PALUBA
April 25, 2024, 03:49:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Niška tvrđava  (Read 115436 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #30 on: December 16, 2012, 07:50:14 pm »

ovu sliku i ja vidim prvi put. verovatno je slikana jos u tursko vreme ili neposredno po oslobodjenju. vidi se da je ispred kapije rov, koga odaaaaavno nema. tu je ulica.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* tvrdjava turska.jpg (46.42 KB, 560x420 - viewed 119 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #31 on: December 16, 2012, 09:37:16 pm »

ne rekoh, ovo bi trebalo da je beograd kapija. taj deo se sada ne vidi jer je zaklonjen cvetnom pijacomm i drvecem.

inace zaboravio sam jos nesto. grad je sem tvrdjave imao i spoljni odbrmabeni jarak. turci su drzali nekoliko tacaka kao kontrolu ulaska u grad, a tu su naplacivali i tzv. tosarinu - pijacnu taksu. jedno takvo mesto nalazilo se na stambol kapiji (nije to stambol kapija same tvrdjave, vec deo grada kod bolnice). taj deo se i dan danas zove trosarina, i upravo to je razlog zasto je tu podignuta cele kula. drugo takvo mesto je poznato kao "mali pijac" ili pirotska rampa. tu je sada makova pumpa. pored njih, postojale su trosarine kod danasnjeg crvenog pevca i kod palilulske rampe.

pored ovoga, kroz grad je prolazio odbrmbeni jarak koji se punio vodom iz nisave. prvi, stariji, izgradjen jos pre tvrdjave, je isao od jagodinmalskog mosta otprilike trasom ulice ka pozorisu, odvajajuci tako secer malu od zumbul male. tu je skretao ka gradskoj skupstini i dalje prema sabornoj crkvi. od crkve je isao prema trgu vojske i opet se ulivao u nisavu. drugi je bio pocet da se radi ali nika nije u potpunosti zavrsen. isao je otprilike od gradske toplane, prema cairu (gde je uzimao vodu sa nekoliko potoka), zatim preko palilulske rampe prugom do pirotske rampe, gde se gubio u raskvasenom terenu preka starom koritu nisave. realizacijom vinterovog regulacionog plana (koji je napravljen odmah po oslobođenju od turaka) mnoge ulice u gradu su proširene, ispravljene i prosečene nove i unutrašnji i spoljašnji jarak su zatrpani. inace, preko malog kanala bilo je mnogo cuprija koje su omgucavale zivot grada.

Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #32 on: December 17, 2012, 10:40:58 am »

Zar starije Nišlije nisu više koristile naziv "Niško kale" nego tvrđava?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #33 on: December 17, 2012, 04:36:48 pm »

kale (naglasak na E) je turski izraz i bio je rasiren u celoj juznoj srbiji. no koriscen je i naziv grad (otud topovi gradlije), dok su naseljene mahale oko tvrdjave nosile ime varos ili carsija.

inace topovi gradlije, koje su nemci zaplenili u tvrdjavi



* topovi gradlije.jpg (60.29 KB, 793x517 - viewed 86 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #34 on: December 18, 2012, 09:15:30 am »

Znači tzv. gradska (bedemska artiljerija).

Topovi su zaplenjeni i odneseni ili su imali nekakvu drugu sudbinu.
Ima li podataka o proizvođaču i tipu?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #35 on: December 18, 2012, 04:19:55 pm »

nemam pojma sta je bilo sa tim topovima. verovatno su odneseni, trebalo je nemcima kvalitetnog materijala. a verovatno su i bili njihove proizvodnje.
Logged
rcopec
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25


« Reply #36 on: December 20, 2012, 02:37:20 pm »

Ako je netko od zainteresiranih za temu o niškoj tvrđavi propustio članak objavljen u lokalnom "Niškom vesniku" br. 64 iz svibnja/maja 2010., vjerujem da ovaj privitak neće biti viška:
Na žalost, zbog formata novina nisam mogao drukčije preslikati članak, ali vjerujem da neće biti problem "spojiti" ga:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Inače, zanimljiv je povod nastanku ovog članka. Naime, u pokušaju da atribuiram mjesto na kojem su snimljene fotografije iz albuma nekog zrakoplovca, jedan od temeljnih "toponima" bila mi je crkva u pozadini tih snimki. S obzirom na neke druge indicije sumnjao sam na Niš, no kako nisam uspijevao "izguglati" ništa što bi upućivalo da se ova doista nalazi(la) u Nišu, obratio sam se za pomoć kolegi, potpisniku članka, inače rođenom Nišliji. No, ispočetka ni on nikako nije uspijevao povezati tu crkvu s Nišom. Ipak, nakon kopanja i konzultiranja u tamošnjem arhivu, naposlijetku je došao do zanimljivog saznanja (vezanog za eksploziju iz 1946., a koja je već spominjana u ovom topicu). Pa ga je to ponukalo da to pretoči u ovaj, posebice za lokalne ljubitelje povijesti, zanimljiv članak ...  

R. Čopec    


* niskivesnikbr64v2010s16.jpg (254.18 KB, 800x674 - viewed 148 times.)

* niskivesnikbr64v2010s161.jpg (184.39 KB, 800x490 - viewed 159 times.)
« Last Edit: December 20, 2012, 06:33:38 pm by SOLARIS 1972, Reason: slike ubačene u atačment » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #37 on: December 20, 2012, 06:48:24 pm »

Хвала Роцопец!

Да, и ја памтим порушени део бедема према Нишави који се види на снимку у доњем тексту. То је поправљено негде средином 80-тих година. До тада се није могло иће ободом бедема на тој страни. Већ сам у једној другој теми помињао војне магацине и индсутриски колоске који је улазио у тврђаву код Видин капије. Памтим и војиника - стражара код магацина који су ту били. То је било све негде до краја 60-тих година. Војска јесте предла тврђаву цивилима, али је те магацине задржала скоро још 20-так година. Касније је те магацине користило градско зеленило или комунално предузеће надлежно за одржавање. Негде имам и фотографије унутрашњности тврђеве из мог детињства (почетак 60-тих), али ко ће то сада наћи.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #38 on: December 20, 2012, 06:59:26 pm »

Матеј Хуго Обелић који се помиње у тексту је је службовао  на нишком аеродорму у време када је и мој отац тамо прешао (од јуна 1939. до септембра 1940.), у 5. ваздухопловну базу. Врло је могуће да су се познавали, мада је мој отац био подофицир - наредник.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #39 on: December 21, 2012, 02:22:31 am »

dzumbo, pre ce biti da je nesto ranije popravljen bedem. ja sam '76. godiste i ne pamtim tu rupcagu. a pamtio bi je sigurno jer me je deda cesto vodio u tvrdjavu ko klinca. pamtim i 3-4 djuleta od "gradlija" iza arsenala, obozavao sam da ih otkotrljam gore ka cesmi i pustim da se skotrljaju nazad. takodje nas je neki njegov prijatelj uvodio u poternu kapiju odma desno od stambol kapije ka letnjoj, odatle se islo pravo do nisave a levo u bedem gde je bio neki hodnik. sa leve strane bile su neke prostorije velicine zatvorske celije. znam da smo tu samo provirili i da je on rekao da nije pametno da ulaze dalje "da se dete ne plasi". a jeste bilo jezivo, pogotovu klincu koji je jos verovao u vestice i baba roge Smiley 80tih je prvo zazidan prolaz, a kasnije postavljena i metalna vrata jer su se u tu rupu sklanjale skitnice.
Logged
rcopec
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25


« Reply #40 on: December 21, 2012, 03:44:06 am »

Матеј Хуго Обелић који се помиње у тексту је је службовао  на нишком аеродорму у време када је и мој отац тамо прешао (од јуна 1939. до септембра 1940.), у 5. ваздухопловну базу. Врло је могуће да су се познавали, мада је мој отац био подофицир - наредник.

Tek promoviranom ppor. Obeliću je očito u Nišu bila prva služba u VV-u poslije školovanja. Srećom, ostavio je razmjerno bogat album u kojem je i dosta fotografija s Medoševca iz tog doba. Pa da ne spamam(o) dalje ovaj topic, slobodno mi se javite pp-om ili e-poštom; možda na nekim fotkama mogu pronaći i vašeg oca, a usput si možda uspijem(o) preciznije atribuirati i poneku od tih fotografija.   
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #41 on: December 21, 2012, 07:27:36 pm »

Moguće da je poravljen ranije, 70-tih godina prošlog veka. Kao kroz maglu se sećam radova,ali ne mogu da stvorim predstavu kada je to tačno bilo. Pre 1971. godine, kada sam bio na radnoj akciji na Tvrđavi, nije sigurno.Tada je očišćen bedema sa leva strane Stambol kapije.

Inače, u severnom rovu Tvrđave, prema Elektronskom fakultetu, bila je nekada spomen ploča streljanim i vešanim rodoljubima, ustvari zarobljenicima iz Topličkog ustanka 1917.godine.  Streljale su ih bugarske okupacione vlasti, baš na tom mestu gde je bio spomenik (videli su se rupe od kuršuma na samom bedemu) tokom 1917.godine, dok su neki obešeni u samoj Tvrđavi ili u gradu. Ne znam šta je danas sa tim spomenikom. Do spomenika (rova) je vodio podzemni prolaz iz same tvrđave. Na ulazu u taj prolaz je bila tabla sa natpisom "Kapija smrti". Jednom prilikom sam sa decom iz osnovne škole išao tamo da položimo cveće, verovatno za neku godišnjicu Topličkog ustanka.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #42 on: December 21, 2012, 09:14:45 pm »

споменик постоји и до њега се може лако доћи, обзиром да је пре неку годину очишћено жбуње из ровчета (тад пронађоше и неко сакривено оружје ту). једино недостаје бронзана плоча, која је још дааавно украдена (мислим још у другом рату да су је бугари макли)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #43 on: December 22, 2012, 01:08:00 pm »

Има ли нека фотографија?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #44 on: December 22, 2012, 06:14:29 pm »

iskreno nisam ni trazio. ako se ne pojavi u skorije vreme sad kad idem za nis za raspust uslikacu ja. to bar nije tesko.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.