PALUBA
March 28, 2024, 09:01:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Posao oko nabavke F-16 Barak iz Izraela propao, šta dalje?  (Read 16639 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #15 on: January 14, 2019, 07:42:46 pm »



A `di smiju!? Triba dokazat` vjernost zaokeanskom gazdi od NATO, te je takva kupnja nemoguća! Možda tajvanski F/A-50.
Mogli bi da kupe od madjara njihove 29-ke pa da ih remontuju kod polljaka,a remont da prebiju preko sardine u konzervi,vina i letovanja!
« Last Edit: January 14, 2019, 08:01:39 pm by švercer011 » Logged
robertino
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #16 on: January 14, 2019, 07:50:58 pm »

pošto vi nama niste dali f16 mi idemo kod kineza i rusa, tako rade prave države a ovi vazali slušaju svoje te će kupiti nove f16 navodno block 70/72

Kazao je da su zainteresirani za F-16 Block 70/72 - "manji broj, postupno korak po korak, očekujući da će cijene biti dobre za Hrvatsku".

http://novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Krsticevic-ne-odustaje-Od-Amerikanaca-ocekuje-najbolju-ponudu-koju-necemo-moci-odbiti
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #17 on: January 14, 2019, 08:18:57 pm »



Malopre na Dnevniku HRT rekoše da bi 8 aviona sa minimalnim paketom opreme i naoružanja koštali nešto manje od 1mlrd.$. To nije dostatno za "dežurni dvojac" i redovnu obuku. Tako bi se stvorila osnova za kasniju kupnju dodatnih aviona i sustava naoružanja. Ali, gde naći tu milijardu? kako? Od koga - smanjiti mirovine, obrezati zdravstvo, školstvo, povećati ionako veliki PDV?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #18 on: January 14, 2019, 10:14:06 pm »

Jedno prosto pitanje, da li su do sada  izraelci bilo kome prodali polovne F-16 avione i kako?
Ako nisu, da li to znači da je Hrvatska bila pokusni kunić  Cool
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #19 on: January 15, 2019, 01:35:54 am »



Malopre na Dnevniku HRT rekoše da bi 8 aviona sa minimalnim paketom opreme i naoružanja koštali nešto manje od 1mlrd.$. To nije dostatno za "dežurni dvojac" i redovnu obuku. Tako bi se stvorila osnova za kasniju kupnju dodatnih aviona i sustava naoružanja. Ali, gde naći tu milijardu? kako? Od koga - smanjiti mirovine, obrezati zdravstvo, školstvo, povećati ionako veliki PDV?

смањити издвајања за владине саветнике ,агенције, возни парк, кафе куварице... пара има али су погрешно распорееђне, исто као и код нас.

Jedno prosto pitanje, da li su do sada  izraelci bilo kome prodali polovne F-16 avione i kako?
Ako nisu, da li to znači da je Hrvatska bila pokusni kunić  Cool

колико ја знам нису.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #20 on: January 15, 2019, 12:24:17 pm »

Izgleda da rade na ekološkom zrakoplovu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Screenshot 2019-01-15 12.15.56.png (429.18 KB, 561x503 - viewed 60 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #21 on: January 15, 2019, 08:18:50 pm »

Ja sam od početka bio za kupovinu novih aviona jer mislim da 30 godina star avion, ma koliko suvremen (moderniziran) i kvalitetan bio, ne može biti dugoročno rješenje. Tako je na prethodnom (poništenom) natječaju moj favorit bio švedski Gripen. Naravno, na ovakvim natječajima ne gleda se samo avion već šira ponuda (obuka, naoružanje, logistička podrška, šira obrambena suradnja, "off-set" ulaganja, savezništvo itd.), a veliku ulogu igra i politika.

U tom smislu mi je izraelska ponuda bila prihvatljiva jer mislim da bi kroz obuku i općenito vojno-obrambenu suradnju mogli puno naučiti od Izraelaca koji su gotovo stalno u ratu i puno ulažu u vojsku, opremanje i obuku. K tome, Izrael ima snažnu i razvijenu vojnu industriju što se moglo mudro iskoristiti i za razvoj domaće. No ponuđeni avion, iako suvremen i ubojit, star je 30 godina, te mislim da je prednost ipak trebalo dat Gripenu, ako već kupujemo avion za sljedećih 30-40 godina. Također, mislim i da su dva dvosjeda bila premalo na ukupan broj aviona.

Hrvatska strana je u cijelom procesu ispala totalno naivna i smiješna. Od toga da se nije tražio takozvani BAFO (Best And Final Offer) preko kojeg se moglo doći do boljih i povoljnijih ponuda, preko toga da se Hrvatska strana nije zaštitila od odustajanja od posla, u smislu da se naplate nekakvi penali zbog izgubljenog vremena i troškova natječajnog postupka, do toga da su zanemarena upozorenja SAD-a jer se očito vjerovalo da je Hrvatska SAD-u bitnija nego što je, i da Izrael ima veći utjecaj na SAD nego što ima. Na koncu smo se osramotili i izgubili još godinu-dvije.

A što nakon? Ministar Krstičević kaže da mu je želja manje aviona. Možda je to realnost obzirom na potrebe i financije, ali nikako ne može i ne smije biti želja. Želja uvijek treba biti bolje, više, jače. Nadalje, kaže da Hrvatska očekuje ponudu od SAD-a koja se ne odbija i kaže da želi platformu F-16. Čemu onda novi natječaj, ako se sve zna?! Opet ispadamo neozbiljni. Kako očekivat da se itko javi i ponudi neki drugi tip aviona nakon ovog? Čak je i premijer Plenković reagirao i demantirao Krstičevića. Tko zna kako će se sve na kraju rasplesti, ali vjerujem da će se nešto ipak nabaviti, bilo kupiti, bilo da ćemo dobiti donaciju, a onda platiti modernizaciju nečeg rabljenog. Nabava novog mi se čini manje vjerojatna, osim ako bi se išlo na manji broj komada, a to bi vjerojatno bilo 6, maksimalno 8.

Vidjet ćemo kako će se sve na kraju rasplesti jer vrijeme brzo prolazi, 4 ispravna MiG-a su prizemljena (zbog istrage) te su u međuvremenu vjerojatno izgubljeni, odnosno povratak u uptrebu bi zahtijevao veća ulaganja, a ovih 8 brzo troše resurse. Sat otkucava...
« Last Edit: January 15, 2019, 09:20:43 pm by leut » Logged
KUPAč
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 99


« Reply #22 on: January 15, 2019, 09:25:32 pm »



Malopre na Dnevniku HRT rekoše da bi 8 aviona sa minimalnim paketom opreme i naoružanja koštali nešto manje od 1mlrd.$. To nije dostatno za "dežurni dvojac" i redovnu obuku. Tako bi se stvorila osnova za kasniju kupnju dodatnih aviona i sustava naoružanja. Ali, gde naći tu milijardu? kako? Od koga - smanjiti mirovine, obrezati zdravstvo, školstvo, povećati ionako veliki PDV?

Republika Hrvatska je prošli mjesec knjižila i platila neplanirano pola milijarde US dolara na ime jamstava za propala brodogradilišta u Puli i Rijeci.
Tako da će se naći i za avione, bez brige.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #23 on: January 16, 2019, 08:56:38 am »

Ja sam od početka bio za kupovinu novih aviona jer mislim da 30 godina star avion, ma koliko suvremen (moderniziran) i kvalitetan bio, ne može biti dugoročno rješenje. Tako je na prethodnom (poništenom) natječaju moj favorit bio švedski Gripen. Naravno, na ovakvim natječajima ne gleda se samo avion već šira ponuda (obuka, naoružanje, logistička podrška, šira obrambena suradnja, "off-set" ulaganja, savezništvo itd.), a veliku ulogu igra i politika.

U tom smislu mi je izraelska ponuda bila prihvatljiva jer mislim da bi kroz obuku i općenito vojno-obrambenu suradnju mogli puno naučiti od Izraelaca koji su gotovo stalno u ratu i puno ulažu u vojsku, opremanje i obuku. K tome, Izrael ima snažnu i razvijenu vojnu industriju što se moglo mudro iskoristiti i za razvoj domaće. No ponuđeni avion, iako suvremen i ubojit, star je 30 godina, te mislim da je prednost ipak trebalo dat Gripenu, ako već kupujemo avion za sljedećih 30-40 godina. Također, mislim i da su dva dvosjeda bila premalo na ukupan broj aviona.

Hrvatska strana je u cijelom procesu ispala totalno naivna i smiješna. Od toga da se nije tražio takozvani BAFO (Best And Final Offer) preko kojeg se moglo doći do boljih i povoljnijih ponuda, preko toga da se Hrvatska strana nije zaštitila od odustajanja od posla, u smislu da se naplate nekakvi penali zbog izgubljenog vremena i troškova natječajnog postupka, do toga da su zanemarena upozorenja SAD-a jer se očito vjerovalo da je Hrvatska SAD-u bitnija nego što je, i da Izrael ima veći utjecaj na SAD nego što ima. Na koncu smo se osramotili i izgubili još godinu-dvije.

A što nakon? Ministar Krstičević kaže da mu je želja manje aviona. Možda je to realnost obzirom na potrebe i financije, ali nikako ne može i ne smije biti želja. Želja uvijek treba biti bolje, više, jače. Nadalje, kaže da Hrvatska očekuje ponudu od SAD-a koja se ne odbija i kaže da želi platformu F-16. Čemu onda novi natječaj, ako se sve zna?! Opet ispadamo neozbiljni. Kako očekivat da se itko javi i ponudi neki drugi tip aviona nakon ovog? Čak je i premijer Plenković reagirao i demantirao Krstičevića. Tko zna kako će se sve na kraju rasplesti, ali vjerujem da će se nešto ipak nabaviti, bilo kupiti, bilo da ćemo dobiti donaciju, a onda platiti modernizaciju nečeg rabljenog. Nabava novog mi se čini manje vjerojatna, osim ako bi se išlo na manji broj komada, a to bi vjerojatno bilo 6, maksimalno 8.

Vidjet ćemo kako će se sve na kraju rasplesti jer vrijeme brzo prolazi, 4 ispravna MiG-a su prizemljena (zbog istrage) te su u međuvremenu vjerojatno izgubljeni, odnosno povratak u uptrebu bi zahtijevao veća ulaganja, a ovih 8 brzo troše resurse. Sat otkucava...

Генерално се слажем са овим што си написао. Веома је неозбиљно расписивати нови тендер ако су остали учесници на претходном тендеру задовољили постављене услове. Беспотребно се губи време и троше ресурси. Посебно ако се унапред зна да се иде на одређени модел авиона.

Што се тиче грипена, мени се свиђа концепт лаког једномоторног авиона који полеће са кратке стазе и има мали тим људи који га опслужују. Колико грипен заиста одговара том концепту који рекламирају (чувају га у амбару и онда узлети са сеоског пута) не знам, али концепт је одличан за мала ваздухопловства. Оно што ме буни у целој причи је на основу чега се авиони који се повуку из шведског ваздухополовства (па им се онда мењају делови) продају као нови?
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #24 on: January 16, 2019, 11:27:28 am »

Najbolje za Hrvatsku bi bio lizing Gripena slično što su uradili Mađari ili Cesi. Tus se znaju troškovi, plača se upotreba, avijon je sigurno brzo u upotrebi.

Oko F16 biče samo problemi. Jedino, ako če i amerikanci da naprave neki lizing.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #25 on: January 16, 2019, 06:08:34 pm »

...
Hrvatska strana je u cijelom procesu ispala totalno naivna i smiješna. Na koncu smo se osramotili i izgubili još godinu-dvije.
...

Da, nažalost sve stoji naročito ovo zadnje.
Osobno držim najodgovornijeg MO, on je bio glavni operativac.
Ali da ne ulazimo u politiku i ove cirkuse koje gledamo ovih dana a i nastavit će se.  Tongue
Premda mislim da je morala pasti neka glava, preveliki je ovo kis.
Izraelci su nešto obećali (obećanje ludom radovanje- stara narodna) a to se nitko nije potrudio provjeriti.

Quote
Vidjet ćemo kako će se sve na kraju rasplesti jer vrijeme brzo prolazi

U poli sam glasao za vjerovatno gašenje a u biti bi volio da uzmemo male L-159.
Mislim da bi to bilo financijski prihvatljivo i mogli bi ih dobiti relativno brzo.

Republika Hrvatska je prošli mjesec knjižila i platila neplanirano pola milijarde US dolara na ime jamstava za propala brodogradilišta u Puli i Rijeci.
Tako da će se naći i za avione, bez brige.

Ne sumnjam da će se naći, dužni smo i ovako, pa ćemo biti još malo dužniji ništa strašno.
Ali postoji velika razlika između Uljanik grupe i nabavke aviona.
Brodogradilišta proizvode novce državi a avioni ih samo troše.


Dobro, sve je to politika, pričekajmo da se smire strasti pa se možda iznađe neko razumno riješenje.

poz.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #26 on: January 16, 2019, 06:50:56 pm »

Ovo vise nije sramota, ovo je tuga.
https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2056847
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #27 on: January 16, 2019, 07:33:17 pm »

Pa sta se tu ima pisati/komentirati - poslije F-16 Barak, bit ce cisti F-16. Ne meže nista drugo!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #28 on: January 16, 2019, 08:39:25 pm »

Lol
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #29 on: January 16, 2019, 08:54:10 pm »


Vidim, gore se spominje L-159. Taj avion ne zadovoljava ni najosnovnije uslove za air-policing, iz prostog razloga što je dozvučan, sa Vmax. na nivou aviona koje je dužan presretati, pa čak i sporiji, jer mu je Vmax ispod 900km/h. L-159 koliko znam ima neki radar, što je dobro, ali sam radar bez mogućnosti korišćenja BVR raketa V/V ne znači ništa. Još su Česi pre četvrt veka, kada je taj avion modernizovan iz L-39/59 u L-159 ALCA - "advanced light combat aircraft" na njega postavili rakete R-60M. Čak je i R-73 teško integrisati na taj avion. Možda Sidewinder, ali ništa bolje od toga. Još je L-39Z imao GŠ-23 utopljen u nosni deo trupa, u donjem delu, što je dobro. Možda je na L-159 taj top i skinut radi smanjenja mase. Ako je tako, to ga dalje diskvalifikuje, jer otpada mogućnost "rafala upozorenja".

U svakom slučaju, to nije lovac, Ako već "pucaju" na takav avion, bolje bi im bilo probati kupiti G-4 od Srbije Grin, jer G-4 je avion brži, bolje penje, okretniji je i moderniji, čak i takav kakav je, od L-159. Mogućnosti nošenja podvesnog tereta su otprilike jednake po masi, ali L-159 može nositi modernija zapadna oružja, što mu je jedina prednost.

Nisam "nalio glavu" kako misli Solaris, ali jedina razumna opcija jeste stvarno "pustinja Mojave, gde F-16 mnogi borave!". kakvi Gripeni, kakvi bakrači, otkud `Rvackoj šolde za bilo šta sem kojekakih "polovnjaka". Mada, ako nadvlada histerija "srpske opasnosti", svakojake gluposti su moguće, pa i to da se zarad "deranja sopstvene kože s leđa" i bez pelena za sopstvenu decu ostane, ali da `Rvacka kupi avione!
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 26 queries.