PALUBA
March 28, 2024, 11:11:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Posao oko nabavke F-16 Barak iz Izraela propao, šta dalje?  (Read 16641 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: January 12, 2019, 06:44:30 pm »

Administracija mi je preporučila da otvorim novu temu jer je problematično mijenjati poli na staroj.

Svi smo pratili događaje oko nabavke ovih dana.
Vlada će poništiti odluku a šta dalje ne zna ni sam Premijer.

Quote
Najavio je sjednicu Vlade u ponedjeljak na kojoj će natječaj za kupnju zrakoplova poništiti, staviti odluku izvan snage, potom analizirati naučene lekcije iz tog procesa, ali će ostati odlučni da Hrvatska zadrži sposobnost ratnog zrakoplovstva. Ono što ćemo napraviti, nastavio je premijer Plenković, bit će u vremenu kada Vlada, Vijeće za obranu i druge institucije procjene da je taj korak nužan.

Izvor

Dakle nisam se koncentrirao na određeni model aviona već na općeniti tip koji bi mogao biti odabran.
Za nadzvučne avione sam stavio "polovni" jer mislim da nema šanse da se kupe novi.
Neki su čak počeli špekulirati o obnovi miguša kao privremeno rješenje.

Poli sam otvorio na 30 dana i rezultati su vidljivi tek nakon glasanja.
Ako netko ima još neko pitanje lako se doda.

poz.

Ps :odmah da kažem da sam glasao za odustajanje jer je ovo sve bila predstava za široke mase. MHO
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #1 on: January 12, 2019, 08:19:00 pm »

Solaris, slazem se sa tobom da je u pitanju predstava i farsa. Srbi kupili polovne kante, pa hajde i mi, sta ce biraci reci. Cisto sumnjam da ce smeti sada da odustanu od kupovine posle svih ovih skandala i samara koje su sami sebi udarili. Kupice nesto, obavezno zapadnog porekla, sada vise ni cena nece biti problem.
Logged
Daba82
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70



« Reply #2 on: January 12, 2019, 08:40:45 pm »

A zašto ipak sljedeći izbor ne bi bio nov avion? Ako se ne varam, Gripen je bio u užem izboru za nasljednika Mig 21?
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #3 on: January 12, 2019, 09:09:06 pm »

A zašto ipak sljedeći izbor ne bi bio nov avion? Ako se ne varam, Gripen je bio u užem izboru za nasljednika Mig 21?

Зато што је очигледно да авион мора бити амерички и грипен нема шанси, таман да цела Шведска дуби на глави. То је политичка одлука и то је ОК. Да сам на месту Швеђана, не бих потрошио ни пребијену пару да послужим као декорација на тендеру који ће очигледно бити намештен.

Да се разумемо - једина исправна ствар би била да се изабере другопласирани са претходног тендра. Понуда није била одбачена, значи другопласирани је испуњавао услове који су били постављени. Наравно, то се неће догодити. Хрватске јагњеће бригаде ће се омастити док не прође нови тендер, дај Боже да у међувремену неки пилот не погине.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #4 on: January 13, 2019, 06:51:20 pm »

Ono sto je interesantno da vecina postova (nebitno da li su zlonamjerni) o Baraku se napisali ljudi sa istocne tribine. Ljudi sa zapadne tribine se pak skoro nisu ni osvrtali na temu nabave novih-polovnih Mig-29 za RV Srbije.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: January 13, 2019, 06:58:16 pm »

Pa eto, mi brinemo o vama.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #6 on: January 13, 2019, 07:07:55 pm »

Kosmonaut, konstatacija ti je tačna i meni ja "zapala za oko". Čast vama nekolicini "sa zapadne strane" koji diskutuju "svojom glavom". Ostali koji prate uglavnom ćute i rako bih da ne smeju da diskutuju. Zašto je to tako teško je reći. Nadam se da će se ljudi i sa jedne i sa druge "strane" slobodnije uključiti u diskusiju.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #7 on: January 13, 2019, 07:12:36 pm »

Ovaj, mislim da je na forumu 95% ljudi sa " istocne tribine". Da ne pominjem par ljudi poimence koji su sa "zapadne" a koji su iole aktivniji. Ja bih zapravo najvise i voleo da cujem sta ljudi iz Hr imaju da kazu na celu situaciju.
Logged
MirOs71
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #8 on: January 13, 2019, 08:04:22 pm »

Eto ja ću koju o ovom poslu sa mojeg laičkog stajališta, nisam aktivan na forumu, ali svakodnevno pregledam sadržaj po nekoliko puta, jednostavno nemam nikakve veze sa vojskom osim što sam kao maketar zaljubljenik u zrakoplovstva sa ovih naših prostora.
Moje mišljenje je sljedeće: ušlo se grlom u jagode, jako mi je žao što je tako ispalo, ali bilo je itekako puno signala od početka procesa da sve nije baš posloženo kako treba, Nikako ne mogu prihvatiti obrazloženje da nije bilo nikakve štete, prošle su još dvije godine koje ne možemo vratiti i bojim se da to sve vodi daljnjem urušavanju HRZ-a možda i nepovratno.
Unatoč starosti zrakoplova cijeli paket je bio za naše prilike odličan i uz Izraelsku potporu HRZ odnosno njegov nadzučni segment je imao šanse da se tehnološki prebaci u današnjicu.
Moje mišljenje je da HRZ u ovom trenutku nije spreman ni sposoban za održavanje sustava kao što je F-16.
Ali isto tako mislim da su nam za kakvu takvu zaštitu Hrvatskog neba i države potrebne najmanje jedna potpuna eskadrila od 24 zrakoplova.
Odmah će se postaviti pitanje novca, mislim da ga imamo dovoljno, samo treba donijeti odgovarajuće dugoročne odluke.
Sad bi možda trebalo zaista dokupiti još nekoliko MIg-21 ili osposobiti ona četiri koji su bez veze prizemljeni i nisu konzervirani kako bi dobili vrijeme.
Zatim ići postepeno sa uvođenjem možda 8 kom FA-50 i učiti osoblje i pilote za punokrvne lovce koje bi tada lakše dokupili.
To je sve u sferi malo ili skoro nevjerovatnog scenarija, ali tko zna možda se nešto i ostvari, ja onako u naletu entuzijazma i napravio f-16 Braket u HRZ bojama, ali eto ostade samo What If.


* 1.jpg (177.77 KB, 1000x535 - viewed 73 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #9 on: January 13, 2019, 08:35:29 pm »

Kosmonaut, konstatacija ti je tačna i meni ja "zapala za oko". Čast vama nekolicini "sa zapadne strane" koji diskutuju "svojom glavom". Ostali koji prate uglavnom ćute i rako bih da ne smeju da diskutuju. Zašto je to tako teško je reći. Nadam se da će se ljudi i sa jedne i sa druge "strane" slobodnije uključiti u diskusiju.
Što reći? Politika rukovodi a struka je slijedi.Sad kreće novi krug i valjda će se snaći u poslu na temelju dosadašnjih iskustava.
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #10 on: January 14, 2019, 01:10:54 am »

Moje misljenje je da ce pokusati kupiti polovne Americke F-16 ala Block 25 ili 30 ali sa modernizacijom na Block
50 (ala sto je Indonezija uradila prije par godina).

Krpljenje MiG-21 je tesko.  Rijetko tko ko radi remont na tim avionima a Hrvati su vec imali probleme I sa Rumunskim I Ukrajinskim remontima.

 
Ne mislim da Hrvatska ce kupiti ikakve nove avione zbog cijene,

Mislim da je moguce da ce ugasiti svoju lovacku aviaciju.  Sto sam citao svega su 3 MiG-21 operativni zato sto je kvalitet remonta los.  To znaci da je moguce da ce I tri operativnih brzo u penziju.  Onda ce morati kupiti airpolicing od Madzara ili Talijana.


A nakon sto se nesto ugasi, I kadr ode u druge poslove, tesko je upaliti.

U realnosti HR trosi premalo na vojsku da bih mogla odrzati sve sposobnosti.  A lovacka aviacija je jako skupa I lagano propadne ako se ne ulaze ozbiljni novac.





Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #11 on: January 14, 2019, 11:21:38 am »

So na ranu: Ako je dobar Severnoj Koreji, dobar je i nama!

IZVOR: B92, TPORTAL, V.P.P. PONEDELJAK, 14.01.2019. | 09:51


Direktor kompanije Rimac Automobili ima predlog za Vladu Hrvatske nakon fijaska s obnovom borbene eskadrile.


Rimac vladi savetuju kupovinu polovnih ruskih MIG-ova 29.

Rimac je objavom na Fejsbuku stavio so na ranu Vladi Hrvatske nakon fijaska koji su doživeli s Izraelcima.

Rimac je podelio tekst o prodaji polovnog sovjetskog MIG-a 29 kojeg je u svojoj floti među ostalima imala i Severna Koreja.

Vladi je poručio: "Ako je dobar Severnoj Koreji, dobar je i nama".

Takve je avione nedavno od Rusije dobila srpska vojska.

MIG 29 prodaje se za 4,65 miliona dolara.

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #12 on: January 14, 2019, 05:16:55 pm »

Ono sto je interesantno da vecina postova (nebitno da li su zlonamjerni) o Baraku se napisali ljudi sa istocne tribine. Ljudi sa zapadne tribine se pak skoro nisu ni osvrtali na temu nabave novih-polovnih Mig-29 za RV Srbije.

Kad sad napišem da je takvo raspoloženje i u državi neki će me poplyuvati.
Većinu građana u RH boli đokica za nabavu nekakvih aviona za XX miljardi nečega a ko može odlazi vani sa pinklecom.

Inače zahvaljujem na učešću u poli, nije brojno ali ipak.
Vidim pojavio se glas za krpljenje migova, interesantno bi to bilo vidjeti.  Smiley  Grin  laugh

poz.
Logged
robertino
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #13 on: January 14, 2019, 05:27:22 pm »

kupit od rusa mig29 ili od kineza Chengdu J-10 
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #14 on: January 14, 2019, 06:39:18 pm »



A `di smiju!? Triba dokazat` vjernost zaokeanskom gazdi od NATO, te je takva kupnja nemoguća! Možda tajvanski F/A-50.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 25 queries.