PALUBA
April 16, 2024, 11:13:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Junkers Ju-52  (Read 17389 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #30 on: December 11, 2020, 03:29:17 pm »


  Knjiga iz koje sam uzeo podatke je :

  Priča O Jugoslovenskom Aerotransportu 
  Gorenjski Tisak Kranj 1987 .
 
 
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #31 on: December 11, 2020, 03:38:12 pm »

     [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

     [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  Ima jedna fotografija aviona , oznake se ne vide a piše da je to avion transportne eskadrile . Znači , pre nego je dat JAT-u


* IMG_20201211_152532.jpg (415.8 KB, 768x1024 - viewed 20 times.)

* IMG_20201211_152941.jpg (227.73 KB, 758x786 - viewed 16 times.)
Logged
kriticar
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 135


« Reply #32 on: December 12, 2020, 08:42:59 am »

Još 1945. dodijeljene su vojnim Julkama tri reg. YU-CAA, YU-CAB i YU-CAC. Vojni avioni koristili su ih kad bi vršili prijevoz putnika. Nema slika, ali avioni LI-2 korišteni za istu namjenu imali su reg. ispisanu sa jedne i druge strane rondele. Jesu li i Julke imale registraciju ispisanu na isti način, YU-rondela CA*? Jesu li to bili original Njemački? Jer prema mojim saznanjima prvi AAC.1 su došli tek početkom 1946.
Kasnije 1946. su dodijeljene još tri. YU-CAD, YU-CAE i YU-CAF. Jesu li to jedan JU 52 i dva AAC.1 ili neka druga kombinacija možemo samo nagađati.
1947. osnivanjem JATa neki od tih aviona su dati JATu. Vrlo moguće da su to original Njemački koji su zadržali reg. iz perioda vojnog prijevoza putnika, ali jesu li, nema potvrde iz zvaničnih dokumenata.
Registracije u nizu YU-AC* korištene su za Julke u pedesetim. Tada je već niz YU-C** bio namijenjen za sportske avione. pa su sa Julkama nastavili na niz u kom su već bila upisana četiri C-47. Ne znamo točno ni koliko je aviona bilo angažirano. Tri, četiri ili pet? Samo za dva znamo da su AAC.1. Jesu li i ostali?
Toliko malo podataka ima kao da se JAT stidi angažiranja ovih aviona.
Vrlo rijetko se mogu naći podaci o njihovom letenju za JAT u pedesetim.
Logged
kriticar
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 135


« Reply #33 on: December 12, 2020, 12:55:01 pm »

Moram da se izvinim jer sam pogrešio. Ju 52 koji su nabavljeni u Francuskoj su bili WNr 78 i WNr 79

I još jedan podatak,Ju 52 koji je aprila 1945g sleteo kod Zadra je kasnije u RV nosio broj 7202

Gledao sam stranicu sa koje je "draggan" postavio izvadtke. Tamo su navedeni s/n 77 i 78 kao avioni za Jugoslaviju.
Ti avioni su bili namijenjeni za Air France kao F-BAKZ i F-BALA. Ali su pri kraju proizvodnje prenamjenjeni. To mi je od ranije poznato. Vidio sam i slike zamjene reg. F-BAKZ JRV rondelom, ali sam zaboravio koje godine je to bilo. Jer po ovim listama njih dva su Jugoslavenski od 15.08.1945. Koliko je taj podatak pouzdan? I jesu li možda sva tri aviona završila u Jugoslaviji jer neki izvori spominju da su tada stigla tri. A opet neki da je stigao još jedan par, dakle ukupno četiri. Opet se vraćamo na staro pitanje kome vjerovati?
A davno sam pročitao neki službeni dokument ili izvješće tih poratnih četrdesetih da je svrha nabavke C-47 i AAC.1 prijevoz putnika. Dakle ne vojne potrebe, jer tada su prioritet za JRV bili Sovjetski, a ne zapadni avioni. Možda se nekome u JATu Julke naprosto nisu sviđale pa imamo jako malo tragova o njihovom letenju za JAT. Na kraju JAT ih je izgleda koristio u krajnoj nuždi kad nije bilo dovoljno drugih aviona zbog tragičnih i onih manje tragičnih gubitaka.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #34 on: December 12, 2020, 12:55:50 pm »

 
 U istoj knjizi se navodi da je već 1948 flota JAT-a sastavljena ISKLJUČIVO od aviona DC - 3.  Ako su lagali oni , i ja lažem vas.

Logged
kriticar
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 135


« Reply #35 on: December 12, 2020, 02:54:18 pm »

To za 1948. bi trebalo biti točno. Julke izgleda lete za JAT samo u sezonama 1947, 1951/2. i ponovo 1956. Onda kad JATu fali ostalih aviona. Tada dobijaju civilne reg. Ostalo vrijeme su u sastavu JRV. I imaju ev.broj.
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« Reply #36 on: December 17, 2020, 05:23:21 pm »

Aeromiting šezdeset i neke negde u Sloveniji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 60ta Aeromiting.jpg (321.42 KB, 1024x621 - viewed 56 times.)
Logged
kriticar
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 135


« Reply #37 on: January 15, 2021, 02:20:06 pm »

Imam negde knjigu na nemačkom o Ju 52,ali ne mogu da je nadjem.Ona je u elektronskom obliku i  negde se zaturila.Ali snimio sam tekst koji govori o našim Ju 52.

Tu piše da je u Jugoslaviji posle rata bilo ukupno osam ovih aviona.Četiri su zarobili Partizani.Verovatno su koristili dva.Posle rata sva četiri su poslati u Čehoslovačku fabriku Letov  na remont.

U to vreme su naručena i četiri iz Francuske AAC 1. Medjutim stigla su dva  i to WNr 78 i WNr 80 dok su druga dva predata Česima(verovatno Wnr 139 i 140).Tokom 1950g stižu druga dva WNr 222 i WNr 316.

Svi oni su bili u RV i nosili brojeve 7201-7208 i bili su u 119 transportoj eskadrili.Pored vojnih zadataka leteli su za civilne potrebe ,pa i za prevoz putnika. Kada je formiran JAT 1947g izgleda da je jedan dobio civilnu oznaku YU-ACC i leteo po potrebi.Već naredne godine je vraćen u JV jer je bilo dovoljno DC-3.
Medjutim do 1952g JAT je povremeno koristio Ju 52 pa su WNr 316 dobili oznaku YU-ACE ,a WNr 222 oznaku YU-ACF( ili YU-ACI).Posle 1952g svi se vraćaju u JV.

Našao sam podatak da je još jedan AAC.1 WNr 146 koji je imao reg F-BANL prodan kao novi u Jugoslaviju i stigao početkom 1946. Navodno je još jedan kupljen s njim, ali nisam našao podatke za njega.
Isto tako sam naišao na podatak da su Julke letjele na linijama za Tiranu i Skopje i tijekom 1948 i 1949. Za JAT ili JUSTA? Jer neovisno o tome na internetu sam našao neki CIA dokument o civilnom prometu u Jugoslaviji 1948 gdje dvije Julke pripisuju JUSTA.
Sad tek znam da ne znam skoro ništa o Julkama
Logged
kriticar
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 135


« Reply #38 on: January 15, 2021, 06:43:52 pm »


Izgleda da su 1952. s ovim avionima i duplirane registracije stradalih aviona što nisam naišao skoro nigdje drugdje u svijetu. Tako imamo drugi YU-ACC, a možda i YU-ACE. Kako je i prvi YU-ACE bio Julka to je teško potvditi.
Upravo sam doznao da nije bilo dupliranja i da je reg. YU-ACC na Julki greška koja se potkrada i prenosi godinama. Znam i tko je izgleda kriv, ali to više nije bitno. Dogodilo se to prije više od četrdeset godina. Tu reg. je jedino koristio JAT C-47 koji se 1951. srušio kod Skopja. Za sada su potvrđene Julke u nizu YU-AC* samo ACE i ACF. Reg. YU-ACI za koju sam doznao iz Engleskog časopisa zrakoplovne tematike koji je objavio YU registar tek treba da se provjeri. Ali moguće da je korištena zadnje godine korištenja Julki u JATu tj.1956.
I spominjan je na forumu neki udes 1956. Nešto takvo je doživio te 1956. avion sa ev.brojem 7204 koji je poslije toga rashodovan.



Logged
kriticar
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 135


« Reply #39 on: January 18, 2021, 11:52:51 am »

Dokumenti kažu da je već krajem 1946. u JRV bilo 8 Julki. 4 četiri original Njemačke zarobljene ili napuštene u toku rata i tri Toucana kupljena nova. Koji je osmi avion nema u dokumentima. Četiri aviona uvedena su u naoružanje 1945, a četiri 1946. Već krajem 1947. samo ih je sedam.
Iako se skoro svuda može može pročitati  da je JAT krenuo sa trofejnim Julkama izgleda da se radi o svega godinu, godinu i po starim avionima. Jer Toucani su i nabavljeni za prijevoz putnika.
Početkom pedesetih stižu još dva Toucana izgleda direktno u JAT. Jednog gube u tragediji 1951, a drugog u lipnju 1953. prebacuju u JRV. Od tada JRV ima ponovo osam sve do 1956. kada dolazi do otpisa aviona sa ev. brojem 7204 poslije udesa i početka popravka.
Početkom 1946. ustrojava se sustav ev.brojeva i avioni dobijaju brojeve iz niza 720*. Oni iz 1945. od 7201 do 7204, a ostali dalje redom kako su stizali.
Znam da su podaci oskudni. Napisao sam samo fakta koja su nađena u dokumentima, nisam htio ulaziti u špekulacije jer o ovim avionima je kružilo toliko neistina i poluistina više od četrdeset godina.
Problem je što za četdesete godine prošlog stoljeća ima jako malo dokumenata. Ako ih i ima više govore o količini aviona nego o identifikaciji pojedinačnih aviona što nije slučaj za kasnije godine. Uglavnom sadrže broj aviona po tipu sa stanjem 31.12. dotične godine. A nedostatak pravih podataka ostavlja mašti na volju.
Potvrđeno je korištenje civilnih registracija YU-CAA do YU-CAF za vrijeme GUVS(period od WWII do osnivanja JATa), te YU-CAA, YU-CAB, YU-CAC, YU-ACE i YU-ACF za JAT. S tim da se pod istom reg. u ta dva perioda ne mora biti isti avion.
Istraživanje se nastavlja.
Logged
kriticar
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 135


« Reply #40 on: January 20, 2021, 11:38:11 am »

U ruke mi je došao doktorski rad jednog povjesničara s temom ugroze zračnog prometa. Nema spomena o otmici Julke po poletanju iz Tivta 1956.
Dakle jedini podatak da su Julke letjele za JAT i 1956. je upitan.
Ni u izvodu iz civilnog registra za kraj 1956. takvo letenje se ne spominje.
Pokušat ću izvući podatke za otmice JAT aviona i postati to u namjenski topic.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #41 on: March 22, 2021, 11:46:14 pm »

Aeromiting Bihac, 1956. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 20210322_234440.jpg (66.12 KB, 1064x823 - viewed 49 times.)
Logged
kriticar
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 135


« Reply #42 on: April 15, 2021, 07:25:14 pm »

Je li ja dobro vidim da na ovom avionu piše ev.broj 205?
Ovo meni izgleda original JU 52.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #43 on: April 15, 2021, 07:44:04 pm »

Aeromiting šezdeset i neke negde u Sloveniji.

Aeromiting Bihac, 1956.

Meni ovo izgleda kao isti događaj.....sad koji je od dva navedena..?
Logged
kriticar
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 135


« Reply #44 on: April 21, 2021, 08:26:11 am »

Meni ne izgleda. Kao da Julke na slici nisu iz istog vremena. Ona parkirana na prije postavljenoj slici nema ev.broj na vertikalcu, a ova u slijetanju ima. Šteta što je na parkiranoj i motor na nosu izgleda prekriven. Jer 205 je slikana prije promjene motora s kojoj je promijenjen izgled nosa. Zna li tko u kom periodu je promjena motora bila?
Teren ne poznajem da bi zaključke donosio na temelju toga.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.