PALUBA
March 30, 2020, 10:53:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Prilikom registracije unesite ispravnu e-mail adresu jer na toj adresi dobijate mail za aktivaciju Vašeg naloga. Proverite obavezno i neželjenu poštu...
 
   Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Leopard 1  (Read 936 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35 679« on: January 17, 2019, 08:09:57 am »


* 01.jpg (135.05 KB. 934x423 - viewed 56 times.)* 02.jpg (228.75 KB. 800x587 - viewed 46 times.)* 03.jpg (461.54 KB. 1280x729 - viewed 53 times.)* 04.jpg (414.29 KB. 1280x855 - viewed 53 times.)* 05.jpg (247.16 KB. 1280x855 - viewed 49 times.)

Logged
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35 679« Reply #1 on: January 17, 2019, 08:12:20 am »


* 06.jpg (194.09 KB. 1280x960 - viewed 51 times.)* 07.jpg (274.66 KB. 1280x840 - viewed 81 times.)* 08.jpg (274.33 KB. 1280x827 - viewed 47 times.)* 09.jpg (209.77 KB. 1280x720 - viewed 50 times.)* 010.jpeg (307.21 KB. 1280x848 - viewed 46 times.)

Logged
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35 679« Reply #2 on: January 17, 2019, 08:14:16 am »


* 011.jpg (294.58 KB. 1280x938 - viewed 43 times.)* 012.JPEG (381.89 KB. 1280x850 - viewed 47 times.)* 013.jpg (233.47 KB. 1280x767 - viewed 46 times.)* 014.jpg (346.27 KB. 1280x879 - viewed 46 times.)* 015.jpg (65.59 KB. 960x720 - viewed 45 times.)

Logged
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35 679« Reply #3 on: January 17, 2019, 08:16:09 am »


* 016.JPEG (296.65 KB. 1280x850 - viewed 50 times.)* 017.jpg (396.85 KB. 1280x849 - viewed 46 times.)* 018.jpg (110.77 KB. 800x795 - viewed 51 times.)* 019.jpg (229.41 KB. 1280x856 - viewed 48 times.)* 020.jpeg (114.59 KB. 800x797 - viewed 46 times.)

Logged
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35 679« Reply #4 on: January 17, 2019, 08:19:01 am »


* 021.jpg (421.29 KB. 1280x960 - viewed 43 times.)* 022.jpg (164.29 KB. 1280x960 - viewed 49 times.)* 023.jpg (667.96 KB. 1280x960 - viewed 47 times.)* 024.JPG (267.99 KB. 1280x960 - viewed 48 times.)* 025.JPG (165.22 KB. 1280x960 - viewed 43 times.)

Logged
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35 679« Reply #5 on: January 17, 2019, 08:27:45 am »


* 026.jpeg (106.93 KB. 800x800 - viewed 47 times.)* 027.JPEG (238.35 KB. 1280x846 - viewed 45 times.)* 028.JPEG (432.92 KB. 1280x854 - viewed 47 times.)* 029.jpg (435.73 KB. 1280x960 - viewed 49 times.)* 030.jpg (501.05 KB. 1280x855 - viewed 45 times.)

Logged
Bozo13
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 15 975« Reply #6 on: January 17, 2019, 12:27:21 pm »

Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 888


« Reply #7 on: January 17, 2019, 05:56:27 pm »

Првите верзии на лео-1 беа многу послаби во однос на т-55 барем во оклоп да не споменуваме за т-64 .Дури некаде со модернизацијата на ниво на А3 и А4 лео-1 се доближува скоро на ниво на т-72 .Иако 105 мм топ на далечина од 1.5км не можи да го пробије оклопот на т-64 или т-72 . И сфрј можеше да го купи леопарад-1 но  во 1967 година како тенк е далеку послаб во однос на т-55 или м-48, м-60 и центарион.
Logged
kumbor
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 043


« Reply #8 on: January 17, 2019, 07:17:24 pm »Leopard 1 je, baš kao i AMX-30, bio projektovan u sklopu tadašnje NATO strategije udara u bok sovjetskih oklopnih "klinova", a ne za čeoni sudar sa sovjetskim tenkovima. Top 105mm L7 je do pojave Rheinmetallovog 120mm bio najbolji zapadni tenkovski top, ako se izuzme Chieftainov L11 od 120mm. Iako slabo oklopljen, Leo 1 je bio brz i imao odličnu municiju. Nabavka Leo 1 od SFRJ nije razmatrana, jer tenk nije odgovarao "taktičkom korisniku".  Verzije Leo 1 sa raznim oblicima "zusatzpanzerung" su nešto poboljšale situaciju sa oklopom, ali ne suštinski.
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 888


« Reply #9 on: January 17, 2019, 08:03:04 pm »

Исто така франзуците сакале лесен  тенк со поголем топ кој лесно се транспортира за да можат да брзо по воздушен пат да го транспортират  низ  своите колонии иако тоа го постигнаја и со амх-13 .Реално лео-1 некако е премногу  лесено оклопен за воени дејствија во 60 тите  особено ако се земи големата количина на советски рпг-2 и рпг-7 кој многу лесно пробиват  оклоп од 200мм па нагоре , така да тешко дека ке го издржеја тој советски удар иако лео-1 го имаја произведно во големи количини над 6000 прачиња  и горе долу со тоа ке компензираја .Мислам дека една од причина да лео-1 да имаа лесен оклоп и тоа што во тој период германија имаше забрана да користи поголеми количини на челик во воени цели и плус и француската и германската тешка индустрија сеуште се обновува од втората светска војна  но не треба да се занемари фактот на тоа што можи и самите американци не му давале да направат подобар тенк од нивниот м-48  .Во однос на Балканот лео-1 го користеја и турција и грција но сепак како тенк не преставуаше некоја опасност на пример југословенскиот м-57 многу лесно ке можеше да го уништит лео-1  или пак бугарски или кинески рпг-7 во случај на судир мегу комунистички држави на балканот и  нато државите на балканот.
Logged
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35 679« Reply #10 on: March 22, 2020, 05:49:35 pm »

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 25 queries.