PALUBA
March 28, 2024, 03:21:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Навођење артиљерије ?  (Read 5866 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« on: December 11, 2018, 05:21:51 pm »

Гледао сам на ЈТ неке ЈТACK тимове који наводе артиљерију на циљ као и ваздушне ударе. Може ли неко да ми објасни што пластичније како се одређују кординате и остали елементи како би артиљерија погодила циљ.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1 on: December 11, 2018, 10:28:39 pm »

Имаш то у једној од тема у артиљерији...Основа је у тригонометрији: Оруђе (положај топа, хаубице, батерије) - осматрачница - циљ  - чине темена троугла. Да би се троугао "решио" потребно је знати три величине (на пример: две странице и један угао; страница, угао и висина и тд...). Зато у припреми измериш неке вредности,а неки рачунаш зависно од тога где је циљ. Даљине се мере даљиномерима, а углови бусолама (теодолитима). За мерење углова се узима репер (обично објекат у простору од кога се мели "нулти" угао") који се обично назива "основни правац"

Осим наведеног, данашња артиљерија гађа убацним путањама посредно, односно не гађа непосредним нишањењем (послужиоци артиљеријског оружја на положају не виде циљ). Да би пројектил погодио потребно је знати, за одређене удаљености циља, углове под којима мора бити цев да би пројектил пао на задату даљину. За то постоје "таблице гађања" које се израђују унапред ("фабрички" што би рекли, током развоја оруђа), делом математички а делом и експериментално. Зато развој артиљеријског оружја траје дуже.

Такође, за далекометну артиљерију се узимају у обзир и разне друге ствари: температура (која варира по висини па и даљини), атмосферски притисак, струјање ваздуха (ватар), закривљеност земљине површине и тд.

У коначници, пре опаљења оруђа, нишанџија добија "угломер" односно угао између "основног правца" и циља и "даљинар" (угао под којим треба поставити цев да би  пројектил добацио на даљину циља). Такође, послуга  добија и податак о пуњењу, односно колико барута треба ставити у чахуру да би пројектил долетео тамо где треба. У ова три податка су "сабрани" сви рачуни које сам претходно навео. То "сабирање" раде рачуначи, посебна група у свакој батерији и дивизиону (па и бригадама) при чему то, осим "ручног" начина, данас раде рачунари (компјутери) који добијају податке тако што их уносе оператери или се аутоматски генеришу системом веза.

Надам се да си разумео.

Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #2 on: December 11, 2018, 10:50:31 pm »

Хвала на исцрпном објашњењу. Колико сам схватио, мораш добро познавати математику Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #3 on: December 11, 2018, 11:00:07 pm »

Да би био послужилац на оруђу (топу, хаубици) мораш само знати бројеве и слова Cheesy. Командири морају знати тригонометрију и разумети читав процес.

Оно што си ти видео на Јутујубу си нека врста извођача. Они лоцирају и обележавају циљеве. Они морају знати руковати уређајем који имају али не морају знати математику. Није лоше знати, односно разумети како то ради али то није неопходно јер они ништа не рачунају. Тај уређај који користе у себи садржи рачунар који обрађује податке. 
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #4 on: December 12, 2018, 06:31:40 pm »

@ koliko sam ja Džumbu shvatio ti uređaji uzimaju GPS koordinate svamog uređaja dalje bilježe pravac sa tih koordinata prema cilju i daljinu prema cilju i to sve proslijeđuju da li radio vezom ili satelitskom vezom ekipi koja računa dalje gađanje...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #5 on: December 12, 2018, 07:39:40 pm »

Današnji JTAC timovi za navodjenje bliske vatrene podrške imaju uredjaj kojim "laseruju" cilj, očitavaju koordinate cilja i javljaju ih. Takodje, mogu biti opremljeni i laserskim obeleživačem cilja kada je potrebno dejstvovati po tačkastom cilju "pametnim" ubojnim sredstvima.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #6 on: December 14, 2018, 09:39:57 pm »

@ koliko sam ja Džumbu shvatio ti uređaji uzimaju GPS koordinate svamog uređaja dalje bilježe pravac sa tih koordinata prema cilju i daljinu prema cilju i to sve proslijeđuju da li radio vezom ili satelitskom vezom ekipi koja računa dalje gađanje...

Отприлике тако. Међутим, ја сам овде објашњавао као се у принципу управља ваттром, односно одређују координате циља. То је суштина и сада, само што прорачуне раде рачунари.
Logged
Nikola S.
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #7 on: February 24, 2019, 12:17:28 am »

Današnji JTAC timovi za navodjenje bliske vatrene podrške imaju uredjaj kojim "laseruju" cilj, očitavaju koordinate cilja i javljaju ih. Takodje, mogu biti opremljeni i laserskim obeleživačem cilja kada je potrebno dejstvovati po tačkastom cilju "pametnim" ubojnim sredstvima.
Inace od mog bivseg nastavnika likovnog cuo sam pricu da je u ratu u Hrvatskoj sa odredjene udaljenosti sa lenjirom od 5 cm kroz neke formule uspevao da izracuna polozaj mete a zatim radio posao korektora ( cekao gde ce da pogodi prva granata a zatim ih preko motorole precizno naveo na metu).Po njegovoj prici u ratu je to funkcionisalo.

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #8 on: February 28, 2019, 07:15:22 pm »

Никола изгледа да ти ниси пазио на том часи. Положај циља се увек "рачуна" (осим ако се гађа непосредно) да би се у виду бројева пренео на нишанске справе артиљеријског оруђа. Некада се то ради "ручно" или уз помоћ уређаја који у себи садрже рачунаре који обављају прорачун.
Logged
Nikola S.
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #9 on: February 28, 2019, 09:25:23 pm »

Никола изгледа да ти ниси пазио на том часи. Положај циља се увек "рачуна" (осим ако се гађа непосредно) да би се у виду бројева пренео на нишанске справе артиљеријског оруђа. Некада се то ради "ручно" или уз помоћ уређаја који у себи садрже рачунаре који обављају прорачун.
Ne znam, ali on je tako meni rekao
Mozda su to i njegove lovacke price.
Ako mi neverujes on se zove Rastislav Skulec.

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #10 on: February 28, 2019, 10:02:20 pm »

Ниси ти мене схватио. Он је то вама вероватно добро објаснио него ти ниси добро упамтио. Да, осматрач (извођач) уочава где је пала граната и јавља одступање (на пример, "лево 50, даље 100"... бројеви означавају даљину у метрима). Е, сад то се прорачунава и преноси нишанџијама јер они не могу у метрима да померају нишанске справе већ то раде у угловним мерама ("хиљадитим"... а хиљадити је један милирадијан;  а радијан је лук чији је... хајде сад сам... Wink) .
Logged
Nikola S.
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #11 on: February 28, 2019, 10:58:17 pm »

Ниси ти мене схватио. Он је то вама вероватно добро објаснио него ти ниси добро упамтио. Да, осматрач (извођач) уочава где је пала граната и јавља одступање (на пример, "лево 50, даље 100"... бројеви означавају даљину у метрима). Е, сад то се прорачунава и преноси нишанџијама јер они не могу у метрима да померају нишанске справе већ то раде у угловним мерама ("хиљадитим"... а хиљадити је један милирадијан;  а радијан је лук чији је... хајде сад сам... Wink) .
Ne znam davno je to bilo. Wink

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.