кфора, а на ком делу територије Косова ће те снаге бити стациониране – то искључиво одлучује само НАТО.

Шта ми можемо сада да урадимо у вези са свим тим? На пољу напетости постоји разлика између интереса и моћи. Постављени циљеви постају апстрактни и не доводе ни до какве акције ако нема могућности да се у складу са њима и делује. Расположиве полуге моћи могу се употребити само ако процеси формирања спољнополитичке воље то допуштају. А за тако нешто треба имати другачије сценарије и „антиципаторско” планирање спољне политике. У противном – остаје нам понеко питање овима из НАТО-а и чекање да видимо „шта ће да бидне”.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #927 on: August 05, 2018, 11:46:40 am »

Mislim da su šiptari svesni da je brana Gazivode minirana.

To je za sada jedini ispravan način zaštite.

A ako nije, onda....stvarno.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #928 on: August 13, 2018, 08:47:42 am »

На церемонији одржаној 11. августа 2018. године у бази „Филмски град“ у Приштини извршена је примопредаја дужности – смена грчког контингента КФОР. Командир новог контингента ОС Грчке је капетан Харалампос Аргирис.
Припадници ОС Грчке се у оквиру мисије КФОР ангажују у обезбеђењу базе „Филмски град“, те у саставу Тимова за везу и надзор (LMT), као део Здруженог регионалног одреда Север (JRD-N).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1_dsc_6965.jpg (601.66 KB, 1584x1058 - viewed 30 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #929 on: August 13, 2018, 08:49:21 am »

У бази „Филмски Град“ у Приштини 10. августа 2018. године изведена је вежба MASCAL (Mass Casualties Exercise) у збрињавању великог броја повређених, а у оквиру обуке здравствене установе нивоа R2B (role two basic) која је оформљена 16. јануара 2018. године.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Вежба MASCAL, организована је и изведена у блиској координацији КФОР и ватрогасне јединице.

Сценарио реализације вежбе је предвидео серију симулираних експлозија које су за последицу имале већи број повређених у војничком ресторану. Након инетрвенције ватрогасне јединице, пацијенти које су маркирали припадници КФОР, били су транспортовани у здравствену установу R2B где је цивилно особље започело пружање одговарајуће здравствене неге.


* 43243327894_994c6b7645_z.jpg (127.11 KB, 640x428 - viewed 27 times.)
Logged
Pages:  1 ... 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 150   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.