PALUBA
March 28, 2024, 11:34:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Oznake činova pripadnika milicije SFRJ 1942-1991  (Read 49636 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #45 on: December 10, 2018, 01:30:47 am »

1988 godina, pripadnik specijalne jedinice RSUP-a SR Srbije u ljetnoj uniformi. Obzirom da nije neki kvalitet slike mogu primjetiti da je neka revolverčina za pojasom a i opasač nije standardni, bez šapke nego milicijska titovka sa metalnom zvijezdom. Navodno da je ova specijalna jedinica RSUP-a SR Srbije bila najbolja od svih ostalih specijalnih jedinica tadašnjih RSUP-ova.



* 62.JPG (103.8 KB, 805x674 - viewed 495 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #46 on: December 10, 2018, 07:35:50 pm »

Да ти овај на слици није Насер Орић?
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #47 on: December 10, 2018, 11:07:04 pm »

Да ти овај на слици није Насер Орић?

Jeste.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #48 on: December 10, 2018, 11:12:39 pm »


Jesu li u policiji postojala pravila, u vidu štampanih knižica kao u JNA?
Npr. kao pravilo o uniformama.

Свакако да су постојали прописи који су регулисали ту материју. Мислим да су се звали "правилници" или тако некако.


Propisi su svakako postojali, ali ne znam kako su objavljivani.

JNA je čini mi se imala dvije vojne štamparije (Beograd i Split), imala je Službeni vojni list, pravila, uputstva, priručnike (kao oblike štampane literature za unutrašnje funkcionisanje), udžbenike za vojne škole, izdavala je vojno-stručnu literaturu, npr. Vojnotehnički glasnik, pa i novine za širu publiku (Narodna armija). Izdala je i veliki broj knjiga, memoara vojskovođa, istorijskih knjiga, djela vojnih teoretičara...

Mislim da ako bi neko ozbiljnije proučavao uniforme JNA, svakako bi trebao krenuti od Službenog vojnog lista.


Ne znam kakva je bila izdavačka djelatnost u miliciji? Čini mi se da su i oni izdavali neke svoje novine, bar u periodu poslije 2.SR.
Odakle bi trebao krenuti onaj ko bi ozbiljnije proučavao uniforme milicije?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #49 on: December 11, 2018, 09:52:32 am »



Inače lično smatram da je ovo sa SUP autima u JNA bilo neukusno i bez logike, vojska je vojska, znači smb boja a civilna milicija ima svoje oznake i boje i to je to.



Nije bilo ni neukusno ni bez logike.
Vozila iste boje su koriscena u mirnodopskim zadacima da bi gradjani lakse poznavali i ustupali prvenstvo prolaza.
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #50 on: December 11, 2018, 11:09:39 am »



Inače lično smatram da je ovo sa SUP autima u JNA bilo neukusno i bez logike, vojska je vojska, znači smb boja a civilna milicija ima svoje oznake i boje i to je to.



Nije bilo ni neukusno ni bez logike.
Vozila iste boje su koriscena u mirnodopskim zadacima da bi gradjani lakse poznavali i ustupali prvenstvo prolaza.

Napisao sam svoje lično mišljenje, a što se tiče prvenstva kojeg spominjete koliko sa ovo malo sive mase u mozgu mogu dokučiti ni tada a ni sada se ne daje prednost vozilima plavo-bijele ili bilo kakve druge miješane boje, prednost se daje i davala je se isključivo vozilima sa plavom ili crveno plavom rotacijom, smb Zastava 101 sa upaljenim rotacijama i oznakama JNA vojne policije ništa nije manje uočljiva nego plavo-bijela Zastava 101, pratnja vojne policije je bila propisana i obavezna za 5 i više vojnih vozila a koliko se sjećam dok sam služio JNA to isto građanstvo je puštalo vozila vojna na raskrsnicama bez obzira imala pratnju vojne policije ili ne.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #51 on: December 11, 2018, 08:39:01 pm »

Ја ипак ценим да је коришћење тих "плаво-бело" офарбаних путничких возила у војној полицији имало неки утицај на понашање учесника у соабраћају и кад нису била упаљена плава ротациона светла. Јесте да возило са упаљеним плавим ротационим светлима има првеснтво, али када нису, људи ипак више обраћају пажњу на возила полиције. И дан данас се већина мало "штрецне" кад види полицијски ауто. Тако је било и тада. А то да су грађани пропуштали војна возила као приоритетна је можда важило и мањим местима. У Београду, тврдим да је било чак и супротно. Војни возачи су сматрани дилетантима (што објективно и јесте било у већини случајева). Београдски возачи су дан данас "дрчни" и са "висине" гледају оне са другим таблицама.

Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #52 on: December 11, 2018, 11:11:18 pm »

Ја ипак ценим да је коришћење тих "плаво-бело" офарбаних путничких возила у војној полицији имало неки утицај на понашање учесника у соабраћају и кад нису била упаљена плава ротациона светла. Јесте да возило са упаљеним плавим ротационим светлима има првеснтво, али када нису, људи ипак више обраћају пажњу на возила полиције. И дан данас се већина мало "штрецне" кад види полицијски ауто. Тако је било и тада. А то да су грађани пропуштали војна возила као приоритетна је можда важило и мањим местима. У Београду, тврдим да је било чак и супротно. Војни возачи су сматрани дилетантима (што објективно и јесте било у већини случајева). Београдски возачи су дан данас "дрчни" и са "висине" гледају оне са другим таблицама.



Obzirom da sam vojni rok služio od decembra 89' do decembra 90' u Karlovcu (SR Hrvatska), četa vojna policije-komandir čete kapetan Ceranić mojoj generaciji i meni je "pripala" ta dužnost da polovinom 90' godine obezbjeđujemo i pratimo vojna vozila i vojne kolone koje su prevozile naoružanje tadašnjeg TO-a SR Hrvatske i razduživanje vojne opreme kompletnog vojnog rezervnog sastava TO-a već navedene republike ex SFRJ, doslovno smo prošli cijelu Hr i Sloveniju i dio BiH (B. Krajina-Bihać, V. Kladuša) odnosno tadašnju 5. vojnu oblast-5. armiju i svugdje, zaista gdje god smo se pojavili odnosno prolazili nismo imali nikakvih problema što se tiče općenito ponašanja prema nama, i kao vojsci i kao učesnicima u saobraćaju, naglašavam i u Hr i u Sloveniji i pored toga što je se situacija počela blago zaoštravati i što su blago rasle tenzije prema JNA, a za BiH da i ne govorim kako smo dočekivani i koliko smo poštovani bili (ovo ne govorim zato što sam ja iz BiH nego zaista jer je tako bilo), sjećam se da smo jednom baš sa tom plavo-bijelom Skalom 55 ne znam kako ali uletili u neku ulicu koja je se završavala na nekom velikom parkingu od dvije velike stambene zgrade, neke djevojke koje su bile vani ljubazno su nam objasnile kako da se najlakše vratimo na cestu bez ikakvih predrasuda prema nama.
Za Beograd iskreno mogu vjerovati, ne bih da me netko pogrešno shvati ali činjenica je da su Beograđani i za vrijeme SFRJ se smatrali da su oni neki "izabrani", "veći", "superiorniji" i kako god od svih nas ostalih iz ex SFRJ koji smo bili provincijalci za njih. To je činjenica definitivno !
Također se vrlo dobro sjećam da su Beograđani sami između sebe "brojali" sebi krvna zrnca i doslovno se svađali ko je pravi i veći Beograđanin među njima, ovome je otac iz Bg a ovom drugom nije pa je ovaj prvi pravi Beograđanin a ovaj drugi je seljačina, odakle je baba, djed, u Bg su od 3.,5. koljena itd itd, dotle su išli ti primitivni malograđanski kompleksi ali ne bih više o tome jer to nije tema !
Samo želim naglasiti da u potpunosti vjerujem i ponašanje u saobraćaju tih i sličnih Beogradskih "arijevaca" prema učesnicima u saobraćaju koji dolaze iz drugih sredina u što sam se X puta uvjerio i sam kada dolazim u Bg, samo što ipak sam priznajem iznenađen da su se tako ponašali i prema vojnicima JNA koji su bili učesnici u saobraćaju u tadašnje vrijeme.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #53 on: December 12, 2018, 08:20:53 am »


 Štampa u miliciji:

  https://www.copo.edu.rs/168-1-l
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #54 on: December 12, 2018, 12:44:39 pm »

1988 godina, pripadnik specijalne jedinice RSUP-a SR Srbije u ljetnoj uniformi. Obzirom da nije neki kvalitet slike mogu primjetiti da je neka revolverčina za pojasom a i opasač nije standardni, bez šapke nego milicijska titovka sa metalnom zvijezdom. Navodno da je ova specijalna jedinica RSUP-a SR Srbije bila najbolja od svih ostalih specijalnih jedinica tadašnjih RSUP-ova.



A ne zna ni čemu služe kopče za hvatanje (pričvrišćivanje) kaiša od pantalona i opasača.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #55 on: December 12, 2018, 02:52:41 pm »

Ја ипак ценим да је коришћење тих "плаво-бело" офарбаних путничких возила у војној полицији имало неки утицај на понашање учесника у соабраћају и кад нису била упаљена плава ротациона светла. Јесте да возило са упаљеним плавим ротационим светлима има првеснтво, али када нису, људи ипак више обраћају пажњу на возила полиције. И дан данас се већина мало "штрецне" кад види полицијски ауто. Тако је било и тада. А то да су грађани пропуштали војна возила као приоритетна је можда важило и мањим местима. У Београду, тврдим да је било чак и супротно. Војни возачи су сматрани дилетантима (што објективно и јесте било у већини случајева). Београдски возачи су дан данас "дрчни" и са "висине" гледају оне са другим таблицама.

Upravo si objasnio o cemu se radilo.
Psiholoski na civile u saobracaju jace deluje vozilo isto kao i civilno policijsko nego vojno.
Prvo opazis oblik, kombinaciju boja, rotaciju, sirenu pa tek na kraju tablicu ili natpise na vratima ili haubi.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #56 on: January 08, 2020, 09:48:31 am »

U uvodnom postu ove teme su prikazane oznake činova milicije od 2.SR do raspada SFRJ.
Za poslednje oznake činova piše da su uvedene 1976. godine.
Na mnogim drugim mjestima piše da su te oznake uvedene 1986. godine, a i nešto se razlikuju ov ovih.

Kada su uvedene te oznake?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #57 on: January 08, 2020, 09:47:13 pm »

Поставе те "које се нешто разликују од ових" па да проценимо. Поменуте (оне на слици у уводној теми) ознаке су сигурно уведене пре 1980. Када сам започео да радим у војној полицији 1977. године полиција је носила те ознаке. Већ сам негде постављао слику милиционера са припадницима војне полиције (а који има те ознаке), а слика је из 1979-те.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #58 on: January 09, 2020, 01:34:36 am »

U ovoj knjizi se pominje 1986. godina:
https://ospreypublishing.com/the-yugoslav-wars-1-pb

Ima i ovdje, za Sloveniju:
http://www.uniforminsignia.org/?option=com_insigniasearch&Itemid=53&result=1136

Razlika je samo što nedostaju ona tri čina sa dvije debele linije i jednom tankom izmađu.
« Last Edit: January 09, 2020, 01:43:12 am by Prvačić » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #59 on: January 11, 2020, 05:50:58 pm »

Па ови "словеначки" су у основи исти као и они са почетног поста осим што се звездица разликује. Може бити да су на територији Словеније ознаке биле другачије. Уосталом, свака република
а је могла имати и имала неке своје особености у означавању милиције, посебно од почетка 80-тих.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.