PALUBA
March 29, 2024, 10:21:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ponovo postajemo globalni igrač  (Read 2473 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: January 05, 2019, 07:12:47 am »

"Ponovo postajemo globalni igrač" Britanija nakon Bregzita ima ambiciozne planove
I.Z.K.  04.01.2019.

Kada je britanski ministar odbrane Gavin Vilijams otkrio ove nedelje da Velika Britanija planira da uspostavi nove vojne baze u Aziji, kritičari su se zapitali postoje li novac ili strateška vizija za sprovođenje takvog plana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Međutim, ispitivanjem nedavnih britanskih odbrambenih inicijativa, čini se da bi baza u Aziji bila logičan korak. Vilijamson je britanskom dnevniku "Sandej telegraf" rekao da bi proširenje bio deo strategije za Britaniju da postane "istinski globalni igrač" nakon Bregzita. Velika Britanija bi trebalo da izađe iz članstva EU krajem marta.

- Ovo je naš najveći trenutak kao države od okončanja Drugog svetskog rata, kada ćemo se usmeriti u drugom pravcu i možemo na svetskoj sceni imati ulogu koju od nas svet i očekuje - naglasio je Vilijamson. Odbrambeni izvori tvrde da je verovatno da će se baze nalaziti na "Dalekom istoku", tačnije u Singapuru i Brunejima. Radi se o zemljama koje se nalaze u Južnom kineskom moru, gde se nadvija senka Kine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Peking smatra da većina Južnog kineskog mora spada u njegovu teritoriju, dok se ostale države regiona ne slažu sa tim, a i međunarodni tribunal je presudio 2016. protiv njega. Vilijamson je prošle godine na konferenciji o bezbednosti u Singapuru rekao da će Britanija demonstrirati solidarnost sa "sistemom zasnovanim na zakonima" u vodama Azije slanjem svojih ratnih brodova tamo. Kada se britanski amfibijski napadni brod HMS Albion pojavio u Južnom kineskom moru dva meseca kasnije i to blizu spornih paracelskih ostrvaca, Peking je to nazvao provokativnom akcijom. Takva kretanja brodova su odlika politike američke mornarice u Južnom kineskom moru, a Vašington ohrabruje svoje saveznike da se pridruže. Tako bi nova ili proširena britanska baza u Singapuru - gde i SAD imaju vojne objekte - sigurno bila dobro prihvaćena od strane Vašingtona, britanskog prvog vojnog saveznika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Što se tiče sigurnosnih aranžmana, veći deo posla se može obaviti. Ujedinjeno Kraljevstvo je 1971. godine potpisalo ugovor o Pet snaga odbrane, pakt koji uključuje Singapur, Australiju, Novi Zeland i Maleziju. Sporazumi, koji su napravljeni kada je Britanija povukla svoje snage iz Azije sedamdesetih godina, najstariji su odbrambeni pakt u jugoistočnoj Aziji, navodi "The Diplomat". Grupa od pet nacija održala je tronedeljne ratne igre u Singapuru u oktobru, a operacije u Južnom kineskom moru bile su deo plana. Osim strateškog značaja, baza u Singapuru bi imala i ekonomskog smisla za Britaniju.

Britanija je bila šest najveći svetski izvoznik oružja od 2013. do 2017. godine. Baze u Aziji bi bile i neka vrsta "izloga" vojne opreme i oružja koje Britanija izvozi. Rast prodaje oružja bi mogao da pomogne britanskoj ekonomiji nakon Bregzita. Najveći kupci britanskog oružja su uglavnom zemlje izvan EU. Pomorske baze u Aziji bi naročito mogle da pomognu prodaji fregata. A s obzirom na to da je trenutno među glavnim izvoznicima fregata Kina, jasno je da će Peking biti besan. Izveštaji Stokholmskog instituta za istraživanje mira (SIPRI) pokazuju da tržišta oružjem rastu u Aziji, Okeaniji i na Bliskom istoku, dok se smanjuju u Evropi, Africi i Amerikama. Indonezija je treći najveći kupac britanskog oružja, iza Saudijske Arabije i Omana. Zato ne treba da čudi što je Britanija održala svoje najveće vojne vežbe u poslednje dve decenije upravo u Omanu, kao ni to što će tamo uspostaviti stalnu pomorsku bazu.

Izvor: www.blic.rs


* 01.jpg (80.42 KB, 740x415 - viewed 47 times.)

* 02.jpg (370.15 KB, 1024x682 - viewed 44 times.)

* 03.jpg (353.93 KB, 1280x853 - viewed 49 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1 on: January 05, 2019, 12:45:15 pm »


А `ди су вам паре за то, јадо! Пара јесу пуни, али не толико. А после Бргзита је вероватније да ће значај Лондона као финансијског центра опасти, него да ће јачати.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #2 on: January 05, 2019, 03:59:26 pm »

Svako vrijeme nosi svoje  breme-tako glasi narodna pogovorka!A sličnpo je i sa manjim armijama-prvo dobijemo ''prijateljski savjet'' da izrežemo tenkove-ispravne-pa kasnije nam ponude isto tako stare ali ''njihove'' razume se daleko skuplje,ilti isto tako upropastimo zbog njihispravne avione,a onda debelo plaćamo da nas njihovi avioni štite iz njihovih baza udaljenih od nas stotinama kilometara.
U ovom slučaju mislim da je to tajni dil sa amerikancima,a Gordi albion to uokviri u frazu o novoj globalnoj igri,ali fakt jest Dalekom istoku i Pacifiku vodi  već vidljivi hladan rat o uticaju i prepodjele resursa izmedju Rusije i Kine SA JEDNE I SAD na drugoj strani i već je  vidljivo da ameri nemaju podršku neke mornarice koja može da plovi i dejstvuje po ''debelom'' moru jer Japan striktno čuva svoju neutralnost a ostale mornarice su samo ''obalne flote pa se Britanska flota namjeće kao jedina poimoć VII flotom
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: January 06, 2019, 10:05:14 am »

Moraju oni još brodova da izgrade da bi se vratili na scenu. Svaki nosač zahteva pratnju od najmanje dva R Type 45 i tri F Type 23/26, osim toga moraju d aimaju bar još tri ili četiri taktičke grupe sa četiri do pet borbenih brodova u stalnoj operativi.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #4 on: January 06, 2019, 05:39:16 pm »

Moraju oni još brodova da izgrade da bi se vratili na scenu. Svaki nosač zahteva pratnju od najmanje dva R Type 45 i tri F Type 23/26, osim toga moraju d aimaju bar još tri ili četiri taktičke grupe sa četiri do pet borbenih brodova u stalnoj operativi.

Engleska štampa (ne tabloidi!) već godinama trubi da omladina neće u vojne škole i u RN. Podmornice su na rubu operativnosti jer ne mogu da skrpe posadu. Isto važi za površinske brodove. RFA Royal Fleet Auxiliary - flota pomoćnih brodova - ključna za snabdevanje i desantne operacije je u katastrofalnom stanju. Svoja vojna brodogradilišta su sistemat6ski uništavali u poslednjih 50 godina! Ponavljam da su početkom 70ih imali preko 100 većih površinskih brodova. Sad su pali na dvadesetak. Zona odgovornosti RN, GIUK, Severno more i domaće vode imaju površinu od više miliona km2. Čime to braniti?

Istovremeno su zadržali imperijalnu naviku da budu u svakoj čorbi mirođija i da "gade i se*endaju" svuda po svetu, gde god nađu priliku.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #5 on: January 06, 2019, 06:59:42 pm »

USA više ne može sama!
U NATO je sve manje slušaju, pa zato se Britanci forsiraju.
Nakon bregzita su slobodni, mogu sa kim hoće - pa su izabrali (politički) put da ponovo pokušaju kao kolonijalna sila.
Naravno, rame uz rame sa USA.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #6 on: January 06, 2019, 07:47:22 pm »

Видећемо како ће се ствари развијати. Центар глобалне економије се сели на Пацифик, Европа полако постаје периферија. Британци су то на време схватили. Широким народним масама се могу продати разне приче, али мислим да је иза Брегзита жеља да имају слободне руке за трговинске споразуме са Азијом и САД.

Што се тиче војске и морнарице, треба мало погледати британску историју. Британској морнарици су помагале гомиле гусара (privateers). Велике компаније (нпр. Hudson Bay Company, British East India Company) су имале приватне армије. Ако буду имали економске интересе, Британци ће обновити морнарицу.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #7 on: January 06, 2019, 08:05:12 pm »



Ма, нека они обнављају... али пара нема!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #8 on: January 06, 2019, 08:14:33 pm »


Ма, нека они обнављају... али пара нема!

Naći će pare ako budu hteli, problem ostaje vreme - treba najmanje 10 godina za bilo kakve krupnije investicije u mornarici.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #9 on: January 06, 2019, 11:34:37 pm »

Као што рече "Фазан" видећемо како ће се ствари одвијати. По мом суду, тешко да ће Велика Британија, сама за себе бити глобални играч. Пре ће бити да ће бити саиграч неком од великих играча,а у овом случају избор је само један - САД. А да би пратили САД и при том могли да самодовољно кажу: "ништа без нас" мораће да мало више уложе у војску, пре свега у морнарицу и КоВ. Ако економија буде напредовала то би можда могли да постигну за једно 10-15 година. Требаће им најмање још два носача авиона и десетак већих бродова. Мислим да су они тако нешто и планирали, али је велико питање да ли ће имати средства да тако брзо изграде све те бродове. Даље, остаје им КоВ у коју одавно мало улажу. За било који озбиљнији ратни сукоб, (дуготрајнији по времену и већи по обиму снага),  они не немају довољно снага.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #10 on: January 07, 2019, 05:23:50 am »

Vecina zapadnoevropskih zemalja kubure sa ljudstvom, jer niko vise nece u vojsku. Videcete trend u narednim  decenijama legije stranaca.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #11 on: January 07, 2019, 07:36:46 pm »

У глобалу, свет се последњих година по питању организације државе и друштва све више враћа у неко доба Средњег века, само у технолошки другим околностима. Опет је пуно малих и слабих државица, малих професионалних (плаћеничке) војски, постојање приватних војски које ратују за свој грош или "ко плати више" и тд. и сл. Имамо и миграцију становништва као последицу локалних сукоба, пропасти економије и климатских промена (што све све дешавало и у периоду средњег века). Тако ће ићи све док се не појави неки "Монголи" и "Турци", "Карло Велики", "реформација" и сл. и тд. Друштвена дешавања се циклично понављају само у другим технолошко-техничким околностима.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.