PALUBA
March 28, 2024, 11:55:13 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Oznake činova pripadnika milicije SFRJ 1942-1991  (Read 49603 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #30 on: December 02, 2018, 02:31:30 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

?

Levo je Henrik Turk z Unca, desno Jože Brus iz Podskrajnika, slikano 1972 u okolini Cerknice. Na slici ja zastava 1500.

Izvor:
https://stareslike.cerknica.org/2013/04/30/1972-cerknica-milicnika/
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #31 on: December 02, 2018, 06:57:06 pm »


U vezi naziva milicioner ili milicajac, u pitanju je prilagođavanje lokalnom izgovoru strane (latinske) riječi.
Uglavnom termin je pogrešan, jer milicija nije policija.


Nije prilagodba već primjena hrvatskog jezika i pravopisa  Smiley

.....................................

Samo izvorni latinski izgovor i "zapis" su "orgnal", sve drugo su prilagođavanja konkretnim jezicima, jezičkim normama, pravopisu, pa i samom pismu.


@Agario

Hvala na odgovorima!
Na fotografiji Golfa se vidi da je poklopac motora (hauba) bijela, a blatobrani su plavi. Na nekim drugim fotografijama je suprotno, poklopac motora plavi, a blatobrani bijeli. Je li to ima veze sa republikama ili godinom bojenja?

Pitanje u vezi fotografije sa proslave, je li milicioneri nose bijele košulje?

@proxy1969
U SRBiH sam vidio rashodovan LendRover obojen u konbinaciji te golubijesive (boje milicijskih uniformi) i bijele.
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #32 on: December 02, 2018, 08:34:17 pm »


U vezi naziva milicioner ili milicajac, u pitanju je prilagođavanje lokalnom izgovoru strane (latinske) riječi.
Uglavnom termin je pogrešan, jer milicija nije policija.


Nije prilagodba već primjena hrvatskog jezika i pravopisa  Smiley

.....................................

Samo izvorni latinski izgovor i "zapis" su "orgnal", sve drugo su prilagođavanja konkretnim jezicima, jezičkim normama, pravopisu, pa i samom pismu.


@Agario

Hvala na odgovorima!
Na fotografiji Golfa se vidi da je poklopac motora (hauba) bijela, a blatobrani su plavi. Na nekim drugim fotografijama je suprotno, poklopac motora plavi, a blatobrani bijeli. Je li to ima veze sa republikama ili godinom bojenja?

Pitanje u vezi fotografije sa proslave, je li milicioneri nose bijele košulje?

@proxy1969
U SRBiH sam vidio rashodovan LendRover obojen u konbinaciji te golubijesive (boje milicijskih uniformi) i bijele.

Da, plava boja vrata i blatorbani a hauba i gepek bijela boja, i u suprotnim bojama natpis "milicija", onu prvu obrnutu verziju koju spominješ mislim da je to bilo 50' tih i 60' tih godina.
Čak su ovu tzv. SUP varijantu vozila 80' tih godina masovno vozili u JNA odnosno u vojnoj policiji JNA samo naravno što su bile JNA registarske oznake i na vratima i na desnom gornjem kutu prednje šoferšajbne su bile naljepnice od vojne policije. Znači potpuno identična vozila koja su silazila sa proizvodne trake Kragujevačke CZ za SUP-ove tako i za JNA.





* 79.jpg (67.36 KB, 668x516 - viewed 2003 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #33 on: December 02, 2018, 09:37:33 pm »

Та "заставина" возила за СУП су била наменска. Имали су нешто јаче моторе и мало другачију опрему унутра (покретно светло и таблу за писање код сувозача и још неке ситнице). Ипак, и СУП и ЈНА су куповали и "обична" Заставина возила јер су ова прва била скупља.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #34 on: December 03, 2018, 08:17:33 am »

To su "kečevi" takozvani "specijali" imali su motor od skoro 1300 kubika, dok je običan stojadin imao tačno 1116 kubika, i naravno nešto manje konjskih snaga.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #35 on: December 03, 2018, 01:37:49 pm »

Žike (Z 101) koje je MUP RH naslijedio od SUP-ova su bile obične Skale 55, od opreme su imale duplo unutarnje ogledalo, treće bočno svijetlo ugrađeno iznad pretinca, radio uređaj RiZ, maglenke Saturnus, na krovu rotirajuće svjetlo, antenu i ispod hladnjaka s unutarnje strane četri povezane sirene za zvučni signal. A po kazivanju starijih ni prije nisu bili nikavi "dorađeni i nabrijani kečevi" već serijska vozila. Poslije 1992. su prebojani u tamnoplavu s bijelim vratima i haubama na koje su postavljene nove naljepnice. Ponegdje su se zadnji nabavljeni primjerci 1989/91. zadržali u uporabi i do 1996, za razliku od Yugića koji su izbačeni nakon nekoliko godina.

Razlika između vozila Milicije i Vojne policije je osim natpisa i reg.pločica bila i u rotacijama vojna su pravilu imala dvije plave ili plavo crvene dok su milicijska obično imala jedno, a rijetko kad dva, razlog.... po nekadašnjim propisima, jedno plavo je značilo da korisnik traži prednost prolaza za sebe, dva plava za sebe i vozilo iza, a plavo i crveno za kolonu vozila iza.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #36 on: December 03, 2018, 06:37:57 pm »

Quote
Razlika između vozila Milicije i Vojne policije je osim natpisa i reg.pločica bila i u rotacijama vojna su pravilu imala dvije plave ili plavo crvene dok su milicijska obično imala jedno, a rijetko kad dva, razlog.... po nekadašnjim propisima, jedno plavo je značilo da korisnik traži prednost prolaza za sebe, dva plava za sebe i vozilo iza, a plavo i crveno za kolonu vozila iza.

То ти није баш потпуно тачно. И возила војне полиције су имала по једно плаво светло (на пример скоро сви "пинцгауери"). Међутим, један од важнијих послова саобрајајне војне полиције је био вођење, односно саобраћајно обезбеђење моторизованих колона. Отуда је барем по једно возило (а чешће и више) су имало дупла плава светла на крову. После се углавном прешло на то да сва теренска и путничка возила имају по два плава ротациона светла, управо због тога.   Плаво-црвене ротације су имала возила за обезбеђење колона са возилима под пратњом (личности). То би требало да су имали само у батаљонима. Набавка те опреме у војној полицији није била централизована (осим за возила која су имала "фабрички" уграђене ротације) већ су то команде армија и дивизија (корпуса) саме набављале на тржишту, било је ту и претеривања јер су људи мислили да су важнији што више ротација имају. По ондашњем пропису црвено-плава светла су била уграђивана испод фарова (на браницима) а не на крову. То су ови наши из ВП видели у америчким филмовима па се то некако "дивље" примило и остало.
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #37 on: December 04, 2018, 12:56:49 am »

Mi smo u Karlovcu u četi vojne policije 1990 godine imali jednu novu Skalu 55 SUP verziju sa dvije plave rotacije, dvije kampanjole sa jednom plavom  rotacijom, sva vozila su imala naljepnice na vratima i šoferšajbni, i jednog Pinzgauera sa dvije rotacije, to je što se tiče putničkih vozila a ostalo su bili TAM-110 sa naljepnicama VP.
Ovo sa brojem i bojom rotacija je stvarno bilo stvar individue, znam kada smo se krajem 1990 godine okupili u kasarni u Čapljini gdje je bio centar za obuku vozača JNA, mnoge kolone vojnih kamiona iz cijele 5.vojne oblasti su se premještale u BiH i tu smo se svi okupili na velikom parkingu te kasarne (zaboravio sam kako se zvala, jedino što znam da je tu svojevremeno služio vojni rok poznati pjevač Boris Novković) koji smo bili u pratnji tih kolona, Skale 55, Kampanjole, Puchovi, jedne rotacije, duple rotacije,plave, plavo-crvene, svakakv mix bio, čak su neki Puchovi imali one okrugle rotacije što su išle širinom cijelog krova na kojima je bio i onaj megafon pa smo se zezali na taj megafon govoreći "cifre" svoje. Tu sam vidio i jednu smb Askonu koja je imala crvenu i plavu maglenku ugrađene ispod branika.

Inače lično smatram da je ovo sa SUP autima u JNA bilo neukusno i bez logike, vojska je vojska, znači smb boja a civilna milicija ima svoje oznake i boje i to je to.



* 58.jpg (89.42 KB, 800x562 - viewed 875 times.)

* 60.jpg (122.24 KB, 539x566 - viewed 720 times.)

* 57.jpg (68.89 KB, 450x600 - viewed 199 times.)
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #38 on: December 04, 2018, 05:09:04 am »

Ja se samo sjećam kao klinac da kad je Tito dolazio u Pulu, a dolazio je često i često su mu dolazili kojekakvi "belosvetski" likovi da se sa školom išlo na doček i mahanje onim papirnatim zastavicama, a kako je naša škola bila uz trasu niti jedna nas svečanost nije preskočila.

Tako i danas pamtim te kolone, a na početku je uvijek išao milicajski FIAT 125 (šareni) s dvije rotacije plavom i crvenom, kao iz američkih filmova i klincima je bio fora za razliku od Tristaća i Fićeka lokalne Milicije, nakon njega je išla titina kolone crnih Mercedesa i sva vozila iz pratnje imala su na krovu montirano plavo i crveno svjetlo osim onih iza Pullmana.

Ne znam za Srbiju, ali kad sam ja još za ESEFERJOTA polagao vozački zakon je definirao baš ono što sam naveo....

Nemamo bolju sliku osim ovog ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* t&n.jpeg (39.34 KB, 940x574 - viewed 510 times.)
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #39 on: December 04, 2018, 05:16:31 am »

Quote
Razlika između vozila Milicije i Vojne policije .

То ти није баш потпуно тачно. И возила војне полиције су имала по једно плаво светло (на пример скоро сви "пинцгауери").

Možda se nismo razumjeli, mislio sam na putnička vozila na primjer Z-101, u Puli je nekad vojarna VP bila iza Vojne ambulante preko puta Rojca i pored Saure, a kako je VIII OŠ bila na Monte Zaru za svaki državni dernek smo gostovali jedni kod drugih i sjećam se da su "vojne Žike" od Vojne policije imale dvije rotacije.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #40 on: December 04, 2018, 10:59:52 am »

Pripadnici VP u kasarni "Voljč Ignjac Fric" na Vrhniku ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovdje vidimo stoleta skroz bijele boje bez rotacije.

izvor :fb


* 1.jpg (49.59 KB, 720x644 - viewed 754 times.)

* 2.jpg (66.78 KB, 640x809 - viewed 571 times.)
« Last Edit: December 04, 2018, 11:07:33 am by Jester » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #41 on: December 05, 2018, 06:56:01 pm »

Quote
Ne znam za Srbiju, ali kad sam ja još za ESEFERJOTA polagao vozački zakon je definirao baš ono što sam naveo....

Да, ту си управо и тако је то било дефинисано за све, па и за војну полицију. Међутим, већ сам ти објаснио. Тежишна употреба ротација за војну полицију је била код вођења колона (где су требала два плава светла). Због тога је војна полиција махом имала такве ротације (дупле). Ретко када је војној полицији требало само возило са једном ротацијом.

Друго, путничка возила нису била тзв. формацијска, односно то нису била посебна возила војне намене (као, "пинзгауери, "пух"-ови ТАМ-110, разни ФАП-ови и исл.). Нису "усвајани" у НВО већ су купована комерцијална возила на тржишту. Куповало се шта се могло купити и зашта су команде армија имала новца. често "Застава" није могла да испоручи оне "заставе" Спсцијал (МУП) јер су их већ били наручили разни ОУП-и из тадашње СФРЈ. Та путничка возила за ВП су била далеко јефтинија од теренских и служила су да се мање троше и "дрндају" ова теренска. Осим тога била су прикладнија за мирнодопску употребу посебно по градовима где се највећи део задатака и обављао.

Ипак, изашли смо доста изван тема. Ово би модератори могли пребацити у тему о војној полицији.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #42 on: December 05, 2018, 08:02:05 pm »

Ovom je mjesto i ovdje i na temi o VP.

Jesu li u policiji postojala pravila, u vidu štampanih knižica kao u JNA?
Npr. kao pravilo o uniformama.
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #43 on: December 06, 2018, 12:20:00 am »

Evo milicije u ljetnim uniformama, neki sa MPČ-1 šljemovina a neki sa šapkama, osiguranje utakmice,1990 godina.


* 59.JPG (95.96 KB, 911x651 - viewed 299 times.)

* 61.JPG (96.26 KB, 930x617 - viewed 103 times.)

* 60.JPG (90.01 KB, 803x659 - viewed 480 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #44 on: December 08, 2018, 08:07:58 pm »

Ovom je mjesto i ovdje i na temi o VP.

Jesu li u policiji postojala pravila, u vidu štampanih knižica kao u JNA?
Npr. kao pravilo o uniformama.

Свакако да су постојали прописи који су регулисали ту материју. Мислим да су се звали "правилници" или тако некако.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.