PALUBA
March 28, 2024, 09:25:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 34   Go Down
  Print  
Author Topic: Bov M-86 i laka oklopljena vozila  (Read 272563 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #45 on: February 10, 2010, 10:11:50 am »

Za razbijanje demonstracija BOV je idealno vozilo - Trpe - tu se slažem. Jedino vodeni top je u tome još bolji.

Kod oružanih stanica ja vidim još jednu manu - pošto su dosta otvorene, u zatvarač oruđa dolazi prljavština te voda, što kod kupole toga nema. Neznam, kako radi ovakva stanica posle neke peščane oluje ili sada, kad su temperature oko -10 ili niže te pada sneg ili kiša, a tu ima i blata ...

Meni se sviđa rešenje ovih stanica kod BVP Pume, koja je u stvari zaštitena kupola bez stalne posade.

Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #46 on: February 10, 2010, 10:13:49 am »

I ja sam pomisljavao na takvu modifikaciju BOV-a, sa rezervoarom za tecnost umesto iskrcnog oddeljenja i vodenim topom na vrhu. Cheesy
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #47 on: February 10, 2010, 10:44:51 am »

Dozvol´te da se obratim, druže mlađi vodniče janezek67 Grin
Pa šta očekuješ od vozila sa 150 konja i 9 tona?!? Ugradi motor od 270 konja pa se ćudi. A malotko zna, kakva je uistinu oklopna zaštita BOV-a(slobodno nek napiše),  a ni ne oćekujem više od 2b po STANAG normama (što bi bilo u klasi LVM uzgred budi rečeno), prije manje. Modernizacija svakog sistema mora biti izvedena tako, da posle umještanja u sastav obnovljeni sistem  eventualne manjke ne izkazuje na način, koji bi smanjivao njegovu upotrebljivost.
 
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #48 on: February 10, 2010, 09:12:34 pm »

@Janezek67
Jel mozes da nam kazes nesto o Elbit-ovoj oruzanoj stanici koja je bila na ispitivanju u Sloveniju (za Patrie kolko znam).
Nisu se proslavile kolko sam saznao.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #49 on: February 10, 2010, 09:52:12 pm »


U JNA je bilo puno sredstava, koje več u tadašnje vreme nisu ispunjavala očekivano efikasnoat. Da jih nešto nabrojim:
- puška M48
- puška M59/66
- tromblonske mine
- bst M60
- BVP M60 i M80
- TAB 71
- TČ Seršen
- jastreb
- kraguj
- orao
- tenk T34 posle 1960 godine
- sredstva veze RUP
- 9k11 posle 1980 godine...


Janezek, koliko vidim, ti si opet univerzalni specijalista - za sve vidove i rodove?
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #50 on: February 10, 2010, 11:28:09 pm »

@Janezek67
Jel mozes da nam kazes nesto o Elbit-ovoj oruzanoj stanici koja je bila na ispitivanju u Sloveniju (za Patrie kolko znam).
Nisu se proslavile kolko sam saznao.


Oko Elbitove stanice - zašto je došlo do suradnje sa Elbitom i ne Rafaelom neznam. Vjerovatno su tu poznanstva još iz suradnje pri obnovi tenka T55, pa vjerovatno su stanice bile jeftinije, pošto su postojali prototipovi te dva sklopljena posla sa Belgijom i Romunijom. Po mome je bilo nekih problema kot tačnosti i pouzdanosti, ali tada je kod Patrija bila afera sa mitom več na višku, bili su i izbori i janševa vlada je samo tražila biljku, kako izači iz posla te dobiti izbore. Pa je Patrija promenila stanice i stavila skoro nove iz zaliha finske vojske. Tada slovenačka stran nije imala argumenta, da odmah izađe iz posla.

U istom periodu završen je još jedan posao sa RKBO Cobrama. I tu su bili problemi sa Elbitovim stanicama, a na kraju su prihvačene, samo sa mitraljezom od 7,62mm. Pitanje je, koliko su pouzdane - o tome ne mogu da dobijem nikakav podatak.

Elbit je barem za stanice od 30mm još u igri i na Patrijama. Problem je jedino, kako če integrirati rakete Spike, koje proizvodi Rafael i po nekim informacijama Elbitu ne pruža podatke o raketi, koje su potrebne za uspešnu integraciju u stanicu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #51 on: February 11, 2010, 12:26:06 am »

Janezek

Могу да се сложим са тобом да су нека од оних средстава које си навео била застарела у време усвајања.Било је модернијих. Али била су, а и сада су употребљива. Шта мислиш зашто су Амери тражили од Србије да уништи приличан број ПВО ракета "Стрела 2М".? А застареле су сигурно? Ја ћу ти рећи - употребљиве су. А да ли си се запитао зашто су  ЈНА и други производили та застарела средства? Мислиш ли да су у ЈНА или у другим, чак и моћнијим армијама, седели све сами глупаци који нису знали шта ваља? Не, него били су условљени парама, политиком и технологијом коју је имала индустрија (домаћа). И по чему се то разликује од онога што видимо данас? Као, Амери имају све супер? Или можда Словенија? Откуд корумпирани политичари,а богами и неки генерали СВ? Јел ти читаш какве примедбе имају амерички војници на чизме, одећу, и основну опрему војника? Да не помињем друга средства? Да нису и они неспособни као ЈНА? Ено Талибани их баш нервирају, а у Ираку се нису прославили.Како то са све "модерном" опремом?

Питао сам те зашто је у Словенији коришћен и сада се користи тај исти БОВ ВП (али и друга средства која си навео:БсТ - у почетку,БВП М-80, Т-55-мало модернизован, али ипак застарео, ТАМ-110 и сл) . Шта више, иницијативу његове производње, дакле, почетне тактичко-техничке захтеве (са све лошим противексплозивним особинама) поставила је словеначка полиција још негде у првој половини 80-тих (О настанку и развоју БОВ ВП сам већ писао). ЈНА је то прихватила и преузела за војску (војну полицију, само за њу, не за пешадију) и направила потребне студије и сл. За то време решење је било сасвим добро. Сигуран сам да би овакав БОВ ВП и сада радо набавиле многе земље, не само бише СФРЈ, већ и шире. Основни разлог - био би јефтин, не више од 150-200 евра и то ремонтован и употребљив. Наравно, да и ја сматрам да би и за полицију и за војну полицију требало оклопно возило точкаш са бољом оклопном заштитом (времена су се променила), заштићеном куполом (оружном станицом). Али има пречих ствари.

Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #52 on: February 11, 2010, 07:41:39 am »

Ama, ne peglaj Janezka više, molim.  angel
Ipak, moraš znati, da je u Sloveniji od devedesetih pa nadalje prisutno mišljenje, da su MTS bivše SFRJ prevaziđena. Isto važi i za rusku tehniku, pa su stoga ti sistemi samo malo odnosno nimalo prisutni u štampi i medijima. Neću ulazit o obašnjenja ali po mom je izboru baš TTM M-60 (sa klopkom za zrna-ako bi ga imala), BVP M-80A, M-84 (tenk i PM) i M-80 Zolja. Osobno mislim, da imaju ta sredstva još uvek visoku bojevu vrednost, pogotovo modernizovana.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #53 on: February 11, 2010, 07:42:31 am »


U JNA je bilo puno sredstava, koje več u tadašnje vreme nisu ispunjavala očekivano efikasnoat. Da jih nešto nabrojim:
- puška M48
- puška M59/66
- tromblonske mine
- bst M60
- BVP M60 i M80
- TAB 71
- TČ Seršen
- jastreb
- kraguj
- orao
- tenk T34 posle 1960 godine
- sredstva veze RUP
- 9k11 posle 1980 godine...


Janezek, koliko vidim, ti si opet univerzalni specijalista - za sve vidove i rodove?

Molim moderatora, da upozori kolegu, da ovakvim postovima vređa sudionike na ovom forumu, a koliko znam, to je pravilnikom zabranjeno. Hvala.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #54 on: February 11, 2010, 07:47:42 am »

Sada oko ovih sredstava. Slažem se, da su u uvođenju ovih bili prisutni faktori, kao šato su nedostatak deviza, nemogučnost nabavke modernijih sredstava zbog politike, oslanjanje na vlastite snage (što ponekad i nije bilo toliko loše) te ideologija partizanskog rata i njegovanje tekovina NOB.

Ovo, što nabavljaju Slovenija, Hrvatska ... sada, to je još gore. U glavnom su to sredstva, kod kojih se dobija sto viša provizija za vlastiti džep.

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #55 on: February 11, 2010, 09:10:45 am »


U JNA je bilo puno sredstava, koje več u tadašnje vreme nisu ispunjavala očekivano efikasnoat. Da jih nešto nabrojim:
- puška M48
- puška M59/66
- tromblonske mine
- bst M60
- BVP M60 i M80
- TAB 71
- TČ Seršen
- jastreb
- kraguj
- orao
- tenk T34 posle 1960 godine
- sredstva veze RUP
- 9k11 posle 1980 godine...


Janezek, koliko vidim, ti si opet univerzalni specijalista - za sve vidove i rodove?

Molim moderatora, da upozori kolegu, da ovakvim postovima vređa sudionike na ovom forumu, a koliko znam, to je pravilnikom zabranjeno. Hvala.


Janezek, žao mi je ako si moj post shvatio kao ličnu uvredu, to mi nikako nije bila namera, pa ti se izvinjavam. Napisao sam to jer mislim da teško može neko taksativno nabrojati komplikovana tehnička sredstva iz Kov, RViPVO i RM koja "nisu ispunjavala očekivanu efikasnost". Za napisati tako nešto, potrebna su mnoga opitovanja, studije, analize stručnjaka iz nekoliko naučnih disciplina. Koliko ja znam, u JNA nikada tako nešto nije urađeno, što znači da je tvoj navod proizvoljan, da ne potiče iz nekog relevantnog izvora.

Svejedno, izvinjavam ti se ako si se našao uvređen. Svakako imaš pravo na svoje mišljenje, a u kojoj meri i na koji način možeš da ga iznosiš na forumu, tu je uredništvo.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #56 on: February 11, 2010, 11:29:31 am »


U JNA je bilo puno sredstava, koje več u tadašnje vreme nisu ispunjavala očekivano efikasnoat. Da jih nešto nabrojim:
- puška M48
- puška M59/66
- tromblonske mine
- bst M60
- BVP M60 i M80
- TAB 71
- TČ Seršen
- jastreb
- kraguj
- orao
- tenk T34 posle 1960 godine
- sredstva veze RUP
- 9k11 posle 1980 godine...


Janezek, koliko vidim, ti si opet univerzalni specijalista - za sve vidove i rodove?

Molim moderatora, da upozori kolegu, da ovakvim postovima vređa sudionike na ovom forumu, a koliko znam, to je pravilnikom zabranjeno. Hvala.


Janezek, žao mi je ako si moj post shvatio kao ličnu uvredu, to mi nikako nije bila namera, pa ti se izvinjavam. Napisao sam to jer mislim da teško može neko taksativno nabrojati komplikovana tehnička sredstva iz Kov, RViPVO i RM koja "nisu ispunjavala očekivanu efikasnost". Za napisati tako nešto, potrebna su mnoga opitovanja, studije, analize stručnjaka iz nekoliko naučnih disciplina. Koliko ja znam, u JNA nikada tako nešto nije urađeno, što znači da je tvoj navod proizvoljan, da ne potiče iz nekog relevantnog izvora.

Svejedno, izvinjavam ti se ako si se našao uvređen. Svakako imaš pravo na svoje mišljenje, a u kojoj meri i na koji način možeš da ga iznosiš na forumu, tu je uredništvo.

Za ova sredstva, koja sam nabrojio, za mnoga i nije toliko težko ustanoviti, da nisu bila efikasna. Problem je termin "očekivana efikasnost". Vjerovatno su nabavkom jastreba očekivali, da če proči PVO i uništiti cilj. I nabavkom Bst m60 i tromblonskih mina, da če uništiti tenk (barem ruski T55 i T62). I za tenk T34 da če biti efikasan barem protiv suvremene pešadije i djelomice i oklopnim jedinicama protivnika.

Pa ču se samo ograničiti na tenk T34. Kada sam bio u JNA (godine 1986/87), u Zaječaru glavni tenk je bio T34, a od lovaca tenkova Jekson. Bilo je u hangarima nekoliko tenkova T55 - nikad nisam video, da bi na njima ko izvodio obuku. Tenk T34 sa svojim topom od 85mm nije bio efikasan ni protiv tenka Panter i Tigar u 2. svetskom ratu. Samo 1943 godine, rusi su izgubili oko 14.000 tenkova. Problem kod njih je bila pored lošeg tenka i to, što nisu imali dovoljno radio stanica, a imali su i loše obučene posade. Osim radijskih stanica, još veči problem bi bio i kod posada tenkovske jedinice JNA u Zaječaru 1986 godine. Obuka se svodila na kretanje tenka po kasarni (od prilike 200 - 500) metara. Onda su stali kod ograde i cjeli dan čeprkljali po tenku, a onda u vreme ručka krenuli nazad u hangar. O kakvim ozbilnjim kretanjem tenkova u formaciji, sadejstvu pešadije tu nije bilo govora. Tenkovi t34 tvorili su oko 1/3 brojčane snage JNA još 1990 godine.

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #57 on: February 11, 2010, 12:37:44 pm »

Janezek, neću u polemiku sa tobom jer uopšte ne razumem tvoje argumente. Na osnovu obuke u jednoj kasarni oklopnih jedinica u JNA izvlačiš zaključak o očekivanoj efikasnosti aviona, brodova i još dosta drugih sredstava?

Vrlo interesantna naučna metoda, ali meni strana i nerazumljiva, iako sam se pomalo bavio naukom.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #58 on: February 11, 2010, 12:42:41 pm »

Debelo smo zasli u off-topick, ali da pojasnim nesto oko nabavki T-34.
Jedan od uslova da Jugoslavija dobije tenkove T-55, kada su kupovani (prva narucbina oko 500 komada) je bila da nabavi istovremeno i tenkove T-34 u kolicini od 700 komada.
Tada u to vreme ti tenkovi su jos uvek biti upotrebljivi, pa je to i razlog zasto je tadasnja Jugoslavija pristala na takav suodnos pri kupovini tenkova T-55.
Da se pitala samo Jugoslavija, ondak bi uzeli samo T-55, ali u trgovini imas dve strane, pa zato i postoje pregovori.
Nadam se da sam malo razjasnio zasto je tadasnja JNA imala toliko T-34-ki, a posto se u JNA nista nije bacalo sto se moglo iskoristiti, tako su i T-34 ostale duuuugoooo u naoruzanju.
Ako se slazete, mozemo odvojiti ovaj deo i postaviti ga u novi topick, koj bi se zvao recimo "Rasprava o naoruzanju JNA" ili nesto slicno.
« Last Edit: February 11, 2010, 12:48:11 pm by trpe grozni » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #59 on: February 11, 2010, 01:36:52 pm »

Kako hoćeš Trpe, ali u raspravi sa ovakvim argumentima ja neću učestvovati.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 34   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.