PALUBA
April 26, 2024, 12:44:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 25   Go Down
  Print  
Author Topic: Desantni tenkonosac i minopolagač  (Read 164918 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #15 on: October 11, 2009, 06:49:33 pm »


Dtm je mogao da nasedne  na obalu do 1/3 dužine svoga trupa...u vreme izkrcavanja tehnike ....

Inače..kod ukrcavanja mina sag1,2 ili saga.. ukrcanje se vršilo preko istog otvora....na palubi-krilima i u štivi je bilo mesta za oko 160 mina tipa SAG....



Slavuj, nije mogao da nesedne do trećine dužine, nego samo 5-6 metara, a i tada se odsukivao vozeći naizmenično motorima "krmom" i po sat - dva.

Mine je čeđće krcao dok je bio vezan bočno, dizalicom sa obale, mada je mogao i preko pramca, ali teže, jer mu minske tračnice nisu dosela skroz do pramca. I nije mogao da ukrca toliko mina, čak ni pola. Ovih dana ću naći TT podatke DTM - a pa ću upostovati tačne brojke. Pozdrav!
Logged
Slavuj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #16 on: October 12, 2009, 12:03:57 am »


Dtm je mogao da nasedne  na obalu do 1/3 dužine svoga trupa...u vreme izkrcavanja tehnike ....

Inače..kod ukrcavanja mina sag1,2 ili saga.. ukrcanje se vršilo preko istog otvora....na palubi-krilima i u štivi je bilo mesta za oko 160 mina tipa SAG....



Slavuj, nije mogao da nesedne do trećine dužine, nego samo 5-6 metara, a i tada se odsukivao vozeći naizmenično motorima "krmom" i po sat - dva.

Mine je čeđće krcao dok je bio vezan bočno, dizalicom sa obale, mada je mogao i preko pramca, ali teže, jer mu minske tračnice nisu dosela skroz do pramca. I nije mogao da ukrca toliko mina, čak ni pola. Ovih dana ću naći TT podatke DTM - a pa ću upostovati tačne brojke. Pozdrav!

Nema smisla da bilo šta pišem...15 meseci sam prespavao na brodu..neka znalci kažu ....
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #17 on: October 12, 2009, 07:24:26 am »



Nema smisla da bilo šta pišem...15 meseci sam prespavao na brodu..neka znalci kažu ....


Nemoj tako, niko ne zna sve, zajedno smo jači! Pozdrav!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #18 on: October 12, 2009, 08:11:50 pm »

Evo malo TT podataka o brodovima tipa DTM:

DTM tip Minopolagač DTM 234 (11 brodova)

Deplasman: 237/458 tona

Dimenzije: 49,80x9,02x3,07 metara

Gaz: - pramac    1,61 m
       - krma        1,71 m

Pogon (vrsta i snaga): Dizel, 3x191 kW

Brzine (ek/maks): 7/10 čvorova

Daljina plovljenja: 360 Nm ekonomskom brzinom

Autonomija: 2-3 dana

Vrsta gradnje: čelik

Godina i mesto gradnje: 1951/57., Rijeka

Utrošak goriva (kg/h): 80 kg maks.

Naoružanje:     - 1x20/IV mm M-75
                     - 2x20 mm M-71
                     - 1/IV lanser MTU-4 za "Strela 2M"
                     - tračnice za mine

Ratni bojevi komplet: - 20 mm metak, 12.100 kom
                             - rakete "Strela 2M"  8 kom
                             - PDRB              32 kom

Brodske zalihe:         - vode     19 t
                             - goriva   4,5 t

Mogućnost krcanja:
a)kao minopolagač: - mina SAG-1     63 kom (36+27)
                       ili  - mina SAG-2    105 kom (60+45)
                       ili  - mina SAG-3     72 kom (50+22)
                       ili  - mina SAGA       63 kom (36+27)
                       ili  - mina KMD-2-1000   46 kom (28+18)
                       ili  - mina AIM M70   46 kom (28+18)
                       ili  -MZ-1               105 kom (60+45)

b)kao desantni tenkonosac: - 200 vojnika sa ličnim naoružanjem i opremom
                      ili              - 3 tenka T-34
                      ili              - 3 vučna vozila FAP ili TAM 5000
                      ili              - 100 tona municije ili hrane u sanducima

Brodska sredstva i uređaji:  - radar DECCA RM 1216
                                     - ŽK Arma Brown
                                     - radio predajnik RD-1
                                     - radio prijemnik Siemens
                                     - radio primopredajnici R-609 i RUP 12M
                                     - radio telefon UKT FM 66/17

IZVOR: Pregled ratnih brodova i trajekata, izdanje 1988. (nekada str. pov. knjiga, što bi rekao Jantar)

Inače, akronim MZ znači minski zaštitnik (sličan mini, polagao se oko minskog polja da se minolovke zakače na njega a mine da ostanu)

Brojevi u zagradama uz mogućnosti krcanja mina znače na u štivi+na palubi - tračnicama
Logged
Slavuj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #19 on: October 12, 2009, 08:13:44 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Purol i krpa..da se ogledaš u slova  Smiley


* Slavuj.jpg (290.98 KB, 1920x1440 - viewed 532 times.)
« Last Edit: October 12, 2009, 08:20:49 pm by Slavuj » Logged
Slavuj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #20 on: October 12, 2009, 08:43:10 pm »

Uh podatci..DTM-a   Shocked

Radar??? Strele???
M75 i M71
Pa iskreno rečeno..pomozi mi..koja slika pokazuje koji top?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 4xFlak.jpg (295.05 KB, 2560x1920 - viewed 444 times.)

* Oerlikon.jpg (292.51 KB, 1920x1440 - viewed 417 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #21 on: October 12, 2009, 08:53:12 pm »

Uh podatci..DTM-a   Shocked

Radar??? Strele???
M75 i M71
Pa iskreno rečeno..pomozi mi..koja slika pokazuje koji top?


Na žalost, ni jedna ni jedan: Na drugoj slici je Oerlikon 20 mm, nije bio ugrađen na DTM, barem da ja to znam, a na prvoj mislim da je 4 - cevni PA mitraljez 12,7 ili neka verzija nemačkog Flaka, isto tako koliko ja znam nije bio na DTM, ili je demontiran radi ugradnje M 75 - četverocevnog 20 mm, tipa Hispano. M 71 su jednocevci, 20 mm , tip Hispano, na komandnom mostu prema krmi. M 75 je četverocevac, 20 mm, iznad mornarske praonice.
Logged
Slavuj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #22 on: October 12, 2009, 09:30:16 pm »

Uh podatci..DTM-a   Shocked

Radar??? Strele???
M75 i M71
Pa iskreno rečeno..pomozi mi..koja slika pokazuje koji top?


Na žalost, ni jedna ni jedan: Na drugoj slici je Oerlikon 20 mm, nije bio ugrađen na DTM, barem da ja to znam, a na prvoj mislim da je 4 - cevni PA mitraljez 12,7 ili neka verzija nemačkog Flaka, isto tako koliko ja znam nije bio na DTM, ili je demontiran radi ugradnje M 75 - četverocevnog 20 mm, tipa Hispano. M 71 su jednocevci, 20 mm , tip Hispano, na komandnom mostu prema krmi. M 75 je četverocevac, 20 mm, iznad mornarske praonice.

Boro...mislio sam samo da ti kažem..ako nisi bio na DTM-u nisi služio..kako možeš da tvrdiš tako sigurno...
Pulska četvorka ili DTM 234-Slavuj... Imao je naoružanje...na borbenoj stanici 4-četvorocevni Flak 20 mm (na njegovim cevima su bile još nemačke gravure....Borbena stanica 7 i 8 na komandnom mostu..su bila dva Oerlikona.20mm...Radar...u magli zvono pištaljka oamatrač na mostu i na pramci...Jedini komad opreme koji je bio osetljiv..je bio Žiro kompas...koji je trebao pola sata da se zagreje...
Ja uvek tvrdim..teorija je jedno a praksa drugo...
Ako dobro pogledaš sliku broda...na njegovim krilima su bile tračnice..i to u dužini 40 metara na svakoj strano..pa sada ti pogledaj dimenzije mine SAG1..u stvari njeno sidro...pa ćeš videti koliko komada može da se naloži na svakoj strani..da ne merimo štivu i koliko redova tračnica može da se položi..to znaju samo mineri koju si montirali..tovarili..polagali..i na kraju ako je bilo potrebno i vadili mine iz mora....
Bez zamere..
234 je broj broda..233 je bio naš komandni brod...toliko o znaci DTM-a
« Last Edit: October 12, 2009, 09:41:36 pm by Slavuj » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #23 on: October 12, 2009, 09:39:25 pm »

Sjećam se Slavuja vezanog na Kulini u Šibeniku, negdje 1979. godine.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #24 on: October 12, 2009, 09:41:50 pm »

Boro...mislio sam samo da ti kažem..ako nisi bio na DTM-u nisi služio..kako možeš da tvrdiš tako sigurno...

Ne znam kad si ti služio na DTM 234, Slavuj. Ja sam u pulskom 5. MDBR gde je bio i 234 bio referent MT i TSl od maja 1985. do septembra 1992. - više od 7 godina. Brodom DTM 234 sam i prebazirao iz Pule u Boku u ona nesretna ratna vremena. Podaci koje sam upostovao kao TT podatke su iz strogo poverljive knjige "Pregled ratnih brodova i trajekata" - dakle zvanični. U to vreme, ni jedan DTM nije imao Flak ni Oerlikon, već M71 i M75 - Hispance. Oerlikone smo imali u ratnoj rezervi - za opremanje trajekata u popisne minopolagače. Za podatke o krcanju mina - iz su knjige, dakle zvanični. U štivi su se polagala 4 reda vrlo kratkih tračnica, više puta sam ih montirao i demontirao, tako da te ne zavara veličina štive, jer ne možeš u nju nabacati mine kao vreće...

Dakle, bio sam tamo, služio otprilike 4 puta duže nego ti, dobio čin kapetana prve klase MTSl na tim brodovima, verovatno si ti samo služio ranije, pre nego što su brodovi prenaoružani.

Kad kažeš kad si služio na DTM 234, sve će biti puno jasnije! Pozdrav!

« Last Edit: November 27, 2011, 10:30:19 pm by leut, Reason: popravak citata » Logged
Slavuj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #25 on: October 12, 2009, 09:44:04 pm »

Sjećam se Slavuja vezanog na Kulini u Šibeniku, negdje 1979. godine.

Dva meseca 78 je bio Slavuj u Velimiru Škorpiku....A 79 u proleće je bio privezan u civilnoj luci....Nismo želeli da sretnemo Santinija  Grin
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #26 on: October 12, 2009, 09:47:26 pm »


Dva meseca 78 je bio Slavuj u Velimiru Škorpiku....A 79 u proleće je bio privezan u civilnoj luci....Nismo želeli da sretnemo Santinija  Grin

Zaključujem da si služio na DTM 234 1978/79. Očito su DTM - ovi nakon toga prenaoružani, tako da 1985. više nisu imali Oerlikone i Flakove već M71 i M75 Hispno topove. Možda bi nam Brodarski mogao pomoći oko toga?
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #27 on: October 12, 2009, 11:05:10 pm »

Boro je u pravu sto se tice naoruzanja.
Tocnio je i da su DTM-ci prije bili naoruzani sa 20 mm flakom njemacke proizvodnje i oerlikonima jednocijevcima.
Sto se ti ce ziro kompasa Arma Brown, nije istina da je to bila slaba tocka i to iz vise razloga. Arma Brown je engleski (britanski) ziro kompas namijenjen za brodove koji povremeno iskljucuju pomocne strijeve i prikljucuju se na vanjski naponsku mrezu. Zbog napona 24 V ugradjivali su se u vozila i tenkove.
Imali su mogucnost prisilnog dovodjenja u merdijan i tako su se mogli iz potpuno hladnog stanja za samo 25-30 minuta dovesti u meridijan i biti u funkciji. Svi ostali ziro kompasi, pa i danasnji najsuvremeniji koji rade na principu fibro-opiticke tehnologije, trebaji najmanje 3 sata da bi se stabilizirali i dovelu u radnu funkciju.
Ziro kompasi Arma Brown bili su ugradjeni na granicne patrolne brodove tipa PC-132 (ukupno pet brodova od PC-132 do PC-136) i na DTM-ce. Da li je bilo jos brodova u JRM sa tim ziro kompasime ne znam pouzdano. Ja sam danas kapetan duge plovidbe i bio sam zapovjednik na puno brodova sa razlicitim kompasima, pa i najsuvremenjim, ali mogu reci da je najbolji i najpuzaniji bio Arma Brown. S njime sam 5 godina navigao na PC-cima.
Jos da napomenem da su ti kompas omogucavali spregu sa radarima i da su bili su prvi u JRM koji su radarima i navigatorima omogucavali realno orijentiranu sliku.
Kada vec govorimo o tome da ispricam jednu istinsku pricu:
Odgovaramo pred KFr Cepelakom ziro kompase iz elektronske navigacije u kabinetu. Odgovara moj klasic (necemo navoditi imena :-))) i to Anschütz Standard IV ziro kompas. Ti kompasi su bili ugradjeni na dosta brodova JRM. To su relativno veliki ziro kompasi koji su imalu uske za podizanje na kucistu. Moj klasic sve nabubao napamet, a ne rezumije ni k.... Vidi to Cepelak pa ga prekine i pita zasto sluze ove uske. Klasic u nevjerici se skamenio i zaledio. A njemu ce Cepelak - "a moj ..... da si lucki radnik to bi znao" i srusi ga.
Logged
Slavuj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #28 on: October 13, 2009, 12:02:42 am »

Barba..napisao sam osetljiv..ne da je slab..
Logged
Slavuj
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #29 on: October 13, 2009, 12:46:02 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Za vreme moga služenja 137 je bio u Puli


* patrolni čamac 137.jpg (298.67 KB, 1280x960 - viewed 415 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 25   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.