PALUBA
April 23, 2024, 07:47:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ukradena municija iz kamiona SV  (Read 9999 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #30 on: October 25, 2018, 01:47:51 pm »

Da ja napišem nešto o obezbeđenju transporta.

Slijećemo avionom u jednu azijsku zemlju. Potrebne su vize, ali morali smo u zemlju ući ilegalno. Komplikovano bi bilo da objasnim. Nemamo vize. Bio je neki prijašnji dogovor sa "nekim" prijateljima.

U toj zemlji ima velikih unutrašnjih problema.

I nas trojica smo izašli iz aviona. Kupili smo karte za drugo odredište, sav prtljag smo držali sa sobom, avion je sletio da uzme gorivo, sat odmora, mi izašli, avion odletio i nas trojica ostali sami u čekaonici na aerodromu. Tu smo imali dogovor da nas domaćin preuzme.
Nas trojica, prilazi radnik aerodroma i pita zašto smo tu. Ja mu odgovaram. Nakon pet minuta dolazi predstavnik vojske te zemlje. Opet isto pitanje, ali ja izgovaram dogovoreni tekst (kao na stražarskom mjestu). Nakon tri četiri minute dolazi oko stotinjak vojnika naoružanih do zuba. Opkoljavaju nas. Tako izlazimo iz aerodroma. Niko nas nije ništa pitao na carinskom ni na graničnom prelazu na aerodromu. Samo su se smakli da prođemo.

Dolazimo do vozila. Vozila čuva dosta vojnika. Kompletan parking aerodroma ispražnjen, samo su tu vojna vozila. Ne mogu reći koliko je tu vojnika. Nas trojica ulazimo u tri različita džipa. Na vrhu kolone je džip vojne policije, iza njega kamion. U tovarnom prostoru kamiona desetak vojnika naoružanih do zuba, na sredini tovarnog prostora postolje sa mitraljezom. Broving. Uvučen redenik. Jedan vojnik za mitraljezom. Stoji i drži ruke na mitraljezu.

Kolona nakon kamiona je pet, šest džipova. Opet kamion na kraju, isti kao na početku kolone, sa vojnicima i Brovingom, i na kraju džip vojne policije.

Upaljene rotacije na svim vozilima.  Ja sjedim u prvom džipu iza prvog kamiona sa pukovnikom iz HQ koji je bio zadužen za nas.

Na svim raskrsnicama kuda prolazimo obustavljen saobraćaj. Vojna policija reguliše promet na raskrsnicama.

Ulazimo u kasarnu. Nas smještaju u oficirski klub. Tu smo ručali i spavali. Tu nas nisu čuvali posebno, ali je kasarna nevjerojatno dobro čuvana za naše pojmove. Nakon četiri sata izlazimo iz kasarne. Opet ista kolona i opet sve isto. Vraćamo se na aerodrom, ali ovaj put na dio aerodroma za unutrašnji saobraćaj. Svuda kuda smo išli po aerodromu sve je bilo ispražnjeno od putnika. Nigdje nikoga. Ulazimo u avion. Vojska je bila u avionu sve do polijetanja aviona. Niko nas nije pitao za avio kartu ili tako nešto. Prva klasa. Oko aviona vojska na pisti. Naoružana. Ulaze ostale putnici. Polijećemo.

Nakon nekog vremena slijećemo. Opet vojska na pisti.  Izlazimo iz aviona. Vojska nam uzima stvari i nosi ih. Ulazimo u jedna kombi. Nas trojica. Ispred i iza kombija po jedan džip vojne policije. Dolazimo u kasarnu. Opet u oficirski klub. Opet neka hrana. Tu smo čekali transport za dalje. Tu je nekoliko poručnika i kapetana. Meni kažu da znaju ko sam ja. Pitaju me za detalje operacije Koridor.  Ja se pravim da ne znam. Pitaju me zašto je pukovnik Lisica kasnio sa ubacivanjem desnog ( ili lijevog, nisam siguran) krila u borbu kod Dervente. Puštaju mi video kasetu sa operacijom Koridor. Tad sam prvi i zadnji put vidio te snimke. Analizirali su svaki pokret svih snaga. Kasnije me pitaju zašto je Tito kasnio sa povlačenjem na Sutjesci. Itd. Razgovarali smo tu oko jedan sat.

I otišli smo dalje. Došao po nas treći prevoz.


Pozdrav

Vlado
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #31 on: October 25, 2018, 04:44:43 pm »

ех, владо, то су диктатуре, куд би тако смело у демократским земљама... Grin
Logged
KUPAč
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 99


« Reply #32 on: October 25, 2018, 07:44:14 pm »

Nekada, u srećnim vremenima, vojni transport je bio planiran od početka do kraja, sa svim stajankama, krcanjima goriva i sl. Ako je transport bio dug, pa se moralo prespavati - kamioni su se obavezno smeštali u kasarne, prema ugovorenom rasporedu.
Vojnicima se obezbeđivao smeštaj, stavljani su na hranu u usputnoj kasrani ....
Sada je to sve demokratizovano, pa vojnici spavaju u hotelu, a kamion pun municije ostavljaju na hotelskom parkingu.  

Kolega, da li su nekad vremena bila sretna ili nesretna, ovisi o stavu svakog od nas ali nije tema ovoga.

Što se tiče vojnih transporta, svi vi koji aludirate na to da su nekada u tim vremenima takvi transporti bili kvalitetnije i sigurnije obavljani zaboravljate da je to bilo unutar jedne te iste države.
I dan danas sve vojske svijeta unutar svoje države same transportiraju svoju opremu u svojoj organizaciji i prema svojim pravilima, za što su u većini slučajeva i izuzeti od pravila koja vrijede za civilne transporte istih ili sličnih roba.

Da li ima ovdje jedan član foruma koji može posvjedočiti kako su takvi transporti obavljani preko granica bivše države? Mislim da nema odnosno ako ima da će posvjedočiti da to baš i nije bilo tako.

O čuvanju straže pod oružjem u tuđoj zemlji neću uopće govoriti.

Znači, sada za prijevoz vojne opreme i municije izvan granice matične države većina vojski svijeta koristi privatne tvrtke jer iste znaju procedure, zakone i pravila u svakoj toj tržavi kroz koju se treba proći. Vojska najčešće nema takvih znanja jer to nije njen posao, a kad misli da ih ima završi ovako kako smo čuli u ovom primjeru.
Logged
KUPAč
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 99


« Reply #33 on: October 25, 2018, 07:56:15 pm »



Ti, kao onaj, sto palamudi o međunarodnom prevozu, ste zaboravili ili niste upoznati sa sledećim stvarima:
- opasne materije (ADR) - poseban protokol o transportu - pripisani oređeni carinski prelazi za prolaz te robe.
(NPR. ZIPPO upaljač i ostali upaljači su na ADR listi)

Pošto sam ja jedini koji je nešto ovdje pisao o međunarodnom prijevozu, predpostavljam da si na mene mislio da "palamudim".
Ako bi bio toliko pristojan da se javiš privatnom porukom pa ću to isto tako odgovoriti što i kako radim već 15 godina i kako sam svakodnevno osobno odgovoran za transporte opasnih tvari od Norveške do Turske i od Španjolske do Ukrajine te da sam iste organizirao avionom, brodom i kamionom.

Na ovom forumu sam više od 5 godina, a ovo mi je jubilarni 50 upis što znači da se ne javljam često, ne pišem gluposti i ne "palamudim".
Pišem rijetko kad što imam za reći i o onome što znam o čemu govorim i pri tome ne vrijeđam nikoga.

Ovu temu poznam dobro i iz dobronamjernim razloga sam se javio da nešto kažem.
Nisam uvrijeđen nego nedam da netko na moj upis piše gluposti.




Onaj ko je bio u JNA i prošao pripremu za stražu je NAUČIO DA JE DUŽAN DA ČUVA I SAČUVA POVERENU MU IMOVINU.


To zna svatko normalan, bio on završio JNA ili bio on u Meksičkoj vojsci ili pak u Slovenskoj.
Budala je očigledno bilo proporcionalno i u JNA i u Marinskom korpusu SADa kao i u Mornarici Bangladeša.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #34 on: October 26, 2018, 06:45:41 pm »

Купач, пажљиво сам прочитао све што си написао и немам примедбе. И сам сам био у прилици да једном помогнем у сличном транспорту кроз Србију управо по питању осигурања. Оно што је чињеница да и поред неких различитости прописи свих земаља налажу да се опасан терет, прво најави властима, такође и траса и оквирна сатница кретања, а посебно, ако се негде стаје дуже ради одмора, транспорт осигура. У конкретном случају, слованички војници су, благо речено, неодговорно поступили оставивши камион са муницијом на паркингу без икаквог осигурања.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 835


« Reply #35 on: October 26, 2018, 09:12:00 pm »




   Ne vidim zašto bi prevoz pešadijske municije u originalnoj ambalaži (pa i rifuz) bio tretiran kao prevoz opasne materije. Rukovanje i transport ovakvim teretima je apsolutno bezbedan i po okolinu neškodljiv. Metak se može ispaliti samo na jedan način i to kroz cev oružja za koje je namenjen. Prilikom požara dolazi do rasprskavanja čaure uz prasak i izletanja zrna nepravilnom putanjom malog dometa pošto nije usmeren kroz cev. Znači i da se zapali kamion sa municijom najgore što može da se desi je vatromet  praćen praskavim zvukom poput kokanja kokica. To isto se dešava i prilikom požara npr. kamiona sa limenkama Coca-Cole pri čemu na zgarištu ostaje karamel od pregorelog šećera koji itekako zagađuje okolinu, dok posle sagorevanja municije ostaju mesingane ili čelične čaure koje nisu zagađivači potencijalno opasni po okolinu i sumporasti dim koji vetar raznese za pola sata..

   U slučaju rasipanja municije po putu ili po zemljištu uz put usled nezgode ili nekog akcidenta municija može ostati u zemlji i 100 godina a da se ne aktivira, o čemu svedoče svakodnevna pronalaženja neeksplodiranih mina i municijskih niša ostalih još od I sv. rata. Ne verujem da se nakon toliko vremena može gađati njom (mada nije isključeno) ali sam siguran da mesing neće zarđati i ispustiti sadržaj tj. nitrocelulozni barut u okolinu. Mislim da je i sa ekološke strane ovo bezbedan proizvod.

   To što je municija interesantna roba za kriminogeni milje je druga stvar i tu procena bezbednosnih rizika zavisi od drugih stvari o kojima vode računa vojno-bezbednosne strukture, koje inače imaju najveće beneficije u odnosu na obične vojnike, a ovde očigledno nisu bile obaveštene da se kamioni pljačkaju i na drumovima centralne EU a ne samo u Bugarskoj, Turskoj i Rumuniji.


Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 499



« Reply #36 on: October 27, 2018, 12:56:13 pm »

Ne vidim zašto bi prevoz pešadijske municije u originalnoj ambalaži (pa i rifuz) bio tretiran kao prevoz opasne materije. Rukovanje i transport ovakvim teretima je apsolutno bezbedan i po okolinu neškodljiv. Metak se može ispaliti samo na jedan način i to kroz cev oružja za koje je namenjen. Prilikom požara dolazi do rasprskavanja čaure uz prasak i izletanja zrna nepravilnom putanjom malog dometa pošto nije usmeren kroz cev. Znači i da se zapali kamion sa municijom najgore što može da se desi je vatromet  praćen praskavim zvukom poput kokanja kokica. T
Čim se prevoze eksplozivne tvari, to se tretira kao opasna tvar. Nije baš mala stvar kad se kamion, kontejner ili išta slično puno opasne tvari zapali. Velika je razlika recimo požar kontajnera natovarenog pijeskom, i požar kontejnera natovarenog vatrometom, pogotovo sa protupožarne strane.

https://en.wikipedia.org/wiki/Dangerous_goods
Logged
KUPAč
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 99


« Reply #37 on: October 28, 2018, 08:53:18 am »



....
   Ne vidim zašto bi prevoz pešadijske municije u originalnoj ambalaži (pa i rifuz) bio tretiran kao prevoz opasne materije.
.....



Prijevoz bilo koje robe koji sadrže eksplozivne ili potisne materijale spada u opasne tvari i pri prijevozu podpadaju pod posebne uvjete.
Za slučaj prijevoza cestovnim putem pod pravila ADRa (klasa 1), za prijevoz morem pod pravila IMDG a za prijevoz zračnim putem pod pravila IATA.

Vojska za potrebe obrane je u većini slučajeva izuzeta od tih pravila. Jedan od razloga da u slučaju međunarodnog prijevoza se angažiraju civilni prijevoznici su upravo ta činjenica da se onda primjenjuju stroža pravila.
Postoje mnoga izuzeća, kako po ADRu tako i po nekim pravilima Direktiva EU u slučaju prijevoza robe vojne namjene, ali to bi sad odvelo predaleko.

Ovdje je stvar vrlo jasna, ako su i prevozili sami nikako teret nisu smjeli ostaviti bez nadzora.
Vjerovatno je netko htio uštediti par tisuća eura koliko bi koštao prijevoz da se angažiralo civilnog prijevoznika, a na kraju je sada trošak puno veći.
Ne samo materijalni....
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #38 on: October 28, 2018, 09:11:48 am »

Pa dobro ljudi.... koji kakav nadzor?!? Zna se, voziš opasne stvari prema ADR, zna se, da ti država neće odreći gostoprimstvo. Voziš municijo-bez dileme. Znaći, idemo na spavanje u kasarnu "usput". Nema druge! A ni prve! Ko je šta odredio, ko je šta naredio, ko je šta "usput" odobrio...valjda će naći onog, koji je odobrio promenu naređenja (nadam se iz valjanih razloga). I nema tu predavanja zadaće u ruke civila.
Logged
KUPAč
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 99


« Reply #39 on: October 28, 2018, 12:18:11 pm »

....Znaći, idemo na spavanje u kasarnu "usput". Nema druge! A ni prve! ....

Znači, kolega vi mislite da bi se svaka vojarna svih vojski trebala ponašati kao hostel, ko god da navrati da može ući i prespavati?
U vojarnu iste vojske iste države ne može ući netko tko nema zapovijed i debeli opravdani razlog, a kamoli da ulaze neki strani vojnici bez najave i unose neka eksplozivna sredstva nepoznate količine, vrste i namjene?

Pa ljudi, o čemu mi tu raspravljamo?

Dajte, stvarno....
Ja sam sa ovime na ovoj temi završio.
Pozdrav.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #40 on: October 28, 2018, 02:55:34 pm »

Znači, kolega vi mislite da bi se svaka vojarna svih vojski trebala ponašati kao hostel, ko god da navrati da može ući i prespavati?
U vojarnu iste vojske iste države ne može ući netko tko nema zapovijed i debeli opravdani razlog, a kamoli da ulaze neki strani vojnici bez najave i unose neka eksplozivna sredstva nepoznate količine, vrste i namjene?

Ni meni nije normalno da pripadnici oružanih snaga druge zemlje, makar bili saveznici, prevoze municiju kroz moju zemlju bez ikakve pratnje i još ostavlaju vozilo sa istom bez nadzora na parkingu preko noći. Normalno bi bilo da su OS zemlje domaćina obaveštene i da se pripreme za mogućnost prijema vozila sa teretom i ljudstva na konak u najbližoj kasrni.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #41 on: October 28, 2018, 02:55:56 pm »

Iako ste završili, niste u pravu. Prilikom najave i popunjavanja Forme 302 može se zatražiti i noćenje u jednoj od kasarni "usput". Država, kroz koju se transport izvodi, biti će više nego sretna, da se na njenom tlu (u civilstvu) ne šepure tuđi vojnici osiguravajući takav transport. Isto tako nije njima do to toga, da se lokalna kriminalna sfera doćepa vojnog arzenala. No, da ne dužim...napisao sam, da treba da se provede najava sa svim detaljima. A ako nije izvedena najava, e onda ... imate pravo, dajte, stvarno.
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.052 seconds with 24 queries.