PALUBA
March 28, 2024, 07:43:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Oznake činova pripadnika milicije SFRJ 1942-1991  (Read 49632 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: November 10, 2018, 05:52:35 pm »

Oznake činova pripadnika milicije SFRJ od 1942 do 1991. godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nađeno na: www.radista.info


* 001 oznake_1942.jpg (78.13 KB, 835x1200 - viewed 607 times.)

* 01oznake_1946.jpg (53.33 KB, 800x581 - viewed 1045 times.)

* 01oznake_1953.jpg (47.94 KB, 537x800 - viewed 847 times.)

* 01oznake_1967.jpg (86.39 KB, 1200x839 - viewed 1274 times.)

* 01oznake_1976.jpg (79.86 KB, 791x1160 - viewed 1829 times.)
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #1 on: November 11, 2018, 09:22:02 am »

Mislim da su ilustracije preuzete iz knjige Branka Bogdanovića, "Dva veka policije u Srbiji".

PS
 
Ako neko zna kako su izgledali činovi vatrogasaca, carine..., neka postavi ilustracije, linkove ili neka ih opiše.
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #2 on: November 11, 2018, 12:04:07 pm »

Mislim da su ilustracije preuzete iz knjige Branka Bogdanovića, "Dva veka policije u Srbiji".

PS
 
Ako neko zna kako su izgledali činovi vatrogasaca, carine..., neka postavi ilustracije, linkove ili neka ih opiše.

Mislim da su u carini tadašnje SFRJ bila zvanja kao u organima UP-a a ne činovi.
Na ovoj legitimaciji carinskog služenika ne piše nikakvo niti zvanje niti čin osim ličnih/osobnih podataka i da je službeno ovlašteno lice.




* 1.jpg (69.19 KB, 600x434 - viewed 57 times.)

* 2.jpg (72.65 KB, 600x437 - viewed 81 times.)
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #3 on: November 11, 2018, 03:16:35 pm »

Mislim da su imali neke ravne crtice, od 1 do 4.
Vartogasci su takođe imali svoj sistem "rangiranja".
Zatvorski čuvari su sudeći po filmovima i serijama, imali nešto tamnije uniforme od policije sa bijelim suncobranima na šapkama i oznake zvanja slične miliciji.
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #4 on: November 28, 2018, 11:19:52 pm »

Zatvorski čuvari su sudeći po filmovima i serijama, imali nešto tamnije uniforme od policije sa bijelim suncobranima na šapkama i oznake zvanja slične miliciji.

Da, zatvorski čuvari su imali tamno plave uniforme a šapke su bile sa bijelim štitnikom naprijed iznad očiju. Zvanja drugačijeg izgleda na uniformama a vozila su im bila također tamno plavo-bijele boje kao i uniforme stim da na vozilima nije ništa pisalo i vozila su imala obične civilne registarske oznake. Evo sschootova (nije neki kvalitet) sa snimka iz 1987. godine kada su uhapšeni braća Pozderac.



* 57.jpg (36.87 KB, 817x504 - viewed 1033 times.)

* 58.jpg (44.63 KB, 919x562 - viewed 1027 times.)

* 59.jpg (48.6 KB, 977x507 - viewed 976 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 314


« Reply #5 on: November 29, 2018, 10:38:17 pm »

Као дете памтим ознаке милиционера на реверима у ромбу. Колико се сећам милиционери су већ почетком 60-тих имали службени број на пафни (пређици) опасача, а не тек од 1967. године како је на овим сликама.
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #6 on: November 29, 2018, 10:49:52 pm »

Као дете памтим ознаке милиционера на реверима у ромбу. Колико се сећам милиционери су већ почетком 60-тих имали службени број на пафни (пређици) опасача, а не тек од 1967. године како је на овим сликама.

Da budem iskren ne znam za 60' i 70' te godine, ovo su snimci iz 1986 ili 1987 godine kada su braća Pozderac hapšeni gore u Bihaću ili Velikoj Kladuši zajedno sa Fikretom Abdićem u vezi onih velikih privrednih maliverzacija oko tadašnjeg "Agrokomerca".
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #7 on: November 30, 2018, 09:17:31 pm »

Čini mi se da je kroj uniformi u SFRJ bio isti u mnogim formacijama. Kroj je bio isti, a različite su bile samo boje.
U JNA službena uniforma starješina (u KoV - sivomaslinasta, u RViPVO - olovnoplava, u RM ljetnja - svijetlosmeđa) kao i ljetne svečane (KoV - golubije siva ljetna bluza, RM - bijela).
U "civilnim" formacijama, milicija - golubijeplave, zatvorski čuvari - tamnoplave, razni portiri - tamno smeđe ili plave. Mislim da je i carina imala iste ali neke ali smeđezelene boje.
Istina RViPVO i RM su imali šapke drugačijeg kroja, a portiri su nosili titovke.
Za portire nisam siguran da li je kroj bio kao kod vojničkih ili kao kod starješinskih uniformi.
Čak mislim da su vjetrovke bile iste u RViPVO, RM, miliciji i kod zatvorskih čuvara.

Za vatrogasce ne znam.
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #8 on: November 30, 2018, 09:50:47 pm »

Čini mi se da je kroj uniformi u SFRJ bio isti u mnogim formacijama. Kroj je bio isti, a različite su bile samo boje.
U JNA službena uniforma starješina (u KoV - sivomaslinasta, u RViPVO - olovnoplava, u RM ljetnja - svijetlosmeđa) kao i ljetne svečane (KoV - golubije siva ljetna bluza, RM - bijela).
U "civilnim" formacijama, milicija - golubijeplave, zatvorski čuvari - tamnoplave, razni portiri - tamno smeđe ili plave. Mislim da je i carina imala iste ali neke ali smeđezelene boje.
Istina RViPVO i RM su imali šapke drugačijeg kroja, a portiri su nosili titovke.
Za portire nisam siguran da li je kroj bio kao kod vojničkih ili kao kod starješinskih uniformi.
Čak mislim da su vjetrovke bile iste u RViPVO, RM, miliciji i kod zatvorskih čuvara.

Za vatrogasce ne znam.

Hahah, svaka čast za portire što si ih se sjetio !    laugh
Tako je, oni su imali tamno braon uniforme vojničkog kroja, titovku i opasač  sa pištoljem, kod mene u gradu je bilo nekih 6-7 preduzeća i sjećam se dobro portira ili noćnih čuvara kako god. Na desnoj čini mi se strani gornjeg dijela uniforme je bila prišivka na kojoj je pisalo "obezbjeđenje". Milicioner koji je radio noćnu smjenu-pozoranu je imao  dužnost da ih kontroliše u radu.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #9 on: November 30, 2018, 10:13:00 pm »

Čini mi se da je kroj uniformi u SFRJ bio isti u mnogim formacijama. Kroj je bio isti, a različite su bile samo boje.
U JNA službena uniforma starješina (u KoV - sivomaslinasta, u RViPVO - olovnoplava, u RM ljetnja - svijetlosmeđa) kao i ljetne svečane (KoV - golubije siva ljetna bluza, RM - bijela).
U "civilnim" formacijama, milicija - golubijeplave, zatvorski čuvari - tamnoplave, razni portiri - tamno smeđe ili plave. Mislim da je i carina imala iste ali neke ali smeđezelene boje.
Istina RViPVO i RM su imali šapke drugačijeg kroja, a portiri su nosili titovke.
Za portire nisam siguran da li je kroj bio kao kod vojničkih ili kao kod starješinskih uniformi.
Čak mislim da su vjetrovke bile iste u RViPVO, RM, miliciji i kod zatvorskih čuvara.

Za vatrogasce ne znam.

U RH odnosno tada SRH ti čuvari ili portiri imali su zelene odore/uniforme sa šapkom vrlo sličnom onoj iz JNA - KoV i uz nju amblem u obliku vijenca s plavom ispunom i slovima Fizička i Tehnička zaštita FiT i na vrhu vijenca crvenu zvijezdu. Po tom FiT nosi ime i jedan riječki novovlani bend....


U RH odnosno tada SRH ti čuvari ili portiri imali su zelene odore/uniforme sa šapkom vrlo sličnom onoj iz JNA - KoV i uz nju amblem u obliku vijenca s plavom ispunom i slovima Fizička i Tehnička zaštita FiT i na vrhu vijenca crvenu zvijezdu. Po tom FiT nosi ime i jedan riječki novovlani bend....

Hahah, svaka čast za portire što si ih se sjetio !    laugh
Tako je, oni su imali tamno braon uniforme vojničkog kroja, titovku i opasač  sa pištoljem, kod mene u gradu je bilo nekih 6-7 preduzeća i sjećam se dobro portira ili noćnih čuvara kako god. Na desnoj čini mi se strani gornjeg dijela uniforme je bila prišivka na kojoj je pisalo "obezbjeđenje". Milicioner koji je radio noćnu smjenu-pozoranu je imao  dužnost da ih kontroliše u radu.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #10 on: November 30, 2018, 10:16:28 pm »

U RH odnosno tagda SRH ti čuvari ili portiri imali su zelene odore/uniforme sa šapkom vrlo sličnom onoj iz JNA - KoV i uz nju amblem u obliku vijenca s plavom ispunom i slovima Fizička i Tehnička zaštita FiT i na vrhu vijenca crvenu zvijezdu. Po tom FiT nosi ime i jedan riječki novovlani bend....
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #11 on: November 30, 2018, 11:59:00 pm »

U RH odnosno tagda SRH ti čuvari ili portiri imali su zelene odore/uniforme sa šapkom vrlo sličnom onoj iz JNA - KoV i uz nju amblem u obliku vijenca s plavom ispunom i slovima Fizička i Tehnička zaštita FiT i na vrhu vijenca crvenu zvijezdu. Po tom FiT nosi ime i jedan riječki novovlani bend....

I milicija u tadašnjoj SR Hrvatskoj je imala drugačije dijelove uniforme, konkretno imali su šapke sa bijelim štitnikom za sunce dok je milicija u drugim republikama imala crne a također su na košuljama i bluzama imali na lijevom ramenu natpis "milicija" dok drugi to nisu imali.


* 58.jpg (15.96 KB, 203x281 - viewed 3227 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #12 on: December 01, 2018, 10:14:54 am »

Na ovom linku ima par slika kako nekada i sada Slovenske milicije/policije

http://griljc.naspletu.com/zunanjapodoba.pdf
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #13 on: December 01, 2018, 10:17:02 am »

Imala je milicija i ljetne tamnoplave jakne, za koje nisam siguran koliko su bile krojem slične jaknama letača i tehničara u RVi PVO.

Mislim da su šumati i željezničari imali uniforme drugačijeg kroja.


@proxy 1969
Koja je nijansa te zelene "portirske" uniforme?


@Agario
I u SRBiH saobraćajna milicija je imala te bijele navlake i bijeli suncobran na šaikama.
Čak mi se čini da su u jednom periodu (bar ljeti) nosili bijele košulje, ali nisam siguran.

Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #14 on: December 01, 2018, 10:32:11 am »

I u SRBiH saobraćajna milicija je imala te bijele navlake i bijeli suncobran na šaikama.
Čak mi se čini da su u jednom periodu (bar ljeti) nosili bijele košulje, ali nisam siguran.



Te jaknice tamno plave da, nosile se u proljeće i u ljetnim hladnijim noćima u sastavu ljetne uniforme, budem jednu sliku postavio baš u toj uniformi,
što se tiče šapki sa bijelim navlakama to apsolutno jeste tačno, ali bijelog suncobrana koliko se ja sjećam nije bilo.
Bar u mom gradu u SJB. Evo jedne slike iz 1988 godine, SR BiH.

P.S. : Zanemariti hrpu repe u pozadini slike, kamion se prevrnio i sva repa se prosula !  laugh laugh





* 59.jpg (103.76 KB, 603x931 - viewed 1172 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.