PALUBA
March 28, 2024, 01:18:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Posao oko nabavke F-16 Barak iz Izraela propao, šta dalje?  (Read 16633 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #30 on: January 17, 2019, 05:54:17 pm »

...

Stvar je napeta, vidi se da su svi nervozni, zamoliću da se suzdržimo od komentara.
Ima birtija koje se tim bave.  Tongue

Vidim, gore se spominje L-159.

Sve šta te zanima o L-159 možeš naći na ovom linku.
Meni se sviđa, mislim da bi za nas bio primjeren, zadržala bi se letačka jezgra.
A kad postanemo dembelija, onda kupiti nešto bolje, brže, veće.  Sad  Roll Eyes  Tongue

https://thaimilitaryandasianregion.wordpress.com/2015/10/27/aero-l-159-alca/

Quote
jer G-4 je avion brži, bolje penje, okretniji je i moderniji, čak i takav kakav je

G-4 je zapeo u prošlosti, prošlo svršeno vrijeme, nažalost.

Quote
Mada, ako nadvlada histerija "srpske opasnosti"

Već sam napisao i ponoviću, to su dvije spojene posude, ako bude ovamo bit će i tamo, živi bili pa vidjeli. MHO

Quote
"pustinja Mojave, gde F-16 mnogi borave!"

Yebate, moga biš izdat knjigu sa tom haiku poezijon.  Grin

poz.
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #31 on: January 17, 2019, 11:27:37 pm »


U svakom slučaju, to nije.

Sve je ovo istina.

U realnosti Hrvaska ne kupuje pravu vojnu sposobnost, cak ako kupe nove F-16 Block 72 ili cak F-35 ili X-Wing iz Rat Zvijezda!

Broj aviona je previse malo za bilo kakvu pravu vojnu sposobnost. 12 aviona je tek dovoljno za nesto skolovanja I airpolicing I nista drugo.  6-8 je bogu za plakati.

Pogledaj Rumuniju sa svojih 12 F-16 koji jos nemogu da lete osnovne air policing misije zato sto je previse mali broj aviona za obrazovanje dovoljno pilota!  Zato I dalje se koristi MiG-21M/MF Lancer u air policing misijama.

Cesi su zaklucili da bi trebalo barem 18 JAS-39C/D da bi mogli da imaju dovoljno aviona da bih mogli sudjelovati u Baltic Air Policing misijama (imaju svega14 sto je tek dovoljno za air policing nad Ceskom).

Cak Danska koja ima 30 operativnih F-16AM/BM (I 15 u rezervi) imaju probleme odrzavati avione u ratistu za bilo kakvo vrijeme.  A ta ratista su Libija I Afganistan koje nemaju modernu ili ikakvo PVO ili lovacku aviaciju.


Treba puno vise aviona, pilota I eskadrila za pravu vojnu sposobnost.  Naprimjer Nizozemska se originalno odlucila da je minimalan broj F-35 oko 37 aviona.  To bih im dalo kapacitet da odrzavaju 4 F-35 u ratistu za 6 mijeseci!


Licno mislim da je Hrvatskoj mozda bolje da umijesto simbolicni RV uloze taj novac u nesto pametnije, narocito ako zele ozbiljno da sudjelovaju u NATO operacijama.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 593


« Reply #32 on: January 18, 2019, 07:31:18 am »

To je to - javnost u glavnom ne razlikuje "vojnu sposobnost" od pukog opstanka lovačke avijacije: da postoje presretači, dovoljan broj pilota, tehničkog osoblja i logistike...

A možda glavni razlog da komšije zadrže "air policing" sposobnost je - što su ipak turistička zemlja i treba da zadrže kontrolu nad svojim nebom.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #33 on: January 28, 2019, 06:47:34 pm »

Bili ste obavešteni o uslovima kupovine F-16
Tanjug   28. januar 2019.

Američki ambasador u Hrvatskoj, Robert Kohorst, predao je danas premijeru Andreju Plenkoviću dokument koji dokazuje da je Hrvatska blagovremeno bila obaveštena o načinu i proceduri za prodaju, odnosno kupovinu borbenih aviona F-16 od Izreala.

Plan da Hrvatska od Izraela kupi bombardere F16 Barak propala je zato što SAD nisu dozvolile prodaju svojih aviona, koje je svojevremeno kupio Izrael zato što ih je ta zemlje Zagrebu ponudila nadograđene. Odnosno, SAD su bile saglasne da odobre prodaju tih aviona Izraelu pod uslovima da budu vraćeni u prethodno stanje, ali to nije odgovaralo Hrvatskoj. Posao je propao, a opožicija je u parlament prosledila interpelaciju o odgovornosti ministra odbrane Damira Krstičevića.

"Postoji pravilo prodaje trećoj strani koja mora uključivati američko odobrenje. Bili su svesni kako proces funkcioniše, ne znam jesu li znali sve detalje, ali generalnu informaciju su imali", kazao je američki diplomata po završetku sastanka s Plenkovića. Hrvatski portal je s tim u vezi objavio dokument koji ne samo, kako navode, demantuje izjavu ministra odbrane Damira Krstičevića i članove komisije, već sada i jasno zašto je vlada Andreja Plenkovića ovaj dokument proglasila tajnim, iako on to nije. Navodi se da su se Amerikanci direktno obratili hrvatskoj vladi, a ne MORH-u, što znači da je Plenković znao ne samo da Krstičević ne govori istinu nego i za sve poteškoće u vezi s nabavkom borbenih aviona, odnosno da kupovina neće biti moguća.

U dokumentu koji je u posedu Indexa stoji da Amerikanci odgovaraju vladi Izraela na zahtev zaprimljen 24. avgusta 2017. godine i direktno se obraćaju vladi, a ne MORH-u. U dokumentu stoji da Stejt department daje odobrenje za privremeni transfer tehničkih podataka za F-16 C/D vladi Hrvatske, i to za "eventualnu buduću prodaju". U dokumentu stoji da se vladi Hrvatske daje i odobrenje za zajedničku vizuelnu inspekciju aviona kao deo pregovora između Izraela i Hrvatske. Ali je, navodi se, to odobrenjeno bilo uslovljeno, jer u njemu stoji da je za bilo kakvu nadogradnju F-16 potrebna dozvola SAD.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #34 on: January 28, 2019, 09:30:44 pm »

Sve je to deja vu, non/wihte/tariguz ... prežvakavanje iste stvari na sto načina.

Već sam napisao šta mislim tko je najodgovorniji tako da se neću ponavljati, svakome na savjest, mene se yebe.
Premda u svemu ovome i takozvanim aferama koje naglo iskrsavaju, jako bode u oči jedna stvar:

Gromoglasna tišina o pitanju u naslovu ove teme.

Nitko od odgovornih ni da pisne šta dalje.
MO se bio nešto zaletio i od tad silenzio stampa.

U osnovi vladi odgovara da se ova tema o propaloj nabavci prožvakava do beskonačnosti.
IMHO

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #35 on: January 28, 2019, 09:44:29 pm »

Lagano sam razočaran svime ovime pa sam izmijenio poli.
Neznam do kad će biti otvorena za glasanje, forum mi ne daje taj podatak

Dosadašnja poli je izgledala ovako. Zahvaljujem svima na učešću.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.

Edit: sad vidim da se nije promijenio istek poli. ok. taman da se vide mišljenja.


* poliavioni.JPG (49.35 KB, 1187x262 - viewed 92 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #36 on: January 28, 2019, 10:14:14 pm »

Bili ste obavešteni o uslovima kupovine F-16
Tanjug   28. januar 2019.

Američki ambasador u Hrvatskoj, Robert Kohorst, predao je danas premijeru Andreju Plenkoviću dokument koji dokazuje da je Hrvatska blagovremeno bila obaveštena o načinu i proceduri za prodaju, odnosno kupovinu borbenih aviona F-16 od Izreala.

Plan da Hrvatska od Izraela kupi bombardere F16 Barak propala je zato što SAD nisu dozvolile prodaju svojih aviona, koje je svojevremeno kupio Izrael zato što ih je ta zemlje Zagrebu ponudila nadograđene. Odnosno, SAD su bile saglasne da odobre prodaju tih aviona Izraelu pod uslovima da budu vraćeni u prethodno stanje, ali to nije odgovaralo Hrvatskoj. Posao je propao, a opožicija je u parlament prosledila interpelaciju o odgovornosti ministra odbrane Damira Krstičevića.

"Postoji pravilo prodaje trećoj strani koja mora uključivati američko odobrenje. Bili su svesni kako proces funkcioniše, ne znam jesu li znali sve detalje, ali generalnu informaciju su imali", kazao je američki diplomata po završetku sastanka s Plenkovića. Hrvatski portal je s tim u vezi objavio dokument koji ne samo, kako navode, demantuje izjavu ministra odbrane Damira Krstičevića i članove komisije, već sada i jasno zašto je vlada Andreja Plenkovića ovaj dokument proglasila tajnim, iako on to nije. Navodi se da su se Amerikanci direktno obratili hrvatskoj vladi, a ne MORH-u, što znači da je Plenković znao ne samo da Krstičević ne govori istinu nego i za sve poteškoće u vezi s nabavkom borbenih aviona, odnosno da kupovina neće biti moguća.

U dokumentu koji je u posedu Indexa stoji da Amerikanci odgovaraju vladi Izraela na zahtev zaprimljen 24. avgusta 2017. godine i direktno se obraćaju vladi, a ne MORH-u. U dokumentu stoji da Stejt department daje odobrenje za privremeni transfer tehničkih podataka za F-16 C/D vladi Hrvatske, i to za "eventualnu buduću prodaju". U dokumentu stoji da se vladi Hrvatske daje i odobrenje za zajedničku vizuelnu inspekciju aviona kao deo pregovora između Izraela i Hrvatske. Ali je, navodi se, to odobrenjeno bilo uslovljeno, jer u njemu stoji da je za bilo kakvu nadogradnju F-16 potrebna dozvola SAD.

Izvor: www.novosti.rs
Nitko nije pravilno bio obavijesten!!! Mozda su stizala neka pismena na drugim jezicima, ali nikada na hrvatskom jeziku, te je stoga politicki vrh u pravu. Uzaludno je americki veleposlanik pisao pisma..... Pametnome dosta!!! Cool Cool Cool
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #37 on: January 29, 2019, 12:16:56 am »

A sto je smijesno je da je dobor poznato da nemozes prodavati Americku opremu bez odobrenje SAD a zna se i da Amerikanci dobro kontroliraju prijenose tehnologije!   Ja mislim da je MORH ili stavio glavu u pijesak ili su naivni i cak nesposobni. 

Oni su trebali pricati sa Amerikancima prije nego sto su uopce napravili odluku o starim IDF/AF avionima.

Sad bit ce interesantno kako ce ovo sve u buducnosti. 

Po meni bolje platiti Madzarima i Talijanima za airpolicing, a US$500 miljuna potrositi na bezpilotne letjelice ala IAI Heron za nadzor nad granicama i na Jadranu, nove Offshore Patrol Boat (OPV) ili nove helikoptere da zamjenu Mi-8MTV. 

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #38 on: February 17, 2019, 04:43:11 pm »

Quote
Premijer je u Muenchenu govorio i o novoj nabavci borbenih zrakoplova.

- Mi održavamo sve daljnje napore da Hrvatska osigura sposobnost i modernizaciju Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva. Što se tiče tipa zrakoplova on je i zadnji put, bilo je sasvim jasno, na temelju studije koju su napravili stručnjaci iz Ministarstva obrane, tip zrakoplova zapadne tehnologije. Mi smo i na ovoj velikoj konferenciji, gdje dolaze i ljudi iz svijeta obrambene industrije iskoristili ovu prigodu i za razgovor s predstavnicima Lockheed Martina i s predstavnicima Saaba. Oni su i dalje zainteresirani i mi ćemo u sljedećim tjednima i mjesecima gledati kako da na temelju iskustva koje smo prošli započnemo jedan novi proces koji bi u razumnom vremenskom periodu osigurao Hrvatskoj realizaciju onoga što želimo, a to je modernizacija našeg zrakoplovstva rekao je premijer za HRT.

Izvor

...godinama, stoljećima...  Tongue

poz
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #39 on: February 17, 2019, 10:50:36 pm »


Izvor

...godinama, stoljećima...  Tongue

poz

Meni veca smijurija njegove price o reintgraciji Gruzije I Ukrajine ikako je to slicna situacija Hrvatske u 1998-e.  Nekako zaboravlja da je Rusija velika sila dok je Srbija mala zemlja koja je bila pod sankcijama I pod vojnom prijetnjom citavog NATO pakta.  NATO bombardirao Srbe lagano a nece prijetiti treci svijetski rat zbog Gruzije ili Ukrajine
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #40 on: February 18, 2019, 12:31:42 am »

Pretpostavka je majka zajeba, ali meni se sve čini da će biti 10+1 helenski + 1 USAF stock, obnovljen i nešto malo nadograđen od strane LM za cca nekih 400 milja $ i imamo čime paradirati i to je to...  Cool
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #41 on: February 24, 2019, 07:36:45 pm »

Да, отприлике тако. Десетка коришћених авиона у границама пара које је Хрватска већ определила за ту намену.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #42 on: February 24, 2019, 08:19:03 pm »

у границама пара које је Хрватска већ определила за ту намену.

Ako je, šta više razmišljam o ovoj kvazi nabavci više mi se čini fejk.
Od četiri ponude odabrali su jedinu koja je bila neizvediva.   Cool
Yebe ludi zbunjenog i ništa više.  Tongue

poz.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #43 on: February 25, 2019, 11:14:08 am »

Neka se nešto radi, neka se narod veseli, neka narod žali i tuguje, ljuti se, sve se zaboravi brže no što je nastalo...……..
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #44 on: March 05, 2019, 05:57:32 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 10824450.jpg (148.68 KB, 1280x960 - viewed 82 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 25 queries.