PALUBA
March 28, 2024, 08:07:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... 149   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Srbiji - Kosovo i Metohija  (Read 384624 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1125 on: June 17, 2019, 08:02:17 am »



Текст је прилично тенденциозан, а у фактографији и нетачан. На Косову нема 1,8 милиона становника, већ знатно мање,  а као готова чињеница се узима да тамо живе "умерени муслимани", што је такође нетачно.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 316


« Reply #1126 on: June 17, 2019, 08:14:36 pm »

Суштина албанско-српског сукоба је религиозне природе. Ово "Запад" не жели нити хоће да схвати. Срби никад нису имали проблема са албанцима хришћанима. Исламистички карактер ОВК се гура под тепих. Исплива само кад се појављају вести о радикализацији муслимана са КиМ којих има у приличном броју у саставу Исламске државе,а и тада се брже боље потеже "контрааргумент" како су на КиМ "умерени мислимани". Умерени су док су мањина. Кад надвладају итетако су неумерени. 
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1127 on: June 17, 2019, 08:37:28 pm »

Кад надвладају итетако су неумерени. 

Ovo je jedba od najznačajnijih karakteristika psihološkog profila albanaca: kada su sami, kada su u manjini - manji su od makovog zrna.
Čim postanu većina - neverovatno su agresivni i ratoborni.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #1128 on: June 18, 2019, 12:15:04 am »




   Što i jeste u osnovi muslimanske religije. Dok su u manjini trpe tuđu veru i druge zakone ali nastoje da vremenom prevladaju i od neverničke zemlje naprave Dar al Islam tj. zemlju u kojoj vlada islam. Ne treba zaboraviti da je u novije vreme najviše samoubica-verskih fanatika koji su počinili masovna ubistva u Evropi uglavnom poreklom sa Kosova ( u odnosu na zemlje bivše SFRJ ). Toliko o njinom "umerenju" !






Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #1129 on: June 18, 2019, 11:47:38 am »

Срби никад нису имали проблема са албанцима хришћанима.
Једна арбанашка пословица гласи: 'Чији је мач онога је и вера', а сам Харадинај за себе каже да је Арбанас-католик. Ниje дакле од пресудног значаја верски разлог за 'сукоб'. Још из времена Турака, Арнаути обе вере (и четири конфесије) некажњено су пљачкали, убијали и протеривали Србе из Старе Србије, што је њима прешло у навику, а данас то сматрају стеченим и неотуђивим правом, које Срби хоће да им ускрате. 
Поменимо и то (мада није тема), да наслов серије Р. Бајића неодољиво подсећа на стару арбанашку пословицу: 'Село гори, а курва се чешља'.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 316


« Reply #1130 on: June 19, 2019, 07:07:10 pm »

Quote
Још из времена Турака, Арнаути обе вере (и четири конфесије) некажњено су пљачкали, убијали и протеривали Србе из Старе Србије, што је њима прешло у навику, а данас то сматрају стеченим и неотуђивим правом, које Срби хоће да им ускрате.

Не искључујем да је пљачки било и од стране Албанаца хришћана, посебно у старије време (као што је пљачки било и између хришћана, па и Срба међусобно), али број Албанаца католика (православаца и нема, они живе у јужној Албанији) на КиМ је миноран. Дакле, слабо су се овајдили од пљачки. Са друге стране, ширење албанског етноса на КиМ је везано готово искључиво за Албанце муслимане.  Друго, племе Кучи у Црној Гори има у албанске и српске корене. То не би било могуће да нису сарађивали и заједнички деловали. И данас се Албанке католкиње удају за Србе православце. Прави Албанац католик ћерку неће дати муслиману, макар да је и сто пута Албанац.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1131 on: June 20, 2019, 06:00:40 pm »

Dok sam radio u Zoganju imali smo par ilegalnih prelaznika granice na ušću Bojane, Albanci pravoslavci, čak su pomalo znali i srpski. Mislim da je tamo (NW Albanija) jedan kraj, zove se Vraka ili Vrana, naseljen pravoslavnim Albancima.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1132 on: June 20, 2019, 09:37:21 pm »

јесте боро. мој друг је зимус оженио албанку из тог краја.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 316


« Reply #1133 on: June 22, 2019, 01:17:28 pm »

Dok sam radio u Zoganju imali smo par ilegalnih prelaznika granice na ušću Bojane, Albanci pravoslavci, čak su pomalo znali i srpski. Mislim da je tamo (NW Albanija) jedan kraj, zove se Vraka ili Vrana, naseljen pravoslavnim Albancima.

У Враки, насељу у Албанији у близини Скадра живе православни Срби, као и муслимани словенског порекла који се такође, већином изјашњавају као Срби. Због забране српског језика слабо га говоре. Пре ће бити да се ради о тим људима него о Албанцима православцима. Њих је далеко више у јужној Албанији.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1134 on: June 27, 2019, 02:47:08 pm »

Britanski ministar: NATO morao da interveniše, da "oslobodi Kosovo"
Tanjug   27. jun 2019.

Alan Dankan rekao je da se, zbog svih izgubljenih nevinih života na svim stranama, mora gledati u budućnost i završiti posao koji je poceo "oslobađanjem Kosova"

PRIŠTINA - Britanski ministar za evropske poslove Alan Dankan rekao je, na manifestaciji koju je organizovalo diplomatsko predstavništvo tzv. Kosova u Londonu povodom 20. godišnjice intervencije NATO, da se, zbog svih izgubljenih nevinih života na svim stranama, mora gledati u budućnost i završiti posao koji je poceo "oslobađanjem Kosova", preneo je RTK2.

Dankan je izjavio da je NATO pre 20 godina morao da interveniše da bi "pomogao kosovskom narodu i spasio ga patnje kroz koju je prolazio". Pozivajući Beograd i Prištinu da nastave da rade zajedno na otkrivanju sudbine nestalih, Dankan je naveo da je najvažnije da pomirenje bude moguće. On je dodao da tzv. Kosovo može da racuna na podršku Ujedinjenog Kraljevstva.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1135 on: June 27, 2019, 02:48:20 pm »

Dok sam radio u Zoganju imali smo par ilegalnih prelaznika granice na ušću Bojane, Albanci pravoslavci, čak su pomalo znali i srpski. Mislim da je tamo (NW Albanija) jedan kraj, zove se Vraka ili Vrana, naseljen pravoslavnim Albancima.

У Враки, насељу у Албанији у близини Скадра живе православни Срби, као и муслимани словенског порекла који се такође, већином изјашњавају као Срби. Због забране српског језика слабо га говоре. Пре ће бити да се ради о тим људима него о Албанцима православцима. Њих је далеко више у јужној Албанији.

Hvala. Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1136 on: June 30, 2019, 06:44:58 pm »

Dok sam radio u Zoganju imali smo par ilegalnih prelaznika granice na ušću Bojane, Albanci pravoslavci, čak su pomalo znali i srpski. Mislim da je tamo (NW Albanija) jedan kraj, zove se Vraka ili Vrana, naseljen pravoslavnim Albancima.

У Враки, насељу у Албанији у близини Скадра живе православни Срби, као и муслимани словенског порекла који се такође, већином изјашњавају као Срби. Због забране српског језика слабо га говоре. Пре ће бити да се ради о тим људима него о Албанцима православцима. Њих је далеко више у јужној Албанији.
Verovatno si upoznat da smo uhapsili tojicu civila na rulnoj pisti ka Tuzi, koji su jako teško govorili srpski, iz okoline Skadra. Rekoše da su navodno Srbi. Ne bih im ni poverovao, ali kada mi je ispričao neke stvari vezane za religiju, poverovao sam mu. Uglavnom, bili su jako kooperativni a tako su i primljeni.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1137 on: June 30, 2019, 06:58:53 pm »

Ako su bili OK, što ste ih hapsili?

Mi smo ilegalne prelaznike državne granice predavali MUP Crne Gore (policiji) a oni su ih uglavnom odmah vraćali nazad, naravno ilegalno, u toba granični prelaz Sukobin nije postojao, tu je bila naša karaula.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1138 on: June 30, 2019, 07:56:25 pm »

Nisu uhapšeni već privedeni. Postupali smo kranje korektno, nismo koristili ni sredstva vezivanja, dali odmah vode, cigatere... kada smo stigli odmah su dobili da jedu, drug im spremao nešto iz SDO-a, kuhinja bila zatvorena, gluvo doba noći. Ti ljudi su prešli peške Prokletije, ja sam se pogrešno izrazio, jer to može svakako da zvuči a nije. I drugo, Boro to je bila '92-a, a svašta se dešavalo na tom potezu gde smo davali patrolu (recimo upad i krađa vojne imovine), bilo je i dejstvovanja... Nismo baš tek onako tu šetali.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1139 on: June 30, 2019, 08:00:37 pm »

Nismo se nikad dotakli tog vremena - bili smo jako blizu... i na sličnom ili istom poslu.
Logged
Pages:  1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... 149   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.